neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Vydaný Linux Mint 17.2, zrýchlil

Značky: Linux

DSL.sk, 3.7.2015


Tvorcovia linuxovej distribúcie Linux Mint tento týždeň vydali novú verziu 17.2 Rafaela, ktorá bola sprístupnená v oboch základných edíciách MATE a Cinnamon.

Linux Mint

Linux Mint je v posledných rokoch jednou z najpopulárnejších linuxových distribúcií pre použitie na osobných počítačoch. Tvorcovia to docielili sústredením sa na sprístupnenie užívateľsky prívetivej distribúcie, ktorá je tak vhodná aj pre bežných užívateľov.

A kým napríklad Ubuntu sa odklonilo k pomerne kontroverznému desktopovému prostrediu Unity a podobným smerom sa vyvíjalo aj prostredie Gnome, Linux Mint vytvoril dve nové prostredia MATE a Cinnamon odvodené z Gnome 2.x a Gnome Shell a zachovávajúce prostredie umožňujúce efektívnu prácu aj náročným užívateľom.

Ostatné balíčky má Linux Mint založené na distribúcii Ubuntu. Po verziu 16 vychádzala nová verzia Linux Mint založená vždy na poslednej verzii Ubuntu, od verzie 17 sú všetky tri doterajšie verzie vrátane novej 17.2 založené na Ubuntu 14.04 LTS. Rovnako tomu bude aj u ďalších verzií do roku 2016, avizujú tvorcovia.

Keďže Ubuntu 14.04 je verziou s dlhou podporou, túto výhodu preberajú aj verzie Mint 17.x a tieto budú rovnako podporované až do roku 2019.

Linux Mint 17.2 MATE

Nová verzia Mint 17.2 prichádza oproti 17.1 s novými verziami MATE 1.10 a Cinnamon 2.6 a zlepšenými ďalšími vlastnými aplikáciami.


Linux Mint 17.2 MATE, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Linux Mint)



V novom MATE bolo podľa tvorcov opravených viacero únikov pamäte a pri dlhodobom používaní by tak mala byť spotreba pamäte nižšia.

Súborový manažér Caja podporuje zapínanie a vypínanie rozšírení za behu.

Linux Mint 17.2 Cinnamon

Viacerých zlepšení sa dočkal Cinnamon. Prostredie bolo podľa tvorcov výrazne optimalizované z pohľadu využívaného výkonu CPU, v dôsledku čoho by malo byť rýchlejšie, nechávať procesor dlhšie spať a mať tak aj nižšiu spotrebu. Zároveň bolo pridané asynchrónne načítavanie tém z disku počas bootovania a Mint s Cinnamon by tak mal rýchlejšie naštartovať.

Zlepšená bola podpora viacerých monitorov, panelov a appletov pre panely, najmä v súvislosti s používaním na viacerých monitoroch. Prepracovaná bola tiež aplikácia pre konfiguráciu systému System Settings.


Sekvenčné súborové operácie čakajúce v rade v Nemo v 17.2 (screenshot: Linux Mint)



V súborovom manažéri Nemo sa viaceré súborové operácie ako kopírovanie po novom nevykonávajú paralelne ale štandardne sekvenčne, po spustení nového kopírovania počas prebiehajúceho tak nová operácia čaká na dokončenie predchádzajúcej. To najmä na klasických diskoch vedie k efektívnejšiemu využívaniu disku, skoršiemu dokončeniu operácií a potenciálne aj menšej fragmentácii súborov.

Ďalšie novinky Linux Mint 17.2

V obidvoch edíciách sa zlepšil nástroj Software Sources pre konfiguráciu zdrojov softvéru, ktorý umožňuje zobraziť balíčky dostupné v PPA zdrojoch. Aplikácia tiež v novej verzii ponúka zoznam balíčkov, ktoré neboli nainštalované z nakonfigurovaných zdrojov a umožňuje ich napríklad downgradnúť na verziu z oficiálnych zdrojov.

Nová verzia má podľa tvorcov už úplnú podporu UEFI, bezpečné bootovanie vyžadujúce kryptografický podpis Secure Boot ale nie je podporované a potrebné je ho vypnúť. Zlepšená bola podpora pre Nvidia karty zahrnutím ovládačov 346.72 a špecificky bola zlepšená podpora technológie Optimus pre prepínanie medzi dvomi grafikami. Prepnúť medzi nimi je teraz možné po odhlásení z desktopového prostredia, reboot operačného systému nie je potrebný.

Hoci Linux Mint 17.2 vychádza z Ubuntu 14.04, u viacerých balíčkov používa novšie verzie. Kancelársky balík LibreOffice bol upgradovaný na verziu 4.4.3, jadro má verziu 3.16 namiesto 3.13.

Novú verziu je možné sťahovať z linuxmint.com. Tvorcovia tejto distribúcie tradične neskôr ponúkajú aj edície s desktopovými prostrediami KDE a Xfce, tieto zatiaľ pre 17.2 k dispozícii nie sú.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Škoda že je tých distribúcií tak veľa. Keby sa spojili 3 - 4 najväčšie a vytvorili by nejaké "Unity" distro, možno by mal Linux šancu aj u bežných ľudí, a nie len u geekov, ktorí radi štikajú do command linu, aj napriek 25tim rokom grafického rozhrania.
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

ani 25 rokov nestacilo, aby graficke rozhranie ukazalo jednoznacnu cestu, ako ovladat pc ... CL ma vyhody aj nevyhody, kazdy si vyberie tu svoju cestu (kratsiu ci dlhsiu)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

To je v poriadku. Avšak aj Windows Server má GUi a aj PowerShell.

Poviem to len takto. Keď dám klientovi, nech si nainštaluje Ubuntu, tak v 99% sa vždy vyskytnú problémy, neprebehne inštalácia na prvý krát, alebo padá a mrzne.

Keď dám klientovi preinštalovať Windooze, tak v 99% je to v pohode, akurát ja tam cez RDP doladím drivery.

Prvý krát som Ubuntu inštaloval na výške v 2004tom spolužiačke. Naposledy som sa o to pokúšal včera na Dell XPS 13. Za 11 rokov som nepostrehol žiadne zlepšenie v "priateskosti voči užívatelovi".

A pritom má byť Ubuntu akási distribúcia pre štandardných ľudí.

Paradoxom ostáva, že USB, či OD verzie idú v pohode všade.

Jednoducho je to nedoladené, a dlho bude.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Nerozumiem, preco si mal -3,3. Nezdalo sa mi, ze by to tu bolo druhe linuxos.sk, vcelku s tebou suhlasim. Skusal som Mandriva One - live CD.....ale stareho psa novym kuskom nenaucis.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Brano, nedas pokoj? Tak mi vysvetli, preco aj v roku 2015 na kope compov a notasov nejde v zaklade po instalacii w7 kopa HW, no najme sietovky a v linuxe mi ide vsetko od zaciatku? vidim, ze si sa nezmenil. ty si robil s linuxom kolkokrat od 2004? 5x ? ked nezvladnes na prvy sup taku primitivnu vec ako Ubuntu based instalaciu, tak sa venuj dalej grafike ...
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Milan, inštalácií mám za sebou Bohu žiaľ viac ako dosť. A ide mi len o to, že Ubuntu je stále na šrot. A Windows 7 ide v pohode "na všetkom" viacmenej, nezažil som jediný crash za tie roky na žiadnom stroji.

Natívne drivery Windowsu majú o dosť väčšie pokrytie ako lunexácke :)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Ako sry ale nerozumiem co ti na tej instalacii Ubuntu na prvy krat neslo ... Lebo pokial ja viem tak ak tam nechces konfigurovat nejake lvm alebo raid alebo rozne mount pointy pre viac particii tak je to instalacia v style next -> next -> choose language -> next -> next -> zadaj uzivatela -> next -> cakameeee -> hotovo. Ale tak ma oprav ak sa mylim ... ubuntu som uz dlho nevidel ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Neprebehla inštalácia, stačí? :) crashla, XY krát počas, alebo po.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak asi bol problem niekde medzi klavesnicou a stolickou...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako presne môže byť problém medzi klávesnicou a stoličkou, keď sa má jednať o automatizovanú inštaláciu? :)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

jednoducho si to doj*bal. pozri ak napalis/nahras zle boot cd/usb tak je jasne ze sa to dodrbe. To sa stane s akymkolvek os.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minule som instaloval kamošovi Ubuntu. Samozrejme tou automatickou instalaciou a nenarazil som na ziaden problem. Potom som instaloval xubuntu na dalsom PC. A znovu ziaden problem. Tak o com tu dopekla tocis. Poprosim ta, aby si tu na fore laskavo nezavadzal a neodradzoval ludi, ktori by si chceli linux vyskusat.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem. Hocikedy som inštaloval Ubuntu, vždy som sa vytešoval z bezproblémovosti, jednoduchosti a priebehu inštalácie a hlavne - nebolo treba žiadne drajvre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikomu nic nebrani v tom spravit novu, dalsiu distribuciu ktora bude kombinovat vsemozne vyhody inych :)) Nech sa paci. V posledne roky preferujem Debian a Ubuntu, predtym (menej systemov, viac casu) Gentoo a Arch. O rpm based systemy ani nezakopnem... Myslienka Ubuntu Core so snappy miesto baklikov sa mi tiez (zatial v teorii) paci. Zaujimalo by ma ako by si chcel vyhoviet kazdemu..?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Linux ma graficke rozhranie 25 rokov? Wow, ten cas ale leti...
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

XFree86
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som nepísal o GUi pre debilný linux, ale o GUi pre OS, viď Windows 3.1/11.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

čiastočne máš pravdu,
ak by sa dali dokopy všetci vývojári Linuxu tak by z toho vyšlo možno niečo kompatibilnejšie, na noťase mám to nové
ubuntu, je to celkom dobré lebo nemrzne ako win ale na PC linux nehrozí (win7x64sp1ultimate)
možno odskúšam W10 ale verím tomu že spätná kompatibilita bude na zgrcanie sa

avšak keď som zistil že koľko pí***ovin je v tom ubuntu zbytočne nainštalovaných skoro som vyhodil noťas von oknom od znechutenia (HP ovládače na tlačiarne, napaľovacie programy, a ďalšie zbytočnosti a nechutnosti), to mi bolo povedané že linux nemá inštalované zbytočnosti

osobne by som uprednostnil KDE ale to je HW náročnejšie ako Uniti
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Môžeš skúsiť Trinity, čo je stare kde a ide aj na staršich mašinkach. (https://www.trinitydesktop.org/ alebo http://q4os.org/) Ak sa ti zdá veľa programov, tak ich bud povyhadzuješ alebo si daj niečo jednoduché ako je napr. ElementaryOS

Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux je len kernel a ten je len jeden. Cize vsetci vyvojari a aj firmy, kere su v tom zaplecene sa montuju v jednom a tom istom codebase. KDE a ine graficke UI nie su sucastou Linuxu a tiez s Linuxom nemaju nic spolocne. Mozes KDE pouzivat aj na inych operacnych systemoch. Ano, dokonca aj na OpenDarwine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

viem ze to ma len jedno jadro kere upravuje 9999999 ludi ale keby nerobia tých 9999 verzií ale 1 a poriadnu
a tiež viem ze KDE je len GUI, dnes som skusal nainstalovat na win7 vo virtualboxe nejak sa tomu nechcelo
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Debian funguje aj s kFreeBSD...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je, ze zebrali kernel z FreeBSD a userland natahli na tom cez balikovy manager deb. no...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A myslím to tak (určite nie len ja) že ak by bolo len pár verzií Linuxu, tak ako je napr Windows, WindowsServer nerátam home,pro,ultimate,enterprise,...

Ide o to že ak by pracovali len na pár Linuxoch napr.:
Ubuntu = nenáročný pre bežných používateľov/ programátorov
Backtrack = hackovanie/crackovanie,bezpečnosť,...
Server = LAN/WAN,...
a potom ešte nejaký prťavý na modemy,routery hračičky a pod

keby to je takto tak sú všetky tieto verzie dotiahnuté, poriadne zabezpečené, odbugované,... nie tak že je Ubuntu, Fedora,Slax,Mandariva,Backtrack,LinuxOS a miliarda ďalších verzií

A konečne by bola možno aj väčšia podpora hier a driverov aby človek nemusel fičať na zavírenom zabugovanom špehovanom windowse.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tých distribúcií je preto tak veľa, aby si každý vybral to čo mu najviac vyhovuje (na rozdiel od Win, kde nie je na výber) a že nemá linux viac používateľov je skôr výhodou, aspon máme istotu, že ten kto zostane, tak sa chce aj niečo naučiť a nie len klikať do "grafického rozhrania", ved aj to má základ v príkazovom riadku!!

Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

to sa uz davno stalo, teraz uz nemas v kazdej distribucii inaksi inteface, alebo inaksi packet manager. vseobecne by sa dalo povedat ze existuje uz len redhat, debian, slackware, arch a gentoo. vsetko ostatne su len kopie toho isteho inak zapakovane a s inym pozadim.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

S Mintom mám len tie najlepšie skúsenosti už celé roky. Zapichol som do USBčka DVB-T tuner - funguje, pripojil som novú HP tlačiareň - funguje...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

To iste u mna, v dual boote ho mam od verzie 3 (cca 2009) a ako primarny OS od verzie 12. Cesta spat k windowsu uz nevedie :)
ps: konecne je tu na dsl.sk clanok aj o novom minte, doteraz to bolo len same ubuntu :D
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Len nefrajer, ja ho mam v dualboote od 79-teho ked mi ho zanechal nebohy stary otec. Nech mu je zem lahka
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pouzival som Ubuntu kum nemalo Unity. Chvilu som hladal nieco zaujimve a potom som nasiel Mint. Proste parada (pre mna), a aj dedko ho dostal na notebooku (ocenil som bohate moznosti prisposobenia prostredia, hlavne zvacsovania pisma).
Vsetko na Minte funguje ako ma, nic nebolo treba doinstalovat.
V niektorych verziach, vdaka ubuntu (neboldriver-bolfunkcny-bolpokazeny-konecnedobry), bol problem s wifi, poriesil som s guglom. Asi najhorsie bolo, ked tam ubuntu strcilo ten pokazeny driver (ci co to tam po...).
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nez som presiel na fedoru som skusal ubuntu, bohuzial po instalacii cierna obrazovka, s fedorou som zostal 4 roky, po instalacii poslednej novej fedory, kde je pouzite nove gnome, som to dal prec - proste hnus - a presiel som na pclinuxos, nepovazujem sa za geeka - s linuxom som naucil robit svoju manzelku, som cisty uzivatel
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Super, a ja som zas prešiel k Fedore, lebo sa mi nové GNOME páčilo a páči. A teraz ako čo?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No len toľko, že tu je vidno že každému vyhovuje iné gr. prostredie. Preto ich je toľko..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fedora a Gnome nemaju moc spolocne, aj ked od RedHatu par ludi robi na Gnome, ale vo vseobecnosti to neznamena, ze budu mat novsiu verziu ako ine distribucie. Jedine, co ma Fedora nove vzdy je Systemd, kery vysol od Fedory 15, co si este dobre pamatam, ze ked som to prvy krat videl, tak to bolo dost nestabilne, ludie na to nadavali, mne sa to celkom lubilo a medzicasom to uz je vsade, lebo uz sa secky chyby vychytali, kere boli take velke. Teraz uz len nejako ten Systemd vylepsit pre pouzitie v cloud/kontajneroch a bude to.
Samozrejme, Systemd s ich integraciu do kernela padne na hubu, ale to sa este uvidi ako to dopadne, v kazdom pripade to nema na SMF alebo launchd. Ale lepsie nez nist.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemosis odchadzat od distribucie, len preto, lebo sa ti nepaci graficke rozhranie. ja tod mam aktualnu fedoru v dockeri, tod su moznosti instalacie:
Minimal Install
Fedora Server
Fedora Workstation
Fedora Cloud Server
KDE Plasma Workspaces
Xfce Desktop
LXDE Desktop
LXQt Desktop
Cinnamon Desktop
MATE Desktop
Sugar Desktop Environment
Development and Creative Workstation
Web Server
Infrastructure Server
Basic Desktop

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priblizne 4 roky dozadu som porovnaval Mint zalozeny na Ubuntu a Mint zalozeny na Debiane. Mint zalozeny na Debiane bol ovela rychlejsi. Bolo to poznat aj na textovych konzolach v reakcnej dobe systemu po zadani prikazov.

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

# pacman -Syu
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

najlepsi je aj tak opkg
Odpovedať Hodnotiť:
 

tar xzvf, lamy!
Odpovedať Hodnotiť:
 

zrychlil? dufam, ze neprekrocil maximalnu povolenu rychlost
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Presne tak!
Mňa by tiež zaujímalo, čo zrýchlil... a či náhodou pritom aj niečo nespomalil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten Cinnamon potreboval zrýchliť. Neviem síce, ako moc sa im to podarilo, ale asi pred pol rokom som prešiel na Xfce práve kvôli rýchlosti a už sa mi nechce nazad.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Xfxe ma len jednu nevyhodu a to tu ze je funkcionalitou na urovni gui z win 3.11
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Urcite odporucam, navod na instalaciu Linuxu Mint najdete napriklad na
http://www.nebojtesalinuxu.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem to je uzitocne, ten navod si radsej este vytlacim cez wifi vo velkom kancly.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ja zasa http://minimedia.sk
Dávajú tam Linux zadara aj na hocijaké zostavy podľa želania, na e-shope majú toho zatiaľ málo..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co je lepsie cinnamon alebo mate? Co pouzivate?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mate, ale neviem rozumne vysvetliť, prečo. Zvyk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a praktickosť a zaroveň MATE je v rozumnej miere pekný a funkčný. Nie je prečačkaný a nepraktický ako KDE. O GNOME 3 radšej pomlčím, to môže niekto použiť, kto nemá vkus. Ak by ste chceli škaredé, ale šikovné, tak by skúste XFCE, ale ak chcete pekné a praktické prostredie, tak jedine MATE. Cinnamon u mňa navždy skončil, lebo pri práci v praxi začne ohromne spomaľovať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Škaredé?!
Xfce si videl naposledy pred 10timi rokmi...
http://dopice.sk/dWI < pozri si galériu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

sorry ale vypada to jak nepodareny skin theme na XPcka z 2002
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon sa mozes sustredit na to co robis a nie na cacky-macky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba sa nucit pouzivat gnome 3 a nebudes mat problem. je to omnoho lepsie ako bolo gnome 2.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S MATE mas secky aplikacie, tak ako s Gnome2. No a XFCE je este viac lightweight, ale tam zas neni secko tak integrovane ako MATE (lebo to este pochadza z Gnome2). No a Gnome3 zatazuje CPU, ked tam mas tie efekty a bez efektov to zas nema zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja používam Mate. Aj keď Cinnamon je možno o kúsoček krajší, ale nepodporuje (alebo aspoň donedávna nepodporoval) pridanie a lepšiu customizáciu panelov. (nevedel som si proste vytvoriť floatovaný rozbaľovací panel na pravej strane pre rýchle spustenie aplikácií, ako mám na Mate).
Odpovedať Hodnotiť:
 

davam prednost mate, cinamon sa mi zdal lenivy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som cinnamon rad, ale posledne pre noobov sa mi viacej zacalo pacit xubuntu, mozno je to tym ze vo virtual boxe ked nieco testujem tak xfce je neskutocne svizne... naozaj stoji za vyskusanie ako alternativa

Ale tak ako vzdy, Install Arch, alebo Antergos ak si noob
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Linuxaci by mali v prvom rade zapracovat na debugovani linuxu aby "stabilne" verzie neboli na urovni alpha windows.
Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

Nemas predstavu.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

to zalezi ako definujes stabilne verzie, lebo debian stabilny alebo centos / RHEL je vzdy dost stabilny, ale ked to beres tak, ze vyde nova fedora a potom to ma byt stabilne, tak si na spatnom parniku, lebo fedora je testovaci OS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

debian stable znamena ze balicky aj s bugmi sa nemenia nie ze je stabilny v zmysle padov aplikacii alebo systemu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no,ked som bol decko, tak som pouzival debian az po unstable a islo to dobre. ono to je v tom, ze teraz uz od debianu vsetci odskocili a len ubuntu ma ako-tak stabilnu uzivatelsku zakladnu, preto to neprekvapuje, ze oni maju aktualnejsi software ako debian sam. ale ako hovorim, oni su setci mimo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tota fotka na desktope Mintu je uz stalica a mi v LIVE VERZII zere poriadne nervy...proste šeda miška o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mať tvoje problémy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mať tvoje problémy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mať tvoje problémy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mať tvoje problémy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvoja mať ma problémy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a prezidentov plat si zabudou dodat o)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemam rad pojem "bezny uzivatel". Pride mi to neferove sudit, kto je bezny a kto neni. Pripomina mi to "obycajni ludia"...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Uz nepozeraj tolko tu Markizu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Da sa tento novy Mint nainstalovat na sposob aktualizacie? Aby som nemusel znovu nastavovat programy, instalovat, riesit dualboot...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mas ubuntu based verziu, tak je mala pravdepodobnost, ze ti bude po upgrade vsetko fungovat. Preto je vzdy lepsie preinstalovat nanovo. Ak to chces skusit tak pozri http://dopice.sk/dWT
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale poculi ste ako vcera ROBOT ZABIL CLOVEKA vo VOLKSWAGENE

http://dopice.sk/dWO




Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, ale sarah connor to opat nebola...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už to začalo.
V Seattli si zas Skynet pomýlil Sarah s nejakou lesbou a prizabil ju hneď tam, na ulici. Nekecám, je o tom článok aj na dsl.sk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja pouzivam Burtuntu. Mas vo vacku karter z prevodovky? Prave ceris vodu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako môže byť tučniak rýchly???
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

napriklad ked ho vyhodis z 20. poschodia
Odpovedať Hodnotiť:
 

najlepšie cez okná :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Update 17.1=17.2 je klasicky update

Kedysi som pouzival Ubuntu ale s prichodom UNITY mi prislo docela pomale plus kopa neriesenych bugov, nasledovalo Xubuntu,(ale ani to dlho nevydrzalo) dobre riesenie je Debian,CentOS,openSUSE,MANJARO(arch pre lenivych)
Ak chce niekto vzhlad s Xubuntu na inej distribucii s XFCE https://gist.github.com/bdsatish/8897871

UBUNTU hlavne v poslednych dvoch rokoch hodne upadlo, bugy neriesia, na oficialne updaty kaslu, bezpecnostne chyby podobne, vdaka Mintu je to zase na urovni ako kedysi ale uz by som sa k tomu nevratil.



Odpovedať Hodnotiť:
 

Autor pise, ze doteraz bol potrebny pre OPTIMUS restart pocitaca to nieje pravda existuje bumblebee kde staci spustit aplikaciu s volanim primusrun/optirun.

V Minte je defaultne aplikacia pochadzajuca z archu, ktora umoznuje v liste bez restartu ci odhlasenia prepnut grafiky (Pripadne sikovnejsi clovek si to spravy aby ich preplo automaticky ked je potrebna)

Samozrejme viem, ze sa neprpeinaju len vypocty spracuva nvidia a nasledne ich po zbernici posiela do IGP, prepinanie ma HW muxles system pomocou switchu co je skor v workstation (aby bol vystup na panel s dedikovanej) alebo pri kombinacii Intel+ AMD...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po upgrade na rafaelu sa ocividne zrychlil system potom som nahodil novy kernel 4,1,5 stroj leti ako raketa. vsetky notbuky v domacnosti som upgradol na rafaelu a ziaden problem nebol :) uz vyse roka pouzivame jedine linux mint!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna sa Linux Mint instaluje velmi jednoducho a fakt ,ze je bezplatny a nie je nachylny na zaskodnu haved,ako je to v pripade win ,mal by sa stat jasnou volbou pre mnohych pouzivtelov ,ktory vyuzivaju PC alebo notebook prevazne na internet a office.Nazaj tyto ludia nemaju dovod platit za nieco co tu je ,a je to zdarma.Posudenie cloveka,ktory sa od roku 2000, aktivne zaujima o vypoctove technologie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár