Technológia je inšpirovaná živočíšnou ríšou a to konkrétne hneď dvomi živočísnymi druhmi, gekónmi a húsenicami nočných motýľov z čeľade piadivkovité.
Od gekónov roboti prevzali technológiu priľnavého povrchu na ich robotických končatinách.
Od húseníc zase robot prevzal spôsob posunu končatín, keď jednu opornú končatinu robot len prisúva a druhou zabezpečuje svoj pohyb vpred.
Vedci prezentovali celkom tri základné modely zatiaľ miniatúrnych robotov využívajúce túto technológiu. 9-gramový model dokáže pri lezení smerom kolmo hore ťahať viac ako kilovú zátaž.
Prototypy silných robotov (video: New Scientist)
Ďalší iba 20-miligramový model dokáže smerom hore ťahať 500-miligramové závažie.
Tretí model μTug s hmotnosťou 12 gramov dokáže po vodorovnom povrchu ťahať závažie s hmotnosťou 2000-krát vyššou ako je jeho hmotnosť.
V budúcnosti by technológia mohla byť aplikovaná na väčšie roboty, ktoré by mali nájsť uplatnenie napríklad na prepravu tažkých nákladov v továrňach a na stavbách.
Tebe piští grafická karta? A ak, nemyslíš že to jej zdroje? Prípadne pri preťažení cvrliká v napájacom ATX zdroji? Aj z polovodičov počuť zvuk, ale ultrazvuk nepočuješ, ale trable spínaného zdroja možno odhaliť pri rôznej záťaži.
Aj grafická karta má na sebe spínaný zdroj.
To co pisti su cievky navinute na feritovych kruzkoch alebo SMD cievky. Je to normalne.
Mne pistali na starej doske pri zatazi procesora. Rovnako aj spinane zdroje maju cievky.
kam sa prisat?
Od: ejha
|
Pridané:
25.4.2015 21:22
Len som zvedavy, ci by tie vacsie modely v exterieri dokazali najst povrch vhodny na prisatie. Aj kolkokrat sa tie male prisat dokazu - opotrebovanie materialu v priemyselnom vyuziti je dost podstatna zalezitost.