neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Sonda pri Plute zaznamená 6.25 GB dát, slimačím tempom dorazia až v 2016

Značky: veda a výskumvesmírNASAPluto

DSL.sk, 18.7.2015


Sonda New Horizons odfotí a zachytí pri svojom blízkom prelete Pluta spolu celkovo 50 gigabitov respektíve 6.25 gigabajtov dát.

Na včerajšej tlačovej konferencii to uviedol Alan Stern zo Southwest Research Institute spolupracujúceho na projekte.

Dáta a ich kompresia

Dáta začala sonda intenzívne zbierať desať dní pred najbližším priblížením, ku ktorému prišlo v utorok 14. júla. V súčasnosti ešte nezozbierala všetkých plánovaných 6.25 GB dát, ďalšie ešte zachytáva pri vzďaľovaní sa od Pluta a 6.25 GB dát bude mať zaznamenaných ku koncu mesiaca.

V súčasnosti sonda posiela na Zem dáta vysokej priority, dáta z niektorých prístrojov a vybrané obrazové dáta, pričom obrazové dáta pri zasielaní zatiaľ silno komprimuje stratovou kompresiou. Silnú komprimáciu je možné vidieť na zverejňovaných snímkach v podobe silných artefaktov.

Stratová kompresia sa používa s parametrami, ktoré zmenšujú dáta oproti ich zachytenej surovej podobe s pomerom 10:1 prípadne lepším. Viaceré dáta je samozrejme možné komprimovať aj bezstratovo a priemerne sa podľa Sterna u bezstratovej kompresie dosiahne kompresný pomer 2:1.

Napríklad snímky z kamery LORRI s rozlíšením 1024 x 1024 pixelov a 12-bitmi monochromatickej informácie na pixel majú po bezstratovej kompresii typickú veľkosť 2.5 megabitu respektíve cca 312 KB. Stratovo sa snímky komprimujú zrejme algoritmom JPEG, keď surové zverejňované fotky sú práve v tomto formáte. Pre zábery Pluta, kde menšiu alebo väčšiu časť snímok zaberá čierne okolie planéty, majú len od 10 do 50 KB.


Zatiaľ najdetailnejšia snímka celého Pluta vytvorená 13. júla zo 768 tisíc km, vľavo originálna monochromatická sníma z LORRI, vpravo dofarbená na základe dát z Ralph, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JHUAPL / SWRI)



Použitú kompresiu a jej parametre zisťujeme, v prípade posledného väčšieho projektu NASA Curiosity sa ale podľa informácií Michaela Ravina pre DSL.sk používa JPEG. Ravine pracuje pre spoločnosť MSSS, ktorá dodávala pre Curiosity kamery Mastcam, MAHLI a MARDI.

Z New Horizons bol zatiaľ na Zem podľa Sterna zaslaný približne gigabit dát, teda cca 125 MB. Podľa formulácií Sterna zrejme ale nejde o objem zaslaným dát ale o objem dát, z ktorých bola zaslaná ich menšia komprimovaná verzia. To je konzistentné aj s dostupnou rýchlosťou a kapacitou prenosu.


Nová stredne detailná snímka povrchu Pluta vytvorená zo 77 tisíc km, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JHUAPL / SWRI)



Na Zemi zatiaľ nie sú žiadne fotografie vytvorené pri najväčšom priblížení 12.5 tisíc km od povrchu Pluta. NASA v piatok večer zverejnila len novú fotografiu vytvorenú zo vzdialenosti opäť cca 77 tisíc km, ktorá zachytáva ľadovú rovinu na kraji jasného útvaru v tvare srdca.

Do konca budúceho týždňa bude zaslaná ešte komprimovaná podoba z 5% až 6% zachytených dát. Počas augusta sa budú zasielať rozličné dáta z vedeckých prístrojov a len minimum obrazových dát a následne v septembri začne systematické sťahovanie všetkých komprimovateľných dát, ktoré potrvá cca 10 až 12 týždňov.

Následne budú zaslané na Zem všetky dáta v plnej kvalite, čo bude trvať predpokladane takmer do konca roka 2016.

SSD a dátová komunikácia

New Horizons uchováva zachytené dáta vo flash pamäti, pričom k dispozícii má dve redundantné jednotky s kapacitou 8 GB. Či v nich ukladá kvôli ochrane dvakrát úplne rovnaké dáta alebo celkovú kapacitu 16 GB využíva iným spôsobom zisťujeme.

Sonda zasiela dáta na Zem na frekvencii 8.4 GHz pomocou antény s priemerom 2.1 metra, pričom signál je prijímaný na antény v rámci Deep Space Network s priemerom 70 metrov. Tie má NASA na Zemi celkom tri.

Pôvodne bola sonda projektovaná na rýchlosť prenosu z aktuálnej vzdialenosti Pluta, cca 32 AU, 600 bitov za sekundu. Až po jej vypustení ale NASA softvérovo doplnila technológiu pre takmer zdvojnásobenie rýchlosti. Za týmto účelom začala podporovať odosielanie dát pomocou dvoch zosilovačov, prítomných v sonde v počte dva kvôli redundacii, naraz. Zosilovače používajú odlišnú polarizáciu a naraz z oboch je tak možné signál vysielať aj cez jednu dostupnú anténu. To umožňuje zlepšiť odstup signálu od šumu a zvýšiť použiteľnú rýchlosť maximálne 1.9-násobne.

Aj zrejme pre lepšie parametre prenosu ako bolo predpokladané v súčasnosti podľa uhlu sondy nad horizontom v mieste používanej antény na Zemi tak rýchlosť zasielania dát dosahuje od 1000 bps až do 4000 bps, teda 125 až 500 bajtov za sekundu. Postupne so zvyšovaním vzdialenosti a slabnutím zdroja elektrickej energie sa bude ale rýchlosť znižovať.

Ohlásené nové zistenia

V piatok NASA okrem zverejnenia novej snímky informovala o detekovaní atmosféry až vo vzdialenosti 1 600 km od povrchu Pluta pomocou spektrografu analyzujúceho slnečné žiarenie prechádzajúce atmosférou Pluta.

V súčasnosti NASA predpokladá únik atmosféry Pluta až na úrovni 500 ton za hodinu, zatiaľ ale nemá dáta pre presné zmeranie. Meranie ale za Plutom smerom z pohľadu Slnka detekovali prúd iónov dusíka, ktoré vznikajú zrejme ionizovaním dusíka v atmosfére ultrafialovým svetlom a sú odnášané solárnym vetrom.

V piatok zverejnená snímka ľadovej roviny zachytáva jej rozdelenie na nepravidelné štruktúry o veľkosti cca 20 km, oddelené plytkými žľabmi. NASA má zatiaľ dve teórie o spôsobe ich vzniku, mohli vzniknúť stiahnutím materiálu podobne ako pri schnutí blata na Zemi alebo vystúpením teplejšieho materiálu na povrch.

Absencia dopadových kráterov potvrdzuje nedávnu alebo prípadne prebiehajúcu aktivitu a vek povrchu maximálne 100 miliónov rokov.

Dáta z prístroja Ralph zároveň potvrdili prítomnosť zmrznutého oxidu uhoľnatého v jasnom regióne tvaru srdca.

Na Zem prišla tiež snímka mesiaca Nix, ktorá umožnila odhadnúť jeho priemer na 40 km.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Dakujem za takéto fascinujúce články !
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Fascinovaný ďakujem za takéto články!
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

nie som ziadny expert, len sa chcem spytat ci by sa teoreticky mohli zvysit prenosove rychlosti pouzitim laseru, alebo inym optickym prenosom ?
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

to by ani Chuck Norris nedokazal namierit laser na Zem z takej vzdialenosti a drzat ho stabilne :)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

chuck norris ano
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Nieje to uplne jedno?
Vsetko to je elektromagneticke ziarenie.
Aj tak bude ta informacia letiet vesmirom min 4,5 hodiny pri tejto vdialenosti.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Keby si ty, chlapec môj, rozlišoval medzi prenosovou rýchlosťou a pingom, to by bolo, čo?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Myslis? ping je momentalne cez 9 hodin.
Jedina moznost komunikovat na roznych vlnovych dlzkach naraz a to len jednosmerne a postupne kontrolovat ci sa prijali vsetky data v poriadku. ked nie vyziadat znova.
A tu prichadza problem s energiou.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Hlavný problém je ten,že tá sonda nie je geostacionárna pochopiteľne.A zo statického pohladu z vesmíru na Zem sa to modré čudo krúti jak centrifúga.NASA má na celej planéte len 3 vhodné antény a aj to neviem či sú všetky v priaznivom uhle.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja mam antenu na streche a kruti sa podla vetra, najlepsie chytam DIGI TV sadarmo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celkom by ma zaujímalo, za aký čas tu tie rádiové vlny v skutočnosti prídu. Teória asi pôjde trochu bokom...
5 miliárd kilometrov je už aj celkom dosť...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Minimálne 3 hod 37 min 35 s. Rýchlosť rádiových vĺn závisí od hustoty prostredia, Pluto má výstrednú dráhu, existuje niečo ako konjukcia medzi planétami.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fúha, Ty si im dal rýchlosť vyššiu ako 300000 km/s???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Maximálna rýchlosť svetla je 3,28E8 m/s, v Slnečnej sústave je veľa hmoty, rýchlosť je menšia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No vidíš, a až teraz začínam chápať, prečo babka malej žiarovke hovorievala že ako pomaly horí...
Ona to už vtedy vedela...

No ale normálne je do 3E8 m/s však?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Medzi Plutom a Zemou sú oblasti s rôznou hustotou hmoty, ťažko povedať ako rýchlo poletí svetlo. Normálne = na povrchu Zeme vo vzduchu je rýchlosť 3E8 m/s, v skle 2E8 m/s...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nasa farbám neverím ani keby čo bolo.
http://dopice.sk/e53
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Stránka, z ktorej je tá fotografia vyzerá veľmi dôveryhodne.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

samozrejme sa najde vseved ktory kyda a spochybnuje zdroj aj napriek tomu ze on nema ziadne podporne dokazy na vyvratenie alebo potvrdenie svojho vyblitku... Gratulujem vam pane stali ste sa HEJTER AKA HATE-er ktory kyda na nieco co nie je oficialne priznane a podporovane a namiesto toho aby si spravil sam PRIESKUM AKA RESEARCH o danej veci tak hned si ide svoje EGo honit HEJTOVANIM len preto ze je lenivy si spravit svoj vyskum alebo jednoducho najhorsi typ IGNORANT ktory je rad za svoju minimalnu mzdu a za svoje vykaly co rozosieva po internete....
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Istotu má človek až si kúpi ďalekohľad alebo tam osobne zaletí. Inak sú to len nikdy nekončiace tvrdenia.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nech sa paci:
http://dopice.sk/e62

a neopovaz si honit ego a hejtovat s tym ze je to blbost skor, predlozis dokazy o opaku. ty RESEARCH AKA IGNORANT.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na BBC ... na MAINSTREAME... tam mas tie farby !!! ti ich oklepem o hlavu... http://dopice.sk/e5a
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Primitivny cobolo, ja mam problem uverit, ze existuje az taky kokot ako ty.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Cerveny mars bol dofarbeny podla pozorovani, v pravych farbach ked tam poslali farebnu kameru, co maju aj pri plute. Aky mas problem?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"In fact, when we used a simple color correction tool in PhotoShop called the Auto Levels tool"

Áno, úprava PhotoShop-om Ti dá tie správne farby...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ide o to, že žiadne pravé farby neexistujú, farba je len interpretácia vlnovej dĺžky svetla naším mozgom. A jak ju mozog interpretuje, záleží od mnohých vecí.

http://dopice.sk/e5k
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chcem 3 minúty svojho života späť. Svetlo s vlnovou dĺžkou 650 nm je červené. Predmet, ktorý odráža, prepúšťa alebo vyžaruje svetlo s vlnovou dĺžkou 650 nm je červený. Objektívne červený. Možno tvoj mozog to interpretuje, ako niečo iné a možno tvoje oko nemá receptory na zaznamenanie tejto vlnovej dĺžky, ale to je fuk. Farbu samozrejme _je_ možné objektívne určiť.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ale co ak kazdy vie ze to je cervena, ze je to 650 nm vlnova dlžka ale ja vidim uplne niečo iné (napriklad ja tú červenú vidím tak ako ty modrú a modrú ako ty červenú)
toto nikto nikdy neoverí

respektíve každý možno vidí niečo úplne iné

v celku by to vysvetlovalo nechopnosť mužov rozoznávať také farby ako ženy
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

na individualnej interpretacii nezalezi. kludne mozes vidiet cervenu ako ja modru, ale proste ked sa raz pozrieme na predmet, ktory odraza prave svetlo 650nm vlnovej dlzky, tak sa zhodneme ze je cervreny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj na tejto planéte vidno krátery po vodíkových bombách. Plytké s ostrovčekom uprostred.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kábel je kábel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...a peneži de vypenežil? Na automatoch?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V súčasnosti NASA predpokladá únik atmosféry Pluta až na úrovni 500 ton za hodinu, zatiaľ ale nemá dáta pre presné zmeranie.

Da sa toto nejak prirovnat k Zemi, resp nejak reprezentovat v casovom horizonte, odkial kam, kolko by to trvalo na ZEmi/Plute atd ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

neverim tomu. je to cele podvod. zhrniem to v par bodoch aby to pochopilo aj tunajsie obecenstvo:
1) na zaberoch nie su vidiet hviezdy
2) tak male teleso, ze by unieslo tolko paliva? mozno tak vo filme top gun
3) pilotovat to zariadenie na dialku pri takom lagu je nemozne

je to cele jasne, cely projekt je len na ociernenie ruska. ake dojimave ako tam v centrale nasa vsetci mavali vlajockami ked udajne sonda preletela okolo pluta. cele to zapada do pripadu nedavnej sabotaze doplnacej rakety ISS.
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Píš ďalej hneduľko...
Aká sabotáž???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

chcel by som poprosit rusofilov, aby sem na dsl.sk nevypisovali svoje sracky. dakujem :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

aky je ekvivalent na rusifila z opacnej strany?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pedofil
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Rusofóbia znižuje potenciu. Mentálnu aj tú inú, vieš, zmysel pre humor a tak ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ad 1 - hviezdy v pozadi su preziarene velkym svetlom z pluta
ad 2 - naco palivo? elektricku energiu to berie z cca 10 kg plutonia
ad 3 - sonda nie je vobec pilotovana na dialku, ulohy su predprogramovane, zo zeme posielaju maximalne jednoduche prikazy
ad posledny odsek - nic viac nez nezmyselne konspiracie
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Sa vám divím, že sa necháte nachytať na takýto očividný trolling...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

daco natom mozno bude ked odfotia zem z vesmiru tak vydno hviezdy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Urcite "vydno"???
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

noze, spytaj sa rodicov ci ti dovolia a vybehni v noci von a odfot poulicnu lampu. chcem vidiet tie hviezdy okolo nej co budu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kuretenko nevedome:

1) ta sonda bola jednak vyvevena II kozmickou rychlostou z podrucia Zeme a urychlena na svoju aktualnu rychlost vhlaodm na Zem stovkami/tisickami ton paliva raketou, ktora postupne jak vycerpavala palivo v jednotlivych stupnoch, tak jednolive stupne odhadzovala

2) ak uz mala istu rychlost vzhladom na Zem (napr. zbrucha tresnem 70 000 km/h), tak tu rychlost jednoducho v tak riedkom prostreti ako je medziplanetarny priestor ma ... newtonove pohybove zakony nam asi vela nehovoria ze?

3) da sa vyuzivat aj konstalacia planet a vyuzit niektoru planetu ako gravitacny prak

... to by si ale musel pouzit ten prazdny priestor v hlave
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

1) Ale kdeže, v hlave nie je prázdny priestor.
Hlava je tvorená z 28 samostatných kostí. Tieto kosti dohromady tvoria lebku. Najhornejšiou a zároveň aj najpevnejšiou oblasťou je horná časť lebky nazývaná kranium čiže mozgová schránka, v ktorej sa nachádza mozog. Mozog človeka je zložité zoskupenie vyšších a najvyšších nervových centier, ústredný orgán nervovej sústavy človeka.Pozostáva z niekoľkých oddielov, ktoré sú uložené v lebečnej dutine.

Tak už vidíš kurátenko, aká hra sa tu hrá?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No pokračuj, aká?
Koľko tam máš pilín??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale máš pravdu v tom, že bola okolo toho veľká propaganda, a pritom išlo len o prelet nejakej haraburdy okolo Pluta...
... čo však takmer úplne vytesnilo potvrdenie objavu pentakvarkov, čo je teda podľa mňa pre ľudstvo oveľa významnejšia udalosť než prelet nejakej haraburdy okolo trpasličej planéty.

Bohužiaľ, je to zrejme preto, lebo väčšina ľudí má dosť dobrú predstavu o tom, čo je Pluto a čo je medziplanetárna sonda, ale majú nanajvýš len veľmi nejasnú predstavu o tom, čo za čudo je pentakvark. :-(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este vysielaju Lampu? mohla by byt o pentakvarkoch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo, ale najprv o tetrakvarkoch

a este predtym o mezonoch (bikvarkoch) a baryonoch (trikvarkoch)
Odpovedať Hodnotiť:
 

o elementarnych casticiach bola jedna pekna lampa...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jo
Odpovedať Hodnotiť:
 

nesnaz sa.
Ak nenapises <irony on>, alebo nejaku podobnu hovadinu, napr. pozor, toto je vtip, tak tunajsie obecenstvo to nepochopi. Sam som sa par krat snazil, ale pohorel som. Ten background smiech v "komedialnych" serialoch nie je celkom zbytocny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby si sa nahlas smial (idealne aj s dalsimi ludmi, nech to ma smrnc) pri pisani podobnych kravin, tak by to bolo zaujimavejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviete preco je dnes (nedela) DSL pripojenie od T-comu pomale?
Mam balik 5Mb/s
Zvykol som namerat rychlost cca 4,5 Mb/s vzdy vsak viac ako 4Mb/s
Dnes rychlost kolise od 700kb/s do 2,5Mb/s
Netusite preco?
Moja vonkajsia IP je: 91.127.187.1xx

Odpovedať Hodnotiť:
 

Žeby horúčavy?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máš to tam asi riadne zarušené, tak ti znížili profil. Zlepšenie by som už nečakal...
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo je od T-comu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dost sa divim ze na stratovu kompresiu tak VZACNYCH DÁT pouzivaju grcavy JPG. Preco? Len preto ze je najbeznejsi a najrychlejsi? To ako keby som si namiesto brzdovych dosticiek dal namonotovat topinky alebo ten polystyrenovy chleba.

IMHO je to neprofesionalne. Aj dementne JPG2000 je na tom lepsie, aj PNG (to klbi vyhody GIFu, ktore je dobre na screenshoty a ostre farebne prechody a malo farieb a JPGu, ktore je dobre na fotky). Aj dalsie 3 nove formaty za posl. dekadu (to uz ale sonda bola na ceste).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Uvedomujes si, ze kazdy kilobajt naviac rapidne predlzi dobu odosielania dat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preco sa rovno nevyseru na jpeg a na stratovu kompresiu a nezabalia RAW bezstratovo a hned to posielaju na zem ako plytvat cas a bandwith jpeg stratovou kompresiou ??? nechapem ze si nevedia pockat a mat to o troska neskor ale zato najkvalitnejsie a na isto ako posielat jpeg obrazky a RAW nechat nato odoslat potom ked do toho moze narazit nejaky vesmirny tic tac a rozbit to cele...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No to bude si tym, ze tych dat by bolo 10x ci mozno aj 20x viac, clovece zamysli sa co dristas. A je rozdiel cakat 3 roky alebo 30-60 rokov. RAW z mojho fotaku ma 15 MB a JPGy od 2 do 8 MB podla kvality. A kvalita NASA snimok Pluta je este MINIMALNE 4x ubohejsia jak najNEkvalitnejsi JPG na fotaku, pretoze aj na najhumusnejsej kvalite JPGu na fotaku nevidim ani len naznak stvorcekovania. Teda ten JPG by mal maximalne 1/2 MB, co je 1/32 RAW-u. A ten RAW viac jak na 50-70% povodnej velkosti neskomprimuje ani Copperfield a ani Chuck Norris.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bez stratovej kompresia sa nepohnes. Ta by ale mala byt nastavena rozumne a nie ze okrem humusnych 8x8 vypixelovanych stvorcekov a Fourierovej transformacie v poodbe bohovo silnej kompresie na tom JPG nevidim nic ine. Kua vyzera to vystvorcekovane jak flanelova kosela. Takto sa komprimuju vzacne zabery ktore ma ludstvo prvy krat k dispozicii? Ani MP3jku nikto nema v 64 kbps a pritom stereo. Idealne 192 kbps pripadne 256 kbps, kedze rozdiel medzi 256 a 320 kbps pocuje len audiofil na zostave za tisic €.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pokial si posielas hotove data, tak stratovej kompresii je dobre sa vyhnut. ale ak si posielas thumbnail, tak ti staci totalne srackoidna stratova smradlava chlpata 3.14cka.

nechces snad cakat 2 mesiace iba na thumbnail, ci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozdiel medzi 256 a 320 kbps je nepodtstany, rozdiel je obrovsky medzi 320 kbps a 3268 kbps, hehe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja to tiez nechapem, preco nemoze niekto pockat a zatazuje brandwith kinoripmi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuze takto: JPG2000, PNG a dalsie su objektivne lespie ako JPG. Takze A) pri rovnakom mnozstve odosielanych dat mozu byt tie data vo vyssej kvalite ako ten humusny 8x8 vypixelovany stvorcekovany JPG, alebo B) na rovnako grcavu kvalitu jak ten humusny 8x8 vypixelovany stvorcekovany JPG je mozne poslat menej dat. Pripadne kombinacia tychto dvochcoh okrajovych pristupov, chapadla?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikto nepotvrdil ze JPG vyhotovuje sonda, je to len predpoklad autora clánku, lebo NASA zverejňuje JPG
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a nezda sa vam, mudrlanti, ze sonda posle skomprimovane obrazky, oni si potom vyberu, ze co sa oplati a chcu full, a to sonda potom posle full? V clanku to sice nebolo, ale robieva sa to tak. Co vsak bolo v clanku :
Následne budú zaslané na Zem všetky dáta v plnej kvalite, čo bude trvať predpokladane takmer do konca roka 2016.
Tak co placete?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak prave to hovorim ze nech uz zacnu stahovat vsetky data v plnej kvalite.. ajtak si ich stiahnu skor ci neskor vsetky tak naco plytvat cas a a energiu a bandwith sondy nejakymi JPEG-mi ked vsetky raw data budu stiahnute tak ci tak...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

pretoze takto vedia co maju ocakavat, mozu sa pripravovat na to co s ktorymi datami mozu a budu robit a pripadne mozu aj prioritizovat co si nechaju poslat skor.

za nepatrne (v porovnani s celkovou dobou prenosu vsetkych dat) predlzenie prenosu ziskaju nahlad co ich caka a nemusia sediet ako na spendliku a slepo cakat ze co sa to objavi zajtra a co s tym vlastne budeme moct robit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Všimol som si, že tam sú aj nejaké meracie či aké prístroje. Tam neviem a ani netuším v akej podobe idú "dáta", ale môžu potom nad nimi aj rok premýšľať, že k čomu sa vlastne dostali...Obrázok je obrázok, ale dáta z prístrojov sú na dlhé lakte ohľadne ich analýzy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vidim, ze pouzivaju Nextru ako providera :) rychlost prenosu ich prezradila
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár