neprihlásený Streda, 15. mája 2024, dnes má meniny Žofia
Piatkové zatmenie prinesie v Nemecku nový problém, kvôli solárnym elektrárňam

Značky: fotovoltaikaelektrická energiaNemecko

DSL.sk, 16.3.2015


Piatkové výrazné čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné z Európy prinesie so sebou v niektorých krajinách novú výzvu pre elektrické distribučné siete, kvôli vysokému príspevku solárnych fotovoltaických elektrární na všetkej generovanej elektrickej energii.

Najvýraznejší problém vznikne v Nemecku, kde inštalovaný výkon fotovoltaických elektrární dosahuje až 39 GW a v najslnečnejších hodinách roka dodávajú solárne elektrárne do siete až rádovo polovicu elektrickej energie.

Počas výrazného zatmenia približne od 9:30 do 12:00, pri ktorom v piatok Mesiac zakryje v Nemecku maximálne 82% Slnka, sa bude totiž veľmi rýchlo meniť množstvo energie dodávanej do siete fotovoltaickými elektrárňami.

Podľa štúdie (PDF) Univerzity aplikovaných vied v Berlíne pri jasnom počasí bez mrakov bude pri zatmení klesať množstvo generovanej energie rýchlosťou maximálne 272 megawattov za minútu a pri opätovnom odkrývaní Slnka bude rásť maximálnou rýchlosťou 348 MW za minútu. To je podľa štúdie 2.7 respektíve 3.5-krát rýchlejšie ako sa maximálne mení množstvo generovanej elektrickej energie v obyčajných slnečných dňoch.

Celkovo sa množstvo elektrickej energie generovanej fotovoltaickými elektrárňami najskôr náhle zníži o 12 GW a následne zvýši o 19 GW.


Množstvo generovanej elektrickej energie solárnymi elektrárňami v Nemecku 20. marca pri jasnom počasí (graf: Univerzita aplikovaných vied v Berlíne)



Tento úbytok a prírastok musia distribučné siete kompenzovať rovnakou rýchlosťou, napríklad pomocou rýchlo reagujúcich plynových elektrární, a na zatmenie sa museli špeciálne pripravovať. Takýto problém sa musí riešiť prvýkrát, keď podobnú úroveň zatmenia Slnka mali v Nemecku naposledy v roku 2003. Najbližšie sa tak stane v 2026.


Rýchlosť zmeny množstva generovanej elektrickej energie solárnymi elektrárňami v Nemecku 20. marca pri jasnom počasí (graf: Univerzita aplikovaných vied v Berlíne)



Prudké zmeny majú byť podľa prevádzkovateľov distribučných sietí v piatok zvládnuteľné a distribučné siete neočakávajú výpadky dodávok. V prípade oblačného počasia bude samozrejme efekt zatmenia navyše výrazne menší.

Na Slovensku bude zatmenie pozorovateľné v podobných časoch, napríklad v Bratislave od 9:38 do 11:58 a v Košiciach od 9:44 do 12:04. Maximálne bude o 10:47 v Bratislave respektíve 10:53 v Košiciach zakrytých cca 60% plochy Slnka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Slovenskú verziu dostáva už aj Prima Cool, nahradí českú
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie diskov
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9
O mesiac skončí podpora predposlednej verzie Windows 10, aktualizuje sa na poslednú


Diskusia:
                               
 

Nemali odstavovať atómky.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Tak im treba
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ešte že ste tu všetci takí milovníci ekológie :) Ja prajem Nemecku, nech ukážu svetu, že elektrina sa dá generovať aj ekologicky a len s menšími problémami

Čo sa týka jadrových elektrárni, s prevádzkou nie je problém, problém je s odpadom, ale najmä s ťažením. Stačí sa spýtať hocijakého Košičana ohľadom ťažby uránu na jahodnej :) Je mi jasné, že Rusku je jedno, či občania svietia, čiže tam sa ťaží veselo a lacno, ale nepríde mi to ako budúcnosť, v ktorej by som chcel žiť.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Aj tak sa to raz minie a potom nebudu mat na vyber
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

A fotovoltaika myslis, ze narastla na strome ako paprika na plantazi ? Co vsetko treba vytazit, spracovat, chemicky zahumusit a po 10-15 rokoch proces zopakovat a co vsetko treba spravit aby vobec bolo mozne tym napajat a co vsetko je s tym spojene pri spravovani odberov ?

Odpad z jadrovych elektrarni je problem, ale riesitelny, len bohuzial kapitalizmus to riesi sposobom sebe vlastnym.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

odpad je jedna vec, produkcia druhá :)

Čo sa týka ekológie fotovolatiky, to máš pravdu, v súčasnej podobe som viac zástanca veternej energie, keďže je lacnejšia a ekologickejšia a funguje aj na miestach, kde je vkuse zamračené (Slovensko :) ). Avšak fotovoltaika na púštiach (obzvlášť založená na zrkadlách a centrálnej zbernej veži) je veľmi dobrý a veľmi ekologický nápad.

Avšak aj fotovoltaika môže mať budúcnosť - takmer všetko živé na svete funguje priamo (rastliny) alebo nepriamo (živočíchy jediace rastliny alebo jediace živočíchov jediacích rastliny) funguje na slnečnej energii, lacno, ekologicky, bez nutnosti ťažby nejakých drahých minerálov :) Čiže v súčasnej podobe fotovoltaika nie je žiadna výhra, ale technológie sa môžu zlepšiť
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Nuz to je otazne. Zasa si to treba zratat. Stavat solarnu elektraren v pusti moze byt este vecsi marazmus. Jednak treba od tial potom aj tu energiu do siete dotiahnut a zatial akosi vecsina pusti je dost mimi hlavnych energetickych sieti. A dalsi problem bude piesok a vietor. V podstate mas vo vzduchu ucinny smirgel ktory bude dost nechutne obrusovat a poskodzovat zrkadla/clanky. Otazne je ci na takejto elektrarni firma neprerobi viac na servisovani a stalom udrziavani aby to aspon ako tak chodilo.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Presne. Na cistenie zrkadiel sa minie velmi vela vody.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Gorilla glass to nespravi?

Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

niekde v afrike kde ludia nemaju toho vela sa potesia par dolarom za ocistenie panelov, mozu tam sluzit ako velky zasobovaci elektriny pre europu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vo voľnom čase môžu zberať bavlnu, však?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

presne si to vystihol, aj tak tam nic ine nerobia iba sa zajebavaju a jebu vsetko okolo seba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak + este geopoliticka situacia, lebo vacsina pustnych krajin je nestabilna.
Ekoteroristi si vsetko predstavuju ako hurvinek valku. Tym, ze nestaviame atomky, stracame ludi, ktory ich su schopny postavit. Takisto, ked v rakusku vidim tie novodobe lesy veternikov, tak je mi az zle z toho, co urobili so svojou krajinou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

VTE na slovensku je nerentabilne. Oblasti kde su vhodne postavit aspon HAWT systemy je 1% uzemia SR - a aj to sa nachadza v oblastiach narodnych parkov.
Dalsi problem je ak sa ti nejakym zazrakom podari VTE postavit, tak s vedenim je este vecsi problem, kedze energiu bezdrotovo trnasportovat nevies.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

http://www.dsl.sk/article.php?article=16776 :)
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Ano, cize si nezapnes ani rychlovarnu konvicu z toho a? Ked budes prenasat radovo aspon desiatky MW, potom sa mozme bavit o prenose.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

HEHEHE, jak paradne si ho zotrel!!!! RESPEKT!

Lezu mi uz pekne na nervy hentaki `amaterski nadsenci`, kym su aspon mladi tak je to ospravedlnitelne malo skusenostami...

a hned po nich `nabozni ekologovia`, ktori by napr. bez rozpakov zmasakrovali krajinu ako obet na oltar svojho `eko-bozstva` :o(
Osobne si pod pojmom `ekologicky` predstavim skor kopec peknych lesov a v nich niekde schovana atomka na plnenie potrieb civilizacie!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

veterne turbiny celkom radi masakruju vtaky a netopiere v okoli. a nie je to najmensie cislo. to radsej viac investovat do vyskumu fotovoltaniky (aby raz konecne bola ekologicka), nez len tak bez rozmyslu do vzduchu namrdat sekaciky na maso.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Nemasakrujú. V ich blízkosti, ak sú funkčné, sa žiadne živé tvory nezdržujú... Infra a ultra zvuk ktorý vyrábajú odplaší na dlho všetko živé!
A ešte niečo. Tieto dementné monumenty nikto nikdy nedemontuje. Také menšie majú 400m3 betónu ako základňu v zemi. Aj 40m či viac je len priemer vrtule. Myslíte si, že toto nás vytrhne, alebo že to po niekoľkých rokoch bude niekto demontovať? Zabudnite, nebude!!!
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Konecne normalny prispevok od maniaka.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

to mi pripomyna cestu do viedne. na slovensku nic a za hranicami sama veterna turbina
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozes uviest zdroj? pretoze ja mam torchu ine informacie.

http://dopice.sk/cK6
http://dopice.sk/cK7
alebo random pick odtial:
http://dopice.sk/cK8
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Neviem narýchl čo je to v tých Tvojich informáciách. Mňa skôr zaujíma Slovensko a slovenčina. A ozaj, stačí svedectvo tých, čo ju stavali?
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

AAkože jeden vtáčik za 2 týždne. To hádam nebude katastrofa. To sú prelitajúce vtáky. Aj na elektrických stĺpoch ich padne "dosť za vlasť". Niektoré majú ostne, aby si tam nesadali, ale zsiahne ich prúd ako rozprestrú krídla cez susedné drôty.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

jeden vtacik za 2 tyzdne na turbinu je dost. ked si vezmes, ze je to LOKALNE NA MALOM UZEMI, kde zije niekolko stoviek/tisicov vtakov, tak tyzdenne tam desiatky pojdu (lebo nikdy nenajdes jedinu samotnu opustenu turbinu).
Na druhu stranu, este som tak nestastne nevidel elektricke vedenie, aby sa vtak mohol dotknut dvoch kablov naraz a upiect sa. Ano, obcas sa to moze stat, ale ak ti len na tvojej ulici kazde 2 tyzdne zakape vtak, tak sa to urcite bude riesit. No a nezabudaj, ze nove elektricke kable sa uz tahaju pod zemou.

takze ano, je mozne ze na celom uzemi slovenska koli elektrickemu vedeniu zakape mozno aj polovica z poctu vtakov, ktori zakapu koli jednej veternej farme na uzemi par max. kilometrov stvorcovych.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie neťahajú. Vzdušné vedania sú pre ne nebezpečné.
Tie sú a budú stále... Nikto nebude vyrábať a zakopávať 400kV vedenie!!! A ani 22kV nie, a ak, tak iba na kúsok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si predstav ten kábel a hlavne tu izoláciu kábla keby ho chceli zakopať. Máme tu veľa dediny 400kV vedenie a asi každý rok lietajú tade elektrikári vrtulníkom a držia sa na mieste vo vzduchu pri jednom stĺpe 5-10 minút. Kukaju infrakamerou na izolátory či tam nieje nejaký zvod a nezohrieva sa to.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V USA 500kV vedenie testuje chlap na takej korčuli rovno na vedení!!!
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

vesaju sa len vysokonapatove. ale neviem preco by som mal obhajovat elektricke vedenia. uprimne mi je u prdele, ci su alebo nie su zle. v zaujme diskusie kludne mozeme predpokladat, ze su celkom nahovno a je to zle.
co to ale ma spolocne s tym, ze veterne turbiny su tiez nakokot? alebo ty fungujes na principe "veterna farma zabije rocne stovky az tisicky vtakov, ale ak najdem este nieco ine, co je rovnako zle, tak fuck yeah, problem zmizne"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poznas ten vtip o zahorakovi, co si ureze 4 prsty na cirkularke - a potom jak pozera na tie pahyle a jeden zostavajuci tak bzzzzzzz udrbe aj ten s komentarom `idz uz aj ty do rici`...

Asi podobna logika je vlastna `expertom` na jakych poukazujes -> zmasakruje sa kopec vtakov, tak zmasakrujeme aj ten zbytok!

btw. nejde zdaleka len o tie vtaky -> ide aj o masaker celej krajiny na velkych plochach a nekvalitu resp. nestabilitu tychto skvelych `eko` zdrojov energie!

Ale moze byt aj horsie, napr. so natrafil na `fanusika` co onanoval odusu nad kopou `free` energie, ktora by sa dala ziskat z priboja.
Vies si predstavit pripadnu realizaciu takehoto sialeneho napadu? Ved morske pobrezie byva ta najscenickejsia cast zemskeho povrchu!
(a to je uz teraz spusta znehodnotena roznymi `rezortami`)
Nastastie je to aj ekonomicky nezmysel, takze do toho snad nikto nepojde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako je to s implementaciou ziskavania energie z pribojov, ale napr. podmorske prudy sa tiez vyuzivaju na rovnakom principe ako vietor. akurat tam udaje o mnozstve rozsekanych ryb chyba, pretoze zbierat data je tam takmer nemozne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

400vkové vedenie do zeme je blbosť, ale 22kové sa ukladá do zeme bežne, tam kde hrozí veľké riziko pretrhanie vodičov od námrazy alebo padajúcich stromov. Napr. S pezinskej baby na nový vojenský radar na čertovom vŕšku, tam išlo do zeme asi 2km káblov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Výnimočne kúsok. Aj kvôli rušeniu. Ale taký kábel je veľmi drahý a v zemi veľmi nebezpečný...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby som to znovu dal na pravu mieru:
Slovensko ma hlavne vzdusne vedenia. Dovody preco:
1. vzdusne vedenie je lacnejsie ako zakopat ho do zeme.
2. na vzdusne vedenie sa pouziva hole Alfe lano, pri kablovych by si potreboval na mnohych usekoch pancierovy plast.
3. Pri poruche je rychlejsie a jednoduchsie najst a opravit/nahradit porusene miesto ako keby bolo v zemi. Aj to sa samozrejme da odhalit systemamy na +/- par metrov, lenze vykopat kabel uprostred rusnej ulice nie je prave ani lahke a ani rychle.
4. Co sa tyka bezpecnosti, je lepsie ked je kabel v zemi ako von, ale vid predchadzajuce body.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

22kv Káble sa pod cestu dávajú jedine ak ju križujú. Nájsť poruchu na 400v / 22kv vedení pod zemou sa dá veľmi presne a s meracím vozom relatívne rýchlo. Kábel 22kv ma okrem pancieru aj ďalšie vrstvy, a do zeme sa ukladá nie na voľno ale do betónových tvárnic tvaru U ktoré majú ešte aj vrchnák. Bezpečnosťou je to rovnaké, spadnuty strom na 22jke da do skratu vodiče, poprípade pretrhne vedenie, robota je o čosi málo ľahšia ako skrat v zemi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co petrzalka ? 22kV je v celej petrzalke komplet pod zemou, takze zakopava sa a nie malo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zakopáva sa veľmi málo, iba kde je to niečim nevyhnutné. Po husto osídlených dierach ako je Blava ani moc iných možností nie je... A čo je petrželka? Niejaka diera v riti Slovenska?

Odpovedať Hodnotiť:
 

nie. radsej by som odbornu studiu. lebo existuje ich zopar, ktore riesia kolko ze vtakov je turbinami masakrovanych (casto vycislene v konkretnych hodnotach), dalsie ktore odhaduju kolko ich moze byt masakrovanych v oblastiach odkial nemaju cisla a niektore sa venuju tomu, ako turbiny ovplyvnuju ekologiu vtactva.
Ze nejaky typo v monterkach zakruti posledny sroub, utrie si pot z cela a povie "tak a teraz ftaky neprydu, lebo ultra infra zvuk", to ma nezaujima.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Neprídu. Ale tých niekoľko kusov ročne je skôr nejaká iná udalosť. Tie pazvuky čo tá vrtuľa pri otáčaní produkuje, aj hrmot strojovne dostatočné množstvo vtákov aj fauny ako takej odplaší...
Odpovedať Hodnotiť:
 

stale cakam na studiu ktora sa tomu venovala
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akú štúdiu, a čomu sa mala venovať???
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Tie pazvuky čo tá vrtuľa pri otáčaní produkuje, aj hrmot strojovne dostatočné množstvo vtákov aj fauny ako takej odplaší"
studiu ktora toto skumala. pretoze jedna z dvoch ktore som sem daval prave ukazovala ze veterne turbiny nijak zasadne neovplyvnuju populaciu vtactva v okoli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nedostal si posledne memo. ekofreaks su proti veternym elektrarnam tiez, lebo podrz sa. zabijaju vtaciky :P
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Vplyv na avifaunu nie je az tak velky, ako si aj odporcovia myslia. Problemom je, ze taka poriadna turbina = betonovy zaklad, s ktorym po demntoazi neurobis nic. VTE pri silnom vetre sa musia brzdit a rozsypanie vrtule vobec nie je ojedinely jav.
Podstatnejsi vplyv je hluk, ktory produkuju a orkem pocutelneho hluku vytvaraju aj subsonicke frekvencie vplyvajuce na nervovu sustavu.
+ pri toceni vytvaraju strobo efekt - to je akurat horsie pri zastavanych uzemiach.
Cize suma sumarum, VTE ovplyvnuju ekosystem prave vplyvom na nervovu sustavu - okrem ineho potrebuju 60% redundanciu z instalovaneho vykonu ako zalohu, takze VTE je na slovensku sprostost o com svedci aj fakt, ze Skalite po rozobrati uz nenamontovali nazad a po otazkach na prenosovku, preco im stavbu povolili, ze aj tak nikdy nevedeli ci vyrabaju, kedze chyba pristroja je +/- 1 MW a instalovany vykon bol par stoviek kW.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najekologickejšia energia je tá nespotrebovaná
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Najekologickejsia energia je ta nevyrobena
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1) Prirodny uran naozaj nie je nic take ako nam zeleni tvrdia. Jeho aktovita je velmi nizka.
2) Rusko nema naj tazbu. Su velky eporter, lebo vytazit uran vie kazdy, ale spracovat ho je narocnejsie.
3) Odpad je naj problem, ale opat len 1% su transurany, ktore su naozaj problem. Zvysok je po spracovani znovu pouzitelny ako palivo.
4) Elektrarne zalozene na zrkadlach zapaluju prelietajucim vtakom perie. To je fakt v sulade s prirodou.
5) Veterne elektrarne su dnes urcite efektivnejsie ako FVE. Ale bez dotacii to aj tak nejde. A hlavne podla mojich statistik su castejsie dni ked nefuka a nesvieti slnko ako dni ked udrie obria Tsunami.
6) Priklad s rastinami. Ak bude ludstvo fungovat len ked svieti slnko, tak potom to mozes porovnavat. Pokial potrebujes trvaly prisln energie(priemysel ide nonstop) tak potrebujes stabilny prisln energie. Technologie na uskladnenie nemame, tak sa to zalohuje. V Nemecku v sucasnoti hlavne uhlim. Co je opat velmi ekologicke.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A tá zastavaná vyprahnutá zem pod fotovoltaikou tiež nieje bohviečo.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Aky kapitalizmus.

Ludom jebe nie kapitalizmu.

Vacsina ludi sa o vesmir absolutne nezaujima z toho plynie ta jebnutost.

Keby sa boli vsetci zaujimalo o vesmir boli by sme uplne niekde inde.

Takto je ludom absolutne jedno kam prastia vyhorene uranove tyce.
Kam drbu odpadky a pod.

Pokym sa vsetci nebudu zaujimat o miesto kde existujeme nic sa nezmeni.

Kapitalizmus je len pomenovanie pre nas ekonomicky system.
Stat je to iste.

No pricina su ludia a ich rozumy.

PS: vymysli lepsi system ako je kapitalizmus lebo podla mna je to to najlepsie a najferovejsie. Vzdy bude mensina co bude frflat a bolo by jedno aky system je.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Len tupi ekoteroristi sa ohanaju jadrovym odpadom.
Nie je to odpad, ale palivo pre dalsi typ jadrovych reaktorov!
Uz si to uvedomte, blbeckovia!
.
Vsetci tito ekoteplosi len pitchuju na to, ako nie, ale ani jeden neda REALNE A REALIZOVATELNE riesenie.
Len neurcite prazdne frazy o nicom, ktore ich naucili na skoleni o odrbavani verejnosti.
.
Keby ekoteplosi investovali svoju podjebacacsku energiu do riesenia jadrovej fusie, uz mohla byt hotova a o nejakych fotovoltaikach sme uz nemuseli ani pocut.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ty ekoterorista.

Nerob zo seba silou mocou odbornika na jadrovu fyziku.

To je typicke. Ja nevymyslim. Vymyslite vy.

PS: Jadrova fuzia je vo vyvoji, dokonca funkcna len je, ak by si sa o to zaujimal zatial je problem tu energiu odoberat resp. dodas viac ako vytvoris.
Ak si presvedceny o tom, ze im to pomozes fixnut napis im.
Dokonca mozes napisat do Lockeed martin- u. Momentalne vyvyjaju kompaktny fuzny reaktor cize nevahaj.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Neprekrucaj.

Nenapisem do Lockheedu, pretoze sa tu nebucham do prs, ako ekoteroristi, ze na vsetko mam liek.
Takze ani nemusim nic dokazovat.

Nikde nepisem, ze nevymyslia.
Pisem, ze namiesto sirenia bludov, sa maju zapojit do vyvoja.

Je vo vyvoji a funkcna zatial NIE JE, este tomu dost chyba.
Dufam, ze si si nepomylil fuziu so stiepenim....pretoze ked este nemaju fungujuci kus fuzneho reaktora, tak predsa nemozu spekulovat nad jeho kompaktnou verziou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pozor na to - fuzne reaktory su tu uz peknych par desatroci. O com je ale rec je tzv studena fuzia. A to je rozdiel a vyskum tohto tisicrocia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tokamak a ITER su co? Jasne, ze fuziu nie stiepenie.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kde ten Tokamak funguje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa tu ruvate o nejaku fuziu...... slnko je energia...pokial bude svietit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Funguje to, su tam celkom pokroky vo vyskume. Uz dokazali udrzat fuznu reakciu niekolko minut (pred tym to mali na zlomky sekund). Uz je vypocitane, ze ked postavia vacsi reaktor tak to pojde aj v trvalej prevadzke. Ale este stale je to vyskumny projekt a do komercnej prevadzky je to daleko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak teraz si sa predviedol.
Funkcny fuzny reactor? A kde maju taky co vyrobi viac ako spotrebuje? Ja viem o jednom ktory by to mal zvladut a ten sa este len projektuje. Ale zo sucasnych skusenosti s fuziou je jasna jedna vec. Cim vacsi reactor, tym viac sa vyrobena energia blizi spotrebovanej. Plusove hodnoty sa daju cakat nad 1GW vykonu. Preto sa hovori, ze fuzne reaktory by mali jadro odslnut do pozicie strednych zdrojov. Uvidime co predvedie Lockheed. Ale predpokladam, ze spravia to co vedia najlepsie. Zhrabnu miliardy a potom povedia, ze to nejde, alebo dodaju nedorobok.
Mimochodom jeden z najvacsich problemov fuzie su volne netrony. Takze vyhorele palivo bude sice OK, ale radiace sa nezbavis, lebo neutrony napachaju skodu v okoli. To sa da cise riesit inim palivom, ale to potrebuje ovela viac energie na fuziu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, da sa generovat ekologicky. preco potom doprdele pouzivaju fotovoltaniku?
nehovorim ze sa ma zastavit vyskum v tomto smere, ten podporujem. ale stale je zatial najcistejsie jadro. vyroba fotovoltanickych clankov nepatri medzi velmi ekologicke cinnosti (i ked o tom sa velmo nerozprava). a tiez, zasrat stovky kilometrov stvorcovych panelmi, no to mi je uz neskutocna ekologia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Problem s jadrovym odpadom by nebol ak by mali taku technologiu ako Rusi ... ich najnovsie reaktory vedia spalit aj odpad ktory generuju nase elektrarne
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Nemali odstavovať atómky."
Presne tak, hlavne tie nase, ktore boli cerstvo po modernizacii a ich odstavenie a odpredaj vymontovanej techniky zasratym nackom, bolo jednou z podmienok nasho prijatia do toho skurveneho EU klubu buzerantov, ktori su jebnutejsi, ako olcianksy cigan.
Len preto, aby sme boli casom donuteni kupovat elektrinu od nich.
Tych buzerantov z kdh a spol, by som dal za to odjebat za vlastizradu, hajzlov skurvenych janiciarskych...aj s rodinami.
.
Ked s tym budu mat problem len niekolko hodin, tak nech ich na ten cas kompletne odstavia a nahradia ich niecim inym.
Po zatmeni opat pripojit.
Nie je to az taky velky problem, ako sa to rozmazava.
Jedie zaplatit za dovoz elektriny.
Ale to sa asi nackovskym zidakom nechce, lebo to by islo z ich vrecka.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

uz si dozvracal, alebo takto existujes bezne?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nešaškuj. Ďalší blok sa dokončuje a v pláne je celá ďalšia atómka (zdroj wikipedia)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Daj presny link al. nevymyslaj
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nech sa páči

Mochovce blok 3 - na 80% hotový (december 2014) 472 MW
Mochovce blok 4 - na 60% hotový (december 2014) 472 MW

http://tinyurl.com/n53fwqe

Bohunice nová elektráreň 2400 MW plánované na 2025

http://tinyurl.com/3yrpt7x
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to je sila, ze 55 % el. energie na Slovensku (z cca 30 TWh rocne = cca 3400 MW kontinualneho vykonu) produkuju 2 ks. 470 MW reaktory v Bohuniciach a 2 ks. 470 MW reaktory v Mochovciach. Ked spustia este dalsie 2 kusy 470 MW v Mochovciach, budeme asi na 6-8 rokov elektricka velmoc, kedze cca 2800 MW z kontinualneho potrebneho vykonu 3400 MW bude zabezpecovat 6 reaktorov (2 Bohunice a 4 Mochovce), takze 82% el. energie budeme mat z jadra. Budeme schopni vyvyzat takmer 1 GW (cca 900 MW) kontinualneho vykonu! SILA!

A inak ak spekuluju v tych Bohuniciach, ked tam chcu v 2025 spustit novu 2400 MW elektraren, uz davno mala byt vo vystavbe. Na Slovesnku sa 2400 MW elektraren nepostavi za jednu dekadu.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

TO si nevedel? 50% mame z JE, dalsich 20% je voda a dalsich 20% TE. Zvysnych 10% je fotovoltika, VTE, paroplyn, bioplyn a ina akoze eko haved.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

myslel som ze z jadra je cca 30%, nie 55%
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak si obrat fakturu za elektrinu - na zadnej strane najdes rozdelenie zdrojov elektriny vyrobene na Slovensku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trošku Ťa popravím. Nikdy žiadne Bohunice a ani Mochovce nedodávali do siete viac ako nejakých 400-405MW na reaktor. Tiež tá elektráreň má aj vlastnú spotrebu a to sú síce už vylepšované ale stále reaktory VVER 440 na maximálne 440MW výkonu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je jedno. Stále je to riadna pecka oproti takej vodnej elektrárni, napríklad Vodnému dielu Žilina čo má 2 turbíny po 36 MW, čiže "smiešnych" 72 MW.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kukni si Nováky...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

jeb na novaky - tie funguju len ako zalozny zdroj pre slovalco :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

novaky funguju len aby malo okolie robotu.... uplne zbytocna el..... a kua ekologicka.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No 518 MW by som nepovedal zbytočná elektrina...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak jej máme prebytok, môžeme ju pradávať. Ak nedostatok, tak kupovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gabcikovo so 8 turbinami po 90 MW (spolu 720 MW) sa tiez nenecha zahanbit ... Takmer ako 2 jadrove reaktory.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Hmmm... to je už celko slušné!
Som si nemyslel že tam toľko vyrábame. Osobne som bol aj z výkonu v Novákoch pred časom prekvapený.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Saso si jedine ty.
Tiez si nechas zrenovovat dom a tesne po renovacii ho zburas?
Predpokladam, ze nie.... zvlast ked ti za to nikto nezaplati a vsetko, co si do toho investoval je stratene.
Clenstvo v klube ktory ta odrbava, neuvadzaj ako vyhodu.
.
Bude sa stavat dalsia?
Otazkou je, ci by bola nutna, keby sme neboli nuteni odstavit to, co nebolo potrebne odstavovat?
Na 98% nie.
Nasa strata = niekoho velmi pekny .... vopred naaranzovany zisk.


Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

atomky nechcu a momentalne by im aj tak velmi nepomohli, kedze nastartovat stiepnu reakciu a potom ju "ukoncit" je zrejme komplikovanejsi proces ako si truhlik na dsl mysli :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Stiepnu reakciu, dokazu beriliove tyce ukoncit v Mochovciach za 8 sekund. Ty ekspert.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No, esperti, skúste tam do tej elektrárne ísť a stopnite im tých 8 sekúnd...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ano :) aj vo Fukusime minule dokazali a predtym aj v Cernobile. Vypnut atomku nieje take lahke...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ale je. za normalnych okolnosti. problem je, ked sa to cele prejebe az cez unosnu hranicu - v tom pripade ti ani sest svatych nepomoze /ale vacsinou sa na to vyjebe kvantum betonu a bude klud.

ps: cernobyl ani nespominaj - to si odjebali rusaci sami. holt, nevydareny experiment. hrali sa s chladenim a ak si dobre spominam zacali im horiet grafit a vsetko islo do pice :D

ps2: a fukushimu tiez nie - 9.0 zemetrasenie, nasledne tsunami... holt, elektraren nebola na to nejak extra stavana. ale vsetka cest, ze to tak dobre zmakli.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

vo fukusime bol hlavny problem v tom, ze im voda odniesla dieselgeneratory na zalozne chladenie, ktore je potrebne prave preto, ze atomka sa neda vypnut za 8 sekund :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Atomka sa samozrejme da vypnut za 8 sekund, je to uplne normalna sucat JE, otazka ja co s palivom ktore tam ostane, ked sa nieco dojebe.... zemetrasenie, tsunami.

fukusima rovnako bola vypnuta, alle jadrove palivo tam ostalo.

Ako tak pozeram, ani nemate predstavu co to je stiepna reakcia a co znamena jej zastavenie. Ekseperti.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

na tumas ty expert (si to slovo precitaj 10x aby si nabuduce vedel ako sa pise) http://goo.gl/PYpBq0
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Primarny tepelny okruh v JE ktore sa pouzivaju vsade vo svete je dizajnovany na prevadzkovu teplotu 409 Stupnov celsia, plus minus podla roku vyroby, kde pre predstavu,

v danom okruhu je voda, zohriata na tuto teplotu, cize para pod extremne vysokym tlakom, a ako masa dokaze dvojou kinetickou energiou rozpohybovat vodu s sekundarnom okruhu, ktory je vinuty skrz prvy, odovzdanim tepla medzi danymi okruhmi, ze tubriny dokaze roztacat konstantne extremnou silou, cize moznost pouzitie roznych velkosti a setupov turbin.

Odpovedať Hodnotiť:
 


Ked dojde k nejakemu "emergency " systemy vacsinou pouzivaju dvojitu redundanciu, kde atomka zazije "smrt "automaticky, kde vnutorne systemy su dizajnovane na tolko roznych bezpecnostnych situacii, ze ani priamy naraz najvacsimm dopravnym lietadlom na svete atomku nielen neposkodi, jej reaktorove jadro, ale zaroven stiepnu reakciu vzdy spolahlivo zastavi, pretoze gravitacia funguje za kazdych podmienok, cize aj pri komplexnom vypadku vsetkych zaloznych systemov, kde by si bol sokovany ako su spravene, aj tak sa stiepna reakcia ukonci.


Odpovedať Hodnotiť:
 

tos tak vo fukusime/cernobile sa neukoncila.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cernobyl - pycha, nevydareny experiment + dalsie okolnosti, ktore tomu nepomohli. Odpojili si vsetko, co za normalnych okolnosti reakciu zastavi.
Fukusima - reakcia sa zastavila okamzite, problem bol dochladit palivo a to sposobilo problemy, reakcia uz vtedy neprebiehala.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne ze cernobyl zmakli. Minule som videl nejaku 150kg inteligentnu picu na stv dokumente ako v cislach vyjadrovala ze cernobyl bol nic, zomrelo len nejakych par desiatok ludi... Prirodne katastrofy alebo havaria vodnej elektrarne su pre ludstvo horsie, s vacsimi nasledkami...

Ach ty pica, mali by ti odobrat aj rodny list.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si este aj rozumel o com vobec bola rec.
Jadrove havarie maju mizive promile v stratoch na zivotoch.
Najviac ludi pride o zivot v autach a na nasledky srdcocievnych ochoreni. Takze teraz zakazeme auta a zakazeme ludom aby neochoreli na srdce?

Co je horsie - 30km neobyvatelny radius, alebo nelegalne skladky komunalneho a ineho odpadu v kazdom druhom meste ? Co myslis, co pocitis viac?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale je. Len ked sa nieco posere tak nie je.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aha, takze v piatok bude u nas pozorovatelne zatmenie slnka...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez som nevedel doteraz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kam ten svet speje...
Je slnko tak je el. energia na svietenie.
Nie je slnko tak nie je energia na svietenie lebo nie je svetlo zo slnka... Toto sme chceli???
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

tak si ten televizor pozri pri svieckach no.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj LCD moze byt podsvietene svieckou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chcelo by to trochu viac informacii. Neviem ako je to presne v nemecku, do detailu som to nezistoval ale celkovo v europe ked pred par rokmi sa nastartoval boom fotovoltaiky tak sa jednalo primarne o clanky na rodinnych domoch a domacnostiach. Teda ak ten vypadok prikonu bude hlavne cez den tak by to az tak nemalo zasiahnut energeticku siet, tj cez den je aj tak vecsina obyvatelov v praci a odber domu by mal byt nizsi. Druha vec je ak pustaju prebytok energie naspet do siete. To by som ale zasa ocakaval ze pri navrhu aj niekto premyslal a nie ze islo zasa len o podojenie eu fondov. Nemozem mat preca 50% energie v energetickej sieti z nestabilneho zdroju ak mam kriticke systemy ktore spotrebovavaju viac ako tych 50%. Inak povedane ak vybuchne sopka a bude par dni vo vzduchu popolcek tak v nemecku zacnu vypadavat kriticke systemy? (nemocnice, letiska atd.) Nuz ak ano tak je to zasa len politicky tunel.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

cez den je vacsina ludi v praci, to ano. a v praci bezi klima, pocitace, stroje a technika a ktovie co vsetko. po pracovnej dobe sa vacsina z toho povypina a nahradi sa to za televizor a uspornu ziarivku v obyvacke a o 22:00 sa aj to vypne a spotreba je minimalna.
Cez den je dost velka spotreba.

a ano, su vykyvy koli fotovoltanike, tie sa kompenzuju z inych zdrojov. akurat tie vykyvy nie su take dramaticke ako toto zatmenie, ktore sa bude musiet kompenzovat ovela viac, vyraznejsie a rychlejsie.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Napríklad normálne vyhlásením regulačného stupňa aj pre podniky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak tym myslis vymenit ziarovky za ziarivky aj vo firmach, to ti prd pomoze. a tazku techniku v tovarniach, vytahy v budovach (ktore cuduj sa svete jazdia prave cez den), pracovne pocitace a pod. nezregulujes bez znacneho zasahu do statnej ekonomiky.
nehovorim ze dnesne regulacie su ok, ani ze sa maju sprisnit ani zjemnit, len komentujem ze tvoj navrh nie je tak jednoducho implementovatelny ako tie pridrbane usporne ziarivky a vysavace.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ty čo tu píšeš??? Vieč čo znamená regulačný stupeň???
Kto tu čo píše o žiarovkách...?
Odpovedať Hodnotiť:
 

fakt riesenie. dufam ze ty sa do akejkolvek veducej pozicie nikdy nedostanes. mame riesenie, vieme problem vyriesit, akurat je to komplikovanejsie, tak sa o tom aj v mediach zacne rozpravat, ale jebat. preco sa namahat, jebnime tam regulacny stupen a je.
mi pripominas rusov a pripjat: jebnime tam tony betonu, vyludnime oblast a fuck yeah, problem solved.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale zas aby som bol uprimny - mas pravdu, este pred pol hodinou som netusil co je to regulacny stupen a musel som si dohladat a vzdelat sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nečakám ospravedlnenie, ale autori týchto článkov sa myslím dosť radujú, ako sa tu mnohí dourážajú a zosmiešňujú. Skrátka taký moderný "Roháč"...
Regulačné stupne sa používali odnepamäti. Je to pomerne účinné a celoplošné opatrenie. Presne tak ako hlásenie stavov vodných tokov aby sa mohli splavovači zariadiť. Podnik má skrátka predpísanú spotrebu a tú musí dodržiavať!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale nevidim ziaden zmysel v tom, aby sa pouzivali tam, kde mame v pohode riesenie problemu. to, ze je to narocnejsie, ze sa o tom pise v mediach a podobne, este neznamena ze namiesto implementovania narocnejsieho riesenia sa uchylime k regulacnym stupnom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Regulačné stupne sú bežné a v podstate komplexné a jednoduché a účelné riešenia spotreby energií a podobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zrovna aby boli jednoduche, tak to by som nepovedal. znizit spotrebu pre podnik nie je len tak a hoci by to malo byt len na chvilku. serverovne nemozes odstavit, povipinat tam klimu ci dokonca servery. zastavenie vyroby na par hodin vo velkej fabrike znamena milionove straty a ta uspora na enerigach je miziva.

vazne nevidim dovod aby sa pristupovalo k takemuto rieseniu, ked existuje ine riesenie, ktore sa v podstate pouziva kazdu noc (akurat sa musi implementovat rychlejsie a lokalizovane)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prepacte , je to uplna sprostost a za taketo spravy by mal dostat niekto facku. Ktory idiot si predstavuje , ze tma bude v jednej sekunde na celom uzemi Nemecka? Bude to postupne a jedna cast nemecka ktora bude v tieni bude mat skor slnecny svit ako druha
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Skus si prečítať cely text a potom daj facku sam sebe. Ty mysliteľ.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

grafy ti asi vela nehovoria. Alebo aspon ochota pozriet si ich a citat s porozumenim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pises uplne hluposti a zaoberas sa vecami o ktorych nemas ani paaru.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

jaj. Aha. Tak prepac. Nechcel som sa ta dotknut Mr.Lietadlo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bude to postupne. ale po 1. nastane to mnohonasobne ako vychod/zapad slnka (co sa riesi obdobne), takze budu sa musiet so zapinanim/vypinanim kompenzacnych elektrarni viac ponahlat.
taktiez to, ze to nebude na celom uzemi, ale postupne bude tien prechadzat je PROBLEM a nie vyhoda. bude treba podla toho v spravnom case na spravnom mieste zapinat/vypinat komenzacne elektrarne a este k tomu aj presmerovavat prebytky do spravnych oblasti.
Proste v ten den budu musiet ti ludia co tam robia mackat tlacidla velmi rychlo.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Stačia regulačné stupne najmä pre veľkých odberateľov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako? proste im povies ze "o 10:20 znizite odber o polovicu, o 10:30 ho znizite o dve tretiny a o 10:35 budete odoberat uz len 15% beznej spotreby. zariadte si to ako chcete. a o 11:50 mozete zvysit odber na dve patiny beznej spotreby, o 12:00 na tri stvrtiny a 12:05 sa mozete vratit k beznej spotrebe."

fuck yeah, solution jak svina :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa je úplne zatmenie slnka každú noc.Uznávam že nočná spotreba je niekde inde ale musia to mať nejako riešené.Tak nech si navodia virtuálne zatmenie už od 7:00 koordinujú s pohybom tieňa a nevidím problém.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Začal si veľmi dobre, držal som ti palce. Ale potom si to doje*al pri "Tak nech si navodia virtuálne zatmenie". Ako, prosím ťa?

Myslím, že nemci nebudú vymýšľať hlúposti a urobia to "po starom", "navodia" pár plynových elektrární a bude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jednoducho.Buď budú pokračovať v nočnom režime (alebo hybridnom),alebo začnú vykrývať výkon v predstihu ešte pred začatím zatmenia.Ak sú schopný 50%ný výkyv spotreby koordinovať 2x denne,tak jedno čiastočné zatmenie im nemôže robiť problém.Čo by robili pri úplnom keď až pred úplným prekrytím kotúča dochádza k výraznému úbytku žiarenia a poklesu teploty.

"Na začiatku je pokles intenzity svetla nepatrný. Výrazný pokles intenzity svetla nastáva až tesne pred úplným zatmením. v čase úplného zatmenia Slnka je obloha tmavá a vidieť na nej najjasnejšie hviezdy. Aj teplota rýchlo klesá až o 10°C."

http://dopice.sk/cK2
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

problem je, ze pri odstavke panelov vecer toto trva velmi dlho, lebo max. vykon maju panely len kratku chvilu dna, ked je Slnko v idealnej pozicii (resp Zem je) Dovtedy vykon stupa, dosiahne max a klesa az do tmy. Tu tma nastane za relativne kratky okamzik a to potrebuju vykryt.Inak nemci maju atomky aj dnes, uzariet ich chcu do 2022. Verim tomu, ze si to rozmyslia..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prepáč, teraz použijem niekoľko nepekných slov.
Tak ako je pi*ovina výraz "navodiť virtuálne zatmenie", tak je aj pi*ovina "vykrývať výkon v predstihu".
Veď to píšeš ako báseň Janke Hospodárovej, v inotajoch, nerozumiem reči tvojho kmeňa.

Vykrývať výkon v predstihu sa dá tak, že zapnú plynové elektrárne do pohotovostného režimu a tak to aj urobia. Keď im padne výkon v sieti behom pár minút o štvrtinu, tak to tam dotlačia generátory plynových elektrární (možno nielen nemeckých), o pol hodinu ich môžu zase vypnúť a nechať v pohotovosti len toľko, čo zvyčajne. Atómka to nevyrieši, nemôžu spustiť jeden blok na hodinu a potom vypnúť. Nechať celý piatok 39GW vypnutých, lebo na obed bude výkyv v dodávke je tiež pi*ovina, to by asi pár ľudí prišlo o zamestnanie.
Plynové elektrárne, tak ako vždy a basta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Popripade vodne. Avsak dotycny si neuvedomuje, ze cely energeticky kolos sa neobmedzuje len na nejaku zaprdenu elektraren a ta vyraba to, co doma pocituje, ze moze pisat na DSL.
Ak vyrobca z FTVE sa vybodol na takyto podstatny udaj ako zatmenie slnka, vyjde ho to draho - v zavislosti od dispecingu a podla toho ake sluzby poskytuje. Ak ma dopredu zazmluvnenu dodavku, tak tym ze mu slnko svietit nebude = nevyrobi => nedoda, tak dispecing musi riesit kompenzaciu a zaplati ju prave vyrobca a aj s urokmi. Tolko v skratke.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"nerozumiem reči tvojho kmeňa." no ale ja mám pocit že rozumieš a dobre.Kto tu spomína okrem teba atómky.Jadrom sa nikdy nič nevykrýva,či rozdiel nočný denný režim či zatmenie.Jadro ide furt.To znamená,že keď sú schopný doplniť nočný úplný výpadok soláru,tak čiastočný denný nemôže byť problém.A či to dosiahnu plynom,elektrocentrálou alebo dynamom na stacionárnych bicykloch :) je šumafuk.A zas až taká rýchlosť to nie je cca 2hod celé divadlo.A že to riešia zrovna iba náckovia.Scucnú polku európy kde toľko soláru nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

maju noc vyriesenu. zapad/vychod slnka ale spravidla prebieha pol hodinu az hodinu. zatmenie nastane v priebehu par minut.
riesit zatmenie budu uplne rovnako ako noc, akurat ovela rychlejsie.
a tiez nezabudaj, ze noc nastava na celom uzemi naraz, to tiez zohra rolu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zatmenie nenastane v priebehu pár minút ale celé bude trvať niečo vyše 2hod.A k tomu keď na východe bude začínať na západe už bude končiť čiže "vyjde" slnko.Keď sa zotmie večer tak je tma celoplošne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, lenze najvacsi pokles v intenzite svetla nastane az tesne pred vyvrcholenim zatmenia. to nie je ze 2 hodiny bude svetlo ubudat konstantnou rychlostou.
a to, ze to nie je celoplosne tiez nie je vyhra, ako sa mnohi nazdavaju. niekde hore (alebo dole?) som to uz spominal. proste, nestaci ti postupne zvysovat/znizovat vykonv celej sieti, ale musis to este aj spravne smerovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najväčší úbytok svetla bude samozrejme v momente max magnitúdy ale dovtedy bude svetlo presne konštantne asi hodinu "ubúdať" a rovnako hodinu "pribúdať".Mesačný tieň sa "pohybuje" približne kylák za sekundu.

"ale musis to este aj spravne smerovat " samozrejme od toho je tam dispečing predsa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to mas odkial ze intenzita svetla sa bude menit konstantnou rychlostou?
http://dopice.sk/cKg a zrejme aj ine vyskumy hovoria nieco ine.

a k dispecingu. to ako vazne? akoze, rozoberame tu, ze ludia musia riesit problemy spojene so zatmenim a ty na to povies "ale na to su tam ludia"? wtf? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

No možno som sa nevyjadril presne,mal som na mysli rýchlosť rotácie Zeme a obehu Mesiaca a tie sú v tak krátkom časovom úseku konštantné.Preto som spomenul tú rýchlosť "pohybu" tieňa po povrchu.Samozrejme že keď sa jedná o kružnicu sa plocha prekrytia postupne zvyšuje a následne znižuje.Ale energeticky to začína byť závažnejšie údajne až nad magnitúdu 80+.
A kto to má podľa teba riešiť keď nie ľudia,mimozemšťania?
Každoročne sú na Zemi 2-3 zatmenia a ak je to nad pevninou vždy sa to všade nejako zvládne.Takýto humbuk tu je prvýkrát.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ludia to maju riesit a ludia to budu riesit. a je tu clanok o tom, ze je tu nejaka blbost so zatmenim, ktoru musia ludia riesit a ty na to reagujes, ze ved na to su tam ludia. a to mi prislo vazne strelene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Machines were dependent on solar power and it was believed that they would be unable to survive without an energy source
as abundant as the sun. Throughout human history, we have been dependent on machines to survive. Fate, it seems, is not without a sense of irony. The human body generates more bioelectricity than a 120-volt battery. And over 25,000 BTUs of body heat. Combined with a form of fusion...the machines had found all the energy they would ever need.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

nech sa nemci modlia za oblacne predpoludnie a ak existuje Boh tak to maju v suchu(pripadne v dazdi) :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Úžasné paradoxy ľudskej komunikácie,vďaka vode si v suchu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

podla mna je paradoxnejsie to, ze slnecna elektraren bude lepsie fungovat pri oblacnosti.

Najpravdepodobnejsie je, ze to zase prezenu cez cechov, ti maju uz teraz s nimi problemy
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebude fungovat lepsie. Ak bude slnecno, tak budu panely robit veeeeeela elektriny a veeeeeela jej naraz prestane prudit ked Mesiac zakryje Slnko. Ak bude zamracene, tak bude elektriny malo, takze vypadok bude ovela mensi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aspon ze tu pouzivate oznacenie "fotoVOLTAIKA", lebo v poslednej dobe som videl mnoho diletantov a clankov s podivnym oznacenim "fotoVOLTIKA", asi od Voltu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ak to bol sarkazmus beriem, ak nie, tak druhy nazov je spravny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z dvojice prídavných mien fotovoltický a fotovoltaický zásadám tvorenia slov v slovenčine zodpovedá iba podoba fotovoltickýa to isté platí aj pre súvisiace podstatné mená fotovoltika a fotovoltaika, z ktorých je náležité používať podobu fotovoltika.

Od odvodzovacieho základu – názvu fyz. jednotky volt – sa tvorí príponou -ický vzťahové prídavné meno voltický a podobne sa tvorí aj prídavné meno fotovoltický, čiže fotovolt + ický → fotovoltický. V takejto podobe je prídavné meno fotovoltický spracované nielen v takzvanom akademickom Slovníku cudzích slov, ktorý je sprístupnený na našej stránke, ale aj vo Veľkom slovníku cudzích slov (autori Šaling, Ivanová-Šalingová, Maníková; vydavateľstvo SAMO, 2008). Z toho istého odvodzovacieho základu (fotovolt) je utvorené príponou -ika aj pomenovanie odboru – podstatné meno fotovoltika.

Garant poradne:
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

dakujemz a objasnenie a ziadam tymto aby nikto necital moje komentare kde som sa toto slovo snazil pouzit v uplne nespravnom tvare :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je zas toto za blaboly? Vzdy to bola fotovoltaika.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a kua a ja uz nemam Verbatim disketu :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Posielam Iomega JAZZ 1GB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Errata: JAZ nie JAZZ. Už som zabudol ako sa to písalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo 100MB ZIP.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to mi pripomenilo - Yomax-ky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale no to je ale kacica sprava, bude zatmenie no a daju nam prazdniny alebo dovolenku, alebo prespime ten den. To je ale senzacia, budeme zatmeny a skoncime. Dobre ze informujete, dam si dovolenku, len ci mi to sef zosuhlasi. To maju ti nemci problemy.

Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne že každý deň je zatmenie niekoľko hodín a nadáva sa tomu noc, alebo zamračené počasie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

:) su to nesuvisiace veci nastavajuce z uplne inych dovodov, ako keby si napisal, ze defekt a cervena na semafore je to iste, lebo auto musi zastat...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár