neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Chrome už bežne s Google webmi komunikuje novým UDP protokolom

Značky: ChromeGooglenové technológie

DSL.sk, 21.4.2015


Spoločnosť Google už masovo nasadila svoj nový vyvinutý protokol QUIC postavený na protokole UDP, nahrádzajúci šifrovaný protokol TLS postavený nad TCP.

Protokolom je v súčasnosti podľa Google realizovaná už polovica požiadaviek z Chrome na Google servery.

Prehliadače sa pripájajú na webové servery v súčasnosti stále najmä protokolom HTTP / HTTPS postaveným nad TCP / TLS. Google v snahe zrýchliť komunikáciu vyvinul protokol SPDY využívajúci stále TCP / TLS prinášajúci najmä multiplexovanie, na ktorom bol následne postavený HTTP/2.0.

Protokol QUIC, Quick UDP Internet Connections, je ďalším protokolom, ktorým chce Google zrýchliť komunikáciu. Využíva pritom výhody UDP a umožňuje najmä rýchlejší začiatok pripojenia ale tiež rýchlejšiu komunikáciu na pomalých respektíve nestabilných sieťach.


Porovnanie zostavenia spojenia pri TCP, TLS a QUIC (obrázok: Google)



Pri pripojení na server, s ktorým už prehliadač komunikoval, môže QUIC začať posielať požiadavku bez akéhokoľvek zostavenia spojenia. Pri pripájaní na nový server protokol umožňuje zostavenie spojenia za rovnaký čas ako TCP, hoci protokol QUIC je šifrovaný.

Podľa štatistík z reálnej prevádzky na YouTube sa vďaka novému protokolu znižuje bufferovanie videí o 30%, pri Google vyhľadávaní cez pomalé spojenie sa rýchlosť načítania stránok pri 1% najpomalších spojení skrátila priemerne o sekundu. Celkovo sa na dobre optimalizovaných stránkach Google vyhľadávania skrátila stredná doba načítania stránok o 3%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

pokial sa z toho nestane standard, tak to nema zmysel. Kvoli tomu na chrome neprejdem
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Vsak ty nic neimplementujes, v chorme to mas a videa ti nacitava o 30% rychlejsie...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nemyslim si, ze "znižuje bufferovanie videí o 30%" znamena prave o 30% rychlejsie nacitavanie... mozno to redakcia upresni...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Video je tak ci tak maximalne komprimovane takze ani o 1% sa skor nenacita, tych 30% menej bufferovania je podla mna riadna blbost, jedine ze zmenili politiku a prebuffer zmensili oni sami o 30% ale to s novym protokolom nema nic
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Ide o "obslužné" dáta, ak napríklad chceš poslať true reprezentované napríklad číslicou "1" na server .. tak tých pár bitov čo kóduje to číslo bude len veľmi veľmi malá časť celej prenesenej dátovej komunikácie ktorá sa týmto vyprodukuje .. a ten protokol ti šetrí práve tie "servisné" dáta okolo..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Buferovanie sluzi k tomu,aby sa video nezasekavalo. Logicky, ked mas spolahlivejsi protokol, nemusis udrzovat taky velky bufer. Tj ak predtym bolo potrebne vzdy urdrziavat povedzme video pre nasledujuce 3 sekundy, teraz uz staci len na dve sekundy. Dve sekundy zaznamu stiahnes rychlejsie ako 3 sekundy, TJ video zacne prehravat skor, plus ak nepozeras cele video, nebude sa prenasat tak vela dat. To plati hlavne pre takych, co stale skacu po zazname hore dole.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zmysel to urcite ma, SPDY bol tiez zo zaciatku implementovany len v chrome a uz je to sucast standardu HTTP/2.0, vid. clanok:

"Google v snahe zrýchliť komunikáciu vyvinul protokol SPDY využívajúci stále TCP / TLS prinášajúci najmä multiplexovanie, na ktorom bol následne postavený HTTP/2.0"
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

O tomto raz budu hovorit legendy
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak som o tom teda povedala kolegom...
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

citim...to je rychlost, feels good
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ahojte, vie mi to niekto povedať ľudsky, ako toto môže fungovať? Siete som mal už veľmi dávno, ale sa mi zdá že kombinácia TCP+TLS umožňuje kryptografické šifrovanie výmenou kľúčov medzi klientom a serverom (na čo je samozrejme potreba viacerých requestov) .. podľa obrázku je QUIC alternatíva pre TCP+TLS, pričom klient odosiela len jeden request na server .. ako je to možné dohodnúť zabezpečené spojenie jedným požiadavkom?

Hádam je tu niekto kto mal siete pred menej ako 7 rokmi :) a dá dáke info..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tam pise, ze pri prvom spojeni robi roundtrip (ktory trva tolko co TCP bez SSL). Pri dalsich uz nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak je SSL default, neni treba poslat prvy request, ktorym sa dohadujes, ze budes pouzivat SSL. Rovno nanho vybafnes SSL a on vie, ze je to SSL.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Vysvetlim laicky: Klient posle poziadavku ze sa chce pripojit a v odpovedi ma uz priamo dohodnuty handshake. Kedze server urcuje kluc tak v odpovedi to posle klientovi bez potreby viacerych requestov (tusim ze 4 to su pri klasickom TLS)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemoze aj dsl.sk zacat podporovat tento protokol? Potom si dam chrome a budem mat superrychle dsl
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dsl mema tls ani pri prihlasovani, cize ho mas superrychle uz teraz. Z hladiska bezpecnosti sa je lepsie neregistrovat. Preto som sa zaregistroval.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj a píšeš neprihlásený ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no z casu na cas ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prosim Vas kedy prejde dopice.sk na HTTPS, pretoze chcem mat istotu ze komunikujem so serverom dopice lebo v dnesnej dobe utocnik podhodi nejaky kod alebo stranku a tazko si to vsimnut, napriklad dop1ce.sk alebo ʞs˙ǝɔıdop
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A DSL nech uz konectne podporuje UTF-8 a medzinarodnu znakovu sadu vratane EMOJI
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Kacír
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Takze teraz uz mozu byt 10MB javascript a css rozlozene do 1000 suborov a stranka sa stiahne rychlejsie, aby klienti uz nestopovali stahovanie stylov a reklam, kedze doteraz skor precitali cisty text stranky skor, nez sa dostahovali blbosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

že nečítam odborné články ani newsletter. Od minulého piatku mi vyvolávajú ľudia, že im prestal fungovať kamerový systém na diaľku, aj ja som si všimol, že ak sa prihlasujem do domácej ip kamery, cez chrome mi prestal fungovať plugin a nie a nie sa dopátrať toho prečo. Tak už asi tuším. Už sa len dopátrať, čo s tým aby som to zase rozchodil :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napr: SSL SHA-1 certifikat je nedoveryhodny, prisnejsie MIME politika (ekvivalent X-Content-Type-Options nosniff) je zapnuta, ....

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár