Zákazníci na Slovensku a v Českej republike v prvom štvrťroku tohto roka nakúpili podľa štatistík jedného z najväčších predajcov výpočtovej techniky a elektroniky Alza až o 850% dronov viac ako v rovnakom období minulého roka.
Predajca o tom informoval v tlačovej správe.
Alza začala podľa informácií pre DSL.sk drony predávať v roku 2011. Predaje začali výrazne rásť v minulom roku, kedy ich predajca predal oproti predchádzajúcemu roku o 200% viac.
Výrazné zvýšenie predajnosti pripisuje predajca popularizácii zariadení ale tiež dostupnosti lacnejších modelov.
Najpredávanejšími modelmi sú aktuálne podľa informácií hovorkyne Denisy Dlabovej kvadrokoptéry DJI s GPS navigáciou.
V minulom roku boli najpredávanejšími lacné modely Drone MikanixX Spirit X005 a X006, v tomto roku má byť najobľúbenejší napríklad ešte aj lacný Nine Eagles Galasy Visitor 6 RTF mód 2.
Čo sa týka používania dronov na Slovensku, podľa súčasnej legislatívy a uplatňovaných postupov je potrebné získať povolenie od Dopravného úradu SR aj Ministerstva obrany SR, akonáhle sa podľa informácií úradu pre DSL.sk dron používa na akékoľvek vytváranie fotografií, videí alebo iných záznamov.
Toto platí vrátane nekomerčného používania, túto podmienku teda spĺňa prakticky takmer každý väčší a praktickejší dron.
V rámci získavania povolenia od Dopravného úradu sa drony evidujú, ich používatelia sú zaškolení a preskúšaní a v rozhodnutí o povolení sú upravené prevádzkové podmienky dronov. Drony môžu podľa týchto podmienok lietať len do výšky 100 metrov, musia sa nachádzať od ľudí, budov a ciest vo vzdialenosti viac ako 50 metrov, nemôžu lietať nad husto zastavanými oblasťami, osoba ovládajúca dron ho musí počas celého letu vidieť voľným okom a drony vôbec nemôžu lietať za tmy.
Re: xxxxx
Od reg.: smurf
|
Pridané:
27.4.2015 10:19
to je tvoj obmedzany nazor... ja som ako dieta chcel helikopotvoru na dialkove, no vtedy to bolo 1 -2 vyplaty.. teraz si to mozem dovolit, tak preco nie ?
Inak to tvoje statisticky nefunguje, lebo ludia len tak nerobia uplne sprostosti, robia to len ked su za to odmeneni pozornostou, peniazmi, slavou, atd.
PS: vcera som videl pod Michalskou hrat klaviristu s nasadenou konskou hlavou.
Zabudol si na konicky, tie ludia nerobia pre peniaze a slavu, naopak vrazaju do nich svoj cas a peniaze. A vacsina predanych dronov na Slovensku su prave za tymto ucelom.
Čo sa stane ak ma chytia ako s dronom lietam nad hustou osídlenou oblasťou? Je za to pokuta?
No druhú stranu, ak niekoho vidím ako mi nad hlavou lieta, môžem na neho zavolať políciu?
Naposledy sa mi známa sťažovala, že na outdoor omši (asi tak 1000 ľudí husto pokope) nad nimi lietal dron. Okrem hluku ktorý to robí, to tiež nie je ani veľmi bezpečné.
Re: Čo ak
Od: Dr. Magor
|
Pridané:
27.4.2015 18:29
jj doporucujem, taka LiPol baterka prederavena je to najbezpecnejsie co vam moze padnut na barak :) mat rakety zem vzduch setrem aj nemocnicny vrtulnik, co si to dovoluje letiet okolo, este spadne na nejake deti XD
Naco zbrane?
Na revoluciu nam staci zopar dlazobnych kociek a Molotovovych koktailov.
Policia a armada so zbranami sa pridaju a je vybavene.
Dronmi sa to bude natacat a streamovat do sveta, lebo nase posrate novinarske babky, by sa to na prikaz ich panov, bali vypustit do sveta....
Re: Tu je cele znenie
Od: Dr. Magor
|
Pridané:
27.4.2015 18:22
To moze aj Dopravne lietadlo ;) uisti sa, ze nad detmi nelietaju ani vtaci, dostane infarkt padne na decko a decko bude na cucky, ci tak nejak si to predstavujete ?
Ano, a zvlast na drony a obzvlast na drony s namontouvanou kamerkou. Musis mat licenciu t.j. spravit teoreticke aj prakticke skusky z lietania a musis ho mat poisteny pre pripad sposobenia skody. Je to rovnake ako u automobilu. A nesmies s tym lietat v obyvanych uzemiach resp min 50m od ciest a obydli. Nesmies letiet viac ako 100m a mozes lietat len cez den. A asi najpodstatnejsia vec je, ze ak snimas kamerou, tak musis najprv poziadat NBU o povolenie letackeho snimkovania uzemia, ktore chces natacat a potom pripadne zaznam poslat na posuenie z hladiska ochrany utajovanych skutocnosti. Takze ziadna sranda.
Re: tuto na SK
Od: NecRo
|
Pridané:
28.4.2015 16:26
To ze potrebujem licenciu, spravit skusky a mat poistku je ok. Ale aby som si ziadal povolenie na snimkovanie uzemia mi pride uz chore. Vsak dnes mi pomocou druzic vidia aj do hrnca a bez povolenia tak preco by som si ja nemohol urobit zopar fotiek svojho pozemku (samozrejme vojenske obejkty atd by som vynechal).
No ked ti niekto najde kameru hned na teba najdu zakon ze sarkana používs na akékoľvek vytváranie fotografií, videí alebo iných záznamov.
A ked bude tych sarkanov viac tak MOSR bude vyzadovat aj registraciu sarkanov.
tu je ale zaklad nula, nulou delit (vacsinou) nemozes. maximalne si mozes cez limitu urcit, ake cislo je kokotsky blizke tomu, co by si dostal, keby si nulou delit mohol.
trojclenka:
100% = 0
x% = 5
----
0.x = 5.100
x = 500/0
potom uvaz:
500/1 = 500
500/0.5 = 1000
500/0.1 = 5000
teda, cim mensim cislom delim, tym vacsi je vysledok; preto, ak budem delit kokotsky malym cislom blizkym nule, dostanem kokotsky velke cislo.
teda vysledok je nekonecne vela percent :D
Re: Titulok:
Od: Dr. Magor
|
Pridané:
27.4.2015 18:27
Ale "dron" pritahuje pozornost, lebo hned kazdy vidi lietadlo s raketami :D to, ze sa s RC modelmi s kamerou lieta uz cez 20 rokov ich nijak netrapi :D
V rámci získavania povolenia od Dopravného úradu sa drony evidujú, ich používatelia sú zaškolení a preskúšaní a v rozhodnutí o povolení sú upravené prevádzkové podmienky dronov. Drony môžu podľa týchto podmienok lietať len do výšky 100 metrov, musia sa nachádzať od ľudí, budov a ciest vo vzdialenosti viac ako 50 metrov, nemôžu lietať nad husto zastavanými oblasťami, osoba ovládajúca dron ho musí počas celého letu vidieť voľným okom a drony vôbec nemôžu lietať za tmy.
Rád by som videl oporu v zákone, kde to je v akom zákone a paragrafe a podobne. Napísať to čo niekde trepne nejaký hovorca sa mi nezdá dostatočne solídne a ako vidieť, ani sa nedá o čo oprieť. A to s ministerstvom dopravy a obrany? Znie to smiešne a je to smiešne, a ani neverím, že to tak právne je !!!