neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Modul na kométe sa opäť ozval, stabilná komunikácia sa ale nedarí

Značky: vesmírveda a výskumEurópa

DSL.sk, 10.7.2015


Pristávací modul Philae sondy Rosetta, ktorý v novembri pristál na kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko, po viac ako dvoch týždňoch opäť vo štvrtok večer nadviazal komunikáciu so sondou.

ESA to oznámila v piatok.

Hoci sonda Rosetta obieha po rovnakej obežnej dráhe už tri týždne, štvrtková komunikácia bola prvou úspešnou od 24. júna. Prečo sa nepodarilo nadviazať úspešnú komunikáciu skôr zatiaľ nie je jasné.

Štvrtková komunikácia bola stabilná po dobu 12 minút. Modul odoslal výsledky testov realizované prístrojom CONSERT, COmet Nucleus Sounding Experiment by Radiowave Transmission, na zrealizovanie ktorých sonda odoslala modulu príkazy 5. júla. Modul pôvodne síce na zaslané príkazy neodpovedal, poslanie výsledkov ale potvrdzuje ich úspešné prijatie.

Modul má už od druhej polovice júna po zohriatí vnútornú teplotu 0 stupňov Celzia, mal by tak ukladať elektrickú energiu generovanú cez deň solárnymi panelmi do svojej 140 Wh batérie a mohol by tak fungovať aj počas noci. Či tak robí zatiaľ ale zaslané dáta nepotvrdili.




Mozaika dvoch fotografií poslaných modulom z kométy zachytávajúcich jeho nohu a okolie (hore), ilustrácia ideálnej polohy Philae na kométe a predpokladaná orientácia modulu na základe zaslaných fotografií (dole), kliknite pre zväčšenie (foto a ilustrácie: ESA)



Sonda Rosetta bola vypustená v marci 2004, jej hlavnou misiou je aj za pomoci modulu Philae práve skúmať kométu 67P obiehajúcu Slnko po výrazne elipsovitej trajektórii s dobou obehu 6.45 roka.

Kométa sa v súčasnosti blíži do bodu svojej dráhy s najmenšou vzdialenosťou od Slnka, do ktorého sa dostane 13. augusta a od Slnka bude vo vzdialenosti 1.24-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Aktívna misia bola naplánovaná do konca tohto roka, ESA schválila ale jej predĺženie do septembra 2016 a plánuje ju ukončiť pristátím sondy na povrchu kométy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

nemozem si pomoct, ale vyzera to ako nejaky lacny render
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

tak si pomoz aspon tak, ze si precitas popis k obrazkom... alebo myslis, ze si philae so sebou zobrala aj neviditelny selfie stick? alebo drona?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Philae je starý, ten nemá Selfie stick... ale Curiosity je mladá, tá si ho zobrala a hneď jej prvá fotka na Marse bola selfie: http://dopice.sk/e10
Samozrejme len preto, aby vedci zistili, či nie je poškodená :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chcel by som vidiet teba, co by si naprojektoval, vyslal a mal uspesne prijate data.. hold niektore sondy vydrzia dlhsie ako sa predpoklada (opportunity stanovene 90 dni a do teraz funguje), niektore stroskotaju skor, ako zacnu misiu a niektore sa drzia planu, no nepriaznive vplyvy im to zhorsuju.. ja osobne som rad za kazdu jednu informaciu, lebo nas ako ludstvo posuva vpred.. chod si nadavat niekde inam..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Wow, tak to bol bohatý výrok. "Ľudstvo posúva vpred". Naozaj? Neviem, ale ak nežijem ako typická ovečka, tak si všímam že ľudstvo sa od doby kamennej posúva "vzad". Prečo? Máme lieky, máme fantastickú formu dopravy a technológie. Ale realita je taká, že ľudia sú stále menej ľudskí, máme stále viac problémov, vojen a nenávisti. 85% sveta hladuje, to je faktom, napríklad. 10% sveta žije v šialenej chudobe, o akej ani nesnívame. Len 4% populácie žije na takej úrovni ako Ty a ja. A 1% to celé ovláda.

Prepáč, ale ak toto nazývaš pokrokom, tak máš potom seriózny problém v oblasti globálnej demografie, histórie, globálnej ekonomiky a globálnej situácie ako takej.

Tá blbá sonda neposúva ľudstvo dopredu. Tvorí "show" pre tie 4%, aby nemysleli, resp. nevideli to svinstvo, ktoré sa koná okolo nich, a pokojne a spokojne si nažívali, kým sa dá.

Rovnako ako väčšina publicistických kravín, ktorými nás kŕmia.
Odpovedať Známka: 0.2 Hodnotiť:
 

co to tu taras chlape, akoze v dobe kamennej bol mier a ludia neboli hladni? Od WW2 je prakticky najdlhsie obdobie mieru v historii ludstva, mame len "lokalne" konflikty a mnozstvo mrtvych je zanedbatelne (vzhladom na populaciu), priemerny vek dozitia je celosvetovo daleko vyssi ako bol napr pred par storociami. Ludia nemaju co jest, ale to nemali nikdy v historii, napriek tomu sa predovsetkym v hladnych oblastiach pocet ludi rychlo zvacsuje. Co je podla teba neskutocna bieda? Myslis, ze to je horsie ako za doby kamennej? 1% ovlada ostatnych? halooooo, to sa predsa dialo uz v tvojej dobe kamennej - dakedy to bol nacelnnik, potom krali a teraz bohati ludia.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A ano, vyzkum vesmiru a snaha rozsirit sa aj na ine planety nas posuva dopredu (kludne keby aj len tie tvoje 4%, lebo to su prave oni co robia ten pokrok, tym tvojim "biednikom" je to fuk a teda by sme sa nikdy nikam neposunuli). A bez posunu dopredu by sme boli stale vsetci v dobe kamennej a hladni. Ludske tragedie su tragedie len z pohladu jednotlivca, z pohladu ludstva su to tak maximalne slepe ulicky...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nechaj ho, ved keby sa tie 4 percenta vystahovali na mars a tu na zemi by sa vratila civilizacia o 1000 rokov dozadu, urcite by bol stastnejsi.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

:D tebe to dobre jebe, milujem ľudí ako si ty, len trepú pičoviny, chcel by som ťa vidieť ako žiješ v tej dobe kamennej a čo by si si potom vybral, v akej dobe chceš žiť,,,ľudia si válajú v teple svoje rite na pohodlnom gauči a vypisuju pičoviny po internete ako bolo za doby kamennej dobre
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Nepíše aby sme sa vrátili do doby Kamennej...
Píše, aby sme boli konečne aj triezvi ľudia.
Všímam si aj ja, že kríza začatá v 2008 sa pre pre mnohých Slovákov akosi rýchlo zmenila na "užívanie si" a bohapusté míňanie peňazí spôsobom:"Po nás potopa..."
Strašný mamon vládne svetom.
Kto nemá polmetrový telefón aspoň s tekvicovým procesorom, neviem aké handra a nechodí denne po baroch, ten je "spodina" tej zhnitej spoločnosti...
A technika nás naozaj ohlupuje dokonale aj týmto smerom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mame menej vojen, menej hladomoru. jediny rozdiel oproti minulosti je, ze dnes sa informacie o kazdom konflikte dostanu k verejnosti celosvetovo radovo v sekundach.

keby sa dialo napr. na ukrajine to, co sa tam deje dnes pred 150 rokmi, tak by si na kazdu spravu cakal mesiac. pripadne viac, ak by sa kurierovi nepodarilo dostat sa az sem.

o tom ze niekde v syrii ci tunisku sa masakruju ludia by si sa ani nedozvedel, lebo ziaden kurier by sa neunuval trepat sa na slovensko aby nas informoval o niecom, co sa nas vobec netyka a s cim nic nespravime.

a k chudobe, pred 200 rokmi v tej sialenej chudobe zilo trosku viac nez 10%. vacsina beznej populacie nemala ani podlahu v dome, pokial si ju sami nepostavili. dnes si odmakas svoje za 8 hodin a mas za to jedlo, byvanie, oblecenie, vsetko potrebne a este ti zostane na luxus ako zariadenie domu, telefon, dopravu...
v minulosti, co si si sam nevyrobil/nepostavil, to si nemal.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty si musel byt vcera kvalitne rozjebany. Prave WWII vojne nastalo obdobie najvacsieho mieru a trva doteraz. To, ze su vojnove ohniska je sice fakt, ale v minulosti ich bolo nasobne viac a v dalekovacsich rozsahoch.

Unika ti aj to, ze pocet ludi na planete podstatne narastol a logicky su oblasti, kde zdroje nestacia. Tie perecenta mas popletene. Severoantlanticka oblast teda severna amerika plus europa tvori 1,5 mld obyvatelstva, ktore je vo vacsine hmotne zabezpecene, este aj ti nasi indiani sa maju dobre aj ked ich casto statistiky oznacuju za ohrozenych chudobou, ale to nie je chudoba v pravom zmysle slova. Juzna amerika a euroazijska oblast tvori podstatnu cast obyvatelstva planety, je tam miera chudoby vyssia, ale opat to nie je na hrane existencie. A zbytok? Stredny vychod, tichomorska azia, australia, opat ziane extremne mnozstvo chudoby. Afrika je o inom, tak sa kotia ako zajace, zdrojov je malo, tam je tej chudoby viac. Ale urcite to nezodpoveda tvojim percentam.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

asi je najebany ked nevie stabilne komunikovat
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

kuje tam proti nám pikle
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trebalo sa viac modliť.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár