Americký startup Stower predstavil tento týždeň svoj nový produkt Candle Charger, ktorý má umožniť nabiť mobilné zariadenia z energie získanej z horenia sviečky.
Stower už ponúka podobný produkt FlameStower, ktorý je určený pre nabíjanie zariadení energiou získanou z externého ohňa napríklad pri kempovaní v prírode.
Candle Charger rovnako ako FlameStower funguje na princípe termoelektrického generovania elektrickej energie využívajúcom teplotný rozdiel medzi materiálom zohrievaným ohňom a materiálom ochladzovaným vodou. Konkrétne používa tzv. Peltierov chladič a moduly z teluridu bizmutu.
FlameStower je určený najmä pre vonkajšie použitie s prenosom tepla z externého ohňa. Účinnosť tak výrazne závisí na podmienkach a viacero užívateľov sa sťažovalo na nedostatočný generovaný prúd.
Candle Charger je určený skôr na vnútorné použitie a pomôcť má napríklad pri výpadkoch elektrickej energie. Zároveň má vlastný zdroj ohňa, dodávanú sviečku pravdepodobne s tekutou náplňou. Pri jej použití má generovať stabilného 2.5 Wattu pri napätí 5 V, maximálne 3.3 W. Použiť je ho možné s ľubovoľnou sviečkou, účinnosť ale už nemusí byť rovnaká.
Na rozdiel od FlameStower sa voda v Candle Charger zahrieva intenzívnejšie a tvorcovia odporúčajú jej výmenu za chladnejšiu každú pol hodinu. Dodávaná sviečka vydrží šesť hodín.
Smartfón s priemernou batériou s kapacitou 1500 mAh by mal Candle Charger úplne nabiť za cca 3 hodiny.
Demonštrácia FlameStower (video: Stower)
Financovanie pre výrobu produktu tvorcovia rovnako ako u svojho prvého produktu zháňajú kampaňou ľudového financovania na KickStarter. Produkt ponúkajú najlacnejšie za 65 dolárov s avizovaným doručením v decembri.
Na produkt upozornil DSL.sk čitateľ, za tip ďakujeme.
Re: Nič moc
Od: Japster
|
Pridané:
17.7.2015 14:23
Mám nielen dojem, že rýchlo nabíjanie nezaplní kapacitu batérie na 100%!
Skoršie výrobcovia deklarovali, že rýchlo nabíjanie vie využiť iba cca 80% kapacity batérie...
myslis ze moc ma podobnu teplotu ako plamen sviecky ?
resp inac, ak ma voda 17 C a plamen 200 C mas rozdiel teplot 183 stupnov, ak ma voda 37 tak mas rozdiel 163 stupnov co je plusminus 10 percent. este by nam pomohol graf rozdiel teplot/vystupny vykon ktory zrejme nebude linearny.
Čo tak to využiť pri vodnom chladení CPU, to by bola iná haluz, kebyže by som mohol vytiahnuť PC zo zástrčky a generovalo by to dostatok energie na chod PC poprípade mobilného zariadenia :) len škoda, že tu nie je až taká účinnosť aby sme to reálne aj dosiahli... možno niekedy v budúcnosti ;o)
Zasa ďalší logik, čo nemá ani trošku zdravého rozumu.
Hej, ako akože keď má auto brzdiť, nabijeme mu baterky a jazdíme znovu, že?
Ach Bože, aká je ľudská hlúposť...
ale ved presne takto to funguje :) okrem toho ze aj v beznej doprave, tak to funguje aj v F1. Dokazu dodavat aj 160kW... a kazde kolo sa im to nabije pri brzdeni spet...
aahhh.. ok, nechcel som to takto verejne, lebo to je zatial prisne tajne, ale v F1 sa uz pouziva generovanie elektriny z energie vakua.. jasne ze nie z brzdenia... ale pssst!! nech to ostane len medzi nami!!!
pockat... ty skutocne nevies ze v F1 nejaky ten piatok (cojaviem 7 rokov?) pouzivaju (aj) elektromotory a baterie dobijaju pri bzdeni, alebo zo seba robis blba len tak pre zabavu?
Nie, Ty robíš zo seba blba...
Keby nešlo o 1000 kW motory, tak si naozaj pablb.
Im tam nejde o spotrebu, a ak zrátame všetok čas na trati a koľko z toho brzdia, nech 20-25%, tak to tú baterku nanajvýš tak občas pošteklí.
Či sa F1 zapredali elektromotorom, no to som ani netušil a nikdy nikdy som o tom nepočul. To bude asi tým, že posledné formule F1 boli za čias Niki Laudu, vtedy som to ešte pozerával...
tu mas specifikaciu napr. mercedes F1 W06 hybrid 2015
v skratke 1,6l turbo motor max 15k rpm, MGUK (energia z brzdenia), MGUH ( energia z tepla) spolu 567-671 kW, bateria 1,1kWh. S tymi 160kW som sa mylil, je to 160 koni = 120kW pocas 33sec alebo lubovolnu dobu na nizsi vykon, kludne cele kolo.
Je teplo, nechce sa mi nad tým premýšľať...
Ale kedy pretekár brzdí rovnomerne 33 sekúnd? Ak brzdí, je to premenlivé a tak zlomky sekúnd, max. jednotky sekúnd. A to je čo???
Podobne ako selfí palice, je toto ďalšia sračka pre zhypnotizovanú masu oviec, čo so svojim chytrým telefónom ešte aj spia. Ešte nech vymyslia implantovateľný generátor bioenergie, vďaka ktorému si používatelia budú môcť nabiť svoj chytrý telefón jednoduchým strčením do análu.
blbost ako traky
Od: hahahhahhaha
|
Pridané:
19.7.2015 12:16
Blbost... 1500mAh bateria za 3 hod... premiove smartfony maju daleko vacsie kapacity takze 5-6 hodin nabijat je blud. A neviem ci ta sviecka nevyjde drahsie nez el. Energie na nabitie. A ked uz idem mimo el. Energie tak si radsej zoberiem power bank alebo ja to radsej riesim nosenim druhej baterie v malej krabicke kt. Sa da nabijat cez USB... toto sa mi osvedcilo najviac. Je to male lahke. Battery bank su neskladne a ja potrebujem mat vo vrecku mbil a nax. Druhu baterku kt. Je malicka nez power bank kde dalsiou neprijatelnou nevyhodou pre mna je mat to prepojene kablom... neprakticke
Seebeckov/Peltierov jav je už dosť dávno známy, aj keď u nás doteraz ozaj iba v polovodičových chladničkách. V USA sú tlmiče výfuku niektorých Truckov oblepené takýmito článkami určenými na vysoké teploty, aby využili odpadové teplo, jeho premenou na elektrinu. Mne sa vidí zaujímavejšie riešenie, ktoré použili v Sovietskom zväze v 50. rokoch - rádio na petrolej. Generátor nebol založený na Seebeck/Peltierovi, ale na obyčajných termočlánkoch a chladenie bolo vzduchom. Celkový zisk asi 6W v dvoch sekciách. Jedna z nich žeravila batériové elektrónky, druhá cez vybračný menič vyrábala anódové napätie. http://ix.sk/op7jM