neprihlásený Nedeľa, 19. mája 2024, dnes má meniny Gertrúda
Vydaný Linux 3.18, so spájaním filesystémov OverlayFS a optimalizáciami pre slabý HW

Značky: LinuxLinus Torvaldslinuxové jadro

DSL.sk, 9.12.2014


Linus Torvalds, autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca, vydal ako býva zvykom v noci na pondelok novú verziu jadra 3.18.

Podobne ako v predchádzajúcej verzii 3.17 pribudlo aj v 3.18 viacero noviniek a tiež odštartovala práca na dôležitých optimalizáciách.

Do jadra bola v novej verzii zaradená podpora súborového systému OverlayFS, ktorý spája viacero súborových systémov a naraz ich pripája na rovnaké miesto v hierarchii súborov. Napríklad pri spojení existujúceho systému iba na čítanie a nového na začiatku prázdneho súborového systému s povoleným zápisom sprístupňuje spojený systém súbory z existujúceho systému a nové a zmenené súbory ukladá do druhého nového súborového systému.

Takáto technológia má viacero využití a dlhodobo ju využívajú napríklad Live CD linuxových distribúcií, ktoré spájajú súborový systém iba na čítanie z CD / DVD / USB so zapisovateľným súborovým systémom ukladajúcim nastavenia, zmeny a upgrady užívateľa. Rovnakú funkčnosť podporujú napríklad aj UnionFS a aufs, do linuxového jadra sa ale ako prvý dostal OverlayFS. Alternatívou je použitie funkčnosti a špecificky snapshotov poskytovaných Device Mapperom, tie ale fungujú na blokovej úrovni a oproti systémom fungujúcim na úrovni súborových systémov majú okrem výhod aj viacero nevýhod.

Ďalšou zaujímavou novinkou je odštartovanie prác na optimalizácii jadra pre najnižšiu triedu hardvéru akým sú napríklad zariadenia tzv. Internetu vecí. Cieľom je vytvoriť čo najmenšie jadro s požiadavkou na čo najmenej výkonu CPU, pričom vo verzii 3.18 už bolo uskutočnených viacero optimalizácií a optimalizované jadro je možné vytvoriť zostavením cieľa tinyconfig.

Ďalšie dve novinky umožňujú efektívne využívať aj tie najrýchlejšie siete. V implementácii sieťového subsystému boli uskutočnené optimalizácie, vďaka ktorým aj pri posielaní množstva malých paketov neprichádza k extrémnemu vyťažovaniu CPU, spracúva sa viacero paketov naraz a Linux dokáže aj v takomto prípade vyťažiť aj linky s rýchlosťami v desiatkach gigabitov. Druhou podobnou zmenou je pridanie podpory Data Center TCP, DCTCP, optimalizácie TCP špecificky pre rýchle dátové siete v dátových centrách.

Zlepšený bol aj výkon kryptografického subsystému, ktorý dokáže zrýchliť viaceré súčasné šifrovania alebo hashovania rovnakým algortimom pomocou ich súčasného vykonávania nad viacerými dátami SIMD AVX2 inštrukciami. Implementovaná bola zatiaľ podpora len pre zrýchlenie SHA-1.

Zlepšená bola tiež implementácia CIFS pre prístup k zdieľaným adresárom z Windows cez protokol SMB, pričom bola pridaná podpora viacerých funkčností zo SMB3. V súborovom systéme F2FS pre flash pamäť bola pridaná podpora pre FITRIM, jednorazové informovanie SSD respektíve iného používaného úložného zariadenia o všetkých nevyužívaných voľných blokoch pre umožnenie internej optimalizácie zariadenia.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu


Diskusia:
                               
 

Vylepšené Start menu nebude? Alebo nejaká hlasová asistentka, nič?
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Na kieho otca by mi bola taka hovadina? A Menu ponuka nieje v Linuxovom jadre ale podľa toho aké pracovné prostredie si dáš, alebo hocijaká podľa tvojho gusta.
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

asi si prehliadol ten tag <sarcasm> </sarcasm>
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Aha, sory :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

chyba, správny tag je <irony> </irony>
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty si zjavne kernel zo zdrojakov nekompiloval v zivote :D a co take make menuconfig
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Az ma zamrazilo. Nocna mora. Ale ano, pamatame si este. Inak skvely sposob instalacie serveru.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

menuconfig je nahodou super, pouzivam dodnes, ale asi vela z vas na casy ked take nebolo a cele sa to riesilo cez make config (alebo editaciou suborov) nepamata...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install Arch
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

linux je pre deti, geekov a pedofilov; my dospeli tu mame bsd :)
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

konecne je linux schopny tak sa teraz vsetci vrhnu na nufunkcny bsd, pretoze su hipsteri
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

schopny? v com? byt pernamentne na chvoste?
pocet aplikacii a podpora - nema na windows,
ui, ovladanie, ekosystem - nema ani na apple,
bezpecnost, spolahlivost - na mile zaostava za bsd...
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Rob co chces, pouzivaj co chces a neotravuj ludi s tvojimi rychlokvasenymi nazormi. Netlac ludom kaleraby do hlavy. Dokaz, ze je horsi ked si tak stojis za svojimi slovami.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Pozor! 4Maniak upgradoval na 7Maniak
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

no problem.

aplikacie - chyba napr. profi programy na editaciu grafiky, kvalitny editor dokumentov, ktore su napr. pre MS Windows bezne. Nedostatok hier.

podpora - v linuxe je nulova. resp. len na platene distra a len striktne na urcene ucely.

UI, ovladanie, ekosystem - Apple ma prepojene vsetky svoje zariadenie. iPhone, iPad, Mac - vsetko dokonale zintegrovane, data zalohovane, prepojene, skvela podpora.
Linux z toho nema nic.

bezpecnost - botnet v jadre? chyby v defaultnych knizniciach? na ziskanie root prav ti staci poznat nazov nejakeho nahodneho uctu? vitaj v linuxe.
bsd ma chvalabohu vsetko toto dokonale osetrene.

a teraz ty - dokaz, ze linux je dobry! ak na to mas.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

Nepotrebujem ti to dokazovať lebo vždy si nájdeš bludy a tebe človek nevysvetlí nič. Používam ho 8 rokov a to ti tiež nepotrebujem vysvetľovať kde všade.
Jedine čo ti poviem je - že ma to vie TOTÁLNANE vytočiť keď mám niečo robiť na Woknach.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Hej. Pánko je vytočiteľný??
A čo také Ti nejde ale vadí na Windows?
Hádam poradíme. Však vieš, viac hláv, viac kapusty...
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

tipujem to na "sudo rm -rf"
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

ja tipujem "dd if=/dev/zero of=/dev/sda"
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Mne na windows vadí to, že out-of-the-box tam nič nie je.(*)
Žiaden použiteľný skriptovací jazyk, žiaden textový editor so syntax highlight a regexp, žiadne "focus-stealing-prevention". Chýba funkčné focus-follows-mouse. Žiaden kompilátor C/C++. Žiaden nástroj, ktorým zašifrujem súbor a môžem ho zašifrovaný dať na USB kľúč, CD alebo poslať mailom. Žiaden nástroj na správu verzií. Nemôžem sa vytvoriť viacero session na vzdialený systém. Keď chcem zmeniť prístupové práva tak postupnosť je right-click->properties-> security->advanced->change permissions->edit ... cez 4 dialogy! Ary you fucking kidding me?!

Trpím keď mám pracovať vo Windows. Pokiaľ sa človek pohybuje v mantineloch, ktoré určil Microsoft, tak to ako-tak ide. Akonáhle chceš vybočiť, tak hádže pod nohy celé stromy. Nie len polená.

*) Používam Slackware Linux. Distribúciu označovanú za náročnú, neprívetivú a neviem akú. Ale keď ho nainštalujem tak mi tam chýba ... VirtualBox, Inkscape, eclipse a LibreOffice. A to je všetko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Úplne ti rozumiem. Niečo také som mal na mysli
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mouse focus bude niekedy implementovany? alebo mam prestat citat odbornikov v diskusiach a informovat sa v redmonte (kedze okrem microsoftu nikto nikdy nic do window nepretlaci)?
Odpovedať Hodnotiť:
 

za prve - osobna skusenost dokazuje iba to, ze tebe staci nejake polovicne, nedorobene riesenie. na smolu tebe to nepopiera nic z hore napisaneho.

za druhe - som ochotny zmenit nazor, ak si svoj dokazes dostatocne hodnoverne dokazat. co u teba nehrozi.

za tretie - uz len fakt, ze sa snazis vseobecne znamy fakt vyvratit nejakou osobnou skusenostou svedci o masivnych nedostatkoch tvojom vzdelani, intelekte a tvojich schopnostiach. tak isto ako fakt, ze reagujes na zaklade domienky o mne, ktora sa nezaklada na pravde. na zaklade hore uvedeneho sa da usudit, ze si len dalsi chudacik, ktory ani netusi, ako velmi je obmedzeny polovicnymi a nedorobenymi linuxovymi rieseniami.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Rozdvojená osobnosť a veštec v jednom? 7Maniak a 4Maniak? Nemáš ani šajnu aké riešenia mám, všetko sú zasa tvoje bludy ako vždy. A čakám pod týmto zasa ďalšie na ktorých sa zasmejem :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Neviem kto je za 7-ou...
Asi nejaký James.
James Bond...
:-)
Čo nevidíš že píše úplne inak???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nechaj tak, obmedzeny zaslepenec nepochopi.

chybaju mu zakladne fakty, musi si vymyslat.
horsie je, ze tym vymyslom potom sam slepo veri.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

aplikacie - kde v BSD mas kvalitny soft na grafiku? asi nemas ze? tak WTF? ... nedostatok hier? dost sa to teraz rozbehlo kedze valve podporuje linux.. skus si na steame pozriet linux hry.. je ich tam dost a uz aj kvalitne tituly...

podpora - je v platenych distro ale na forach najdes riesenie.. samozrejme zase paranie sa v terminali nepatri medzi najpohodlnejsie..

UI, ovladanie, ekosystem - UI si nahodis ake chces.. je ich dostatok.. staci si vybrat.. a ake zariadenie podla teba ma mat linux? ubuntu touch este nevysiel takze nemoze byt pre neho este podpora v ubuntu..

bezpecnost - vsade su chyby.. aj v tvojom dokonalom BSD je kopa bugov.. len sa na ne este neprislo alebo sa o nich tolko nehovori.. takze PSSSST vole..

- nic nieje dokonale.. ani win, mac, lin, bsd.. proste nic.. kazdy nech si vyberie to svoje...

mier vole :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

az na to, ze aplikacie porovnavam s win a nie s bsd. keby sme vsak isli do detailov - MacOS je klon BSD, a jablcka su oblubena masina grafikov a designerov.

podpora - samozrejme, na toto narazam. pokazi sa nieco na win - zavolam podporu, pripojim sa k nejakemu turkovi/indovi a ten to poriesi. ak patram po forach - tych je pozehnane aj win, aj lin, aj apple.

ukazujem na cely ekosystem. co sa zariadeni tyka - napr. android je linux based. integracia s linux distrami v podobnom style ako iVeci by bola dost popici fajn.

k bsd - jasne, ale vdaka systemu, na ktorom bsd vyvoj bezi, je sanca chyb podstatne znizena. co je podstatne plus oproti linuxu - najma na zariadeniach, kde hodis jeden system, ktory ti pobezi bez aktualizacie roky - webserver, napr.

- jasne, s tym suhlasim. ale je potrebne rovnako ako na vyhody, poukazovat aj na nedostatky. nedostatky vsak netreba brat ako osobnu kritiku, ale ako potencial na zlepsenie. lebo na vyzvach clovek rastie :o)

peace!
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

MacOS v ziadnom pripade nie je klon *BSD. Kazdy poukazuje na nekvalitne graficke aplikacie pod Linuxom, pritom si malokto zisti, kolko novin a casopisov je tvorenych pod Linuxom.

Podporu si zaplatim, rovnako ako si zaplatim Windows (ukradnutemu windowsu nikto profesionalnu podporu nerobi).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Apple ma uzavrete riesenia pre svoj vlastny hw, Android swoj vlastny hw nema, na Android aj Linux si vies nainstalovat funkcne riesenia (soft na Android moze nieco stat, stale vies byt ale na nizsej cene nez je Apple) a fungujes rovnako (na jednu stranu to vyzaduje urcitu namahu, to je fakt, na druhu stranu vies mat data viac pod kontrolou. Windows z Apple ekosystemu nema vobec nic v zakladnej instalacii Windows (a iTunes tiez treba doinstalovat)).

OpenBSD ma povest najbezpecnejsieho systemu v zakladnej instalacii. O *BSD systemy sa treba starat rovnako ako o akekolvek ine Un*xove riesenia, vzdy sa jedna vacsinou o derave aplikacie a sluzby a pravidelne upgrady kernelu. Systemy s dlhou podporou su velmi oblubene aj v Linuxovom svete, pravidelne su zaplatovane a aj technicky podporovane. Uvedom si, ze vacsinu softveru, ktoru prevadzkujes na *BSD je free software, ktory je oblubeny aj na Linuxe.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

bezpecnost:

skusme skusku -
zoberme si
instalacku win7 so vsetkymi updatmi,
instalacku openbsd,
instalacku linux distra - napr. ubuntu.

nainstalujem ich na tri pc standardnym postupom (nebudem menit ziadne nastavenia). ktory z tychto troch pc bude mat najvacsi potencial zneuzitia nejakeho bezpecnostneho rizika?

odpovedat nemusis, uz si spravil.

co sa programov tyka - ak si nainstalujes kokotinu a spustis si ju, je to tvoja vina a tvoja chyba. ucelom os je ti sluzit a nie branit ti robit to, co ziadas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak nam vysvetli ako by si to zneuzil ty :) uplne konkretny postup tu napis ... nekecaj o tom len na zaklade toho ze si niekde cital o nejakech chybe v jadre .. taky narocny IT user ako ty uzcite nebude mat s tym ziaden problem ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

30-12 exploit je na toto stvoreny.

detaily ti nemozem zverejnit, z ocividnych /sebeckych/ dovodov. za pochopenie dakujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme to som si myslel ... :D kecy kecy a skutek utek :D ... ale tak samozrenjme na svoj jebnuty nazor mas pravo ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

prepac, vyrazne som precenil tvoj intelekt. verzia 2 pre menej chapavych: skutok ma cenu 500-700 BTC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aplikacie - becktrack distro. Tak vybavene distro nenajdes nikde s uzitocnymi aplikaciami. GIMP zvlada profesionalnu tvorbu, dokaz su fotografi co to vyuzivaju. Dokumenty mozes editovat v OpenOffice alebo LibreOffcice. Nevravim Excel je este stale lepsi ako Calc ale uz sa ta hranica znizuje. Na vytvaranie dokumentov sa mi zda prehladneji Libreoffice. Mam 86 hier na steame a nie su to len arkadovky. Aj ked vatsinu hram len Dotu 2.

podpora - je samozrejme ze za to si zaplatis vsade, pri kazdom programe. Preco by bol linux rozdielny?
Ked nieco potrebujes treba to nahlasit na bug tracker a oni ti to opravia. tak to funguje, netreba len nadavat.

UI, ovladanie, ekosystem - to nemyslis vazne. Gnome 3 alebo KDE mas prepojenia uz cez vsetko. Mozes tam mat integrovany FB,Email, ine IM, Dropbox, cokolvek. Funguje to bez problemov.

bezpecnost - treba si vybrat chyby ktore uz neexistuju a poukazovat na ne nie? Nic nie je dokonale tak isto ako BSD tiez obsahuje kopu chyb.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

aplikacie - ano, mas nejake pozliepance, ktore ti dokazu suplovat zakladnu funkcnost. tato ale niektorym ludom postacuje.

ui+ - ale stale nedosahuje kvalit iVeci. to, ze nieco existuje, este neznamena, ze to je dobre a ze neexistuje nic lepsie. v tomto pripade existuje lepsie spraveny ekosystem - apple.

bezpecnost - ano... castokrat aj pat rokov stare chyby...
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

7maniak toto co popisujes dokonale sadne na windows o)))
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nedostatok hier pre linux? Ty si posledne 2 roky bol kde?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

noze daj aspon 10 online hier - minimalne tak dobrych ako napr. elder scrolls online. a dalsich 10 aaa hier - minimalne aspon na urovni dragon age III.
potom sa mozeme bavit.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

len jebo sa hra na PC. na hranie je konzola alebo frajerka
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Dota 2, Witcher 2 Xcom, Civ 5, Natural Selection 2, Serious Sam 3, Crusaders Kings 2, Europa Universalis 4, Expedition: Conquestador, Raven Legacy of Master Thief, Empire: Total War,ShadowRun Returns, Borderlands 2,Bards Tale, Brutal Legend, Brken Sword 1,2,5, Dust, Hotline Miami... Atd, hier je dost. Ty si len plny sraciek. Tak isto mozes pouzit Wine a hrat hry co su len pod win
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

+ War Thunder a TF2
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://twitter.com/2K/status/541003305174839296
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevidim tam ziadnu online hru. bude asi tym, ze linux ziadne dobre nema, ci?
co sa tych hier tyka - bud su stare ako rit(broken sword) alebo zabugovane ako svina (total war). uznavam, mas tam par decentnych, ale ziadny novsi titul (max pol roka stary).

co znaci, ze hranie na linuxe je vyrazne obmedzene. ako cely system. ako vravim, linux je obmedzeny srot pre obmedzenych hlupakov.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

myslim, ze keby sme velmi chceli, tak aj online hru najdeme.

"minimalne tak dobrych ako napr. elder scrolls online"

trumfnut toto by nemal byt problem, lebo ta hra za vela nestoji.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ja nekupujem nove hry, ja ich kupujem len ked su v akcii alebo v bundle.
Mas tam Dotu 2- co je jedine online. Taktiez hravam Magic 2014,2015, Neverwinter online pod wine. Vsetko online. Taktiez Natural selection je online, Sanctum 2 je online. A kopu dalsich len ty si retard co to nechce pochopit takze tak. Co sa tyka novych hier tak mas novu Civ Beyond the earth tiez pod Linux. A kopu dalsich hier sa vyraba uz aj pod Linux, Napr novy UT, vsetky hry od Valve. Ale tak trep si svoje obmedzene nazory.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jo a Wasteland 2 je tiez pod linuxom bezi v pohode, ako kazda hra pod unity.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vid dole - to, ze jednemu cloveku nieco staci, neznamena, ze je to najlepsie mozne riesenie a neexistuje lepsie.

win, napr. z hlavy - lol, najhranejsia hra svete. lin nativne nejde.
online napr. wow, uo, everquest, eve... desiatky hier, co su tu roky a su dobre. lin port - ziadny. aoc malo volakedy, droply ho.

singleplayer - napr. bf4, cod, gta5, elder scrolls seria, fifa... tona novych dobrych hier. sice na stare konzolovky ako FFVI alebo ActRaiser castokrat nemaju, ale stale ich vychadza podstatne viac.
potom su tu konzolovky, android, ios...
a niekde na konci chvosta linux.

ale kludne, obhajuj si, v co veris. pravda je vsak len jedna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

z Hlavy som ti napisal plnu pic... hier ale ako vidim tebe je to u riti.
online napr. wow, uo, everquest, eve vsetky idu spustit cez wine.
Pravda je len jedna ze si kkt a hladas chyby tam kde nie su.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by mal niekto pustat nieco cez emulaciu a riskovat chyby, ked to moze spustit na systeme, pre ktory to bolo vyvinute?

tebe este nikto nevysvetlil rozdiel medzi kvantitou a kvalitou?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Slušne ryješ. Zviazaný v reťaziach, šlahajúc sa korbáčom, a ešte stihneš napísať do Linux friendly portálu: "Linux je na piču." Fajnšmeker.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je zasa den bludov? Alebo maniak este neprestal bludit?

- aplikacie:
3D grafiky: http://dopice.sk/byD
2D grafiky: http://dopice.sk/byE
Zaplatis, stiahnes, otvoris manualy,naucis sa, urobis a predas svoje vysledky. Staci len chciet a nemat len kopu reci.
Office: Jednoznacne Libre Office, ktore za 2 roky odstranilo kopu barier z MS Office dokumentov (aj ked este nieco ostava, ale podla tvojich reci ta pokryli na 200% z tvojich znalosti o office dokumentoch.

podpora: Tu mas ciastocnu pravdu, ale na Slovensku som nestretol jedineho BFU uzivatela, ktory by volal na MS Support. Mozno mam len smolu, ale vacsina sa pyta v okoli na zaklade osobnych skusenosti. No aj tak plati: Kupis distro a mozes sa obracat na podporu. So "zadarmo windowsom" sa tiez na MS Supporte maximalne zmienia s odkazom na e-shop. Takze zasa len "tvoja" polopravda.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

3D - autodesk entertainment creation suite
2D - adobe creation suite
office - MSO

vsetko, co uvadzas je pri najlepsom 4 liga. dobre maximalne tak pre jedno-dve specificke urcenie alebo nenarocneho uzivatela.
alebo mas snad aj nieco, co sa tomu horeuvedenemu vyrovna?

podpora - zadarmo windows? to myslis ako ukradnut software? typicky linuxak...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Lenže nenáročných používateľov je drvivá väčšina. Nenáročný používateľ tie drahé programy nepotrebuje, ani nevyužije. A je jasné, že program, ktorý sa predáva za stovky až tisíce USD bude mať viac funkcií než open source ekvivalent.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

to, ze si myslis, ze niekto nieco nepotrebuje este neospravedlnuje jeho nedostatok.

cize, zhodli sme sa na tom, ze na linux je malo kvalitnych aplikacii a aj tie najkvalitnejsie na linuxe podstatne zaostavaju za zabehnutym standardom (vid adobe cs).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie nezhodli sme sa na tom ty zasraty klamar.
Povedat o sw, ktory ti linkol vyssie, ze je to 4 liga, moze len neznaly debil tvojho razenia.

O technickej podpore opat klames a zavadzas, odskusane na vlastnej kozi s legalnym windowsom.

Nevies nic o nicom, si len kecalek, ktory nieco niekde videl, pocul a nadobudol o niecom mylne samopresvedcenie.

Klam a sir polopravdy tam, kde ti to uveria, tu akosi nemas sancu ty KLAMAR!
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase vlastna koza - tou moze argumentovat len neschopny hlupak.

to ako sa citis, a ako veci ty vidis, nezmeni nic na fakte, ze vacsina open source nema temer ziadnu oficialnu podporu. maximalne si mozes nieco dohladat na fore.
oproti tomu, ak mi napr. zhuci windows server, support je povinny do 5 minut problem vyriesit a do 15 minut celu zalezitost uzavriet, vratane spisania protokolu, co sa stalo a ako bude zabezpecene, ze sa to viac nestane.
ak ti toto niekedy zaruci bezne linux distro, tak ho zacnem uznavat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za ten support sa tazko plati, to ti asi uniklo. Podobne si mozes kupit support pre linux server, ak ho potrebujes.

"support je povinny do 5 minut problem vyriesit a do 15 minut celu zalezitost uzavriet"

LOL, a to kto poskytuje taky support? :D aspon nekecaj... fakt trapas.

Btw, odbocka. Vacsina domacich windows uzivatelov ma OEM windows, takze ziadny support nemaju v cene. Uz vobec nie oficialny od MS.

Je vazne zabavne sa bavit o serveroch a ignorovat linux. Mozno ti to uniklo, ale serverom linux dominuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw, ako prve - hlupost ako voda v kosi. ak mas oem verziu neprichadzas o podporu. pri win7, napr., prebera na seba celu podporu vyrobca zariadenia. cili, ak mas ntb HP s win7oem, tak ti celu podporu zabezpecuje na zaklade dohody s ms vyrobca zeleza - HP.

support - ano aj nie. plati sa za extra servis, napr. ako mam zazmluvnenu udrzbu datacentra. tam mi je servis, podla zavaznosti dosledkov vady, povinny riesit problemy velmi rychlo.

servery - su rozdelene na 3/10-4/10 linux (vdaka webserverom), cca 3/10 windows (korporatna sfera), zvysok unix-like (najma dolezite veci). nejako mi ta dominancia unika.
mainframes - 9/10+ unixovy zOS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Realne prichadzas o podporu, lebo HP bude schopne riesit iba trivialne problemy. Pre HP je windows len binarny blob a vidi, len to co mu MS dovoli vidiet. Ta podpora bude pravdepodobne vyzerat ako zoznam najcastejsich otazok a odpovedi, napr. ako ten OEM win. preinstalovat. Maximalne ti tak ten OEM win. znovu aktivuju ak im zavolas, ze ti to nefunguje. Toto ja nepovazujem za podporu.

Mne bolo smiesne ako si hovoril o tych 5-15 minutach. Da sa kupit rozny level supportu, ale toto by bol teda riadny extrem. Ani nechcem vidiet kolko by si za to ta spolocnost uctovala, ze by nejaky jej inzenier doslova byval u vas v datacentre, vzdy pripraveny fixnut problem do 5 min. V kazdom pripade ten support si kupis aj pre linux server, je to len otazka penazi.

a superpocitace >95% linux. inak by ma zaujimalo, co je to ten "zvysok unix-like (najma dolezite veci)"?
Odpovedať Hodnotiť:
 

realne zavolam HP, ti vyriesia. - ofiko_podpora==1
pri linuxe realne mozem maximalne hladat na nete. ak najdem. ofiko_podpora==0

k podpore - priklad. kokotsky sa ponahlas. ale fakt rychlo. niekam. kolko si ochotny investovat do toho, aby si vzdy dorazil nacas? a kolko si ochotny investovat do toho, aby si, v pripade necakaneho vypadku, sa dostal zase rychlo na nohy?
jednoducha nerovnica:
predpokladane naklady sposobene vypadkami - cena podpory > 0
a zrazu sa ti oplati aj draha podpora, ktora je lepsia v pripade zOS a win.

napr. solaris, rozne nas/cloud/file servre, specificke databanky...
holt unix je defaultne bezpecnejsi a ma odladenejsi kod. linux je zase jednoduchsi na ovladanie.

superpocitace - specificke zariadenia na specificke pouzitie. tam linux exceluje, to im nikto neberie. problem je, ked po linuxe chces siroky zaber ako v pripade beznych pc. tam hra linux tretie husle (po win a macos).
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre 7maniak: píšeš, ako by si zastupoval krachujúci Microsoft. Za každú cenu píšeš, píšeš, nečítaš protiargumenty, stále len dopredu, nevadí, že o 180 stupňov oproti pôvodnému smeru. Ala Win8-->Win10.

Si stratený. Rovnako ako Microsoft. Prehral si. Rovnako ako Microsoft. Obaja ste stavili na oblbovanie. Reklama oblbne istý typ ľudí, ale u profíkov nemáš šancu. Dlhodobo nie. Slovo dlhodobo je dôležité. Microsoft stratil rozvíjajúce sa trhy, stratil podporu EÚ, Británia ide proti Microsoft Office. Od zúfalstva distribuuje MS verzie svojho OS zdarma. Len slepý to nevidí. Microsoft je v sračke. Porovnaj si akcie Redhat a MS, looser.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

akcie, nechce sa mi, ak si dobre spominam, malo by to byt nejako takto:
rht - 800k po $60
msft- 25M po $50

takze hovoris, ze, ms ma vonku viac akcii vo vacsej suhrnnej hodnote a to je zle? alebo ako ta a tie tvoje konspiracne teorie mam chapat?

k tomu 'dlhodobo' - market share - win 90+%, lin 1.5%. mso je standard na pracu s dokumentami.
nemci sa vracaju od linuxu a lo spat k win+mso. lebo lin a lo sa ukazali ako nevhodne.
ako pises, kokota oblbnes linuxom rychlo, ale v dlhsom horizonte vitazi kvalita.

loose - volny, lose - prehrat.
nepouzivaj vyrazy, ktorym nerozumies, uboziacik.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak isto rozbehas CNC stroje pod linuxom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si typicky idiot, ohanas sa tu specializovanymi programami ktore v zivote na normalnom pc nepouzijes ale ok.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja som ti dal minus, ale lieky ti uz musi dat tvoj lekar.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

UI, ovladanie, ekosystem: Apple ma prepojene vsetky svoje zariadenia PRETO, LEBO SI ICH AJ SAM VYRABA! Ty... (chcelo sa mi tu nadavat a to strasnym sposobom, pretoze taky IQ potencial som uzdlho nestretol). Jednotlive distribucie pouzivaju rozne UI, staci si len vybrat. LXDE sa vyrazne podoba na WinXP-Win7. Ak ti chybaju identicke ikonky a temy z windows, tak staci len googlit a nahodit.

bezpecnost - Vtip? Ak sa tu NAJDE problem, tak je opraveny do par dni, maximalne tyzdnov. Obrovske mnozstvo chyb, ktore sa nasli na Windows rieseni mal Linux vyriesene uz 20 rokov dozadu. Na Windows boli a su 10-tky vaznych chyb ktore viac ako 1 rok neopravili od ich objavenia. Este na Windows XP SP1 sa dal poslat sietovy prikaz, ktory cudziemu uzivatelovi hodil BSOD, alebo si mu na dialku restartol system.

Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

takze mi radis vykradnut ine UI? dakujem, neprosim, podporim radsej original autora ako vykradnutu kopiu.

bezpecnost - n_tty.c pozdravuje. staci ti ako dokaz tvojho bohapusteho klamstva?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

NSA pozdravuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

opat som ti dal minus, chyba, ktora bola hned po uvedeni objavena a tiez aj opatchovana. lieky pre teba stale nemam, ale lekara urcite navstiv, zjavne je toho viac!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

chyba bola po piatich rokoch zneuzivania zachytena, po urcitej dobe aj opravena.
otazka - kolko ich este je?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na to, že si Linux ešte ani raz nepoužil, sa celkom "vyznáš". Z kadiaľ berieš info? Keďže husto kritizuješ Linux a vyzdvihuješ Windows, dovolím si tipnúť, že to bude nejaký firemný bulletin, pričom firma bude finančne spriaznená s výrobcom Windows. Lebo ak by si pozornejšie sledoval, čo sa deje na poli operačných systémov, tak predchádzajúci príspevok nenapíšeš a rovnako temer žiadny, čo si napísal pod týmto článkom ako 7maniak. Ty zjavne ani netušíš, aké boli objavené tento rok kritické chyby vo Windows a ktoré z nich neboli ani opravené. www.csirt.gov.sk vyhľadať: windows
Odpovedať Hodnotiť:
 

"akze mi radis vykradnut ine UI?"

Opat dokazuje tvoju debilitu a neznalost.
UI nie je patentovane.
Ktore si stiahnes, to pouzivas a nestaras sa.
Mas bibinko z toho, ze sa podoba na nieco zname, rovnako sa niektore veci z apple os, aj win os podobaju ma niektore linuxove distribucie.
To nemas sancu prekrutit.
Nepodporis original a ani autora, pretoze autor za to dostal jeden krat zaplatene a tym to pre neho hasne.
Autor na to nema patent a nikto mu dozivotne neplati patentove poplatky.
Takze ho ani nemozes podporovat.

Si hlupak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlupak ta robil.

nezabudni, ze to bol prave windows a osx, koho ui linux vykradol a koho ui pravidelne vykrada. kopia vykradnuteho ostava stale vykradnutym.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"... to bol prave windows a osx, koho ui linux vykradol ..."

Opäť si zaryl. Linux je jadro operačného systému, ktoré o UI ani nesníva. Čo sa týka Linuxu, si úplne mimo. Ako sa zdá, vôbec ti to nebráni písať o ňom anonymne vyslovené hlúposti. Považuješ to za svoje právo, povinnosť, potrebu, alebo čo ťa k tomu vlastne núti? Prečo radšej nepíšeš na Windows portáli svoje iste bohaté skúsenosti s týmto systémom? Namiesto toho sa tu tvrdohlavo snažíš ukázať, ako málo vieš o Linuxe. Keď nevieš, kľudne sa opýtaj. Isto zistíš, že sem prispieva viac ľudí, čo s Linuxom pracujú už roky a jesto čo sa od nich dozvedieť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozlisuj dve veci - linux ako OS a linux ako kernel.

btw, bez toho, aby linux nevykradol klikacie windows ui, tak sa na desktope nikdy nepresadi ani na tych ubohych 1.5%.
to je fakt a tvoje zvasty, uboziak, to nezmenia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozlisuj tri veci - linux ako OS (bez GUI - len konzolova distribucia), linux ako kernel, a linux ako OS vratane GUI nazyvany DISTRIBUCIA!!!

Takze ak doma ma 80% uzivatelov windows, tak ako pracovny nastroj maju na 90% windows pracovnu stanicu. (serverov zasa nie je az tak vela a na nich sa obvykle nechodi na stranky). Dalej uzivatelia travia polovicu dna v praci sedenim za pocitacom, kde si obvykle stihnu poklikat na svoje oblubene stranky, aby nemuseli doma.

Stacilo by na jednotlivych weboch lokalne odstranit pristupy pocas typickej pracovnej doby, a poslat statistiky nejakej globalnej spolocnosti. Vysledky by ta urcite prekvapili, ale urcite by to nebolo v priemere len 1.5%.

Napriklad moja rodina pred 3 rokmi mala 7xwin doma; 7xwin v praci; iny system sme nepouzivali. Dnes mame 4xwin doma;4xlinux doma (1 dualboot); 7xwin v praci.

Toto pozorujem aj v okoli, aj ked nie az tak skokovo ako u nas a utvrdzuju ma v tom aj komentare ostatnych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ad 1 - mea culpa... poucim sa :)

ad 2 - nesuhlasim. robotnicke profesie v robote pristup na internet nemaju. plus, vacsina firiem ma osetrene stranky, ktore mozes navstevovat priamo IT oddelenim.

ad 3 - typicka pracovna doba na 4 zmeny je 0000-2359. v tom pripade by bol podiel vsetkych os nulovy.

ad 4 - pre toto sa zvycajne neakceptuje osobna skusenost. kedze pouzivas linux, navstevujes linux fora a celkovo sa castejsie stretavas s linux pozitivnymi ludmi.
hrac hrajuci wow by ti napr. povedal, ze nepozna temer nikoho, kto pouziva linux. lebo wow na linuxe nativne nebezi a on sa dasto stretava len s hracmi a wow pozitivnymi.
robotnik by ti napr. za ten vyrok o sedeni a klikani pocas prac doby dal na drzku...
a mozeme pokracovat do nekonecna.
kazdy ma zo svojho uhla pohladu svoju 'pravdu'.
ak chces zistit ako sa veci maju, potrebujes mat presnu metodiku, stanovene a preverene meranie, etc...
tl:dr\ 1.5% je ok cislo. osobne som toho nazoru, ze je blizsie k dvojke ale moj nazor nezavazi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OMG - fakt pochybujem, ze si ludska bytost. Si nejaky strasne odflaknuty program, pokusom o umelu inteligenciu.

2. Organizacie, ktore uvadzaju statistiky o pouzivanosti operacnych systemov, resp. o pristupoch na ich stranky meraju na zaklade FUNKCNYCH zariadeni s nejakym operacnym systemom. Tie sa z uzivatelskeho hladiska podla mna delia na:
a) osobne (domace) pocitace - pre osobnu potrebu
b) firemne pocitace

Preco pre pana boha sem tlacis ROBOTNIKOV bez PC? Proste ked pristup neexistuje, tak sa nepocita!

To, ze som uviedol 80% doma, a 90% v praci predsa neznamena, ze v praci (100%) je nutne viac alebo menej pocitacov ako doma (100%). Nech to je (odhadom) 50mil. doma a 45mil v praci, alebo akekolvek ine cislo. Tym som chcel len naznacit, ze pocitace v praci, ktore pristupuju na ich webstranky, su vacsinou s windowsom.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si tym chcel len povedat, ze Robotnik pocitac doma ma, a v praci nema, tak to je uplne FUK! Pretoze existuje vela rodin, ktore nemaju pocitac doma, ale v praci ano, existuju rodiny, kde vsetci clenovia pracuju za pocitacom, ale doma maju len jeden.

A nocne zmeny za pocitacom su maximalne vratnici, a straznici budovy (napriklad), ale povedat, ze by bol podiel VSETKYCH OS NULOVY - to snad nemyslis vazne? Ved staci jediny pristup o 01:16 z iOS a mas 100%tny podiel MAC OS v nocnej zmene. No povedat, ze 100% ludi doma aj v praci spia, je nezmysel.

4. Ak pogooglis, tak WOW hraju hraci aj pod Linuxom. Takze zasa len bla bla bla.

S metodikou suhlasim, a preto vsade uvadzam, slova ako: napriklad, dajme tomu. No kazdopadne, su tie OS v statistikach zaznamenane podvojne vyrazne v prospech OS Win. a nevypovedaju o tom, ze uzivatelia maju nainstalovany Linux len na 1.5% zariadeni. Coho sa zdrzis v kazdej diskusii zubami-nechtami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"na ziskanie root prav ti ..." - pretoze uz ku vsetkym linux serverom ma nejaky Cinan a Rus root prava, tak preto si ho vsetky korporacie nasadzuju? Ked si linux nakonfigurujes ako amater, tak sa necudujem.

Windows 7-8.1: 7-11 GB na disku
Linux s podobnym mnozstvom zakladnych aplikacii 0.2 - 2 GB na disku
Aspon vidiet, kolko sena a bordelu Windows obsahuje.

Hry: Len na Steame bol uvedeny pocet 333 februari samostatnych hier. Momentalne ukazuje 1500 vratane vsemoznych DLC packov. Okrem toho existuju desiatky hier, ktore nie su ani v Steame a su pre Linux.

A to som Windowsak ako repa, s tym, ze skusam vo volnom case Linux asi 4-5 rokov.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

na nepotrebny bordel ano, na dolezite veci je tu zos. napr.

hry: voci 10K windows hram je to kvapka v mori. bezcenna. ako porovnavat nejaky tretotriedny tim z hornej-dolnej so slovanom ba.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Naštastie hry ktoré sa naozaj oplatí hrať sú dostupné aj pre Linux (keď nepočítam staršie tituly). Kvalitné a inovatívne AAA hry typu NFS a CoD nech sú kľudne naďalej Windows-only.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

>hry, ktore sa oplati hrat,...
>ak nepocitam starsie tituly...

vidim to ako win pre win, nakolko tam ide vsetko (aj starsie tituly).

Odpovedať Hodnotiť:
 

Napr starsie hry pod Win 7,8 nejdu ale tak isto aj novsie ako napr Kingdoms of Amalur: Reckoning
Odpovedať Hodnotiť:
 

KOA na sedmicke bezi v pohode... Nakolko je stale sedmicka podporovana, je tvoj argument nepodstatny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ale na 8.1 nebezi, takze pal vies kam...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bezi na aktualne podporovanej verzii. to staci.
win 8.1 som doma netestoval a vo firme sa nehram. mozem ti ale pozriet riesenie, a urcite nejake najdem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

KOA na sedmicke bezi v pohode... Nakolko je stale sedmicka podporovana, je tvoj argument nepodstatny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas problem.

aplikacie - klames
editor dokumentov...klames
Nedostatok hier mas pravdu, ale kedze linux nie je o hracoch, je to nepodstatne rovnako ako aj ty

podpora - v linuxe je nulova- klames, som na nom niekolk rokov, popri windowsoch a podpora je uplne v poriadku.
Sranda je to, ze som ju za tie roky potreboval asi 3x, zatial co u win (legalnych, keby si opat chcel dristat) to bolo podstatne viac krat.

UI, ovladanie, ekosystem - ked si mantak a nevies si to nastavit, tak ti naozaj neporadim.
Apple nie je ani zdalekadokonale a Linux ma ovela viac, ako si dokazes predstavit.
To by si ho ale musle poznat a pouzivat.


bezpecnost - ukaz mi, kde je dokonala a zaplatim ti pivo.
bsd ma chvalabohu vsetko toto dokonale osetrene....klames.
Otazka je, ci z nevedomosti, alebo zamerne.
Ale si len maniak, tak to pripisujem tvojej tuposti.

Nedokazuj nieco, na co zjavne nemas.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

nie nemam.
uvedom si kvalitu a vypovednu hodnotu tvojich argumentov. proti 1. - 2. triednym produktom sa snazis nasadit nejaku prinajlepsom 6. triedu a este ju aj odusevnene obhajujes.
ano, trabant je tiez auto, ale pretekat s nim offroad je trosku na zvazenie. uznavam, ze ta odvezie a ma mensiu spotrebu ako poriadny offroad, ale ak pride na nasadenie do praxe, bude tvoj trabant nehorazne zaostavat.

'argumentaciu' vlastnymi skusenostami si skrtni - dokazuje skor tvoju (ne)schopnost.

bezpecnost - AmigaOS 4. pijem porter, predom dakujem.

ps: co sa ti nepaci na bsd?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

definuj prvotriednu aplikaciu, aka to je? co musi splnat? co nesmie splnat? svoje domnienky mame vsetci, ale to si si uz urcite vsimol.

liekov vezmi aj dve balenia, budu sa ti hodit!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este stale mas problem maniacik.
Uz len taky, ze si nedokazal vyvratit to, ze prve dve odpovede ta odrovnali a ani si si neskrtol.

O kvalite si jasne mimo, nemas definiciu, tak mozes len suchat kratkymi klamarskymi nozickami a nie hovorit o 1-6 triede kvality.
Ten tvoj ospevovany hnoj je dobry (dobry je za 3), ale ani zdaleka nie 1 trieda.

Vlastne skusenosti neobkecas, pretoze su realne, na rozdiel od tvojich vymyslov a klamstiev/polopravd.
A neschopnost....tu si prave dokazal ty tvojimi tupymi odpovedami a NEargumentami v tejto diskusii.

Nedakuj, nemas nan narok, ani s amigou, ani s inym pouzivanym OS.

Kto hovori, ze sa mi na bsd nieco nepaci?
Potrebujes zvrtnut temu niekde inde a nenapadne zmiznut z debaty, v ktorej sme ta deklasovali?

Sorry, vyzer si vlastnu debilitu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ok, skusim inak.

standard na pracu s dokumentmi - microsoft office.
libre a ani ziadna ina nahrada nedokaze otvorit starsie programy mso a nesplna ani novo stanovene standardy - ooxml.
standard na grafiku - adobe cs.
na linuxe niet plnohodnotnej nahrady.

ak by sme napr. bodovali kancelarske prace:
- mso - 5 bodov za kvalitu a podporu, 3 body za ovladanie, 2 body za podporu.
- lo - 1 bod za kvalitu a podporu, 4 za ovladanie, 0 za podporu.
- bilancia: 10:5, lo je 5 tried pod mso.

to, ze to obmedzeny zaslepenec nechape, nezvaluj na mna.

vlastne skusenosti - obhajujes fakt, ze ak jednemu obmedzenemu tupcovi staci mb100, neexistuje nic lepsie a nikto iny ani lepsie auto nepotrebuje. co je hlupost.
tvoji rodicia boli surodenci, vsakze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono to je naopak kedze MSO nesplna standardy s docx a s doc a podpora odt je mizerna. Taktiez ooxml je odpad pretlaceny lobingom MS.
S tym Adobe mas pravdu su schopny ale tak isto mas alternativy pod linuxom ktore zvladaju to co CS.

Kedze tvoj bodovanie je subjektivne tak ma nulovu hodnotu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

tvoj nazor na ooxml ti neberiem.
faktom je, ze je to otvoreny iso standard a kazdy kancelarsky balik, ktory chce byt aspon trochu uzitocny, by s nim mal vediet pracovat.
tak isto je fakt, ze mso bol poslednych x rokov zauzivany standard.
preto, ak chce byt nejaky kancelarsky balik dobry, mal by vediet spracovavat aj subory vytvorene starsou verziou mso.
co lo nedokaze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ISO standard to moze byt ale MS ho taqktiez ignoruje. Nemas plnu podporu v MSO.
A kedze doc nie je open format tak chcem videt ako to budes vedet na 100% spojazdnit v niecom inom ako MSO.
MSO nie je standard len sa presadil vdaka tomu ze sa napaloval spolu s win xp.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo velke firmy, institucie, skoly a stat pouzivaju napaleny software.

skus sa zamysliet pred tym, ako vypustis nieco z hlavy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stat a skoly by mali pouzivat rozum a Open source a nie byt pod vplyvom lobingu a korupcie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stat a skoly by mali pouzivat a ucit to co pouziva vacsina. Ak bude 90% ludi pouzivat LaTeX, tak nech ho ucia skoly a pouziva stat. Netreba st~at~ proti vetru a pouzivat to, co vacsina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, skola ti ma otvorit oci a naucit ta informacie, ktore dokazes mozgom pouzit.

Dnes sa ale za skolu povazuje vtlacanie "jednostrannych, ucebnicovych" informacii do hlavy, kde sa baziruje na presnom frazovani. (zjednodusene) Takze namiesto toho, aby naucili BFU cloveka, ze dokument si v pocitaci pozrie tak, ze nanho bud dvojklikne, alebo cez kontextove menu zvoli otvorit, tak ho naucia: Klikneme lavym na Start tlacidlo, klikneme na Dokumenty, otvori sa nam okno, dvojklikneme na pozadovany dokument.

Takyto postup sa 70% ziakov nabifluje, pretoze to stara 55rocna ucitelka informatiky doslovne skusa na znamky!!! A potom vychadzaju zo skoly idioti, ktori tvrdia, ze sa musi ucit to, co 90% ludi pouziva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zalezi od skoly:

zds ti ma natlacit informacie do hlavy. zaklady. - aby si nebol sprosty
stredna ti ma natlacit informacie podla zamerania. - aby si vedel samostatne v obore pracovat.
vyska ta ma naucit vyuzivat info zo zds a strednej tak, ako by ti to samemu nenapadlo. - aby si sa vedel rozhodovat a riadit tych hore.

to by mali byt imho osnovy.
takze to co pises je akceptovatelne na zds, zniest sa to este da na strednej, ale na vyske by za to mali 'profesorku' vyhodit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bola reakcia na _roob-a (DSLko ma trosku nedotiahnute odpovedanie)

"zniest sa to este da na strednej, ale na vyske by za to mali 'profesorku' vyhodit."

Takto sa bohuzial vyucuje a az na VS student narazi na niektorych profesorov, ktori ucia studentov "rozhodovat sa a pouzivat vedomosti". No to je v dnesnej dobe zriedkave. Uz pred 10 rokmi nastaval obrovsky zlom v style vyucovania a skusania (koli financovaniu skol).

Starsi clenovia rodiny a znami mi rozpravali ako ich buzerovali na chemii, fyzike a inych praktickych predmetoch, kde aj na znamku 4, to ziak MUSEL chapat. Dnes je znamka 4 alebo E udelena tomu, kto nepovedal 40-60% pouciek, ale nikoho nezaujima, ze ani vela z tych, co maju 1 alebo A, tomu nerozumeju!

Osnovy su totiz riadne zaopicami a odrzakluju presne tych ministrov skolstva vo vlade, co sa tam striedaju a neriesia tupost naroda.

Odpovedať Hodnotiť:
 

linux je zadarmo a apple nie :D tym padom to vyhral :)
o tom botnete v jadre tu citam uz milionty krat ale dokaz ziadny :)
no a keby nie je linux dobry tak sa nepouziva - kupodivu sa pouziva a tym padom nie je co dokazovat :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja snivam o svete, kde si kazdy bude pouzivat OS aky chce a nebude sa starat, toboz nie presviedcat druheho o svojom nazore. Mame tu clanok o jadre, preco sa jadro porovnava s aplikaciami? Linus si vymyslel jadro, dalsi ho rozsirili, vymysleli nejake aplikacie a tak. Linus nevyraba tablety, ani notebooky, ani aplikacie, tak porovnanie s Applom nema zmysel, ani s Microsoftom celkom nie.

Prijmime konsenzus, ze kazdy OS sa mozno hodi na nieco ine. Napr. na desktopy win, na firmwary lin... atd. A komu sa co paci. Ja roky pouzivam na sovjich pocitacoch linux, a robi sa mi v nom lepsie, ako vo windowse, no nenainstaloval ani neodporucal by som ho nikomu, kto si ho ma sam spravovat (tym nemyslim napr. urady... kde by to mali spravovat skoleni technici).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ja tiez snivam, ze pod kazdym clankom majucim nieco spolocne s operacnym systemom sa nestrhne trapna prestrelka lin/win, ale dozviem sa nieco aj k veci. Napriklad o overlayovani FS som doteraz nevedel, zaujimali by ma konkretne (ne)vyhody overlayu na blokovej urovni cez mapper a tak. Dakujem za informaciu, ze si to mozem vyguglit. Ked to povie niekto par vetami, je to prinosnejsie a rychlejsie, ked ma bude zaujimat podrobne, vyguglim si. Btw. vyguglit si mozem aj flamewary a predsa sa tu so zeleznou zakonitostou opakuju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Overlay ma hlavne tu vyhodu, ze clovek moze mat zaklad len raz, nezapisovatelne a k tomu rozne modifikacie.

Napriklad je mozne "upravovat" CD, ktore ma clovek v mechanike a nie je prepisovatelne. To sa pouziva pri LiveCD. Potom je mozne si zmeny toho CD ulozit a zaberie to len par MB.

Alebo jednoducha uspora dat "zadarmo". Mam 100 4GB obrazov systemu - kazdy ma zakladny system a nieco naviac. To naviac sa da dat do overlay fs a prakticky nie je treba drzat 400GB upravenych systemov. Staci drzat len zmeny.

Realne sa to pouziva aj pri izolacii aplikacii. Kazda aplikacia sa nainstaluje na iny overlay a navzajom sa nevidia, nemozu sa na disku ovplyvnovat (ovplyvnovanie inde sa zariaduje inak). Toto pouziva docker.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dik, dovod a sposob chapem. Skor ma zaujimalo, ake vyhody a nevyhody ma vseobecny overlay na blokovej urovni (v clanku spominali device mapper) a overlay podporovany priamo filesystemom. Napriklad keby som nechcel pouzivat nejaky overlayFS, ale ext4 s tym, ze overlay by zabezpecovala nizsia vrstva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

njn vzdy sa najde nejaka Windows socka co sa nevie zmierit s tym ze pouziva druhotriedny OS (Windows) ktory by uz davno neexistoval nebyt toho ich obrovskeho marketingu a toho ze Windows je predinstalovany na vsetkych laptopoch
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"bezpecnost - botnet v jadre?"

wow
Odpovedať Hodnotiť:
 

nedostatok hier:

http://oi62.tinypic.com/3133exl.jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

win - 3-4 tisic, s datadiskami a dlc hodne cez 10K.
chybaju online hry, malo aaa titulov, neficia stare hry...

vyssie sa to rozobera poriadne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravny hipster nema pocitac ale pisaci stroj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali ste ba mysli BSDM?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

jasne, bratm.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Este chvilu s tym pokracujte a Arch sa definitivne dostane na hate list ako napr. Jehovisti (ked uz tam davno nie je)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

uz je, bratm, uz je :)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Chyba tu info, ze im posledna a pravdepodobne aj predposledna verzia 3.17 nahodne pada a stale nevedia preco.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To som chcel napisat.

Oprava - podla poslednych info miestami aj usudzuju, ze 3.17 vlastne nepada, resp. to bolo uz opravene. To vyzera ako iny bug alebo nieco, co tam bolo backportnute z 3.18.

Nie je to "pad" v klasickom zmysle slova. Akurat sa niekde jadro CPU zdrzi dlhsiu dobu, nereaguje na medziprocesorove interrupty a neaktualizuje citac pre watchdog. Watchdog potom vyvola kernel panic. Watchdog sa da odstavit, ale potom sa aj tak kernel niekde "zasekava", teda je spomaleny, hoci nejak funguje.

Najhorsie na tom vsetkom je, ze sa zle hlada chyba - niekto pisal aj o moznom probleme s watchdogom, ale tam to podla mna nie je. Vyzera to na problem s implementaciou RCU...

A posledny tip od Linusa bol, ze to, co sa da pozorovat na novom jadre, je vidiet len na testovacom stroji (vystup na seriovy port trva v terminologii rychlych CPU prilis vela jiffies).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akoze? Kernel panic to uz nerobi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To zalezi od konfiguracie. Ked si kernel skompilujete bez watchdogov, tak to kernel panic urcite robit nebude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne funguje 3.17, ale 3.18 mi crashne napr ked zatazim procesor a disk sucasne skrz google maps napr. nehodi to kernel panic ale zamrzne to. 3.17 to nerobi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by ste pridat do clanku kde si "ten" Linux 3.18 sosnut napr.

Linux Kernel Source Packages >>> http://dopice.sk/byY
a
Kernel Mainline Archive >>> http://dopice.sk/byX


A este tip pre autorov DSL ako s tym AV Comparatives ;-)

Novy trojan pre Linux >>> http://dopice.sk/byW


Odpovedať Hodnotiť:
 

ten trojan je fake, nikto nikde nezverejnil nic, ziadne informacie, ziadne detaily, nic, co by sa tykalo linuxu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono v tom blogu je to celkom popisane, ale skutocne detaily chybaju. je to proste staticky zlinkovana binarka, ktora cita vsetky pakety ktore pridu na urcity interface. ak su to specialne pakety od utocnika, tak vykona co v nich je. preto ju neodhali netstat, realne nepocuva na ziadnom porte, len pasivne cita vsetko co pride na dany interface. trosku zavadzajuco posobi tvrdenie, ze nepotrebuje bezat pod rootom. nie, nepotrebuje, ale to potom musi mat povolene CAP_NET_RAW, ktore jej moze povolit prave len ten root.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár