neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Parlament schválil internetové petície, podporovať sa budú emailom

Značky: Slovenskoe-governmentpetícieeIDWindows

DSL.sk, 29.1.2015


Národná rada Slovenskej republiky v stredu v treťom čítaní schválila novelu zákona o petičnom práve, ktorá explicitne umožňuje petície realizovať a podporovať aj elektronicky cez Internet.

V novele predkladateľ, Úrad vlády SR, nakoniec akceptoval výhrady verejnosti v hromadnej pripomienke k pôvodnému návrhu a ustúpil od požiadavky vyžadovať u internetových petícií od podporovateľov elektronický občiansky preukaz.

Bežné petície tak bude možné na Internete podporiť len pomocou uvedenia mena, bydliska a funkčnej emailovej adresy.

V stredu z prítomných 140 poslancov hlasovalo za návrh 126 poslancov a 14 sa zdržalo, pričom po schválení prezidentom má začať nové znenie platiť od 1. septembra.

"Oceňujeme ústretový prístup Úradu vlády SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania, ochotu počúvať pripomienky občianskej verejnosti, seriózne sa nimi zaoberať a vyhovieť im. Vyjadrujeme nádej, že takýto prístup sa stane normou v postupe štátnych a samosprávnych orgánov vo všetkých otázkach týkajúcich sa občianskych práv a slobôd," uviedli v aktuálnej tlačovej správe organizátori hromadnej pripomienky verejnosti k pôvodnému návrhu, Ondrej Dostál a Štefan Szilva.

Ako sme detailne informovali v tomto článku, Úrad vlády SR pôvodne navrhol novelu zákona o petičnom práve, ktorá mala umožniť realizovať elektronické petície len na Ústrednom portáli verejnej správy, ÚPVS.

V dôsledku to tak v súčasnom stave malo znamenať od podporovateľa petície vyžadovanie elektronického občianskeho preukazu a v súčasnosti aj Windows, pričom elektronický občiansky za približne prvý rok od začiatku vydávania skúsilo podľa dostupných informácií zrejme využiť menej ako 0.4% obyvateľov Slovenska.

Doterajšia legislatíva elektronické podpisovanie petícií špecificky neriešila, upravuje len elektronické podanie petície s nejasnou interpretáciou na samotné elektronické zbieranie podpisov.


Zadná strana eID s čipom (foto: Ministerstvo vnútra)



Podľa prijatej novely bude uvedením mena, bydliska a funkčnej emailovej adresy možné podporiť bežné petície, u ktorých nie je vyžadované splnenie minimálneho počtu alebo veku podporovateľov dané zákonom. Na uvedenú emailovú adresu podporovateľa bude zaslaný potvrdzujúci email s odkazom, otvorením ktorého bude petícia definitívne podporená. Takéto petície bude možné realizovať kdekoľvek, nielen na ústrednom portáli.

Petície, kde je predpísaný minimálny počet podporovateľov alebo ich vek, napríklad petície pre vyhlásenie referenda a pre podporu nezávislých kandidátov v komunálnych a prezidentských voľbách, bude možné podporiť buď zaručeným elektronickým podpisom alebo cez petičné systémy, ktoré budú musieť prejsť atestáciou. Podrobné požiadavky na tieto systémy majú byť upravené do konca roka 2016 a elektronicky sa budú dať realizovať až od januára 2017.

Organizátori budú môcť elektronickú petíciu podať buď podpísanú elektronickým podpisom alebo písomne s vytlačeným zoznamom podporovateľov, neskôr pribudne aj petičný systém pre podávanie petícií.

Novela tiež zavádza povinnosť prerokovať petíciu s petičným výborom ak ju podporí stanovený počet ľudí, konkrétne 10000 ľudí v prípade petícií určených orgánom s celoštátnou pôsobnosťou a 1000 ľudí alebo 8% oprávnených voličov v prípade petícií pre iné orgány.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

poslielam hanku molnárovú :)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Prečo je tá zádná strana po maďarsky?
U nás je predsa aj podľa rodného listu vždy na prvom mieste meno a až potom priezvisko!!!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

uz nie kamarade, uz nie. :) Zacni si zvykat. :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to mas sice pravdu, ale toto je kod, nie udaj s menom :P
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Už vidím tie petície keď počet obyvateľov SR bude podľa odoslaných mailov cez 10 miliónov. Asi vyhlásim hneď prvú - optika do každej domácnosti.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

si moj clovek.. ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nakoľko potrebuješ kombinovať aj meno a adresu evidovanú štatistickým úradom aj funkčný mail tak jediné čo sa dí dosaihnuť, že ak máš viac mailov tak možeš hlasovať za celú rodinu prípadne susedov ALE oni už opakovane nezahlasujú (lebo ich meno a adresa už bola použitá)

+ dôležitá vec - samotné petície namajú žiadnu váhu a dajú sa vyriešiť zamietnutím s jednoduchým odôvodnením (nedostatok finančným prostriedkov, rozpor so zákonom, ...)

prtícii môžu slúžiť len na potvrdenie záujmu obyvateľov ale k realizácii dôjde len ak štátny orgán sám bude mať záujem na realizácii aj keby petícii podpísalo skutočných 5mil. ľudí
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Samotné petície nič neznamenajú? Petícia za vyhlásenie referenda ???? Oveľa ľahšie bude zbieranie tisícov podpisov elektronicky ako fyzicky, čo je omnoho nákladnejšie na čas a ľudské zdroje...
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Naozaj, neznamenaju. Pozri si zakon. Podla neho je to nieco ako hromadna prosba, a od urciteho poctu ludi sa tym musia poslanci zaoberat. Ale len zaoberat, a nic ine. Co je tak volna definicia, ze im staci spravit jednu diskusiu v parlamente, kde si povedia, ci nieco s tym budu robit alebo nie. Cize aj to referendum vyhlasia len vtedy, ak sa im chce.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Nemusím si pozerať zákon, ale môžem ti rovno citovať ústavu : Čl. 95

(1) Referendum vyhlasuje prezident Slovenskej republiky, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia petície občanov alebo uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.

Takže áno môže o referende v určitom zmysle "rozhodovať" aj NR SR ale vyhlasuje ho prezident ked o tom rozhodne alebo ak je predložená vyššie uvedená petícia. Ja tam nikde nevidím slovo môže a podobne, takže proste on ho iba formálne vyhlási za splnenia určitých podmienok a jedno z nich je aj 350 tis. podpisov petície...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je sice pekne, ale na to by tu museli fungovat zakony, a ustava by musela byt nieco ine ako bezcenny zdrap papiera.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Co sa tyka vyhlasenia referenda na zaklade peticie, mas pravdu. Ma to len zopar hacikov:

1) Podpisy na referendum este nemozes zbierat elektronicky.
Az od 2017 - aj to len ked sa urady rozhybu.
Ako sa "hybu" vid: lepiace dialnicke nalepky, meskajuce vitrualne pokladnice, elektronicka zdravotna karta, nieWin aplikacia pre obcianske preukazy, atd. Prechod z fyzickeho sveta do elektronickeho na slovensku je zatial strasne tazkopadny.

2) Referendum ako take este elektronicke nie je!
Z toho vyplyva nutna osobna ucast - zatial bolo uspesne len jedno a to len tak tak, ked vsetci hovorili, ze treba ist.
Ucast na referendach: 1994 20%, 1997 10%, 1998 44%, 2000 20%, 2003 52%, 2004 36%, 2010 23%.
Pocet opravnenych volicov nieco vyse 4 miliony.

3) Referendum nie je lacna zalezitost - cca 7 milionov Eur.
Aby sme nemali kazdy rok nejake neplatne referenda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lacná záležitosť nie je mať a vydržiavať politikov, nie referendum. Je nevyhnutné zrušiť 50% kvórum. Hádam referendum je ľudové hlasovanie a omnoho legitímnejšie ako politici a malo by platiť vždy, pretože je hlúposť, aby ľudia pikali za tých, ktorým je to u prdele a nezaujímajú sa o veci verejné. Hneď by bola aj iná účasť keby ľudia vedeli, že neísť nie je prejavom názoru ako teraz. Ale tohto sa boja politici ako čert kríža, je to ich nočná mora zrušené kvórum...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Peticie za vyhlasenie referenda bude mozne robit elektronicky len s pomocou zaruceneho elektronickeho podpisu alebo eID alebo cez atestovany peticny system (ktory definuje vyhlaska) a toto vsetko az od 1.1.2017.
V kratkej dobe s takymito poziadavkami rozhodne nebude lahke zbieranie tisicov podpisov ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne v tento novele nenašlo jediné slovíčko referendum takže netuším odkiaľ máš tieto informácie a prečo by sa to referenda nemohlo týkať. To ako nie je petícia ako petícia ?? Sú rovné a rovnejšie petície či ako ?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ano, su dva druhy peticii a odlisuje ich priamo zakon. Pise sa to aj v clanku.
Pozrite si §4 odsek 4 a §9b novely. Peticie za referendum, za kandidaturu nezavisleho kandidata a podobne su take, pri ktorych "osobitny zakon ustanovuje najnizsi pocet alebo vek podporovatelov". Mate to aj v clanku, len ste ho asi necitali alebo citali nepozorne, ale napriek tomu sa vyjadrujete v diskusii ... .

Citaty:
§4
(4) Osobitný zákon môže ustanoviť aj ďalšie náležitosti petície.1a) Ak osobitný zákon1a) ustanovuje najnižší počet osôb podporujúcich petíciu alebo vek osôb podporujúcich petíciu, uvedie osoba podporujúca petíciu svoj trvalý pobyt. Petíciu podľa tohto odseku je možné v elektronickej podobe podporiť iba podľa odseku 3 písm. b), c) alebo písm. d).

(Cize e-maily z odseku 3 pism. a) su vylucene.)

§9b "Petíciu podľa § 4 ods. 4 nie je možné podporiť
v elektronickej podobe do 31. decembra 2016."

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi si necital text pozorne, musi sa uviest meno a adresa, cize ako si si toto vedel vymysliet na papier, tj. podpisat niekoho ineho tak to vies aj cez internet... Inak takto to fungovalo aj do teraz, dokonca si ani nemusel zasielat mail a overovat ho, tak aky problem... A do tretice toto uz plati (resp. bude platit ked ten zakon vstupi do platnosti) iba pre peticie kde nie je zakonom stanoveny pocet podpisov, ktore nikoho k nicomu nezavazuju...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

LTE do každej domácnosti :) + pokrytie všetkých hlavných cestných a železničných ťahov :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A ako bonus gigantoza na vajcaach. Do kazdej domacnosti a na vsetkych zeleznicnych tahoch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

radšej keď sedíš v tom vlaku sa pozeraj na ten 50" displej napravo od Teba a nie na tú 5" kokotinu čo ti škvarí vajcia..

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To určite. Kašlem na to že je 50", keď tam dávajú samé reprízy.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

niekedy tam idu aj dobre veci: https://www.youtube.com/watch?v=0S43IwBF0uM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prijebane deti zas nepochopili vtip, tak minuskuju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezne peticie v SR mozu podporovat aj obcania inych statov, nie len obcania SR. Precitajte si prosim Ustavu SR a snad porozumiete.

Ak podate peticiu pod falosnymi udajmi falosneho peticneho vyboru a urad vas vyzve na spolupracu a nikto sa neozve, peticiu nie su povinni vybavit.

Ak sfalsujete podporovatelov a podate to pod vlastnym menom, mozu sa na vas uplatnit paragrafy platnych zakonov riesiacich takuto podvodnu cinnost (zneuzitie osobnych udajov, pripadne ine).

Peticie za vyhlasenie referenda alebo za nezavislych kandidatov bude mozne podporovat len so zarucenym elektronickym podpisom, alebo s eID cez elektronicku schranku alebo cez atestovany peticny system (ktory bude definovany vo vyhlaske UV SR).
Odpovedať Hodnotiť:
 

> Bežné petície tak bude možné na Internete podporiť len
> pomocou uvedenia mena, bydliska a funkčnej emailovej adresy.

Emil Nevedko
Konvalinková 7
Kocúrkovo
en1234@mailinator.com
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

predpokladám že uvedené mená a adresy budú porovnávané s evidenciou obyvateľov
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak ako pred minulymi volbami? Kde vyslo na povrch ze niektorej z tych novo vzniknutych stran (uz nepamatam presne ktorej) sa popodpisovali aj mrtvy ludia...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Aj mrtvi maju svoje prava...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

napriklad "pravo na zabudnutie"
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A mal by niekto poukazat, ze je diskriminacia, ked mrtvy sa nemoze zosobasit, alebo vychovavat deti.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Rovno zvolajme referendum o tom, aby sa mohli aj mrtvi sobasit a vychovavat deti. A poukazujme predtym 2 mesiace v mediach na to, ake nepodarky vychovavaju tradicne pary v porovnani s detmi vychovanymi mrtvymi parmi. Nedovolime predsa diskriminaciu!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Diskriminácia by to bola, keby nejaký mŕtvy takú požiadavku mal. Ale nemá. Takže je to len ďalšia nelogická a nekonzistentná analógia, podobne ako väčšinou keď sa pánbičkári snažia argumentovať.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Len taky detail, ono je nieco ine kontrolovat harky s tisickami podpisov a nieco ine overenie existencie "ziveho cloveka" ak mas dispozicii databazu a kontrolovane data v elektronickej podobe.. ci to ti uniklo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A potom si sa prebudil s mokrou rukou v serbliku.

Spravit take nieco je momentalne nadludsky ukon v nasej statnej sprave. Budu to robit rucne a vysledky donesu na centralu na disketach.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ved staci zobrat obycajny stary telefonny zoznam typu zlate starnky s cislami na pevne linky kde mas uvedene prave mena a prave adresy, nasledne na tieto mena naviazat fake emailove ucty a ide sa robit peticia ... uzasne ze si toto nikto neuvedomuje ? alebo to niekomu vyhovuje takto ? Osobne som proti tomuto a znova sa mi potvrdilo ze nas parlament vie schvalovat iba same doneba volajuce kokotiny, ved im sa to raz vypomsti
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

samozrejme bolo by lepsie pouzit eID ale taka penetracia aka sa im podarila, stoji za hovno. problem je, ze vacsina obyvatelstva nie su bezni citatelia dsl a ani nevedia, ze si mozu vymenit obciansky a nebehat po uradoch ako slaktrafena opica. dalsi vyznamny "detail" je ta ich ukrutna multiplatformnost softvu k eID. nasrat
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ludia zmeny sa doma z gauca a v teplakoch nerobia, treba vyjst do ulic jedine tak sa nieco dosiahne.

Najvacsim nepriatelom cloveka je jeho vlastna lenivost. Tento moj vyrok plati vsade na kazdu oblast nasho zivota a myslim si ze mozem tvrdit ze uspesni su iba ti ktori ju prekonali a makaju na sebe
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Co cakas ked niektori by tu ako prvu peticiu riesili internet a nie trestno-pravnu a hmotnu zodpovednost politikov a vsetkych verejnych, popripade politikmi dosadenych funkcii...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

nesuhlasim, ze lenivost je nepriatel. Lenivost vazeni, nas posuva dopredu. Vdaka nej sa dnes mame tak dobre. No a este kvoli mamonu ale to je vedlajsie. som lenivy nieco robit rucne? napisem si skript. som lenivy udrziavat ho,hladat chyby? zakvacim na github.. lenivost je priatel
Odpovedať Hodnotiť:
 

problem vymeny OP je cela byrokracia okolo toho. Kym sa nezmeni platnost aktualneho tak si ani TP nezmenim. Mam lepsie sposoby ako zabit neproduktivne cas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ako si myslis, ze to fungovalo doteraz? Vsak sa nic nemeni, okrem toho ja osobne by som nijaku peticiu nepodpisal ak by ju bolo nutne potvrdit eID.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

O com hovorite?

Doterajsi zakon tiez umoznuje zobrat stary telefonny zoznam a pisomne sa podpisat aj za 400 000 ludi. To iste je mozne pri roznych staznostiach, ziadostiach, podaniach, ohlaseniach a podobne. Ale takyto postup je porusenim existujucich pravnych predpisov, zneuzitim udajov, podvodom (odporucam konzultovat s pravnikom).

Organizator peticie musi pri podani peticie uviest svoje skutocne udaje a ak ich neuvedie a urad poziada organizatora o sucinnost (a ten prirodzene nebude reagovat), tak urad peticiu nema povinnost vybavit.

Ak chcete falsovat podporu inych ludi pod svojim vlastnym menom, nech sa paci, ale prajem, aby Vas co najskor stihali prislusne organy.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nič proti zákonu, ale to zas bude petícií...
stavil by som sa, že SR sa najbližší rok stane krajinou s najväčším počtom petícií v prepočte na počet obyvateľov. :D
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Peticie sa podporuju na internete v SR uz viac ako 10 rokov a bezne sa podavali uradom vo vytlacenej forme s vlastnorucnym podpisom organizatora, pricom urady ich vacsinou akceptovali. Doterajsi zakon internetove peticie neriesil a teraz dochadza len k tomu, ze sa definuju konkretne pravidla, ktore doteraz chybali.

Nevidim ziadny dovod, preco by malo peticii pribudnut, ked sa tak nestalo doteraz. Seriozne peticie ich organizatori odovzdali uradom (obvykle osobne s vlastnorucnym podpisom). Tie menej seriozne (ako napriklad na peticie.com) obvykle zostali iba na internete a nikto ich uradom nepodal - cize sa nimi ani nikto nezaoberal.
To bude platit aj teraz - kym peticia nesplni poziadavky a nebude oficialne podana, nikto sa nou nebude zaoberat.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A co je na tom zle ked ludia sa chcu vyjadrit ku chodu statu ktori platia?
Podla mna je to super, a podpisem len peticiu ktoru chcem, odstrani to trochu to ze ludia podpisu peticiu ktoru ani neprecitaju. Ano, vzniknu firmy co budu zbierat udaje od ciganov, ale na druhej strane nemozu im zobrat obcianske cize je celkom drahe prist do osady dat kazdemu par euro, pozicat si na chvilu obciansky vytvorit email a zahlasovat za neho.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zo stránky hitmannetwork.szm.com som získal Zoznam Politikov na likvidáciu a Zoznam Bitcoin účtov. Robert Kaliňák Bitcoin účet 14jQKnttCZKZx5rWk6MVcLRK5uGD72J6DB a bachol som tam 8 BTC. Čo mi za to hrozí ???
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

"urn:schemas-microsoft-com:office:excel"

Odpovedať Hodnotiť:
 

3 po papuli a 2 cez pysk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a odkiaľ by si Ty už len zohnal 8 BTC? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj zo stránky www.hnutieodporu.szm.com mám naľšie zoznamy v PDF.

Zoznam Sudcov a Bitcoin účtov 7.12.2014).pdf
Zoznam Politikov a Bitcoin účtov (9.12.2014).pdf
Zoznam Poslancov a Bitcoin účtov(25.12.2014).pdf
Zoznam Prokurátorov a Bitcoin účtov (15.12.2014).pdf


Odpovedať Hodnotiť:
 

"Po dosiahnutí čiastky bude vyslaný likvidátor na odstránenie subjektu." Haha, dobra sranda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez som ich postahoval :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čipovanie začína :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

cipovanie neviem, no p*covanie urcite :o)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár