Solárne napájané lietadlo Solar Impulse 2, ktoré v nedeľu odštartovalo na najdlhšiu etapu svojho letu okolo planéty, v noci na dnes prekonalo doterajší rekord v časovej dĺžke letu.
Ten od roku 2006 držalo lietadlo Virgin Atlantic GlobalFlyer, na ktorom Steve Fosset uskutočnil let trvajúci 76 hodín a 45 minút a obletel pri tom planétu.
Solar Impulse 2 odštartovalo v nedeľu o 20:03 stredoeurópskeho letného času z japonskej Nagoji na Havaj, plánovaná trasa má 7 900 km a má trvať 120 hodín, teda päť dní. V súčasnosti má po takmer štyroch dňoch vo vzduchu za sebou cca 6 900 km.
Pri predstavení lietadla tvorcovia avizovali, že lietadlo je sebestačné a dokáže letieť nepretržite. Informácie z posledného času ale potvrdzujú, že nepretržitý let vyžaduje ideálne počasie. Pri aktuálnom lete úroveň nabitia batérií počas noci klesla najmenej na úroveň 17%.
Fotografia z prvého dňa aktuálneho letu, kliknite pre zväčšenie (foto: Solar Impulse)
Solar Impulse 2, alebo tiež HB-SIB, má rozpätie krídiel 72 metrov a dosahuje maximálnu rýchlosť 140 km / h, bežná priemerná rýchlosť letu má dosahovať 80 km / h.
Krídla sú pokryté 17248 solárnymi článkami s efektívnosťou 23% a hrúbkou iba 0.135 mm. Celková hmotnosť lietadla s telom z uhlíkových vlákien dosahuje 2.3 tony, batérie z toho tvoria cca štvrtinu. Hustota uloženej energie dosahuje 260 Wh / kg.
Solar Impulse 2 pri lete (video: Solar Impulse)
Lietadlo je vybavené štyrmi motormi, z ktorých každý má výkon 17.4 koní respektíve 13 kW a efektívnosť 94%. HB-SIB počas dňa lieta vo výške 8 až 9 km, v noci klesá na nižšiu letovú výšku, minimálne 1.5 km.
Lietadlo má kabínu pre jedného pilota s objemom 3.8 metrov kubických, ktorá je projektovaná pre maximálne cca 120-hodinový let v kuse.
Re: panel
Od reg.: stafer
|
Pridané:
2.7.2015 21:21
Solárne panely sú už dostatočne výkonné. Baterky nech zrobia lepšie, nech tá výkonnosť aj na niečo. Teda niečo okrem kalkulačiek a destabilizácie prenosovej sústavy.
Re: panel
Od reg.: stafer
|
Pridané:
3.7.2015 19:35
Tak svetlom nemusíme nejako moc šetriť. Samozrejme, vždy je lepšie, keď je niečo účinnejšie, to nikdy nebude na škodu.
Keď vyťažím liter ropy a dostanem z toho 60% energie, tak som vyplytval 4 deci ropy. Keď využijem 23% dopadajúceho žiarenia, tak Slnko bude ďalej žiariť. Nič som nevyplytval.
O tomto to nie je. Problém je, že keby zastavali polku Sahary panelmi, tak by nám to aj tak bolo na dve veci bez možnosti tú energiu skladovať. Ono je dobré si zasvietiť svetlom aj v noci.
Re: skoda no...
Od reg.: Trolitel
|
Pridané:
3.7.2015 0:59
Článok netreba stačí diskusia tu.
Podľa mňa len algoritmus googlu trápnym spôsobom potvrdil že dotičný sa skrátka podobali na opice... Holt každý krásny byť nemôže :D...