neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Nový Xen 4.5 zvyšuje výkon a zlepšuje podporu ARM

Značky: Xenvirtualizácia

DSL.sk, 30.1.2015


Tvorcovia virtualizačného riešenia Xen tento mesiac vydali novú verziu 4.5, ktorá podľa autorov prináša najviac výrazných noviniek v celej histórii Xenu.

Na Intel procesoroch prichádza k výraznému zvýšeniu výkonu, keď prvý virtuálny stroj dom0 s Linuxom podporuje beh v novom PVH móde. PVH mód je kombinovaným módom využívajúcim pri bootovaní a I/O operáciách paravirtualizované ovládače a inak akcelerovanú HW virtualizáciu. PVH režim tak kombinuje podľa tvorcov najväčšie výhody doterajších režimov.

K výrazným zlepšeniam prišlo aj v podpore architektúry ARM. Pribudla podpora virtuálnych strojov s pamäťou až do 1 TB a znížila sa réžia virtualizácie. Na ARM tiež pribudla podpora pre bootovanie z UEFI firmvéru a podpora viacerých nových ARM platforiem a procesorov vrátane 64-bitových ARM procesorov Seattle od AMD.

Novou je podpora Intel technológie Cache Monitoring Technology, CMT, ktorá umožňuje monitorovať využívanie cache pamäte jednotlivými VM a tak detekovať VM spomaľujúce ostatné VM na rovnakom serveri permanentným obsadzovaním cache pamäte.

S novou verziou prišlo aj k vyčisteniu a optimalizácii zdrojových kódov hypervízora Xenu, do ktorého pribudlo 78 tisíc nových riadkov kódu ale ubudlo 141 tisíc.

Kompletný zoznam noviniek je možné nájsť v tomto oznámení.

Vývoj Xenu, ktorý používa okrem iného najväčšia cloudová služba prenájmu virtualizovaných serverov Amazon EC2, od roku 2013 zastrešuje konzorcium Linux Foundation. Na vývoj dohliada pracovná skupina zložená z viacerých významných IT a internetových spoločností.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

By ma zaujimalo, kolko developrov a aky cas zhruba spravilo tie zmeny... Je to sialeny pocet riadkov. Ohdadol by som, ze nejaka cast je generovana a nie pisana rucne... Ale ktohovie. Amazon asi vynasa dost.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

tak tak. a potom kolko ludi a kolko rozneho hw sa podielalo na testovani...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

70 tisic pribudlo, 140 zmizlo, no len aby to nebolo tak ze len textovym procesorom spojili kazde dva riadky do jedneho :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zjavne si nepracoval ako koder v Amerike, ze? Tam sa na rozdiel od nas musi makat. Bezny koder tam da bezne par stoviek riadkov za den. Vynasob si to 200 pracovnymi dnami, a si na niecom okolo 10.000 riadkov za rok na 1 kodera. A na Xene zdaleko nemaka len 1 clovek.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

to mi akosi nevychadza.

200dni x par(2+)*100 je 40 000+ ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tod riesite hovadiny, lebo kvalita softwaru nezavisi az tak od teho, ze kolko riadkov to je. a vobec, v linux jadre celkom normalne sa vystrieda milion radkov, len tak z jednej verzie na druhu, lebo tam aj vela ludi na tom robi. no a? aj tak to nie je lepsie ako BSD, LOL!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár