neprihlásený Streda, 16. januára 2019, dnes má meniny Kristína   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Domáce mobilné balíčky budú platiť v celej EÚ už od apríla

Značky: roamingtelefonovanieInternet

DSL.sk, 6.7.2015


Domáce balíčky predplatených minút, SMS a dát mobilných operátorov budú môcť zákazníci využívať vo všetkých krajinách EÚ už od apríla 2016.

Pre server DSL.sk to potvrdil zdroj z Európskej komisie.

Ako sme detailne informovali v tomto článku, po dohode Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Rady Európy od 15. júna 2017 nebudú smieť európski operátori účtovať zákazníkom za používanie ich služieb v zahraničí poplatky navyše voči domácim cenám.

To sa bude týkať aj predplatených domácich balíčkov, ktoré tak budú môcť zákazníci využívať aj v zahraničí a míňať z nich predplatené minúty a dáta bez ďalších poplatkov.

Balíčky už od apríla 2016

Od apríla 2016 je avizované prechodné obdobie, počas ktorého budú mať operátori dovolené účtovať v zahraničí navyše oproti domácim cenám 5 eurocentov bez DPH za minútu odchádzajúceho hovoru, 2 centy za SMS a 5 centov za MB prenesených dát. EK ale zatiaľ nezverejnila detailné informácie, ako bude tento mechanizmus fungovať a čo bude považované za domáce ceny.

Podľa informácií zdroja DSL.sk príde k zverejneniu dohodnutého znenia nových pravidiel v nasledujúcich dňoch a podľa týchto pravidiel budú už od 30. apríla 2016 operátori musieť zákazníkom umožňovať využívať v zahraničí aj ich predplatené domáce balíky služieb, zatiaľ s pripočítavaním maximálneho regulovaného možného navýšenia.


Ilustračné foto, kliknite pre zväčšenieAk má tak v aktuálnom fakturačnom období zákazník predplatené ešte nevyčerpané voľné minúty a dáta, môže ich čerpať aj pri pobyte v inej krajine EÚ. Tieto minúty a dáta sa mu budú započítavať do jeho domácich balíčkov rovnako ako keby ich míňal na Slovensku a operátor bude môcť za ich míňanie v zahraničí extra doúčtovať maximálne spomínané sadzby, teda 5 centov za minútu hovoru, 2 centy za SMS a 5 centov za MB dát.

Napríklad za 100 MB dát v zahraničí zaplatí zákazník, ktorý má ešte takýto objem dát voľný v predplatenom objeme v domácom balíčku, 5 eur bez DPH respektíve 6 eur so slovenskou DPH. Hoci je táto sadzba stále vyššia ako domáce ceny za mobilné dáta, je už použiteľná na obrozretné využívanie mobilných zariadení bez nutnosti limitovať sa na aplikácie a služby prenášajúce minimum dát.

Limity od 2017 zatiaľ nestanovené

Od 15. júna 2017 už operátori za takéto využívanie aj balíčkov v zahraničí nebudú môcť účtovať žiadne dodatočné poplatky.

Ako sme ale upozornili, toto pravidlo nebude platiť absolútne a účtovať sa poplatky nebudú môcť len pre zákazníkov, ktorí neprekročia stanovené limity férového používania na množstvo minút volaní a prenesených dát.

Zmyslom týchto limitov je zabrániť permanentnému používaniu SIM od operátora z jednej krajiny v inej krajine.

Tieto limity stanoví Európska komisia. Podľa zdroja DSL.sk tieto limity zatiaľ nie sú stanovené, EK má termín na ich stanovenie až do konca budúceho roka a v dohodnutých pravidlách sa ich výška zatiaľ neindikuje.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ceny RAM by čoskoro mali klesnúť až o 20%, odhadujú analytici
Micron získava továreň na 3D XPoint, Intel si zrejme zriadi novú
Široko používanému Windows 7 zostáva posledný rok podpory
Potvrdený ďalší Star Trek seriál
Na známej hackerskej súťaži sa bude hackovať aj Tesla
.sk domény dostávajú zabezpečenie DNSSEC
Rusko stratilo kontrolu nad vesmírnym rádioteleskopom
Predaje počítačov opäť výraznejšie klesli, MS doma v prvej päťke
Ryzeny 3000 prvého dizajnu nebudú mať GPU, opäť naznačených viac ako 8 jadier
SpaceX prepustí 10% zamestnancov


Diskusia:
                               
 

Dal by som si jeden socialny balicek bez roamingu.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Len ci tu aj EU este bude v aprili 2015
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

16
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

17
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bude, ale bez Grecka
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

EU a menova unia nie je to iste!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Najskor som sa potesil, ze aka super sprava, ale potom tie poplatky... Uz teraz ma telekom roamingove balicky v tejto cene (100 mb - 5eur, 500 mb - 15eur) a to sa mi este neminu volne... Ale tak verim, ze treba ist po malickych krokoch, ktore nas dovedu do vysnivaneho ciela :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne treba platit a moc sa nevypytovat. Tak ako kaze nas milovany euro sajuz.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

skoda, ze to nevyuzijem buduci rok na dovolenke v grecku...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

v EU moze byt aj nadalej, len tam nemusi platit euro.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Kdeže, ani teoreticky ...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Zacal som pouzivat zahranicnu kartu . 300minut + 750mb do eu a z eu prijem volani zdarma 20€ nasi operatori sa nechytaju
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a odkial ju mas ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi z Rakuska, tam taketo programy mali uz pred par rokmi, co si pamatam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rakusko je smrt
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Radsej Slovensko? Ci Grecko?
Odpovedať Hodnotiť:
 

trosku dalej u nemcov
Odpovedať Hodnotiť:
 

keď mám teraz neobmedzený 4G internet s FUP 1000GB mesačne (väčšinou prenesiem max 600GB mesačne) , to asi nepôjde využiť v celej EU :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tam po komisii, hento malo byt uz davno, najneskor v 2003 a nie az v 2016. ja bych na tych "operatorov" pouzil ine metody. naco mame to NATO? naco chovame tych ukrajinskych terroristov a roznych ISIS? ja bych ich hnal tych "operatorov", velky bic a maly dvor na nich!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tešíme sa, že EU znova reguluje "voľný trh" (vec, čo dnes neexistuje), takže si to každý operátor už nejak do ceny zaráta.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár