neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
AMD avizuje výrazné zlepšenie výdrže u svojich notebookových CPU

Značky: AMDCPU

DSL.sk, 26.2.2015


Nová generácia mobilných procesorov spoločnosti AMD s kódovým označením Carrizo, ktorá má byť uvedená na trh v druhom štvrťroku tohto roka, prinesie výrazné zvýšenie výdrže zariadení.

AMD to avizovala tento týždeň, keď na konferencii ISSCC prezentovala nové technológie použité v Carrizo procesoroch.

Carrizo čipy budú stále vyrábené 28-nm výrobným procesom s planárnymi tranzistormi, ktorý je dve generácie pozadu oproti súčasnému 14-nm procesu používanému Intelom. AMD zároveň výrazne neprepracovala ani mikroarchitektúru svojho nového CPU jadra Excavator vychádzajúceho z mikroarchitektúry Bulldozer. Výrazné zlepšenia v spotrebe prinesú technológie v konštrukcii a návrhu čipov.

Konkrétne AMD používa u Excavator podobnú konštrukciu tranzistorov ako sa používa u GPU a vďaka tomu pri rovnakom výrobnom procese na približne rovnakej ploche integruje o 29% viac tranzistorov ako predchádzajúca generácia Kaveri.

V Excavator jadre je použitá nová technológia Adaptive Voltage and Frequency Scaling, postavená na desiatich moduloch analyzujúcich dostatočnú minimálnu stabilnú úroveň napätia za súčasných podmienok. Zväčšená bude L1 cache zo 64 KB na 128 KB. Celkovo má jadro o 5% vyšší výkon na jeden takt ako Kaveri a v 10-Wattovej verzii pri rovnakom takte o 40% nižšiu spotrebu.


Zlepšenia v novej generácii mobilných AMD procesorov Carrizo (obrázok: AMD)



Výrazné vylepšenia boli uskutočnené aj v integrovanom GPU procesore. Ten bol optimalizovaný na nižšiu spotrebu a AMD u neho nasadila technológiu Voltage Adaptive Operation. Technológia umožňuje používať nižšie pracovné napätie, pričom sleduje jeho náhle výnimočné poklesy a v takýchto prípadoch dočasne pre zaistenie stability zníži takt. Voltage Adaptive Operation bola integrovaná v CPU jadrách už v Kaveri, v Carrizo je aj v GPU.

Carrizo obsahujú aj ďalšie novinky. Priamo do čipu je integrovaný south bridge, čo umožňuje znížiť spotrebu napríklad pre kratšie vysokorýchlostné prepoje. Procesor má tiež novú podporu pre kompletné hardvérové dekódovanie H.265, ako prvý procesor kompletnú implementáciu HSA 1.0 umožňujúcu užšie prepojenie a využívanie CPU a GPU spoločne a podporu úsporného režimu S0i3 so spotrebou menej ako 50 mW.

Výrazné zníženie spotreby pri rovnakom takte umožňuje AMD samozrejme buď maximálne využiť zlepšenie spotreby na predĺženie výdrže, zvýšiť výkon zvýšením taktu alebo kompromisne zlepšiť oba parametre. Spoločnosť zrejme zvolí tretiu možnosť, keď avizuje zlepšenie výkonu aj výdrže na batériu o "dvojciferné percento" oproti predchádzajúcej generácii Kaveri.

Procesory Carrizo by mali byť k dispozícii vo viacerých verziách s maximálnou TDP spotrebou od 12 do 35 Wattov. Prvé zariadenia postavené na Carrizo procesoroch je možné očakávať zrejme s konaním výstavy Computex v júni.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS


Diskusia:
                               
 

AMD by ma potešilo, keby sa venovalo iba a najmä analógovým obvodom. Číslicové nech prenechajú Intelu a iným firmám, ktoré v tom boli a ešte aj sú dobré...
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

prave naopak, nech kazdy co ma v riti dieru vyraba x86 procaky, aby bola konkurencia a za 4790k nemusis dat 360ecok...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

neviem ci je to zasluhou iba kurzu dolaru, ale ked si kuknete graf vyvoja ceny, tak na zaciatku stal okolo 300E...vo svojej triede je to naozaj bezkonkurencny procak
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

neuniklo ti nahodou ze este pred 10 rokmi bolo na tom AMD lepsie ako Intel?
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

no a co ? pred 10 rokmi bola aj Nokia natom lepsie ako Samsung
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

stale je
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ten maniak na 4 tam spomenul nieco v zmysle "ktoré v tom boli a ešte aj sú dobré...", akoby v tom AMD nikdy nebolo dobre. Takisto mohol argumentovat pred 10 rokmi nech to Intel necha tak a venuje sa radsej pamatiam.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Intel, pokiaľ viem, sa venuje výrobe procesorov od ich počiatku. Spomeniem i4004 a i8008 a u nás dobre známy typ i8080. Robili aj EPROM aj iné číslicové obvody, napríklad aj statické RAMky a mnoho ďlšieho. Aj preto Intel. Napríklad aj Zilog a podobne.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

ale pred 10timi rokmi dostavali na prdel od sempronov ako male deti
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To iste plati aj pre AMD pokial viem. Tak preco jeden by sa mal stiahnut a druhy pokracovat? Obidve spolocnosti vyrabali aj pamate. Historia je velmi podobna.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Hej? Akože Am2716 a podobne?
Intel stál pri zrode toho celého. AMD bola dobrá v niečom inom a tak to malo zostať. Prvenstvo môže patriť len jednému a tým je jednoznačne Intel!
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Prvenstvo nam moze byt u riti. Dolezita je konkurencia. Ked ti vyhovuju procesory ktore su vykonejsie len v single core aplikaciach nech sa paci, nakupuj si intel. Ale netrep tu tvoje debiliny.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ty si zakomplexovaný úplne vo všetkom ako sa tak dívam. A prečo by to malo zostať iba Intelu? Iba preto že "vraj" bol prvý? To by potom mobily mala vyrábať iba Motorola lebo vyrobila prvý mobil na svete? (Motorola dynatac)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

A prečo nie? Motorola je pojem.
Intel má prvenstvo.
A ešte niečo. Pokiaľ viem, píšeme tu svoje názory. Či?
Intel súčiastky som mal ešte zo 70-tych rokov a fungujú dodnes.
Proste ktovie prečo prestali napríklad TI, ST, UMC, IBM, Cyrix a čo ja viem kto ešte vyrábať procesory...
Si pozrite, keď sa to dalo ukradnúť a Intel nemohol dostatočne ochrániť číselné značenia procesorov, koľko bolo onoho času výrobcov napr. CPU 486-tiek...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Intel procesor defacto vynasiel, ked v 1968 dostal zakazku od Busicomu vyrobit obvod pre kalkulacky, tak dostali napad ponat to po svojom a namiesto plno obvodov vyrobili jeden miniaturny obvod a v 1971 sa zrodil i4004. Busicomale vtedy uz v obvod i4004 nemal zaujem, nasiel si alternativneho vyrobcu, ktory to urobil "po starom". Na oplatku ako splatenie skod pri vyvoji si Intel vybojoval, ze si s i4004 moze robit absolutne co sa mu len zachce. A dlha cesta zacala. Ano, procesor defacto vynasiel Intel a vyrobil ako prvy, ale az do cias 286tky sa mohli klony vyrabat v kazdej Hornej-Dolnej. Potom to slo uz tazsie a tazsie. A to odpoved na otazku preco vyrobcov x86 CPU ubudalo a ubudalo az ostali len dvaja. Pretoze naklady na vyrobu a vyvoj boli tak drahe, ze Tesla Piestany asi nebude stavat FAB na 10 nm vyrobu za 10 miliard $.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Motorola aj Nokia boli pojem. Teraz su tu ini vyrobcovia. Frcia 8 -jadrove ARM procaky na 20 nm vyrobe a tie vyraba Tamtung, Qualcom, v obmedzenej miere TSMC ... dalej do uvahy pripada UMC, GF ... Ale vyrobcom ARM CPU sa stane presne to iste co vyrobcom x86 CPU. Zriedia sa a ostanu len najvacsi a najsilnejsi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak by nemal Intel konkurenciu ci uz v podobe AMD alebo ARM procesorov, tak by si teraz mozno nemal multicore precesory, a mozno by sme boli na urovni roku 2000, lebo ked ma niekto monopol nie je nuteny investovat tolko do vyvoja...
A aj ked si zoberies oznacenie starych sempronov a athlonov, ktore se volali napr. 3200+ ale isli na frekvencii 1800MHz, lebo tym chceli naznacit, ze na tej nizsej frekvencii su vykonom ekvivalentne celeronom alebo pentiam na tej 3200+ frekvencii tak musel AMD asi nieco robit dobre...
Ja som naopak velmi rad, ze AMD/ATI prispievaju novymi technologiami, ved prve 64 bitove procesory pre beznych ludi prinieslo tiez prve AMD, a verim tomu, ze keby mali k dispozicii taky kapital ako niekolko nasobne vacsie Intel alebo nVidia, a moznost fungovat tiez na 14nm vyrobnom procese tak by to vyzeralo mozno inac...

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Intel sa nabalil, ked ovladal 80 percent trhu kartelovymi dohodami, ktore zakazovali jeho zakaznikom kupovat od AMD, ak chceli kupovat aj od Intelu, za co dostal Intel opravnene niekolkomiliardovu pokutu od EU, ale to je uz historia...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

pekne si to doplietol.

- kartel. dohoda je dohoda medzi ucastnikmi (vyrobcami, organikzaciami), pri ktorej ide o odstranenie konkurencie (dohoda na cenach alebo o rozdeleni trhu) za ucelom zisku.
cili, keby nejaka existovala, tak je medzi amd a intelom, kedze tito tie cpu vyrabali.

- tak isto neboli ziiadne dohody, ktore zabranovali kupovaniu bproduktov od konkurencie.

- co ale bolo, je poskytovanie zlav v pripade, ze sa intel stane vyhradnym dodavatelom. co je bezne napr. aj v podnikoch - dohodnes sa, ze budes capovat len saris a pivovar ti prispeje poharmi, slnecnikmi, popolnikmi a da ti aj zlavu.
normalka.

- pokuta a prikaz na licencovanie isli len a len kvoli konkurencii. historia uz totizto dokazala, ze amd by bez intelu nedokazalo vyrobit ani len jediny cpu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Skrátka domýlenejších ľudí ako stretám v názorch tu ťažko niekde inde vidieť. prvenstvo je vždy dôležité, a aj to, čo majú firmy za sebou. Samsung len veľmi problematickú minulosť. Intel bol vždy špička. A myslím si pravý opak. Nebyť takých "ťahačov" ku dnu, ako nejaké komisie s pokutami v EÚ či prihoreté AMD, bol by dnes Intel ešte úspešnejší.
Ale mnohé riadi pripečený trhy, že zrazu sa chcú takmer všetci hrajkať. O akom vývoji hovoríme? To je doležité. Každý považuje za vývoj niečo iné...
To, za čo nasolila EÚ miliardovú pokutu, tak tie isté praktiky má u nás každá druhá firma.
Nerozumiem, prečo by som nemal dať niekomu zľavu a čo ja viem aké výhody, keď bude predávať výhradne iba moje výrobky. Nakuknite len na slovenských lekárov!!!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

preto, ze mas monopolne postavenie na trhu. Ak by cojaviem SUSE zacalo vymyslat mal by kazdy v <>, ale MS ked zacne vymyslat s media playerom, tak proste dostane pokutu. CHapes ten rozdiel? 0,005% trhu a 90% trhu??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty si strasny kokot
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

- najprv si o tom nieco zisti a potom pis, precitaj si napr. http://dopice.sk/cyz ale to sa uz tiahne s intelom dlhe roky,
-kartelova dohoda za ucelom odstranenia konkurencie teda AMD moze byt medzi ucastnikmi trhu nie len na strane vyrobcov, a o tom ake mal Dell problemy s Intelom, ktory im zadrziaval platby apod.. ked nakupovali od AMD, a mensim odberatelom rovno povedal, ze ked budu nakupovat aj od AMD, tak im Intel uz svoje produkty nepreda ... "From 2003 to 2006 AMD produced CPUs that were widely considered to outperform similarly priced Intel designs." Aj napriek tomu AMD neziskalo v tomto obdobi vacsi podiel na trhu kvoli pochybnym obchodnym praktikam Intelu. - http://dopice.sk/cyB
- a neboli to len dohody o vyhradnom dodavatelovi
- bez konkurencie by sucasna ponuka procesorov bola ovela horsia ako je teraz, a aj tak to intel umelo spomaloval, ved si len porovnaj aky je skok v raste vykonu grafickych kariet a aky je u procesorov len povedzme za poslednych 5 rokov...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prečo tu toľkí mudrujete do tak zložitých vzťahov, ktorým navyše vôbec nerozumiete...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Napriklad ty!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ban tomu retardovi!
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Som zarytý Intel fan, avšak key technológie AMD sú dekádu, ak nie viac dopredu pred Intelom. To že nemajú prostriedky a technológie pre ich praktickú aplikáciu je druhá vec.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

hod priklad
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Písal som to tu v inom článku. Prakticky všetko čo Intel a Nvidia nedotiahla AMD vyšperkovalo. Počnúc výrobným procesom, končiac univerzalitou programovateľných jadier a hybridnými technológiami.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

daj niektore z tych technologii
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

HSA napríklad, integrované grafiky. Procesor by mali parádny tiež keby ho nedodrbali konceptom zdieľanej FPU
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Zhrniem ti to ty retard čo AMD prinieslo
- prvý integrovaný matematický koprocesor
- prvý integrovaný pamäťový radič
- prvý x86 64 bitový procesor
- prvé integrované grafické jadro pre
- prvý pravý 2 jadrový procesor, nie Intelácky zlepenec cez FSB
- a ak sa nemýlim tak aj prvý 1GHz procesor

A mimochodom Intel a jeho marketingom vyleštený výrobný proces vyzerá v skutočnosti takto:
http://tinyurl.com/k2eeaxq
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

tym linkom si chcel povedat co? ze na oko to vypada rovnake a ked si pozres velkost v rozmeroch tak ti to da nieco uplne ine?

TSMC 20nm: 90x64 nm = 5760nm^2
INTEL14nm: 70x52 nm = 3640nm^2

ze to je o cca 37% mensi vyrobny proces si uz nejak zabudol podotknut.


Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

prve je picovina - ak ma pamat neklame, tak 486SX by uz mala byt vybavena integrovanym FPU

druhe je picovina - v '90 rokoch - DEC, HP. co je davno pred AMD erou.

tretie - samozrejme, tu mas recht. ale v tej dobe boli uz 64 bit procesory beznou vecou u konkurencie - intel, ibm, sun, hal, pice este aj cray 1 v '80 zvladali 64bit :). este aj v n64 bol skor 64bit procak ako v prvom amd. sice to nie su x86, ale... :)

stvrte je tiez hlupost - spravna odpoved je cyrix.

posledne dve su uplne picoviny - ibm robilo x-jadrove a vyse GHz procaky v dobe, ked sa amd o 1GHz ani nesnivalo.

jedna spravna == historiu procesorov mas za FX.
vytiahni si krabicu od amd zo zadku a dostuduj si zaklady z cias, ked si este ani v plane nebol, ty 'retard'.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

tak zrovna 486SX sa od 486DX odlisovala hadaj cim - prave absenciou koprocesora :-) Aj preto som si priplatil. :-)
z prispevku nad tebou som pochopil, ze sa venuje PC platforme. najma vzhladom na nadpis clanku. Ale pokial si dakde videl crayovsky notas, posli foto. :-)
Takze radsej 3x precitat a az potom odpovedat. :-)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Áno mal som na mysli PC platformu ale retard číslo 2 nad tebou to očividne nepochopil.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ešte som zabudol dodať že AMD má na mat. koproc. patenty a licencuje ich Intelu
1. matematicky koprocesor
2. integraciu matematickho koprocesora do CPU (dnes sa integrovany koprocesor vola FPU)
3. integraciu mat. koprocesora do CPU architektury x86...

Takže choď si to ty doštudovať
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

naco sa ohanas patentami ked celu x86 architekturu vlastni intel a kolko napatentoval intel a kolko amd, to asi ani guglit netreba. amd je proste proti intelu len mala firmicka a ich doba slavy je davne roky za nami, ako kolvek im fandis a sam seba klames. dnes vyrabaju procesory na vyrobnom procese ktory je dve generacie za intelom, su v strate niekolko dlhych rokov a na to aka su firma proste len prezivaju a mozu byt radi ze sa ich procesory vdaka cene aspon drbu do konzol, inak by uz bolo davno po nich.
kludne im fandi, ale neprezenuj amd ako firmu v casoch svojej slavy, je to 10 rokov dozadu
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jasne :D lebo 8087 vobec nebol vytvoreny dlhe roky pred tym /1980/, ako amd vobec ziskalo technologiu /1982/ od intelu na to, aby boli vobec schopni vytvorit nejaky x86 procak.

nebud smiesny :D

ale kludne, daj uz konecne link na tie konkretne patenty, ked sa nimi uz ohanas!
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

nie absenciou, koprocesor bol len vyradeny - preto sa sx oznacovala ako vadna verzia dx.

k tomu zvysku - treti je zrovna ten bod, kde som mu uznal, ze na nom nieco je. aj ked amd64 je 'silne inspirovany' intelackou ia-64 :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Možno u Intelu, ale nikde som o tom moc nečítal. Napríklad také lacáky ako UMC486SX33 neviem či by mali vnútri aj koprocesor, hoc ako píšeš vyradený...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zo zaciatku bol ako sx oznacovany prave ten odpad pri vyrobe dx, ktory mal posahane fpu. ak ma pamat nemyli, potom ho zacali vyradzovat vedome. a na koniec ho nacisto vyhodili z cipu.
cili mohol si mat tri verzie - tu rozbitu, dobre fpu ale vyradene, alebo aj ziadne. a to cele v zavislosti od casu, kedy si ten procak kupil
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No hej, Teoreticky. Ale CPU od ktorého výrobcu???
Vtedy ich už bolo zo 10...
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel, intel :D
cyrix tu decka nepoznaju. a pochybujem, ze si aj spomenu, ze v tej dobe malo aj amd nejake 486 procaky.

a toboz nie napr. staru historiu:
za casov davnych minulych, ibm chcelo procaky kupovat od intelu. ale, kedze treba eliminovat riziko, zaviazalo intel, aby nasiel za seba nejakeho ineho dodavatela, ktory by ich tiez dodaval. intel splnil svoju povinnost. licencoval patenty druhej firme, ktora potom pre neho vyrabala nejake veci.
potom intel tato firma podrazila a zacala ist proti nim. nasadila svoj prvy kolonovany procak. nasledoval sud, sudca povedal, ze kradnut sa moze, a zvysok uz nie je zaujimavy :D

ak uhadnes, ako sa tito podrazaci volaju, mas u mna virtualne pivo.
hint> _ _ _
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Neviem o akych deckach tu smolis, ale moj prvy procak bol od cyrixu nejaky 120+ a isiel v pohode pretaktovat v BIOSE na 166MHz a bol pri tom takte stabilny...
To virtualne pivo si mozes strcit vies kam...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

AMD64 bol skor ako intelácka 64 bitová :D o celé roky a dokonca má kopu vecí Intel licencovaných od AMD. Majú navzájom licencovaných okolo 2000 patentov, tak netrep
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ia-64 == itanium a nie "bezne domacke procesory". takze nie, chlapci z amd neboli skor ani ako intel.

jedine, co ale amd spravilo, je 'inspirovalo sa ia-64' a naplacalo ju na svoje opterony. intelu sa v tu dobu tieto veci portovat moc nechcelo a, ako sami potom uznali, bola to chyba... a tuto chybu aj napravili.

to je cela historia za amd64:)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

odpovedas uplne od veci a z cestne. tu sa jedna o PC.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

486 bola co? nemontovali sa ibm ppc nahodou aj do pracovnych strojov? nemal napr. apple na nich stavali svoje osobne pocitace? procesory cyrix zabudas?
ci, dokial na tom nerozbehas crysis, tak sa to nerata?
si bol vykoteny na svet v 21 storoci, alebo hej?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vidim ze tvoj nick je spravny. Spravaj sa tak aj nadalej, ludia ta budu mat radi.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

dik, najma zeny ma miluju :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

4maniak, viem že to častokrát nemyslíš zle, ale takmer vždy to vyznie ako totálna ko*otina
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

<IRONY>
potesilo by ma, keby sa skodovka venovala iba detskym trojkolkam a auta nech nechaju na audi, take dobre aspon stotisicove

koho zaujima, ze pre 90% ludi staci fabia a pre 99% ludi oktina a superb?
</IRONY>
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pjetro, Ty nie si až taký nekompletný, len si príliš AMD pozitívny...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/cy8
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://goo.gl/gYRPl
Odpovedať Hodnotiť:
 

hah roob..... ked poriadne auto sa kupuje stylom: je to rwd? -nie. -dakujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked som mal v rukach novy notebook s AMD CPU boli len dve moznosti. Bud bol vykonny ale prehrieval sa, alebo sa na nom nedalo robit ale nepriehrieval sa. Pri pouzivanych notebookoch s AMD CPU to bolo horsie - prehrievali sa vsetky (stacilo sice len vycistit chladic, ale niektore pouzivane s Intelom tymto netrpeli)
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

brat ma notebook s amd apu a bez problemov. :-) netreba si kupovat lacnu sracku
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ale staci kupit lacnu sracku s i3 intelom a nemat problemy s prehrievanim a dostatok vykonu
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

za problemy s prehrievanim moze iba a len vyrobca daneho notebooku. Lebo je uplne jedno ci mas xW AMD alebo Intel procesor, ked na tom mas seriozny chladic tak sa to jednoducho prehrievat nemoze.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Keď vidím tie notebookove chladiče kde ide medená trubka od procesora ku ventilátoru, a tam je na nej "rebrovanie" z alobalu poskladaného do rebier mám dosť.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

uz som videl aj medzi rebrovanim a mriezkou na sasi nejaku "spongiu" alebo co to bolo, proste 2-3mm hruba vec, co branila v prudeni vzduchu. Ked sa to vybralo, procesor zazracne ochladol. Ktovie co sa tym dizajnerom honi v hlavach, ale ze nebol triezvy to je iste.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ta medena trubka je heatpipe a ma hoodne dobru tepelnu vodivost a mriezka poskladana z alobalu tiez nie je na zahodenie...spongia tam mohla byt kvoli prachu zeby? ale divne riesenie
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo, aby sa nedostal von a zostal vnutri pekne pri rebrach chladica ;) prelomove riesenie, mali si to dat patentovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta spogia bol stlaceny usadený prach :) Uz som take "spongie" videl :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz cca 5 rokov tu mam 4x probook 4515s, nehreju sa, vykonovo su absolutne vhodne aj dnes, vzivote som ich nevysaval a ani jeden znich sa nepokazil. Naproti tomu som tu minule pisal o chladiacej podlozke na pavilion, kde bol tiez "nejaky AMD 2core procak". Takze treba rozlisovat modely, nie je vsetko zlato, co sa blisti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cakam kedy amd na poli cpu konecne nieco dokaze, nie iba recicky pre akcionarov, uz tu mali byt 10x lepsie amd cpu podla ich reci
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vsak aj su volaju sa APU, nieco take intel nepozna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

???? Intel ma komplet celu ponuku procesorov s integrovanou grafickou kartou, AMD to ma iba v lowende, ak sa dohodneme, ze "ich stredna trieda" je lowend.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Intel má grafiky v procerore? To su doslova len rozhriania aby bolo niečo vidno na monitore, a nie aby sa na nich dalo niečo robiť alebo nedajbože akcelerovať openCL ako na AMD
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

to je irelevantne, 90% ludom staci taka vykonna ako maju Intelisti, AMD chcelo vykonnejsie, ale nikto ich nechce - vid 35% prepad predaja AMD APU. Keby hned integrovali aj R9 290x, bolo by im to kokot platne. Grafiky integruju do slabych CPU, v 8jadrach, ktore ako tak konkuruju i5 nemaju nic. Tam je pes zakopany, a nie ako DD tvrdi, ze "len dobre produkty nestacia"
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Kecy... Tak zrazu je to irelevantné že maju vykonnejšie grafiky? Ja poviem zasa že 90% ľuďom stačí výkon aký má AMD aj pri platforme AM1. Trapné Intel zobrazovadlá len tak - tak dokážu akcelerovať video (40Mbit FHD demo si ani neškrtli, Sempron za 30€ ho akceleroval a ešte sa nudil)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Asi si zabudol načo je tá grafika? Prečo každý hneď hľadá maximalistické vyťaženia aj pre najchudobnejšie grafické karty? Na bežné kancloviny je to ideálne riešenie. Viem že budeš úplne protirečiť, ale používajte občas aj hlavu a tie piliny v nej. Na veľa vecí prídete aj sami, bez internetu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

intel grafika nie je vhodna ani na koncelarsku pracu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ale čo nepovieš...
A čo si Ty predstavuješ pre kanceláriu? 3DS Min a podobne CATIA a spol.?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

napr.full HD rozlisenie a na nom funkcny open office alebo ked si niekto chce pustit hudbu a pracova pri tom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A na toto Ti v pohode stačí aj Atom a najposlednejšia VGA hoc aj prvá verzia v CPU strčená..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/S74V5D

odporucam precitat kazdemu
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal som tu cest s tymi celeronmi robit, a ked som to daval taky notebook Aspire ES1-511-C665(konkretne dokonca este s vykonnejsim 4 jadrovym celeronom) bratovi na pisanie diplomovky, pri ktorej casto hlada zdroje na internete a pise o videoklipoch a teda ich popri pisani aj pozera a popritom pocuva nejake to internetove radio tak nebol z toho velmi nadseny, potom ale som mal stastie a odchytil som si za tu istu cenu nejakych 260 euro v ingrame HP 250 J4T62EA ale uz s core i3 a trochu lepsou integrovanou grafikou, tam je uz praca ovela pohodlnejsia... ked som dnes pozeral jeho cenu, tak uz stupla skoro o 40 euro.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco porovnavas nejaky prasivy notebook s desktopom, kde je navyse SSD? Znacenia notebookovych CPU su silne zavadzajuce, take i5 z booku ma s desktopovym i5 spolocne snad len meno...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo ti je beztak drahý intelovský procesor na bežnú kancelársku prácu, hm?

Lebo presne o tom tu hovoríme...
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo
a, je na nu vhodnejsi, rychlejsi a lepsi
b, menej zerie, cili za dobu svojej zivotnosti sa ti pociatocne naklady vyrovnaju.

btw... na kancelarinu ti staci pentium, ak chces veci dobre treba ti i3. vykon uzany, spotreba okolo 50w.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ok, ukaz mi jedinu pc zostavu s kabini, staci jedna, napr. kde v alze alebo cojaviem kde chces mozem kupit komplet desktop s kabini. Daj.
40Mbit samsung oceanic zoberem kameru a nahram ti ako to ide na baytrail pentium N3540 ? to je najslabsi intel, ktorym ti mozem posluzit..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

je irelevantne, ze maju vykonnejsie grafiky, ked tie "vykonnejsie" znamena 7fps miesto 3fps! zadruhe pokial bude stat dedikovana grafika co je 2-3x taka vykonna + procesor bez grafiky tolko co to ich APU... ako som pisal vyssie, maju prestrelenu cenu!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Choď si podať ruku s maniakom4
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Alebo vymeniť poháre s vínom, nie? Pivo v zime nemusím...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neboj, budu. Potom Inteldiotov vystre
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ach jo. keby z tych dvoch igelitentov dneska na palisadoch mal jeden windows phone a notas s intelom a druhy iphona a notas s AMD, tak si okrem aut rozbiju aj hlavy... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by malo? mam intel, mam ho rad, ale ked amd bude lepsie v dobe, ked budem kupovat novu masinu, kupim amd. lepsia berie, vzdy to tak bolo a vzdy to tak bude.

a tak isto odmietam obhajovat produkt, ktory je absolutne na kokot. co je momentalne kompletne portfolio amd cpu/apu /s jedinou vynimkou fx-6300, co je dost popici procak za tu cenu/.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A potom je na trhu mnoho ľudí, aj veľkých zákazníkov, čo AMD už len z princípu prakticky nikdy nekúpia. Proste chcú Intel a hotovo. A nikdy sa na tom neopláchli. Vždy všetko fungovalo...
Aj Intel čipsety sa už poridne zlepšili oproti časom čipsetov i845 a predpotopné Pentiové napr. VX čipsety...
Odpovedať Hodnotiť:
 

co poznam par malych firiem (do cca 1.000 masin), tak poziadavky boli cca rovnake - nieco vykonne s malou spotrebou.
pod vykonne sa mysli singlethread (lebo office work a podobne sracky nie su moc multi-core friendly) aspon na urovni pentia, spotreba bola dolezita ako aj v idle (kedze tie masiny sa casto ani nevypinaju, ano, uradnici sa niekedy neunuvaju ani odlogovat), tak aj pri zatazeni(ked nahodou treba). pri jednom pc par w naviac nerobi problem, pri 800 beziacich 24/7 sa ti to velmi rychlo nazbiera.

nech som hladal, ako som hladal, nenasiel som nic od AMD, co by tieto dve podmienky splnalo. nakoniec som im dohodil i3...
su spokojni...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Procesorový výkon pre aplikácie rozdeľuje predsa OS. Takže je to prakticky jedno či je nejaká aplikácia písaná pre jedno alebo viac jadierok. Viac jadierok, viac výkonu môže OS pre aplikácie rozdeliť...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

to je sice pravda, ale:
uvazme jedneho chlapa, ktory dokaze pisat na pisacom stroji 800 uderov za min.
uvazme osem zien, z ktorych kazda da 200 uderom za minutu.
8x200 je 1600, co je 8 x viac ako chlap.
uvazme jednoduchu ulohu - prepisat jednu normostranu textu - 1800 znakov.
otazka - kto ju bude mat skor? chlap ci 8 zien?
otazka 2 - kto prepise skor 8 stran?

a podobne to je aj s programami. ak mas program, ktory je bud jednoduchy, alebo fici na jednom vlakne, odpoved na obe otazky bude chlap (single core vykon je dolezity)
ak mas ale nieco, co je optimalizovane tak, aby si to rozdelilo dobre zataz (napr. grafika, virtualizace, pakovace...), tak odpoved na druhu bude zeny...

kedze kancel. praca na pc je vacsinou singlethread orientovana, tak je lepsi ten jeden chlap...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trochu si to domotal, ale čo už...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

kludne sa spytaj, ked sa ti nieco nezda. kazda poznamka je dobra. a pomoze nam obom :o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

napisal to absolutne uplne presne. Teraz napr. instalujem pocitac, pentium G3250, 3,2Ghz. Singlethread vykon ma tak o 30% vyssi (ale o !!!1000MHz nizsiu!!! frekvenciu) ako napr. FX8350... Multrithread vykon je cca 3x vykonnejsi, ale ma 4x viac jadier :) a o 800MHz vyssiu frekvenciu. Vyssie Wil pise o kabini, tak napr. najsilnejsie ma tretinovy singlethr. vykon a cca 80% multi, ibaze ma 4 jadra :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a este pre wil-a (a 34653634) zataz pri prehravani Samsung oceanic 40Mbit je 5-6% ;)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

dostanem ban za spamovanie diskusii - spravte uz konecne edit prispevkov.. ale cena vratane win8 279€, znova vyzyvam wila aby mi sem dal porovnatelnu AMD zostavu, nemusi byt ani kabini, lebo taka neexistuje :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Čo si furt musíš dokazovať a mať posledné slovo. Môžem sa ti na to vy*rať. Pri 25w spotrebe lepšie nenajdeš s takým grafickým jadrom. A už neodpisujem
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Schlad si hlavicku, pricvikni si cicik do mrazaka, kokote!

V prvom rade:
- TY tu trepes chujoviny bez hlavy a paty.
- TY tu varis z vody a strielas naprazdno.
- a TY si povinny dokazat, ze nieco z toho, co si povedal je pravda.

Co znamena, ze stale cakame na patenty AMD, ktorymi si sa ohanal, na AMD zostavu, kde AMD vedie, a dokazov na mnoho inych veci, co si tu uz nataral...

Si uvedom, ze tu su technici, ktori su schopni uznat si chyby, ak si TY svoju pravdu dokazes obhajit. Nie sme predsa nejaky odpad niekde z nejakeho ucilista v hornej dolnej alebo podradneho gymnazia, kde ta ani argumentovat nenaucia. Ani sme nedosiahli o stupienok kokotizmu vyssie pri studiu socialnej prace, filozofie alebo humanitky.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Jediné chujoviny tu trepeš ty a roob. Ukáž mi 25W procesor od Intelu s porovnateľným výkonom AMD v rátane grafického jadra. Patenty hľadať nejdem lebo viem že sú a majú na ne cross licencie je ich okolo 2000. Ako intel na 64-bit a komprocesor, tak AMD na x86. Nefetuj Inteldiot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

-len tohto roku ma AMD registrovanych 30 novych patentov, http://dopice.sk/cyE v roku 2014 ich mal 354, rok predtym 250... a tak dalej...
-a ak chces zostavu, v ktorej by amd viedlo, staci aby sa tam dal limit povedzme do 400 - 500 euro, a verim tomu ze urcite sa da poskladat vykonnejsia zostava na AMD platforme ako od intelu, kde tam mozes dat max core i3 a pri amd 6-8 jadrovy procak bud fx-6300 alebo FX-8320E
- nereagoval si sice na mna, ale uz nemozem citat tie hluposti co tu cely cas vypisujes, tvoj nick ta naozaj vystihuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dokopy ich, podla uspto.gov, maju amd cca 9.800 /cpu, gpu a tych od ati vratane/, intel cca 26.000, ibm cca 76.000. co nic neznamena.

ak by som chcel zostavu, kde chcem, aby amd vyhralo, tak cenu napasujem presne na tu fx-6300. ale tu sa o nu nejedna - tu sa jedna o to, ze nejaky blbci si tu vymyslaju kraviny /najma take, ktore su uz z casoveho hladiska nemozne/.

keby to boli hluposti, tak ma tu niekto niecim konkretnym poprie. jedine, na co sa vsak blbci zmozu, su len invektiva a masturbace minuska :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

az na to ze 1600 je 2x a nie 8x viac ako ten chlap, tak celkom pekne prirovnanie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD bolo pre mna vzdy synonymum dobrej cenovej konkurencie. Pred pol rokom som vystihol FX-6350 za 103 eur (s DPH), v sucasnosti stoji priblizne adekvatny intel i5-4460 okolo 180 eur. Vyssia spotreba a horsi single-core vykon u AMD ma moc netrapi. Rozdiel v cene sa mi na spotrebe pri inteli nikdy nevrati (neprevadzkujem 24/7 s takmer 100% vytazenim). Navyse ako bolo spomenute, tie 14/22 nm vyrobne procesy intelu treba brat s rezervou.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Este link: http://tinyurl.com/pc66z4f
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na druhej strane zas navrhujem AMD aby predavali svoje CPU v dvoch ediciach - s poriadnym chladicom a bez chladica. Alebo pre zjednodusenie mozno ponukat len jednu ediciu bez chladica.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu nejde o poriadny chladič, ale najmä o cenovo dostupné riešenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No hlavne nech to nebude na ukor vykonu, bo intel ma sice mensiu spotrebu a aj zohrievanie ma mensie, ale o vykone by som netvrdil, amd mi furt ide lepsia ako intel o cene ani nepisem.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ako sa to vezme - Intel ma momentalne o cca 30-40% vacsi vykon na jadro a takt. To v praxi znamena, ze co zvladne 3.0 GHz Intel, na to ti treba minimalne 4.0 GHz procak AMD.

Na bezne stroje (hry, filmy, net, porno, mail...) je v kazdej cenovej kategorii lepsi Intel. Spotreba, vykon, chladenie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ukazte co ma v ponuke teraz intel pre normalne notebooky s cenou okolo 280euro. AMD E2-6110 passmark:1885bodov vs Intel Celeron N2840 passmark:1027bodov. Rozdiel 80%. V spotrebe cca vydrz 5hodin na oboch
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

HP 250 G3 (J4T62EA) - i3 4005U, cena cca 260-300 eur, passmark 2468.
este nieco?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ináč, vôbec nerozumiem zdôvodňovaniu intelovských reklamných provokatérov, že AMD Bulldozer je vraj "zlá mikroarchitektúra" a dokonca ju porovnávajú s Netburstom.

Lenže to je úplne mimo, Netburst bol jednoducho zlý, a to z dobre známych dôvodov (pridlhé výkonné potrubia). A to mal väčšiu spotrebu a nižší výkon.

Lenže AMD Bulldozer je z tohto hľadiska úplne v poriadku, vytýkať niečo spotrebe (125 W) (pri porovnateľnom výkone) nie je na mieste – schválne sa pozrite, koľko žrali podobné intely na 32 nm - až 130 W.

Odpovedať Hodnotiť:
 

priamy konkurent bol i5 2400k, spotreba 95w.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár