neprihlásený Streda, 1. mája 2024, dnes je Sviatok práce
Elektronické občianske už má 800 tisíc Slovákov, podpis menej ako 40. Podporovaný stále len Windows

Značky: eIDSlovenskoe-governmentWindows

DSL.sk, 15.5.2015


Elektronické občianske preukazy, tzv. eID karty, malo ku koncu apríla vydaných viac ako 804 tisíc slovenských občanov.

V tlačovej správe o tom informuje Ministerstvo vnútra SR.

Počet eID, ZEP

O certifikáty umožňujúce vytváranie zaručeného elektronického podpisu pomocou eID karty si požiadalo ale menej ako 39 tisíc občanov.

Samozrejme sa dá predpokladať, že reálne zaručený podpis využilo ešte menej občanov.

Aká časť občanov si aktivovala na eID karte vôbec online funkcie, ktoré sprístupňujú pomocou eID viaceré elektronické funkcie nevyžadujúce použitie právne záväzného zaručeného elektronického podpisu, ministerstvo neuvádza. Na jeseň minulého roka boli elektronické funkcie ale aktivované na 45% z vydaných eID.

Softvér a operačné systémy

Napriek štartu vydávania eID už od začiatku decembra roku 2013 a viacnásobným prisľúbom termínu vydania doteraz nebolo sprístupnené softvérové vybavenie pre iný operačný systém ako Windows. Využívať elektronické funkcie eID tak môžu využívať len majitelia tohto operačného systému a to oficiálne vo verziách XP, 7 a 8.


Zadná strana eID s čipom (foto: Ministerstvo vnútra)



Štát už pri spustení vydávania eID avizoval vydanie softvéru pre Linux a OS X ešte na december 2013, následne termín posunul na apríl 2014, neskôr naznačoval vydanie po 31. máji 2014.

V stanovisku pre server DSL.sk štátna agentúra NASES, ktorá zabezpečenie softvéru realizuje, meškanie v auguste 2014 zdôvodňovala časovou náročnosťou testovania pod OS X a Linuxom vzhľadom na nehomogenitu najmä rozličných verzií Linuxu.

Pomerne kontroverzne meškanie ale odôvodňovala aj zložitosťou týchto operačných systémov a bezpečnosťou ich prevádzky. "Funkcionalita, spojitosť a v neposlednom rade aj bezpečnosť prevádzky GNU/Linux alebo Mac OS X - je zložitým systémom a zabezpečenie dostatočnej úrovne všetkých potrebných atribútov vyžaduje ich primerane zložité testovanie," tvrdila NASES.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy
Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2


Diskusia:
                               
 

Očkovanie na otrokov už začalo....
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Presne tak, NWO zacina neberat obratky ... konecne nas ovladnu a s novym obcianskym budeme posluchat ich prikazy.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Si rob z toho prdel. Uz len par rokov a tvoja centralizovana identita bude elektronicky napojena na vsetko, a bez nej si ani nepipnes. Niekomu sa nieco nebude pacit, zablokuje tvoj "ucet", a nebudes sa moct ist ani vysr*t na vlastny zachod, lebo ta neautorizuje. Alebo, realnejsie to vidim ako nadherny nastroj na vydieranie - "nespravis XY / nepodvolis sa, a vypneme ta". A este to idealne zaviest vo formate nejakeho cipu pod lebku, aby si si nemohol sam vybavit novu identitu.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

presne tak.. mas pravdu! odhalil si ich.. alebo mozno nie a len su to vyplody chorej mysle, naruseneho jedinca bez schopnosti vidiet suvislosti a chapat a hladat informacie. nie, nemyslim bludy a vymysly ale informacie z relevantnych,overitelnych zdrojov.. a ked uz.. nuz pojdes srat niekam inam, nie na vlastny "zablokovany" zachod. problem solved.. :P
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

On nikoho neodhalil a ty sa zobud. Ramcovo to smeruje presne tam kam pise. Nastastie integracia tychto systemov hlavne na sk je znacne brzdena primitivitou a tupostou nasich poslednych administrativ (ty to volas vlada). Kazdopadne cim viac si zadratovany v takomto systeme tym jednoduchsie si manipulovatelny a vydieratelny. To je fakt ci sa bavime o distopickych scenaroch a la matrix, alebo prozaickych daniach, zdravotnych zaznamoch ci nakupoch v sexshopoch ty genius.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

niekto asi nehral Watchdogs a nevidel Minority Report :P
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vsak hovorim, ze rob si srandu. Kym este mozes.

Ako priklad su nove vodicaky pre dochodcov. Ak si daju ten s cipom, dostanu ho na 5 rokov bez prehliadok. Ak chcu bez cipu, dostanu ho len na rok ci dva a potom musia vzdy chodit na zdravotne prehliadky, aby im ho zasa predlzili na dalsi rok-dva. Urcite to bude tym ozdravujucim cipom.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Poprosim nejaky link na overenie tohto tvrdenia, lebo:

http://www.minv.sk/?vzory-dokladov&subor=25719

Nový vodičský preukaz je doklad s rozmermi 8,56 cm x 5,398 cm vyrobený z viacvrstvového polykarbonátu s viacerými ochrannými prvkami. Vyznačenie údajov o držiteľovi a udelených vodičských oprávneniach, vrátane podoby jeho držiteľa vykonáva Národné personalizačné centrum v Bratislave laserovým gravírovaním (výroba vodičského preukazu). Na prednej strane vodičského preukazu sa uvádzajú osobné údaje držiteľa, dátum vydania preukazu, sídlo úradu, ktorý preukaz vydal a číslo vodičského preukazu, podpis držiteľa, skupiny vodičských oprávnení, podoba držiteľa, modrý obdĺžnik s 12 hviezdičkami v kruhu a s písmenami SK. Zadná strana obsahuje všetky skupiny a podskupiny vodičského oprávnenia s vyznačením dátumu udelenia vodičského oprávnenia a ich obmedzenia vo forme harmonizovaných kódov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keď si chcem teraz vybaviť nový OP už dostanem ten očipovaný?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to bude ako v piatom elemente, v uvodnej scene ked pride o vsetky body na vodicskom :D a potom ho vsade najde polilcia :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, uz vydavaju len OP s cipom. Do 9-tich rokov ho teda budu mat vsetci.
Ci si ho aktivujes alebo nie, zavisi teraz od teba. Ci len na identitu alebo aj na zaruceny podpis, tiez zavisi od teba.
Cip ma teda dve casti - cast s osobnymi udajmi - je tam napriklad meno, priezvisko, adresa, datum narodenia a datum platnosti. Teda ked sa kedysi snimal ten "KOD" vzadu, dnes to vies vycitat z cipu. Tato cast je chranena 6-miestym BOK kodom. Sluzi na overenie identity cez internet.
Potom je tam druha cast - tam mozu byt ulozene certifikaty na podpisy chranene 6-miestnym PINom tak ako u inych ISO 7816 kariet s certifikatmi. Musis si vymysliet aj 8-miestny PUK. Momentalne certifikaty vydava DISIG, na pockanie priamo pri preberani OP ak prejavis zaujem.

Vacsina ukonov platenych "kolkami", ak maju aj elektronicku variantu stoja polovicu alebo su zdarma. Naprikad:
Prepis auta len 33 Eur namiesto 66 Eur
Ohlasenie zivnosti 0 Eur namiesto 3 resp. 5 Eur.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kurnik, fakt tie cipy su vsade... aj na debetnej karte uz mam cip. a co je horsie, aj na SIMku mi cip natlacili. co len budem robit? samy cip cip cip...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nútil ťa niekto kúpiť si SIM alebo debetnú kartu?
Ak ich aj máš, núti ťa niekto používať ich? Trebárs len kôli tomu, aby si ukázal, že ich máš? Ak si ich odmietneš kúpiť, alebo ich ukázať, ako budeš sankcionovaný?

Teraz úloha, akú riešia bežne malé deti, no pre niektorých dospelých je to tiež chalange.

Nájdi 5 rozdielov!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ehm... ak nechcem simkartu, tak si ju nekupim.
ak nechcem dodrzaivat zakony v krajine v ktorej zijem a neuspel som (alebo som sa ani nesnazil) ich zmenit tak aby mi vyhovovali, musim sa z krajiny odstahovat aby som sa im vyhol.

staci to ako rozdiel?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a teraz jedna spolocna vec - ak nekupim sim kartu, nemam aktivovany cip v sim karte.
ak neaktivujem cip v OP, nemam aktivovany cip v OP.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nikto ťa nenúti ale potom si nájdeš ťažko prácu, ty trolo.... To akože odmietneš firemný mobil? ˇano, iste môžeš, pokiaľ si finančne nezávislý...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezabudni na vesmirne jastery, aj tie stoja za zmienku :)
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Už si z tých jašterov toľko neuťahujme lebo ako vydíme majú vo všetkom pravdu.Len sa ukazuje postupne.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

vidíme
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Máš aj tip na nejaký relevantný a overiteľný zdroj?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

tJye28 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su uplne nezmysli. Ocividne nemaju v zaujem podporovat nic ine nez windows. Take hlupe argumenty ako zlozitost a nehomogenita systemu im uveri asi malo kto. Mali by si uvedomit, ze vela ludi tie systemy pozna a tak isto ine staty rozbehli eID pod vsetkymi troma OS uz pred rokmi. Cim chcu argumentovat dalej? Nech nerobia zo seba uplnych hlupakov. Ich argumenty urazaju obcanov tohto statu, ked si myslia, ze im to zhlnu, lebo su taky sprosty.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale oni im to zhltnú, veď bananland ..
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ale tak vidíš, že nie všetci im to zhltnu. Zas až taky bananaland nie sme. Keď je niekto odborník na Právo alebo Medicínu, tak prirodzene nebude vedieť o zložitosti Operačných systémov nič, aspoň väčšina asi nie. Ale zas bude vedieť o iných veciach a nezhltne im tie. Republika je v poriadku a takto to funguje v podstate všade. Otázka skôr je, ako zareagujeme mi, čo im to nezhltneme. Či sa ich začneme pýtať, čo sú to za blbosti, alebo či si tu budeme len v súkromí nadávať aká sme banánova republika, a jak za to môžu všetci len nie mi, ktorý tomu rozumieme.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ja by som sa rad pytal ale neviem koho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie je problem. Treba napisat staznost alebo ziadost o informacie na info@vlada.gov.sk a info@nases.gov.sk. To su ti, ktori su v zmysle zakona spravcom, resp. prevadzkovatelom Ustredneho portalu verejnej spravy a su zanho zodpovedni.
Treba sa stazovat na porusovanie Vynosu o standardoch pre informacne systemy verejnej spravy c. 55/2014 Z.z., ktory predpisuje povinnost poskytovat klientske aplikacie pre Windows, Mac OS X a GNU/Linux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale len ak ma os nad 5% penetraciu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo sú napr. práve 3 uvedené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, nie su.

linux ma cca 1.52%. zaratane vsetky distribucie spolu. /fyi este aj vista je s 1.95% viac rozsirena ako linux :D/

mac OS X 10.10 ma 3.5%, ak by som zaratal vsetky verzie, preliezol by s odtretymi usami 5%

windows: 7 ma 58.39%, 8.1 ma 11.16%, xp 15.93%.

zdroj> netmarketshare.com
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Linux ma dlhodobo nad 5%.

Zdroj: http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp


Neverim statistikam, ktore si nesfalsujem sam. Chcelo by to objektivny prieskum na SK a nespoliehat sa na komercne statistiky komercnej firmy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Statistics Can Be Misleading

Note: W3Schools is a website for people with an interest for web technologies. These people are more interested in using alternative browsers than the average user. The average user tends to use the browser that comes preinstalled with their computer, and do not seek out other browser alternatives.

priamo citovane z tvojho zdroja.

znaci to, ze ani ludia, ktori sa aktivne zaujimaju o nove technolgie, nemaju moc linux v laske :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a podla statistik len 5% z nich pouziva mobilny telefon.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim vas, preco sa vyjadrujete k veci, ktoru ste necitali?

Vynos o standardoch 55/2014 Z.z. povinne vyzaduje poskytovanie aplikacii pre Windows XP a vyssie, Mac OS X a GNU/Linux. Nepodmienuje to 5% podielom na trhu. Podiel plati len pre dalsie operacne systemy, ktorych podpora podla Vynosu navyse nie je povinna.

Pre vsetkych, ktori nevedia citat pravny predpis citujem §48:
"minimálne v desktopových operačných systémoch Windows vo verzii XP a novších verziách, Mac OS X a GNU/Linux a obvykle tiež v klientskych operačných systémoch s podielom zastúpenia na trhu v Slovenskej republike najmenej 5%; "

www.slov-lex.sk/static/pravne-predpisy/
SK/ZZ/2014/55/20150315.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

"minimálne v desktopových operačných systémoch Windows vo verzii XP a novších verziách,

<sleduj tam tu ciarku, ktora ti oddeluje vyznam>

Mac OS X a GNU/Linux a obvykle tiež v klientskych operačných systémoch s podielom zastúpenia na trhu v Slovenskej republike najmenej 5%; "

teda Mac OS X, GNU/Linux a tiez klientske operacne systemy SU podmienene 5% :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Takto vytrhnuta druha cast vety nema zmysel.

Ale ved je pouzite "a" medzi Mac OS X a GNU/Linux
- cize jeden celok je text:
"klientske aplikácie poskytujú rovnakú plnú funkčnosť minimalne v desktopovych systemoch Windows ... , Mac OS X a GNU/Linux".

Ta ciarka neoddeluje vyznam, ale vymenovane odlisne veci a pouziva sa v tomto pripade namiesto opakovania "a".

Naopak si myslim, ze ak by sa mal ten podiel vztahovat na Mac OS X a GNU/Linux, tak by tam muselo byt nieco ako ", s podielom za stúpenia na trhu ..." alebo ", a to s podielom ...". Cize prave tam by musela pribudnut ciarka, aby to dosiahlo vami deklarovany vyznam.

A co je tiez dolezite, zabudate na slova "obvykle tiež", ktore povinnostne odlisuju systemy, pricom len pre klientske operacne systemy plati podiel zastupenia (kedze tam nie je ziadna ciarka, ktora by to oddelila od nich a priradila ku vsetkym. Desktopove su vymenovane napevno, klientske su variabilne a musia sa dodrziavat len "obvykle", cize nepovinne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, v tom pripade by boli ciarky po os x a linux:

"minimálne v desktopových operačných systémoch Windows vo verzii XP a novších verziách,
Mac OS X,
GNU/Linux,
a obvykle tiež v klientskych operačných systémoch s podielom zastúpenia na trhu v Slovenskej republike najmenej 5%;"

tak by to znacilo: OS1, OS2, OS3; plus OS4 nad 5%.

---
ale tak, ako je to napisane to zaraduje "OS X a Linux a obvykle tiez v klientskych OS" do jednej skupiny.
teda to znaci bud OS1, alebo OS2 a OS3 a OS4 s podielom nad 5%.
---

toto je pravnicky text, nie nejaky hviezdoslav :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale takto ako tvrdite, sa to podla mna neda vylozit, pretoze to nedava zmysel.
Minimalne Mac OS X je jasne desktopovy, resp. klientsky operacny system, cize aj keby sme vytrhli vami uvadzanu cast textu, tak to pri logickom vyklade stale znamena:

"v klientskom/desktopovom operacnom systeme Mac OS X a v klientskom operacnom systeme GNU/Linux a obvykle tiez v klientskych operacnych systemoch s podielom zastupenia na trhu v SR najmenej 5%"

Ako sa da toto pochopit tak, ze podiel zastupenia na trhu sa tyka Mac OS X a aj GNU/Linux, ked oba su klientske OS? Alebo by ste chceli pred nejakym sudom tvrdit, ze to nie su klientske OS?

A nerozumiem, kde ste tam nasli "alebo", to je uz uplne mimo.

Ktory pravnik to takto vyklada? Hodte nanho kontakt, rad sa s nim porozpravam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je tam jasne napisane:
vec1, vec2 a vec3 a vec4 s podielom min 5%.

'a' spaja rovnake veci, 'ciarka' oddeluje rozdielne veci.

to jest vec1 je samostane, 'ciarka, lebo nasleduje nieco ineho'
vec2 a vec3 a vec4 su zase samostatne - s podmienkou min 5%.

je to napisane jednoznacne.
neviem este ako to mam jasnejsie napisat.
bud nechces pochopit, nevies pochopit, alebo sa len chces hadat.

btw. nic proti tebe, ale reakciami mi pripominas nejaku internetovu sektu (ako napr. liberalnych sjw, haes, antivax, savozrutov)...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A kto na Slovensku používa Linux?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ti iste aj na tej vasej stranke kde je M$ ako partner ;) ci si myslite, ze 60% ludi na SK pouziva explorer. Okrem toho, zabudate na jedno distro linuxu, ktore ma podstatne viac nez 5% a to je android. Preco teda nepodporuju android, ked splna celu definiciu zakona o standardoch?
Odpovedať Hodnotiť:
 

KPWOGI http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

A sám si toho príkladom:) píše sa " takí sprostí" ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"je zložitým systémom a zabezpečenie dostatočnej úrovne všetkých potrebných atribútov vyžaduje ich primerane zložité testovanie"

Nie je nad konkretne informacie :)

"zdôvodňovala časovou náročnosťou testovania pod OS X a Linuxom vzhľadom na nehomogenitu najmä rozličných verzií Linuxu."

Tak nech vydaju len verziu pre OSX alebo len na konkretnu distribuciu a ostatne neskor...

Urcite su zavysli na dakom programe/kniznici 3 strany ktora na nich z vysoka sere a oni to nevedia doprogramovat.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale vedia, len nechcu a robia z nas hlupakov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> zdôvodňovala časovou náročnosťou testovania pod
> OS X a Linuxom vzhľadom na nehomogenitu najmä
> rozličných verzií Linuxu.

Tak nech to otestujú pod *jednou* verziou Linuxu. Stačí aby to nebola vykopávka a bolo to x86. Stavím topánky,že to bude fungovať pod každým iným aktuálnym Linuxom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veru veru hovorim Vam - doba cvicenych opic sa uz blizi.
Za par rokov bude kazdy oznaceny ako ovca na salasi
Budeme mat aj SmartWc ze ani vysr.t sa clovek nepojde sam
Zrat budeme cez konektor na zaludku
Ludia si nasadia VirtualneOkuliare cize budu tam kde by chceli byt
Ale vysledok: Budeme iba dojne kravy (ovce)
Pardon: Kravam ci ovciam este budeme zavidiet ze nie su zavisle na vsetkom a ze aspon oni este mozu pouzivat mozog.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

ty naivka, dojnou kravou si uz davno. a ak ta to trapi, zahod svoj smartfone s 10-timi sledovacimi cipmi a stan sa bezdomovcom. ale vymasirovana ovca ako ty by bez facebuku nevydrzala ani den
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ty si uz vycvicena opica bez moznosti slobodne mysliet. za teba mysli smartphone a ini. Si v stade.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

I2DQr9 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

x8ZCW5 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Eliot, si to ty?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Náh, na Slovensku sa toho nedožiješ ;-) aspoň na niečo je tento štát dobrý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a privatny kluc si mozem vygenerovat aj sam? inak to trochu straca zmysel
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

take veci hadam maju privatny kluc natvrdo, nemenne a neexportovatelne vypaleny v sebe.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

natvrdo mi nevadi, ale ze je aj niekde inde ulozeny nez len v tej karte
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, vyrobca tych smartchipov posiela privatne kluce SiS
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ach jaj, samy inteligent tu je dnes, akoze ked nieco neviem, tak sa opytam, nie minuskujem :))

Ak vyrobca cipov nedava kluce meciarovi na disketach, tak ich nik nema a nikdy neziska. A ze ich zneuzije vyrobca, je rovnako mozne ako to, ze pri generovani na svojom pc ti ho odchyti poondeny firmware v cpu/disku/biose/... a da ho meciarovi na fasbuk. Potom odporucam uz len vygenerovat tie prvocisla na papieri, zakryptovat ceruzkou a do pc vkladat uz len zakryptovane bity. Ale aj tak pri pouziti (podpisani) sa musi dekryptovat a nachvilu bude v pamati a pojde cez cpu, takze poondeny firmware ho odchyti a posle meciarovi na svajciarske konto.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A keď požiadaš certifikačnú autoritu(napr. ica.cz) o pridelenie privátneho kľúča, tak si ho generuješ sám? Asi nie, keď ti ho pridelia a podpíšu svojim CA podpisom. Napriek tomu to má zmysel. Alebo naopak, práve vďaka tomu to má zmysel. Pretože CA ručí ostatným za to, že tvoj podpis je naozaj tvoj. A tebe ručí za to, že privátu časť dá len tebe a verejnú si z ich webu môže stiahnuť každý, komu posielaš zašifrované podpísané dáta. Alebo len podpísané, to je jedno.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Ano, privatny kluc si generujes sam.

Ty totiz ziadas CA o podpisanie tvojho verejneho kluca, nie o vygenerovanie tvojho privatneho. Na to, aby ti podpisali tvoj verejny kluc je im privatny uplne zbytocny. Takze im posles svoj verejny + CSR (certificate signing request) a oni ti vratia tvoj verejny podpisany ICH privatnym. Kapisto?

Keby CA mali tvoj privatny kluc, stracalo by to cele zmysel. Ak by bol zneuzity, kto by bol na vine? Ty? CA? Niekto po ceste? Takto odpada neistota. Nedostanu to, co nepotrebuju a teda ani nemozu zneuzit.

Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ja zasnem. Plno odbornikov tu komentuje od fonov cez internety, bezpecnost, teoriu relativity az po zakladnu otazku zivota vesmiru a vobec a pritom netusia ako to funguje ani v principe, ale minuskuju tych, co to vysvetluju.

Nech ziju DSL diskusie (tu skratku citate asi odzadu, ze?:)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

aby bolo jasne aj LSD: vycitka nemala ist tebe, samozrejme napisal si to spravne, ale trochu hulovi a ostatnym mudrlantom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Iebm00 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veru veru hovorim Vam - Uvedomte si, kto potrebuje samojazdiace auto je zrely do klietky a mal by byt zbaveny svojpravnosti, nech za nho jazdi auto, nech zanho rozhoduje pocitac
-----
U mna je zmysel samojazdiaceho auta asi taky ako zmysel samotrtkacej zeny (robotickej)... ak ak by designovo vyzerala jak to auto tak neviem neviem co by sme robili
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Jozef ale ty si z uplne inej reklamy.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ked raz nedoverujem vlade nebudem si podavat ziadost o eid...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ked sa uz nebodaj vlada rozhodne, ze si nieco spravil alebo ti bude chciet nieco spravit, urcite ti nepomoze, ze si nepodal ziadost o eID.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

v tomto smere nemam co skryvat, skor mam pocit ze tendre na rozne inf.systemy pre gov, health, ... su derave nedorobky vysutazene za pofidernych podmienok a nechcem tak riskovat ze cely svet bude pozerat napr. moje zdravotne zaznamy ci cokolvek, co tenti stat este vymysli
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez mam OP aj s klucom, ale je mi to naprd, lebo zatial vsade, kde som to chcel pouzit, to nepodporovali. Banke tym dokumenty nepodpisem (hoci tie by tym mali o starost menej...), zmluvy v PDF ked som podpisal mi nik neprijal (notar, banky, firmy), lebo ich nevedeli spracovat, u statnych uradov a ziadosti detto.
A perlou pri zmene bydliska bolo, ze mi vydali novy OP s novymi klucmi a ja som zaroven musel podat ziadost o zneplatnenie predoslych, kedze su na novy OP neprenosne.
Dalsou drobnostou je platnost klucov a moznosti obnovy, akosi sa o tom zabuda hovorit...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja za čerešničku na torte považujem to, že na podania na obchodný register a podpisovanie príloh pri elektronických službách JKM (jednotných kontaktných miest) je na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu nevyhnutná komerčná aplikácia požadovaná Ministerstvom spravodlivosti SR a Ministerstvom vnútra SR - QSign verzia 4.2 a vyššie a Disig Desktop Signer 2.0. Tak keď toto nie je protiústavné a nikto z kompetentných sa nad tým nepozastavuje, tak potom je už na slovensku naozaj všetko v úplnom poriadku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je problem slovenskeho zakona o zarucenom elektronickom podpise. Podla neho potrebujte v vytvoreniu ZEP - bezpecne zariadenie (token, cipova karta), kvalifikovany certifikat od akreditovanej certifikacnej autority a certifikovanu aplikaciu na vytvorenie podpisu.
Vsetko toto musi byt certifikovane NBU (na ich stranke je zoznam). A este nemozete podpisat hocijaky dokument, len taky ktori je v jednom z formatov schvalenych NBU. Podla mna je najvacsim nezmyslom poziadavka na pouzitie schvalenej aplikacie, pretoze ako dokazete ze podpis bol, ci nebol vytvoreny takou aplikaciou - "Pan sudca, ja som to nepodpisal, ved taku aplikaciu som si nikdy nekupil". Akreditacia CA a bezpecne zariadenie sa ustrazit da. CA priamo (je v certifikate) a zariadenie pravidlami CA (RA), napr. nesmie vydat certifikat ku priv. klucu ktory nebol vygenerovany na bezpecnom zariadeni pred nimi (prisny system) alebo to len zmluvne presunie na ziadatela. Ale aplikacia - ked vytvara standardizovany vystup?

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A preco dodnes nie je aplikacia pod ine systemy? Podla mna asi preto, lebo Windows ma crypto api, kde vsetko riesi OS po zavolani jednej, dvoch funkcii. U Linuxu alebo Javy sa musi pouzit PKCS11 co je omnoho zlozitejsie (musi sa riesit napr. nacitanie prislusneho drivera, co je v cryptoapi zadarmo). Skuste si len precitat ako nakonfigurovat token do takeho Firefoxu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"a certifikovanu aplikaciu na vytvorenie podpisu"

Ale ved toto uz od 15. marca 2014 nie je pravda.

Vid vyhlaska NBU 134/2009 Z.z. z ktorej bolo pri minulorocnej novele (vyhlaska NBU 63/2014 Z.z.) vyhodene §3 ods. 2 pism. g), ktore znelo: "g) úrad pre ne vydal certifikát podľa § 24 ods. 9 zákona."

Verejna sprava by vsak mala nadalej pouzivat certifikovane aplikacie - v zmysle Vynosu o standardoch pre informacne systemy verejnej spravy c. 55/2014 Z.z..

Verejnost vsak moze pouzivat aj aplikacie, ktore si sama naprogramuje a nemusi ich davat certifikovat. Samozrejme nadalej plati povinnost pouzivat bezpecne zariadenie a kvalifikovany certifikat od akreditovanej certifikacnej autority.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Len čo dosiahnu dostatočné čísla, určite na tom niečo zmenia, aby sa cirkus a kolotoč peňazí mohol začať točiť znovu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna, v suvislosti s podpisom na OP, skor trapi, ze tam nebolo mozne zadat e-mailovu adresu. A tym padom tento svoj ZEP nemozem pouzivat na podpisovanie e-mailov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cely ten system je absolutne trapny!

Malo by to prebiehat nasledovne:

Ktokolvek kto ma zaujem, doma by si vygeneroval (minimalne) 4096 bitovy RSA kluc s platnostou, aka by bola zakonom vyzadovana. Teda par klucov, cize sukromny a verejny kluc, ku ktoremu by si lubovolne doplnal mailove adresy

V okresnych mestach na policajnych okrskoch by boli vysunute pracoviska (nieco ako dnes oddelenia na vydavanie OP) NBU. Tam by osoba prisla, dala by si uradne zaevidovat svoj verejny RSA kluc, ktory by pracovnik NBU priradil k jednoznacnej identite - cize cislo OP, cislo pasu, meno priezvisko, bydlisko, rodne cislo a oznacil za doveryhodny pre uradne zalezitosti

Od momentu ohlasenia a zaevidovania by svoj RSA kluc mohol pouzivat a to az do doby uplynutia platnosti, alebo do prihlasenia noveho RSA klucu a revokacii predchodzieho.


Odpovedať Hodnotiť:
 

System tohto trapneho ZEPu je uplne na hovno a pouzivanie je naprosto nepohodlne. Tiez som si ho aktivoval, ale je to kokotina ako voda v kosi a zrejme v tejto forme to nikdy nevyuzijem. Pre ostatne ucely ako uradne pouzivam svoje RSA kluce.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár