neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Android 6.0 vydrží 2x dlhšie, užívateľ môže aplikáciám zakazovať práva

Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii Google I/O 2015 predstavila vo štvrtok popri ďalších novinkách novú verziu svojho mobilného operačného systému Android. Nová verzia nesie zatiaľ kódové označenie Android M a jej číselným označením bude Android 6.0. Okrem noviniek v aplikáciách prinesie najmä dve významné novinky, úplnú zmenu systému oprávnení pre aplikácie a sľubované výrazné predĺženie výdrže zariadení.

Značky: Androidochrana súkromiaspotreba a výdržGoogle

DSL.sk, 29.5.2015


Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii Google I/O 2015 predstavila vo štvrtok popri ďalších novinkách novú verziu svojho mobilného operačného systému Android.

Nová verzia s kódovým označením Android M prinesie okrem noviniek v aplikáciách na úrovni operačného systému niekoľko väčších noviniek. Dvomi najvýznamnejšími ale budú úplná zmena systému oprávnení pre aplikácie a sľubované výrazné predĺženie výdrže zariadení.

Nový systém oprávnení

Google vo štvrtok potvrdil uniknuté informácie z prvej polovice mesiaca a v Androide M úplne prerobil systém oprávnení.

V Androide podobne ako v ostatných mobilných operačných systémoch je ochrana dát a súkromia užívateľa zabezpečená okrem izolácie aplikácií najmä systémom oprávnení na prístup k jednotlivým dátam, funkciám a hardvéru zariadení, pričom aplikácie väčšinou potrebujú, žiadajú si a majú pridelené len niektoré zo všetkých možných oprávnení.

V súčasnosti má v oficiálnych verziách Androidu užívateľ ale len dve možnosti. Buď akceptuje pri inštalácii aplikáciu a dovolí jej všetky oprávnenia, ktoré si žiada, alebo oprávnenia odmietne a aplikácia sa tak nenainštaluje.

S Androidom M sa celý systém mení. Pri inštalácii aplikácia dostane automaticky všetky oprávnenia zo skupiny základných oprávnení, ktoré si žiada, ako napríklad prístup na Internet.



Nový systém oprávnení, žiadosť o oprávnenie počas používania a úprava oprávnení pre aplikácie, kliknite pre zväčšenie (screenshoty: Google)



Ďalšie oprávnenia na prístup k citlivým dátam a funkciám si musí pýtať počas používania, pričom užívateľ môže oprávnenia nepovoliť. Oprávnenia sú rozdelené do skupín a užívateľ je dotazovaný len na povolenia na celú skupinu, následne aplikácia dostane všetky žiadané jednotlivé oprávnenia z danej skupiny.

Zároveň má užívateľ možnosť kedykoľvek aplikáciám trvalo zmeniť ich oprávnenia v nastaveniach respektíve vidieť, ktoré aplikácie majú povolené jednotlivé oprávnenia.

Nový systém ale vyžaduje špecifickú podporu od tvorcov aplikácií, ktoré si musia povolenia dynamicky pýtať pri používaní a počítať aj s ich možným odmietnutím.

V sprístupnenej testovacej verzii Androidu M u doterajších aplikácií nepodporujúcich nový systém oprávnení si tak operačný systém pýta povolenie na všetky oprávnenia ako doteraz už pri ich inštalácii. Užívateľ ale môže aj týmto aplikáciám následne zakázať jednotlivé skupiny oprávnení. U aplikácií, ktoré nepočítajú s odmietnutím oprávnení respektíve nefunkčnosťou niektorých žiadaných API, to ale môže potenciálne viesť k chybovému správaniu.

Predĺženie výdrže

Druhou dôležitou novinkou je avizované predĺženie výdrže Android zariadení.

Android M prichádza konkrétne s dvomi kompromisnými technológiami, ktoré predĺžia výdrž na úkor fungovania aplikácií na spiacom zariadení respektíve celkovo neaktívnych aplikácií.


Postupne sa predlžujúce odstavovanie aplikácií pri aktivácii Doze, kliknite pre zväčšenie (graf: Google)



Spiace Android zariadenie prejde vo verzii M do tzv. režimu Doze, v ktorom na postupne narastajúce časové intervaly operačný systém odstavuje aplikácie a nedovoľuje im sieťovú komunikáciu ani prebúdzanie. Aplikácie sa môžu aktualizovať len v krátkych časových intervaloch normálneho fungovania zariadenia, ktoré sa s postupom času aktivujú čoraz menej častejšie. Prebudiť ich môže ale prioritná správa cez Google Cloud Messaging.

Druhá obdobná technológia vyhodnocuje stav jednotlivých aplikácií a aplikácie v režime nečinnosti pri zariadení bežiacom na batériu podobne odstavuje, neumožňuje im sieťovú komunikáciu a synchronizácie.

Ak je celé zariadenie nečinné po dlhú dobu, aplikácie vyhodnotené ako nečinné dostávajú šancu na sieťovú komunikáciu cca raz za deň.

Celkovo obe technológie výrazne umožňujú predĺžiť výdrž Android zariadení v režime nečinnosti, čo samozrejme predlžuje výdrž aj v bežnom režime používania striedajúcom aktívne používanie a obdobia nečinnosti. Ako veľmi sa predĺži výdrž pri typickom používaní napríklad smartfónov ale zatiaľ nie je jasné.

V každom prípade u tabletu Nexus 9 sa konkrétne výdrž podľa Google čisto v režime nečinnosti predĺži oproti Androidu 5.0 na dvojnásobok.

Ďalšie novinky

Ďalšími avizovanými novinkami v Android M budú technológia Android Pay pre platenie priamo pomocou NFC telefónu na termináloch akceptujúcich klasické bezdrôtové platobné karty a systémová podpora autentifikácie a autorizácie pomocou odtlačkov prstov.

Google Now v novej verzii ponúkne kontextové informácie k informáciám zobrazeným v rozličných aplikáciách, po dlhšom podržaní domovského tlačidla. Funkčnosť nesie označenie Now on tap.

Zlepšená bola podpora pre otváranie internetových URL adries aplikáciami, ktorá vďaka novému zabezpečeniu nebude potrebovať potvrdenie užívateľom.

Vývojovú verziu Android M sprístupnil Google vo štvrtok zatiaľ pre Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 a Nexus Player, presný termín uvedenia finálnej verzie zatiaľ nie je známy.


      Zdieľaj na Twitteri


Čo považujete za dôležitejšiu novinku Android M, nový systém oprávnení alebo predĺženie výdrže? (hlasov: 608)

Nový systém oprávnení      71%
Predĺženie výdrže      27%
Zatiaľ neviem      2%


Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

co maju co vytvarat skupiny? na co? vsak stacilo aby si uzivatel po jednom odklikal povolenia. takto to vyzera aby ostal vlk sýty aj ovca celá a mohli smirovat dalej.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Tie mi to pride take salamunske riesenie.
No do ankety som zaklikol ako prinos opravenia - akoby vedeli (google, nie dsl), ze clovek si povie, ze je to lepsie ako drotom do oka.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ja by som prijal aj nahradit okruhle hranatym. v 5ke vsade same gulicky. neviem o tom, ze by som telefon gulku...
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

niekto a tu učí od apple
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

dobre tak na hovno.
andorid 4.4 pekna stavovala lista a notifikacie ked zrolujem na celu sirku obrazvky. pri aktualizacii na 5.0 uprostred 8" obrazovky sa zosunie iba polovicna notifikacna lista. proste blbost.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

zabudol som este napisat. na htc one m8 po aktualizacii, sa da lista s rychlimi volbami zobrazit potiehnutim prasta a veselo si zapinat a vypinat vsetky mozne nastavenia
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

today tomorrow... cyanogenmod
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

este ani verzia 5 poriadne nefunguje a uz basnia o 6ke ktora pride mozno o 2 roky a dovtedy budu pilit nervy neustalymi kecami o nej... uplne by stacilo keby sa ozvali s novou verziou a novinkami v nej 2-3 mesiace dopredu a dovtedy drzali zobak :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skor od blackberry...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Najprv som to precital, ze "Lepsie nez s dronom do oka"
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Skupiny sú myslené asi takto:

Prístup ku správam:
- SMS
- MMS
- email

Prístup ku multimédiám:
- fotoaparát
- mikrofón

Prístup ku súborom:
- súbory užívateľa
- telefonne kontakty
- ...

Staré Sony Ericssony to už tak mali.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Tak tak
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

jj, Ericssony, neskôr SonyErcissony som používal. Vždy to boli dobré mobily, max. spokojnosť. Teraz mám Sony a tiež to ujde. Lepšie ako Samsung, to má moja najkrajšia polovička.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Xposed > Xprivacy > http://dopice.sk/eqs
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech sa paci, vyklikaj si: http://dopice.sk/dAy
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Je tam toho. Ludia srat na Android.

Windows 10 je buducnost. Raz darmo.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Lol... nepoculi sme to uz pri WP7. A potom pri WP8?

Samy bullshit, Windows nema sancu, zase bude Android a iOS, potom dlho dlho nic a tam niekde Windows, Tizen a spol.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tie prava su fajn, to androidu urcite pomoze, no co sa vydrze baterky tyka...tak neverim, ale rad sa necham prekvapit :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked obmedzis prava smirovacim appkam, tak sa ti automaticky predlzi baterka na 2nasobok?? ja fakt netusim, marketing na urovni: "nova este jemnejsia milka"
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

zakazes facebook aplikacii pristup ku lokalizacii (fakt, naco to je dobre?) a hned setris bateriu na vypnutom GPS.

Tetrisu zakazes pristup na internet (lebo naco to tetris potrebuje?) a hned setris bateriu na sietovej komunikacii.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

"S Androidom M sa celý systém mení. Pri inštalácii aplikácia dostane automaticky všetky oprávnenia zo skupiny základných oprávnení, ktoré si žiada, ako napríklad prístup na Internet. "
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak ja mam Xiaomi telefon s androidom 4.4.4. a tie opravnenia si tam mozem v pohode povolovat a zakazovat ako sa mi paci.. Google zaspal dobu.. cinania tuto funkciu napratali do svojej nadstavby MIUI.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

problem lokalizacnych opravneni stale plati. a to je asi najvacsi zrut baterie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to moze pristupovat ku gps aj ked vypnem gps ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, ale nebudem vypinat/zapinat 3x denne gps len preto ze zrovna chcem pouzit GPS aplikaciu. z toho dovodu mam GPS zapnute stale
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

az nato ze 65 percent uz predanych mobilov a tabletov android 6 ani nedostane, budu to tlacit len do novych modelov
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

lebo vyrobcom sa nechce upravovat kod pre kazdy model zvlast a tych modelov a znaciek je uz pozehnane
mali by predavat prazdny hardware a zakaznik by si nainstaloval system sam ako na pc bodka
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

tak, pokial jeden vyrobca typu sransumg kazdorocne vypusti 69 modelov do sveta, tak sa necudujem ani.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

este by to chcelo aby to nebolo pomale jak hov*o a mozno to zacne byt pouzitelny system. Pre haterov pouzivam vyhradne android zatial, ale keby som kupoval dalsi phone tak jednoznacne daco ine.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Android uz nepouzivam a musim uznat, ze aj ked je mierne pomalsi ako iOS, pokial dnes nepouzivas mobil co je 3-4 roky stary, android slape svizne. To ze ti to ide pomaly nie je chyba androidu, ale toho ake dristy si si tam nainstaloval :) Ved treba mi tam mat antivirus a vselijake cleanery a ine veci hejze?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Koko*ina.. mám rok starý s4 mini. Nainštalované výhradne len veci, ktoré potrebujem. Žiadne antivíry ani iné píč*viny. Zakázal som všetko čo som nepotreboval (google+, fakbuk a iné somariny) Stačí aby sa na pozadí pustila nejaká vec update.. synchronizácia niečoho a už mi trhá aktualne pustený program.. fakt to majú "skvelo" vyriešené.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To, ze si ho kupil pred rokom neznamena, ze je to rok stary telefon - released in July 2013 za chvilu bude mat ten HW 2 roky... mas tam dvoj jadro, co od toho cakas?!?!?
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

HW vyzera relativne schopne. Nebude to tym ze je tam milion tristo tisic kokotin od sramsunku nainsalovanych?
odporucam flashnut cisty android bez dodatocnych sraciek, alebo ak nechces flashovat tak aspon skus zmenit launcher za nieco rozumnejsie (store je plny rychlych launcherov).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Budu to rozlicne sracky na pozadi. Mal som N7, ktory je tiez z jula 2013, mal sice styri jadra namiesto dvoch, ale pomalsie a mal 2 gb ram namiesto 1 a pol, a na rychlost som sa stazovat nemohol. Samozrejme, bol tam cisty Android.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ale napr. do WP môžeš nainštalovať 500 app cleanerov, antivírusov kktin a aj tak ti šlape ako keby si tam žiadne nemal. Tak prečo to nemôže fungovať aj na Linuxe tak dpc?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Android má ku Linuxu asi tak ako auto ku motorke. To že Android beží iba na Linuxovom jadre nerobí z neho linuxové disto. Android je virtuálna mašina na jave či kieho boha...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Pretoze Android ti dovoli robit zasahy, ktore ti WP nedovoli. Predpoklada sa tak trochu inteligentny pouzivatel, nie k***t.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Toto je vazne chaby argument. Okrem toho, ze to nie je pravda, vyvojar nema co predpokladat, ale spravit system robustny, nech v nom bezi cokolvek (v ramci bezneho pouzivania, nie root zasahov). To sa v pripade androidu celkom nepodarilo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ale ano, podarilo.

Ked vsak mas napr. podporu SD kariet a setrilkovia si kupia najlacnejsi srot s malou pamatou a podporou SD, ved usetrili a vsetko nahadzu na SD, potom ignoruju ze SD je radovo pomalsia a ma kratsiu vydrz ako eMMC a nakoniec sa cuduju, ze "Android je pomaly".

Dalsi priklad su "Task Managery" kde si zasa k***ti nastavili pravidelne killovanie procesov a neuvedomuju si, ze ked je task v nacachovany v pamati a dostava 0% CPU tak je to energeticky uspornejsie, ako ked proces zabiju, a za par minut ho tam system kvoli nejakemu eventu znova natiahne. Je to dobry sposob ako minat energiu z baterie a zasrat si cast I/O kapacity, ale chytre to zrovna nie je.

Cast masla na hlave maju aj developeri, ktori netusia, ako funguje radio na mobiloch a ked maju nieco na pozadi, tak minuja baterku ako keby zajtra nebolo. 99% z nich ani netusi, ze Google ma materialy, kde sa naucia, ako sa presne tomuto vyhnut (WP nedovoli taku uroven backround apps, ako Android).

A takychto prikladov je milion.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Presne kvoli tomuto som odisiel (utekal) od Androidu a teraz som spokojny s WP.
Android tam hned po starte nasral svoje sprostosti (ktore som ja nikdy nepotreboval). Hovoris, ze to treba nechat tak. Lenze, ked potom pride nova uloha, kam ju strcis?

Nazory, ze cela RAM by mala byt zaj*bana aplikaciami je blud, ktory od zaciatku predkladal Google a vacsina im to zozrala.

Problem totiz je prave v tom, ze Android RAM je vzdy plna kofotin, ktore potrebujem a ked som potom prepinal medzi svojimi apps, tak tie sa startovali nanovo, taby vo webbrowsri sa nacitavali nanovo atd.

Odporucania typu - daj si tam cistu ROM atd. Dakujem neprosim, ja som za mobil zaplatil aby on sluzil mne a nie ja jemu.

Ja chcem mat po starte co najviac volnej pamate, pripravenej pre aplikacie, ktore ja chcem vyuzivat.

Presne tak funguje WP. Obcas este stale pouzivam svoje HTC 8S (2 jadro, 512MB RAM) na debugovanie a system bezi uplne hladko. Ak nieco dlhsie trva, je tam hladka animacia, ziadne lagfesty.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak sa k androidu prepoklada inteligenty pouzivatel potom minul cielovu skupinu inak by nemal 70% trhovy podiel. Ak si chce tento podiel nadalej udrzat, mal by ist smerom k iOS a WP tzn. zjednodusovat a optimalizovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hovorime o zasahoch do systemu, nie bezne pouzivanie systemu. Normalny bezny pouzivatel nema potrebu tunovat, ten to pouziva tak, ako vybalil z krabice, nejake task managery su mu ukradnute.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo android funguje na vseobecnej hardwarovej platforme.

vo wp mas striktne dane, aky procesor a ako funguje zbernica atd... nieco ako stare apple pocitace, ked si este apple vyrabal vlastne procesory.

ked sa takto striktne previaze hw so sw, tak je to rychlejsie. ale za cenu univerzalnosti samozrejme. na wp proste nevies spravit nejaky poriadny sw update (napriklad multitasking) bez toho, aby si neupdatol aj hw. na androide proste ked si povies, ze chces nieco uplne totalne odlisne, tak ti to pojde aj na starom telefone s 1 jadrovym cpu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A kde by si tolko aplikacii na WP zohnal?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To o tej 2 nasobnej vydrží sa pisalo už pri androide 5.0
A skutek utek
Ale čo konečne na ten adware pridali powermanagment a aspoň trošku dobehli iOS a WP
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

To riesenie setrenia baterie ale nemusi byt uplne stastne. Je kopec aplikacii, ktore napr. vyhodnocuju polohu a ak sa nieco stane tak poslu notifikaciu. Alebo pozeraju nejaky feed a ak nieco pride nove, tak informuju.. Takto aplikacia informovat bude raz za den.
No neviem neviem
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

aplikacia nema co stahovat na pozadi na to ma byt backend ktory posle push notifikaciu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokiaľ viem, tak toto sľubovala už 5.0, ak to pôjde takýmto štýlom ďalej, tak výrobcovia už nebudú musieť pribaľovať nabíjačky.
Moja xperia podľa výrobcu vydrží 48 h*, s androidom 5.0 je to teda 96 h* a s androidom 6.0 až 192 h*.
Osem dní bez nabíjania, tak za takúto Ficovinu by sa nehanbil ani sám veľký červený.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

ja nabijam kazdych 5-6 dni. Vcera rano 5:40 som daval dole z nabijacky, aktualne baterka 87%
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

ale jedine, co na tom mobile robis je, ze pozeras kolko baterky este ostava kym ho netreba nabit.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

robim na nom to iste, co sorm robil na nokii x6 ta sla 4-5 dni a predtym SE W810i ten siel 4 dni.. Na SE som ale neinternetoval na WC, takze tato xperia SP ma vydrz turbo dobru.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja ked "sa iba pozeram, kolko baterky ostava", tak nabijam raz za 2 tyzdne.Ked intenzivnejsie pouzivam, tak ten tyzden.
s3
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja ked ho necham len na mobilnom signale, ale musi byt plny tak nabijam raz do mesiaca.
S3+
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najvacsieho ma aj tak moj muz!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Moj ma zase mensieho ale zase 2x viac vydrzi. Neviem co s nim spravi novy android! To uz nevydzrim!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

moja mama nabija raz za tyzden. Ale vypovednu hodnotu to moc nema....
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

2x vydrz ale v standby rezime... takze ked telefon aktivne vyuzivas cely den tak ti stale len ten jeden den vydrzi...pri necinnosti je na tom aj 5.0 dobre... mne vydrzi na 5.0.2 aj 24 hodin len na GSM signale bateria na 100%
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslel som, ze je to standardna ficuria androidu, ktoru len vyrobcovia mobilov vypinaju. na mojom prestigio grace andrid 4.4.2 je mozne v systemovom menu si zapnut tieto prava k applikaciam, ktore sa potom daju lahko spravovat tak ako to opisujete v clanku.

http://i.share.pho.to/600fefcb_o.jpeg
http://i.share.pho.to/41c2e144_o.jpeg
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby tie zvysenia vydrze uvadzane pri vydavani novych verzich androidu boli aspon ciastocne pravdive, tak dnes by mal priemerny mobil s androidom vydrz na jedno nabitie aspon 4 roky :D
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

sony smatphony používajú tzv stamina mód, ktorý funguje velmi podobne ako popísané šetrenie spotrebou

moja Z1 pri plnohonotnom používaní (pravidelné telefonovanie, BT audio v aute, internet, mail, prezerania dokumentov) vydrží 1,5 dňa až 2 dni

ale aj tak ju každý večer pichnem do docku a nechám nabiť aby som to vôbec nemusel riešiť

ked idem na turistiku, vypnem wifi, dáta, bluetooth a synchornizáciu a vydrží 4dni bezproblémov alebo 1 celý deň navigácie cez GPS (to ju mam zapnutu skoro nonstop)

podobný vysledok sa dá čakať od nových telefónov s androidom 6
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ľudia, musim vam napisat...

Kupil som si za dvacku dualsim telefon, a hadajte co, no nokia predsa!.. viete ake je krasne drzat nieco tak male, lahke, a vydrzi to bez nabijacky tyzden, dokaze to volat a poslat sms...

no krasa.. (:
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

130 alebo ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svagor si dnes kupil akurat nokiu 115 za 550kc a fakt je to super telefon.zakladne veci su tam a pokial potrebujete len volat a pisat sms bohate to staci...ja nikdy nepochopim blbcov ktori vysaluju za telefon 400e a viac..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oprava je to ta nokia 130 ;))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tiez doma chodim na trabante. Bez elektroniky a podobnych p.tchovin. Zatial som nemal nikdy problem s baterkou. A ked bude tak roztlacim!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

offline navi ? :-D iba na planovanu trasu, a ked sa rozhodnem zmenit trasu v polke cesty ? alebo kvoli obchadzke ? :-D investicia do sygicu ma nikdy neomrzi :-D
dvakrat vacsia vydrz ? az nato ze pri nepouzivani :-D zasa iba marketing :-D super, smartfon mi vydrzi 8 dni ak ho nepouzivam a nezapinam displej :-D predtym vydrzal iba 4 :-D boze ludia :-D zahodte uz tie androidshity :-D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

investicia do sygicu? vsak ten je uz nejaky cas zadarmo.
https://goo.gl/D7mDTA
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

1) Nebol zadarmo vzdy
2) Aj teraz za niektore featury treba zaplatit - hlasova navigacia, zobrazenie jazdnych pruhov, situacny prehlad krizovatiek...

Aj ja som svojho casu investoval do Sygicu. V poslednej dobe ma vsak zacina nejako srat (ked nastavim po dialnici, tak tym myslim po dialnici, nie ze ma na kazdom exite zhadzuje dole) a zacinam pouzivat HERE - sice nema tolko ficur, ale nema vyssie spomenuty problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s investovanim do sygicu by som sa nejako obzvlast neukajal. vsak to okolo navigacie neslo. A ked ti tak nahodou niekto zavola pocas navigovania neschpnym softwerom niekde v kulambatade tak si v pecku. mam stary samsung ace kde mam ozajstnu navigaciu (nie sygic) a je nonstop na autozapalovaci. investicia 15eur a 10 min instalacie navigacie (zadarmo) a moj stary xcover v pohode fici nadalej s 4 rocnou baterkou a spustenymi datami napozadi aby.som mohol pouzivat viber,fakbuuk a este stihol aj telefonovat ak. mi niekto zavola .....
Odpovedať Hodnotiť:
 

s investovanim do sygicu by som sa nejako obzvlast neukajal. vsak to okolo navigacie neslo. A ked ti tak nahodou niekto zavola pocas navigovania neschpnym softwerom niekde v kulambatade tak si v pecku. mam stary samsung ace kde mam ozajstnu navigaciu (nie sygic) a je nonstop na autozapalovaci. investicia 15eur a 10 min instalacie navigacie (zadarmo) a moj stary xcover v pohode fici nadalej s 4 rocnou baterkou a spustenymi datami napozadi aby.som mohol pouzivat viber,fakbuuk a este stihol aj telefonovat ak. mi niekto zavola .....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda je este taka ze ta vydrz bude naozaj len v uplnej necinnosti a navyse sa s telefonom nemoze vobec hybat, cize napriklad lezi na stole.
Budu na to vyuzivat gyroskop takze ani nepouzivany telefon vo vrecku nebude mat 2x dlhsiu vydrz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto si dobrovolne naisntaluje aplikaciu, co ma prava manipulvoat s SMS ?


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Napriklad:
SMS platby - MHD, parkovne (elet.mikroplatby)

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslel som si ze toto android má rovnako ako iOS. Na nom si práva po prvom spustení pýtajú dokonca aj predinštalované appky (Povoliť aplikácii Kamera používať mikrofón?).

Co mi na iOS ale chyba je zablokovať prístup na internet (dajú sa obmedziť len mobilne dáta). Väčšina hier si pýta internet len kvoli reklamám ktore mi naozaj nechýbajú.

este par rokov a iOS a android budu uplne rovnaké (kazdy kopíruje od toho druhého)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Android ma asi 150 rozlicnych opravneni - vratane pristupu na Internet, pristupu na SD kartu, pristupu k info o Wifi apod. Fungovalo to vsak tak, ze to bolo treba odsuhlasit pri instalacii - t.j. aplikacia chce vsetky tieto prava, inak nebude nainstalovana.

A teraz o toto prideme. Pretoze potencionalnych 150 opravneni je nemyslitelne odklikavat pri vsetkych aplikaciach, tak ich bude 8. Ostatne budu grantovane automaticky.

No a teraz na zaver: co brani developerovi naprogramovat aplikaciu tak, ze ked nedostane pravo, tak nebude bezat? Jednoducho zahlasi, ze povolte pravo, inak finito? A bezny user povoli, pretoze ked sa ma rozhodnut medzi sexy obrazkom a bezpecnostou, tak zvoli sexy obrazok. Takze vo vysledku to bude este horsie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Takúto funkcionalitu majú len niektorí výrobcovia. Môj lacný a neznačkový telefón (u nás dosť neznámy, ale podľa fór v Nemecku dosť populárny) túto funkcionalitu má tiež - od výroby (telefón nie je rootovaný); Android 4.2.2. Z hrôzou som zistil, že ale Samsungy takúto funkcionalitu nemajú.

Možno nie je až tak dokonalý ako to teraz navrhol Google (nedokážem zakázať prístup na internet a na SD kartu), ale zase nepotrebujem na to žiadne špeciálne upravené aplikácie. Jednoducho aplikácii zakážem prístup k mikrofónu, kamere, GPS... A čo sa stalo? Žiadna aplikácia doteraz nekrachla. Možno aj pre to, že som inštaloval len minimum aplikácii, ktoré chcú špeciálne oprávnenia. Na čo je už aplikácii "baterka" prístup ku internetu? Alebo snímaču čiarových kódov k zoznamu hovorov, prípadne súkromnému kalendáru...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie aplikacie nepadaju, pretoze nedostanu SecurityException, ale fake data. Kym je to na zopar noname alebo Cyanogenmod, tak na to kazdy kasle. Ale ked sa to rozsiri aj na Samsungy Nexusy, tak s tym zacnu developeri bojovat.

> Na čo je už aplikácii "baterka" prístup ku internetu?

Reklamy.

> Alebo snímaču čiarových kódov k zoznamu hovorov, prípadne súkromnému kalendáru...

http://dopice.sk/dC2

Mozes sa aj preklikat k zdrojovym kodom, aby si si overil, ze naozaj robi iba to.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno som zvolil nesprávne príklady, ale aj popis som dal zlý.
Jedna baterka požadovala prístup ku nastaveniam internetu (a to už naozaj nepotrebuje). Na internet kvôli reklame pochopím, ale prečo mi chce prekonfigurovávať pripojenie? Myslím, že táto baterka chcela aj prístup k SD karte a ešte ďalšie 3 zbytočné oprávnenia.

A snímač čiarových kódov chcel prístup ku kalendáru súkromných akcií (takto to tam bolo aj napísané). Určite tam bol aj zoznam hovorov. Prístup ku kontaktom by som pochopil (pre vizitky), ale prístup k histórii volaných čísel? Neviem či tento konkrétny prípad nechcel dokonca aj prístup k hovorom a SMS. No ďakujem, ale ja si to neprosím.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, treba byt kriticky k pozadovanym opravneniam, ale vsetko s mierou. Pretoze jedna vec je, ked aplikacia naozaj chce opravnenia ktore nepotrebuje (podla toho, co si napisal, niekto si budoval geolokacnu siet podla nazvov wifi sieti a kto vie co este), druha vec je, ze niektore aplikacie naozaj potrebuju niektore opravnenia, ale ludia uz frflu z principu.

Preto treba vyberat doveryhodne aplikacie. Lolipop ma baterku uz v pull-down menu a bar code scanner treba pouzivat com.google.zxing.client.android, ktory bol je open source a uz je rokmi prevereny, kedze bol prvy :).

Odpovedať Hodnotiť:
 

Najviac ma pobavili tie "bezdrôtové platobné karty" v clanku. Google Translate to asi zle prelozil, malo to byt "bezkontaktne".
Odpovedať Hodnotiť:
 

No šak ale možno že tam nebudú ani žiadne drôty :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tych verzii androidov je nejak vela. Na http://mobil-portal.sk som ich vo vyhladavani naratal 7 len od 4.0. Neviem ci maju tieto zmeny aj realny vyznam pre uzivatelov. Mna to len zmagori lebo prostredie je v kazdej verzii ine a veci ktore pouzivam zrazu neviem najst.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PhoneUseFree na google play
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robert Kaliňák ponúka Heroín Kokaín Hašiš

http://inzeraty.sme.sk/i/ 104085-robert-kalioak-ponuka-heroin-kokain-hasi

********

Som slovenský dodávateľ a ponúkam hnedý heroín najvyššej kvality.

1 Gram (80€). 5 Gramov (300€). 10 Gramov (500€).
Dodanie balíčku do 10 dní.

Heroin@mail2tor.com
Cocain@mail2tor.com
Hashish@mail2tor.com








Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

https://goo.gl/AJcna6
Odpovedať Hodnotiť:
 

cyanogen vie upravovat prava aplikacii uz dlhsiu dobu
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár