neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Nová hlavná verzia Bitcoin Core 0.10, s významnými novinkami

Značky: Bitcoinsoftvér

DSL.sk, 27.2.2015


Vývojári oficiálneho klienta najpopulárnejšej a v súčasnosti hlavnej digitálnej kryptomeny Bitcoin minulý týždeň vydali novú hlavnú verziu klienta Bitcoin Core 0.10.0, ktorá prináša viacero významnejších funkčných noviniek.

Rýchlejšia synchronizácia

V novej verzii sa výrazne zrýchlila synchronizácia so sieťou, ak klient nemá aktuálnu kópiu blockchain. Kým doteraz sa bloky sťahovali postupne sekvenčne od jedného pripojeného klienta, v novej verzii sa takto stiahnu len hlavičky blokov majúce pre celú blockchain aktuálne menej ako 30 MB.

Následne sa chýbajúce celé bloky môžu sťahovať paralelne, v ľubovoľnom poradí a naraz od viacerých pripojených klientov. To má synchronizáciu výrazne zrýchliť a napríklad plná synchronizácia celej blockchain pri novej inštalácii v závislosti na rýchlosti linky a počítača môže trvať len niekoľko hodín.

Zrýchliť by sa mala aj synchronizácia po spustení klienta po dlhšom čase.

Kvôli tejto zmene ale po upgrade na novú verziu už nie je podporovaný prechod na nižšie verzie s použitím stiahnutej blockchain. V takom pripade je pre istotu kompatibility potrebné blockchain vymazať.

Sledovanie adries bez kľúčov

Zaujímavou funkčnou novinkou je možnosť do peňaženky pridať Bitcoin adresy, ku ktorým nie sú pridané privátne kľúče a pre ktoré bude následne klient tiež sledovať ich stav.


Ilustračný obrázok, logo Bitcoinu



Táto funkcia umožňuje online sledovať stav na užívateľových adresách na potenciálne menej bezpečnom na Internet neustále pripojenom počítači, na ktorom nemusia byť uložené privátne kľúče. Tie môže mať užívateľ uložené iba v bezpečnejšom prostredí, ktoré bude musieť využiť len pri odosielaní Bitcoinov.

Zmena poplatkov

Nový oficiálny klient na rozdiel od pevnej preddefinovanej výšky poplatkov pri odosielanej transakcii štandardne dynamicky odhaduje a stanovuje potrebnú minimálnu výšku poplatku, aby bola transakcia sieťou pravdepodobne zaradená hneď do nasledujúceho bloku.

Klient tiež umožňuje nastaviť, aby sa poplatky stanovovali so zámerom transakciu určite zaradiť najneskôr do n-tého bloku od odoslania transakcie. Toto nastavenie je možné zrealizovať cez prepínač txconfirmtarget na príkazovom riadku, ktorého parametrom je n. Povoliť odosielanie transakcií úplne bez poplatkov je možné prepínačom sendfreetransactions.

Kompletný zoznam noviniek v novej verzii je možné nájsť na bitcoin.org.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Konečneeee. To sťahovanie BlockChain bolo nekonečné.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

celkom by ma zaujimal pohlad na "scalability problem" celej blockchain.

nevrtal som sa v tom, ale je velkost blockchain linearne zavisla na mnozstve transakcii vykonanych od dna 0? ak ano, nie je riziko, ze pri vysokom rozsireni btc uz bude problem kapacitne manazovat blockchain (nielen pre koncovych uzivatelov, ale povedzme aj pre nejake vykonnejsie body btc siete)?

dik.
bernard
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mam dojem, ze klient nemusi mat vzdy komplet blockchain. Staci mu urcty fixny, potvrdeny bod a odtial pokracuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

áno, je to tak. K tomu sa ešte nejakú dobu debatuje, že by v blokoch boli uvedené len 4 bytové hashe transakcií namiesto X bytov textových transakcií. Tým mnohonásobne narastie množstvo transakcií na megabyte
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak narazas na hardcodovane checkpointy, tak tie nesluzia na toto. Tie len hovoria klientovy, ktory aj tak taha cely blockchain, ze nemusi kontrlovat podpisy v blokoch nizsich ako X. Je to spomenute v tomto talku youtu.be/PxW5D9xCIsc okolo 9:20.

Alebo myslis ultraprune, kedy klient zahadzuje spent outputs? O tom sa pise hadam od 2012 ale este som nevidel realne nasadenie.

V reali teda bud ludia tahaju cely blockchain, alebo pouzivaju SPV klientov, ktori ukladaju len hlavicky blokov a na ostatne sa pytaju peerov na sieti ked zrovna potrebuju.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

áno, je to problém. pozri si dopice.sk/cye a môžeš vidieť, ako rastie za posledné roky blockchain. Z 4GB na 40GB za 2 roky a to ešte stále Bitcoin takmer nikto nevyužíva. (graf je exponencionálny, nie lineárny)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

http://www.dsl.sk/article.php?article=14809
Od reg.: Pjetro de | Pridané: 28.10.2013 13:23
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Absolutne elementarna logika:

1) bud sa bude musiet velkost kompletnej blockchain vyrazne zmensit
alebo
2) budu iba klienti, ktori su nebudu stahovat kompletnu blockchain - pricom vobec nejde o rychlost stahovania, ale o velkost (10 TB blockchain (pri tomto tempe rastu za par rokov) si nemam kde ulozit a je mi na prd keby sa aj stahovala rychlostou 2 Gbit/s)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to kde tam vidis exponencialny graf?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

os y je v logaritmickej mierke = graf je exponencialny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aha to som si nevsimol, mas pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

DSL forum ma najvacsich odbornikov na digitalne meny EVER proste!

Citat tie skvosty o BTC je ako kedysik casopis FISKAL :):)


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a ja ze preco dnes bitcoin poskocil
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár