neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Škóti budú šetriť energiu z premenlivých zdrojov vo vodíku

Značky: elektrická energiafotovoltaika

DSL.sk, 27.3.2015


Škótske mesto Fife v spolupráci s japonskou spoločnosťou Toshiba bude v nasledujúcich rokoch testovať ukladanie elektrickej energie vygenerovanej premenlivými zdrojmi v podobe vodíka.

Informovala o tom Toshiba.

V rámci projektu sa bude testovať trvalejšie uchovávanie elektrickej energie generovanej zdrojmi s nestálym objemom generovanej energie závislým od počasia, solárnymi fotovoltaickými a veternými elektrárňami.

V súčasnosti sú takéto zdroje elektrickej energie pripojené priamo do elektrickej rozvodnej siete a tie sa vyrovnávajú s ich nestálosťou reguláciou ostatných kontrolovateľných zdrojov elektrickej energie, napríklad plynových, vodných a tepelných elektrární.

Projekt umožní otestovať technológiu vyrovnania sa s nestálosťou solárnych a veterných elektrární bez potreby prispôsobovania sa elektrických rozvodných sietí.

Projekt bude realizovaný od apríla tohto roka do 2020 ale len v menšom merítku, konkrétne v lokalite testu bude 750 kW veterná elektráreň a 200 kW fotovoltaická elektráreň. Časť vyrobenej elektriny sa bude priamo zariadeniami spotrebovávať, zvyšok bude využitý spolu 340-kW systémami pre elektrolýzu vody na uskladňovanie energie výrobou vodíka z vody.

Vodík sa bude následne využívať na generovanie elektrickej energie v čase potreby pomocou palivových článkov a zároveň ako palivo pre 25 hybridných komerčných automobilov.

Škótsko patrí ku krajinám, v ktorých majú zdroje obnoviteľnej energie vysoký podiel. Podľa Toshiby plánuje Škótsko 100% svojej spotreby získavať z obnoviteľných zdrojov už v roku 2020.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Aby nedopadli jako Němci s Hindenburgem.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

youtu.be/CgWHbpMVQ1U?t=2m50s
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zaujímalo by ma percento účinnosti takéhoto uskladňovania elektrickej energie
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

7
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ucinnost voci comu ? efektivita voci potencialu (mozstvu energii v slnečnom žiarení a vetre ? efektivita voči ziskanej energii ? alebo efektivita následného použitia voči množstvu vynaloženej energie na uskladnenie ?


Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

co na tom nechapes? system slnecnych/veternych elektrarni vyrobi 1kWh elektriny, pomocou nej vyrobia x objemovych jednotiek vodika. Tento vodik precerpaju do nadrze motoru generatora a ten z toho vyrobi vymyslim si 0,5kWh. Tak bude 50% ucinnost. Otazka bola, aka bude naozaj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla wiki je to 20-45%.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tým "vedcom" už dobre jebe...
Namiesto toho, ako hľadať rezervy, hľadať energeticky stálejšie a stabilnejšie zdroje energie..., ako donútiť jadrovú lobby aby nerobili také problémy pri dostavbách a výstavbách JE - viď Mochovce, tie sú už koľké roky dostavujú... tak furt vymýšľajú čoraz väčšie hovadiny.
Slnko v noci nesvieti, ani keď je zamračené fotočlánok nič nevyrába. Termosolárny systém to isté, vietor je ešte horšie na tie vrtuľky kade-tade, prečerpávacia vodná elektráreň je asi pridrahá. Ale šetriť elektrinou za toho Boha nikto nebude!
Načo je takýto stratový podnik s vodíkom???
Odpovedať Známka: 1.5 Hodnotiť:
 

Ty si uplny expert. Vies ty co je zabezpecenie stabilnej distribucnej siete z obnovitelnch zdrojov? Ja ti poviem co to je: OXYMORON.

Bud mas siet stabilnu a pouzivas predikovatelne a regulovatelne zdroje a si cierny a anti-ekologicky, alebo pouzivas obnovitelne zdroje, kde dodavka nie je nijako predikovatelna. Zato si uzasny a ekologicky.

V praxi sa realizuje pomer tychto dvoch zdrojov v roznom pomere eko:klasika napr. od extremu 5:95 po extrem 40:60, podla koho ako je ktora krajina pripravena zlozitiymi statictickymi modelmi regulovat si svoju rozvodnu siet a zabezpecit stabilne dodavky.

Tu ide o to, ze v case ked obnovitelne zrdoje vyrabaju prebytok el. enegrie, ta sa pouzije na vyrobu vodika a nie je nutne zlozito regulovat el. siet.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

k tomuto clanku len tolko, ze naco vymyslat koleso, ktore je uz davno vymyslene a vola sa precerpavacia elektraren. Chapem, ze sa neda postavit hocikde, tos vyberiem miesto, kde je vhodne dat aj panely aj precerpavacku. Precerpavacky maju ucitnnost okolo 70-80%
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Holanďania majú plno vhodného miesta na veterné elektrárne ale skús tam postaviť prečerpávačku :-).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak tam uz je, stvrt krajiny je jej spodna cast ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vietor je PODSTATNE lepsi ako slnko, lebo vietor fuka aj vnoci a do istej miery mozes ridit vyrobene mnozstvo. Fotovoltaika je najsamhorsi system vyroby elektriny aku kedy ludstvo vymyslelo, termosolar, ak myslis nahrievanie centralnej nadrze zrkadlami robi elektrinu aj vnoci a ma stale relativne dodavky. Najlepsie su jadrove elektrarne.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

v Norsku zase chcu uskladnovat elektrinu vo vode, resp. vo vodnych nadrziach v dvoch urovniach

prebytocnou energiou cerpadlami precerpaju vodu do vyssie polozenej nadrze a pri poklese vyroby energie zase cez turbiny prezenu vdaka gravitacii vodu z vrchnej nadrze do spodnej

viac video:

https://www.youtube.com/watch?v=lsSUPpwtqhQ
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pekný nápad, len tie vrtule nech stavajú doma kde nazavadzajú
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Video so znovuobjavenim kolesa...

Hovori sa tomu precerpavacia vodna elektraren a na Slovensku take mame od roku 1953.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cez deň to vyrába vodík, poobede a večer, keď prídem domov, tak ho to v palivových článkoch premieňa na elektrinu, ráno naplním auto s palivovými článkami a idem do roboty.

Účinnosť výroby elektriny z vodíka je určite vyššia ako spaľovanie benzínu v motore.

Keď sa to rozšíri, ceny palivových článkov sa znížia.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ani nie...
Snívaj ďalej.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pri výrobe palivových článkov sa používa platina a jej množstvo je na Zemi značne obmedzené, takže aj jej cena je vysoká a bude len stúpať. Existujú pokusy o minimalizáciu použitého množstva platiny v článku pomocou nanotechnológií ale to je ešte len v najlepšie vybavených laboratóriách.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

http://CellEra.biz/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, ako povedal Elon Musk... ani najlepsi pripad vodikovych clankov ktore by sa teoreticky dali vyrobit (cize este ani zdaleka neexistuju), ma horsiu ucinnost ako SUCASNE dostupne technologie elektromobilov. A pre tych, ktori chcu rypat s hlaskami typu "auto je len take zelene ako energia ktora ho pohana", tak odpoved je taka, ze aj keby sa cela energia na dobijanie elektromobilov vyrabala z fosilnych paliv, tak su z nej mensie emisie ako ked auta spaluju fosilne paliva priamo.

Ciastocne to je preto, ze vyroba energie vo velkom ma vyssiu ucinnost ako v malom (kazdy jednotlivy motor ma straty), a tiez elektromotor uz sa zdokonaluje tak dlho, ze dosiahol vybornu uroven ucinnosti, dialkovy prenos energie taktiez. Jedina prekazka bola nedostatocna hustota uchovania energie, ale tu uz Tesla vyriesila, a bude dalej len zlepsovat. Drzim im palce a netrpezlivo cakam na Model 3, lebo Model S je predsa len este pre vacsinu ludi cenovo nedostupny.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár