Tvorcovia v máji predstaveného nového najlacnejšieho počítača C.H.I.P. stojaceho 9 dolárov ho majú údajne predávať výrazne pod svoje náklady a neskôr po kampani na Kickstarter ho majú predávať za výrazne vyššiu cenu.
Vyplýva to z tvrdení spoločnosti Olimex z Bulharska, ktorá produkuje rozličné vývojárske dosky konkurujúce CHIP-u.
CHIP pod nákladmi
Ako sme informovali v tomto článku, CHIP od startupu Next Thing má oproti najúspešnejšiemu produktu tejto kategórie Raspberry Pi integrované okrem 512 MB DDR3 RAM aj 4 GB internej flash pamäte, WiFi a Bluetooth a podporu pre pripojenie externej batérie. Na rozdiel od Raspberry Pi mu ale chýba kvalitný video výstup a v základe disponuje iba kompozitným video výstupom. Tiež nemá podporu pre pamäťové karty a na rozdiel od drahšieho modelu Raspberry Pi ani Ethernet.
Jeho základom je 1 GHz jednojadrový procesor R8 postavený na štandardnom procesore A13 od čínskeho výrobcu Allwinner, ktorý disponuje jadrom ARM Cortex-A8. K dispozícii je jeden USB port a jeden micro-USB port.
Spoločnosť Olimex začala po predstavení CHIP-u zisťovať cenu R8 a včera mala dostať od Allwinner informáciu o veľkoobchodnej cene podobného modulu s R8, 512 MB RAM, dvojnásobkom flash pamäte 8 GB a PMU, Power Management Unit, až 16 dolárov. Rozdiel 4 GB vo flash pamäti zrejme dramaticky cenu nemení a v CHIP-e sú samozrejme použité aj ďalšie komponenty, Olimex tak celkovo hovorí o nákladoch na CHIP na úrovni 20 dolárov.
C.H.I.P, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Next Thing)
Zároveň z Allwinner mali spoločnosti poslať nasledovnú informáciu: "9-dolárový CHIP počítač spustil veľkú reklamnú kampaň na zviditeľnenie ich novej vývojárskej dosky, ich skutočné náklady sú vyššie ako 9 dolárov. Po Kickstarteri sa bude ich počítač predávať za 39 dolárov."
Tvorcovia CHIP-u na svojej stránke na Kickstarter pritom avizujú, že tak nízku cenu sa im podarilo dosiahnuť práve znížením ceny v spolupráci s Allwinner a počítaním s dostatočne veľkými objednávkami komponentov.
Predstavenie miniatúrneho počítača Chip
Olimex dostal a zverejnil informácie deň pred dnešným skončením kampane na Kickstarter, či bude mať toto zverejnenie celkový efekt zakúpenia ďalších kusov alebo naopak negatívny dopad ťažko odhadovať.
Zníženie ceny do SR
V každom prípade kampaň CHIP-u bola doteraz úspešná a vyzbierala predobjednávky za viac ako dva milióny dolárov. Nie je vylúčené, že tvorcovia budú aj priamo z nej profitabilní aj v prípade straty na samotnom CHIP-e.
Kým totiž CHIP stojí len 9 dolárov, adaptér na pripojenie k HDMI displeju stojí ďalších 15 dolárov, externý obal PocketC.H.I.P. so zabudovanou Qwerty klávesnicou, 3000 mAh batériou a 4.3" displejom s rozlíšením 470 x 272 až 40 dolárov.
Tvorcovia boli tiež kritizovaní za vysokú cenu prepravného mimo USA, až 20 dolárov. V uplynulých dňoch pár dní pred koncom kampane začali ponúkať znížené prepravné do EÚ, Japonska a Kanady, 14 dolárov. Toto platí ale len pri objednaní samotného CHIP-u bez adaptérov.
Počítač s kompozitným výstupom si je tak možné v súčasnosti na Slovensko objednať za 23 dolárov.
šikovní sú, veľmi
Od reg.: Bryan Fury
|
Pridané:
6.6.2015 15:09
Ďalší úspešný kickstarter totálneho patoku, ktorý nenájde takmer žiadne využitie. Chalani si zarobili na pár rokov, účel to splnilo. Pár nadšencov sa bude tešiť zo svojho nového plošáčiku, a o pár týždňov/mesiacov upadne celý prvotný boom a zanikne to rovnako ako ostatné "úspešné" kickstarter projekty :-)
Tota heľpa.
Od: Henrietta
|
Pridané:
6.6.2015 18:42
Kedysi sa všetko pekne doma na kolene navrhlo, nakreslil plošák, vyleptal, vyvŕtal, po známosti aj rok zháňali súčiastky. Zapájkovalo, oživovalo a hurá učiť sa programovať v strojáku a zapisovať v hexa zápise program do 1KB RAM.
Re: Tota heľpa.
Od: Jamicon
|
Pridané:
6.6.2015 21:49
Nádherné spomienky. Keď som neskôr mal počítač s assemblerom na 8048, ktorý ho vedel emulovať a debuggovať, vývoj bol už celkom jednoduchý a potom ma to prestalo baviť.