neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Druhá nočná hodina bude 3601-sekundová, služby by tentokrát kolabovať nemali

Značky: NTPLinux

DSL.sk, 30.6.2015


Druhá júlová hodina bude mať opäť po troch rokoch, ako sme detailne informovali už minulý týždeň, 3601 sekúnd.

Poslednú hodinu 30. júna v univerzálnom UTC čase bude totiž aplikovaná tzv. skoková sekunda.

V univerzálnom UTC čase bude tak po čase 23:59:59 nasledovať čas 23:59:60 a až následne čas preskočí na dátum 1. júla a čas 0:00:00. V našom stredoeurópskom letnom čase tak bude predĺžená druhá hodina 1. júla a po 1:59:59 bude nasledovať 1:59:60.

Obavy zo skokovej sekundy

Skoková sekunda ako taká samozrejme nepredstavuje priamo technický problém, problémom sú konkrétne implementácie softvéru starajúceho sa o aplikáciu skokovej sekundy na systémoch potrebujúcich mať presný čas.

Na Linuxe a ostatných unixových systémoch sa štandardne totiž implementuje v prípade pridanej sekundy neštandardne skokom na čas späť o jednu sekundu. Po dosiahnutí polnoci v univerzálnom UTC čase skočí čas späť na 23:59:59 a posledná sekunda dňa v UTC čase sa tak vlastne dvakrát zopakuje. Takéto riešenie potenciálne tak otvára priestor na problémy.

Ďalším faktorom je skutočnosť, že skoková sekundu sa aplikuje len občasne a výnimočne a kód pre jej spracovanie nie je dostatočne otestovaný a overený.

Problémy v 2012

Keďže skoková sekunda sa aplikuje nepravidelne, informácie o jej aplikovaní sa šíria do počítačov pomocou protokolu NTP pre synchronizáciu presného času. V prípade operačného systému Linux používaného na serveroch mnohých webových služieb následne server ntpd odovzdáva informácie o aplikovaní skokovej sekundy jadru operačného systému.

Naposledy prišlo k aplikovaniu skokovej sekundy v roku 2012, kedy dve chyby v linuxovom jadre spôsobovali vážne problémy viacerým internetovým službám. Technickým detailom chýb a ich riešení sme sa venovali v tomto článku.

Vážnejšia chyba spôsobujúca enormné vyťaženie CPU vedúce k zníženiu výkonu a potenciálne nedostupnosti systémov spôsobila problémy viacerým službám. Okrem iného problémy zaznamenali LinkedIn, FourSquare a Yelp, viacerým dátovým centrám sa nezanedbateľne zvýšila spotreba elektrickej energie a leteckej spoločnosti Qantas meškali pre zlyhanie systému lietadlá.


Ilustračné foto, otáčanie Zeme okolo vlastnej osi a obeh okolo Slnka, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)

Na 2015 sa firmy chystali

Aplikovanie skokovej sekundy dnes v noci bolo avizované už v januári. Tentokrát sa prevádzkovatelia služieb a administrátori na situáciu po problémoch v roku 2012 typicky chystali a overovali kompatibilitu ich systémov.

Vylúčiť problémy sa ale úplne nedajú, keď po problémoch v 2012 bol kód prepracovaný a nový kód nebol pochopiteľne v reálnej prevádzke s prirodzeným aplikovaní skokovej sekundy ešte preverený.

Situácia sa samozrejme výrazne odlišuje u služieb a firiem, ktorých servery musia mať veľmi presný čas a potrebujú používať protokol NTP, a ostatných, ktoré veľmi presný čas nepotrebujú.

V tom druhom prípade bolo najjednoduchším riešením synchronizáciu času cez NTP niekoľko dní pred dneškom jednoducho vypnúť a teda aj zabrániť odovzdaniu informácie o skokovej sekunde operačnému systému. Žiadne starosti nemajú užívatelia s operačným systémom Windows, ktorý skokovú sekundu úplne ignoruje.

Viaceré typy opatrení, ktoré realizovali jednotlivé spoločnosti potrebujúce na svojich serveroch presný čas, sme detailne popísali v tomto článku.

Dá sa predpokladať, že zodpovedne sa chystali aj napríklad tvorcovia linuxových distribúcií a iných unixových systémov a autori iného softvéru a svoj softvér otestovali.

Opatrenia na poslednú chvíľu

Administrátori, ktorí stále nezrealizovali opatrenia, tak môžu na poslednú chvíľu spraviť podľa tohto návodu Red Hatu vypínajúceho aplikovanie skokovej sekundy aj keď server ntpd už jadru odovzdal informáciu o aplikovaní skokovej sekundy.

V prvom rade je potrebné vypnúť ntpd a príkazom ntptime -s 0 -f 0 v jadre resetovať informáciu o aplikovaní skokovej sekundy.

Následne môžu buď ntpd zatiaľ nespustiť alebo ho spustiť s argumentom -x, pri ktorom nepríde k aplikovaniu skokovej sekundy ale čas sa bude upravovať postupne.

Daný postup ale nie je použiteľný na systémoch RHEL 5.x a 4.x, na ktorých už jadro má informáciu o aplikovaní skokovej sekundy. V týchto verziách sa totiž nedá dodatočne pomocou ntptime vymazať informácia o aplikovaní skokovej sekundy a docieliť je to možné len reštartom operačného systému.

A čo PC?

Problém samozrejme môže potenciálne nastať aj na osobných počítačoch a ďalších klientských zariadeniach s Linuxom alebo iným unixovým operačným systémom. Na linuxových a unixových PC je možné aplikovať samozrejme rovnaké opatrenia ako na serveroch.

Klientské zariadenia ale samozrejme typicky nevyžadujú rovnakú spoľahlivosť ako servery a preventívne opatrenia pri neexistencii konkrétnej hrozby a konkrétneho známeho problému tu nie je efektívne realizovať.

Navyše užívatelia Windows sú rovnako ako servery chránení skutočnosťou, že Windows skokovú sekundu jednoducho ignoruje.

Prečo existuje skoková sekunda

Skokové sekundy sa pridávajú na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku.

Jedno otočenie Zeme okolo jej osi je v súčasnosti totiž o niečo dlhšie ako 24 hodín vychádzajúcich z presnej fyzikálnej definície sekundy, zároveň je nerovnomerne ovplyvňované krátkodobejšími vplyvmi. Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na sekundu buď na konci decembra alebo júna pozastaví.

Ak sa naopak otáčanie Zeme zrýchli, jedna sekunda z času meraného človekom sa odoberie a v takom prípade bude po čase 23:59:58 nasledovať 0:00:00 s vynechaním 23:59:59.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

Bude o tom vedieť moj telefón?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dame mu vediet. Posleme mu kvety.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No, moj telefon o tom vedel, lebo to je snom 710 a ten funguje na linuxe, cize asi tam ma v dmesg logu "inserting leap second", ale este som sa na to nekukel
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Navyše užívatelia Windows sú rovnako ako servery chránení skutočnosťou, že Windows skokovú sekundu jednoducho ignoruje."

:D :D tomu hovorim proaktivny pristup ;)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

skoda, ze neignoruju aj priestupny rok :O
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

to by som sa podla windowsu nikdy nenarodil :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Škoda že neignorujú aktualizácie keď to treba :/
Vlastne to je jedno... ja aj tak používam Linux
MUHAHAHAHAHA!!!!! SOM NESMRTELNÝ PÍČO!
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Windows nie je jediny operacny system, kery handluje skokovu sekundu ignorovanim: http://dopice.sk/dVj
Odpovedať Hodnotiť:
 

idem si odskocit na pivo.. ked sa bude stara pytat, kde v prdeli tolko som, vyhovorim sa na skokovu se-kundu,

najprv si aktualizujem NTP (Nepi Tolko Piva protocol)

@/etc/init.d/ntp jump_one_second_ahead ;)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

se - čo???
skočila na teba?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stale lepsie nez na-nose-kunda ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

taká skákavá kunda, to je super vec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IT'S HAPPENING !
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze moj mechanicky budik ma statocne v pici skokovu sekundu
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

no hej, ale aj tak ho mozes nechat poskocit nech mu nejebne,

rozmyslam ako posuniem svoje presypacie hodiny :)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

pridaj zrnko piesku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chcelo by to nejaký poriadny článok pod ktorý by som mohol napísať nejaký VYSOKO KONTROVERZNÝ komentár. Na DSL.SK sú iba samí super ľudia ktorý vždy kontroverznú diskusiu rozvedú (a vzniknú pod ňím samé zaujímavé veci) a ja sa cítim z toho úplne že OOOOOOO!!!!

Mám vás rád kamoši! :3 :3

Linux > Mac > Windows
Chrome > Opera > Firefox > IE
Medzery > TAB
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

medzery vitazia nad tabom iba ak ide o pismo s pevnou sirkou.

a prave som napisal komentar len par sekund po prestupnej sekunde
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Gratulujem, udelujem Vam certifikat a napisani prveho komentaru po skokovej sekunde. Mozete si to uviest aj v zivotopise, popripade ked sa Vas na pohovore spytaju na vas zivotny uspech, ukazte im tento certifikat :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

čo, nemôžete spať? Ja som si tú sekundu vychutnal nepretržitým spánkom. Teraz kontrolujem zariadenia. ako na to zareagovali. Digitálny teplomer ide, ledková lampa tiež, dokonca aj letovačka. Iba mobil mi padol, (zo stolíka), to som už rozchodil
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak sa naopak otacanie Zeme zrychli ... ako opatrenie fajn, vo fyzikalnej realite nemozny fenomen. Sama Zem svoju rotaciu nikdy neurychli (tam kde je) - prave naopak, bude sa spomalovat. Nie, neni to v rozpore s tym, ze moment hybnosti je jedna z fyz. velicin, ktora sa zachovava. Ista cast energie sa mina inak a moment hynosti sa tak zmensuje, co nemoze mat iny nasledok, ako ze sa rotacia spomaluje. Jedine keby sem rachol Mesiac (v smere rotacie) alebo nieco radovo tak tazke - by sa rotacia zrychlila. Podobne sa to stalo pred 4,5 mld rokmi, ked sem rachla planetka, vznikol Mesiac a den trval 6 hod. Odvtedy sa rotacia Zeme spomalila 4-nasobne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Super ale nastuduj si fyziku. Teleso je schopne zmenit rychlost rotacie zmenou polomeru otacania. Ide o zakon zachovania energie. Zem je schopna menit okrem polomeru aj rozlozenie svojej hmotnosti (napr. zemetrasenim), cim sa meni rychlost jej otacania. Z velmi dlhodobeho hladiska mas sice pravdu ale ten dosledok velmi velmi maly.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este dodam, ze to zavisi od momentu zotrvacnosti a teda na zmene rozlozenia hmotnosti vzhladom na polomer otacania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od cias ked sme si sekundu zadefinovali ako presne 1/86400-tinu dna (cca 2 storocia) to uz neplati. Aspon vidno, ze takato definicia sekundy bola dost blba a nekonstantna. Den uz proste nema 86400 sekund, ale cca 86400,002 sekund. Proste rotacia Zeme spomaluje.

Bud by sme museli predlzt sekundu v pomere 86400,002/86400, teda asi 1,000000023-nasobne cim by sa logicky zmenila jej definicia s tym Ceziom 133, alebo sa definicia sekund nezmeni, ale den nebude mat predne 86400 sekund, ale o nejaku tisicinku viac.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To nie je uplne presne. Rotacia zeme sa spomaluje ale aj zrychluje. Tato sekunda sa pridava alebo odobera na zaklade astronomickych merani a kedze sa jedna o velmi malu odchylku, staci zmena raz za par rokov a nemusime menit definiciu. Nemyslim si, ze je potrebne to menit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, dlzka dna je rozna a meni sa hore-dole v milisekundach. Presuvanie zemskej hmoty (v plasti ci kore, oceany), atmosfericke prudy atd ...

Ale z dlhodobeho hladiska sa rotacia spomaluje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nepopieram ale to spomalenie je extremne male. Taktiez v nom hraju svoju rolu aj nebeske telesa, lebo nas ovlyvnuju svojou gravitaciou. Aj taky mesiac posobi ako zotrvacnik. Takze nie je podla mna mozne pozorovat toto spomalenie v historii ludstva. Mozno v radovo milionoch rokov ano.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sak jasne ze to neni badatelne v horizonte 10, 100 ani 1000 rokov a s mechanickymi hodinkami v ruke.

Az tak velmi pomaly to neni, ze by to boli sekundy za miliony rokov: https://goo.gl/3U2LJN - kapitola 3 Changes in rotation.

Kumulativne od roku 1972 (za 43 rokov) je den dlhsi az o 5 ms, co sa vobec nezda, ale je to sakra dost. Az nejako prilis. Ak by bolo spomalovanie rotacie konstantne (a to asi neni), za milion rokov je to cca 116 sekund, teda takmer 2 minuty! O miliarde rokov nema zmysel uvazovat, tam je to 2000 minut co je viac jak den co je blbost a teda Zem uz mala prestat rotovat za jedinu miliardu rokov. Plne to ale koresponduje s tym, ze pred 4,5 mld. rokmi v case vzniku Mesiaca mal den iba 6 hodin a dnes 24 hodin a teda za 4,5 mld. rokov sa rotacia Zeme spomalila 4-nasobne.

nejaky clanok o vplyve doby ladovej na rotaciu Zeme:
http://goo.gl/jq8HbK
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koniec koncov nie je vynimocny "viazany" stav. Rotujuci objekt ma satelit a doba otacky objektu okolo osi je viazana so sposobom ako rotuje a obieha satelit okolo objektu tak, ze je k nemu stale otoceny jednou stranou. Vidme Zem-Mesiac. Lenze takisto nie je vynimocne, ze takato sustava sa pozvolna rozfrckáva. Satelit sa od objektu vzdaluje. Co ma za nasledok vieme co.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár