neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Štandardné šifrovanie v Androide 5.0 spomaľuje prístup k dátam o 50% až 80%

Značky: Androidšifrovanie

DSL.sk, 24.11.2014


Štandardné šifrovanie dát uložených na mobilnom zariadení v Androide 5.0 Lollipop na jednom z prvých zariadení s týmto OS, Nexuse 6, spomaľuje prístupové operácie k dátam až o 50.5% až 80.7%.

Na základe svojho testu s využitím benchmarku AndEBench to tvrdí Anandtech.

Dosahované rýchlosti

Na nových zariadeniach s predinštalovaným Androidom 5.0 je šifrovanie štandardne zapnuté, pričom na Nexuse 6 ho užívateľ vôbec nemôže vypnúť. Za účelom zistenia dopadu šifrovania na rýchlosť ale Motorola vyrábajúca tento smartfón poskytla Anandtechu obraz operačného systému s vypnutým šifrovaním.

Testy preukázali medzi Nexusom 6 so zapnutým a vypnutým šifrovaním veľký rozdiel v rýchlosti čítania dát, sekvenčnom aj z náhodných pozícií, a tiež pri zápise na náhodné pozície. Najväčší rozdiel bol dosiahnutý pri sekvenčnom čítaní, bez šifrovania čítal Nexus 6 dáta z internej flash rýchlosťou 131.65 MB/s a so šifrovaním 25.36 MB/s.

Pri náhodnom čítaní 4 KB blokov to bolo 16.64 MB/s vs 6.18 MB/s a pri náhodnom zápise 2.85 MB/s vs 1.41 MB/s. Dosahované rýchlosti pri sekvenčnom zápise Anandtech nezverejnil.


Dosahované rýchlosti pri sekvenčnom čítaní (graf: Anandtech)



Pre porovnanie Anandtech uvádza aj rýchlosti dosahované na Nexuse 5 bez šifrovania, s Androidom 4.4 aj Androidom 5.0 Lollipop. V prípade čítania sú rýchlosti Nexusu 6 pri zapnutom šifrovaní nižšie aj ako v prípade Nexusu 5, v prípade náhodného zápisu je Nexus 6 so šifrovaním rýchlejší ako Nexus 5.

Šifrovanie v Androide

V Androide bolo kryptograficky bezpečné šifrovanie podporované už od Androidu 3.0, doteraz ale nebolo štandardne zapnuté a využívala ho tak len malá časť užívateľov. To sa s Androidom 5.0 mení a šifrovanie bude na nových zariadeniach štandardne zapnuté.

Šifrovanie v Androide využíva technológiu dm-crypt s algoritmom AES a podľa dostupných informácií podobný manažment šifrovacích kľúčov ako linuxový štandard šifrovania LUKS. Dáta sa tak šifrujú pri inicializácii náhodne vygenerovaným 128-bitovým kľúčom a tento kľúč je uložený zašifrovaný pomocou kľúča odvodeného z hesla užívateľa.

V akej konfigurácii je LUKS v Androide použitý nie je jasné, technológia ale umožňuje ochrániť dáta aj pri slabých heslách užívateľov vďaka výraznému predĺženiu doby skúšania správnosti jedného hesla.

Šifrovanie vs rýchlosť

Šifrovanie malo samozrejme negatívny dopad na rýchlosť aj u predchádzajúcich verzií Androidu. Dopad závisí aj od použitého hardvéru a úrovne hardvérovej podpory šifrovania.

Či je u Androidu 5.0 respektíve u otestovaného Nexusu 6 problém vypuklejší ako u predchádzajúcich zariadení s nižšími verziami operačného systému nie je jasné.

Kým ale u predchádzajúcich verzií mali užívatelia na výber a mohli si vybrať medzi vyššou bezpečnosťou a vyššou rýchlosťou, na nových zariadeniach minimálne v prípade Nexusu 6 je šifrovanie už povinné a oficiálne si ho užívateľ nemôže vypnúť. Užívateľ tak nemá na výber a jeho Android je pomalší ako by na rovnakom hardvéri mohol byť bez šifrovania.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Tento pseudosystem aj niekdo pouziva ?? som myslel ze to je iba na vyuku ako nerobit OS. ;-)
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Android sa mi už tiež nepáči, ale zbytočné vyrývanie a rýpanie som ti dal -
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Android bol niekedy super, som rád že bol, ale nepočítam sním do budúcnosti.

Android = reklamný mor
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Od zaciatku bolo cielom androidu stat sa reklamnou platformou a ocakavania googlu sa uz naplnili ci sa ti to paci alebo nie
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Páčil sa mi, ale už nie - preto ho nepoužívam.
Prehliadač Google Chrome je nebezpečný ak IE pred piatimi rokmi.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

fiiha, odbornik...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No vidis, keby ty a tebe podobni za aplikacie platili, nemuseli byt financovane reklamou.

Aj ti programatori musia z niecoho zit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak niekto používa telefón služobne a na podnikanie, nemôže svoje kontakty odosielať googlu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak neposielaj.

Ked pridavas kontakty, pridavaj ich do Exchange accountu (mas tam taky combobox hore, kde si to mozes vybrat, s ktorym uctom sa novy kontakt bude synchronizovat), nie do Google.

Alebo tam Google ucet nepridavaj vobec. Sice nebudes moct do Play Store, ale ked ho aj tak nepotrebujes...

Sam som tak kedysi fungoval, jediny sync som mal kalendar/postu/kontakty s Exchange serverom. Dnes uz tam mam accountov viac a vzdy si vyberiem, kam novy kontakt pojde.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ano zbieraju udaje o kazdom a vsetkom ale pre nich ma vypovednu hodnotu tvoj zoznam alebo tvoje meno taku ako pre mna tvoj nick a robia to len koli svojmu biznisu no ale kludne ich rovno zlikvidujme ved po nich urcite nepride pouceny novy "google" je to ako nahanat sa za chvostom neprihlasis si system ku kontu ? NEVADI oni s tebou aj tak vyj3bu skor ci neskor pretoze su na spicke masovy vyhladavac krizom cez vsetky platformy dalej najpouzivanejsi mobilny system na svete najvacsi interaktivny system jeden z najlejsie zmapovanych systemov zemegule (to co mas na google maps je nic oproti tomu co maju oni k dispozicii) jedno z najvacsich datacentier a teda jeden z najvacsich vypocetnych vykonov na svete a TY SI S NIMI VYROBIL LEBO SI NEDAS KONTA DO GMAILU KDE TIE MILIARDY LUDI A UDAJOV MAJU URCITE INU AKO STATISTICKU HODNOTU lebo administrativny pracovnik stiha kategorizovat kazdeho a vsetko pohladom cloveka :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem je ten. Ze aj keby ja kontakty strazim v nokii 3310. 98% ludi ma cloud sluzby a kontakty synchronizuje pomaly aj na azet a facebook. Takze.. ak masa prezradi moje cislo a sietovo (cez sest ludi pozname aj obamu podla facebooku) tak tie 2% clanky ako ja alebo iny paranoid s nokiou 3310 neurobi prakticky vobec ziadnu skodu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jasne ze ne, ja ma cijanogén
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

skôr ciganogén.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

hmm a vies ze tu ide o hw podporu sifrovania a OS s tym nema vela spolocneho? Chodte sa stazovat k vyrobcovi HW.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

V tomto pripade o nepodporu.

Procesor v N6 ma hw podporu sifrovania, ale nie je publikovane, ako ju vyuzit, je dostupny iba closed-source modul. Nikto normalny neda do open-source OS podporu sifrovania zalozenu na closed-source. Qualcomm mal na vyber, moznost nevyuzil.

V novsich procesoroch ARMv8 to je uz ina tema, tam su potrebne instrukcie na sifrovanie sucastou standardnej instrukcnej sady.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale v nexuse by nemal byt opensource android ale ten proprietarny. Skor mi to pripada, ze pohnojili ten driver a je len otazka kratkeho casu az to opravia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved sa stazoval spravne. Nexus je HW postaveny podla specifikacii od Google a ten tam zjavne nechcel CPU s HW podporou pre AES. Inak by to nebol ziadny problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co ma HW spolocne s OS, na ktory sa dotycny stazuje? Tento problem nemusi byt vobec taky vyrazny na inom HW s rovnakym OS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja som sa na aktualizaciu tešil a po aktualizacii mi ide tablet skutočne pomalšie, zasekava sa, ma spomalene reakcie..neviem určiť či je to sposobene šifrovanim, ale ak sa to aj tak neda vypnuť tak s tym nespravim nič.. maximalne tak možem čakať na 5.0.1
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

nemyslim, ze mas pravdu, ja po update mam akurat v nastaveniach -> zabezpecenie -> sifrovat telefon moznost ho zasifrovat, by default zostal nesifrovany, skus sa tam pozriet, tipujem ze sa to da aj revertnut (alebo zalohuj a sprav faktory reset a nesifruj, ked je to pomale a nepotrebujes to)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

s ipadom nemam takyto problem kup si ipad zachranis nervy
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Okrem iPad3 ktory dostal slabsie CPU a podla mna nemal vobec vyjst na trh v takej konfiguracii ako vysiel. Pri iOS 8 sa uz zacina tento nedostatok prejavovat naplno
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Jasne, ze nemas, kedze s tym ani vela neurobis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas ho rootnuty? Ci problem nie je tam.

Pokial si system updatoval, tak sifrovanie zapnute bez moznosti vypnut nemas. To maju iba zariadenia, ktore su standardne dodavane s Androidom 5 (teda N6 a N9).

v kazdom pripade, problem vyriesis nainstalovanim povodneho image (ktore ti zmaze vsetky data...).

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz sa neviem dockat kedy sa zbavim androidu a presedlam na WP.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Ja som presiel na iOS a nelutujem. Aj napriek vyrazne osekanym moznostiam je to ovela prijemnejsia skusenost.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

ja som stastny s androidom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kolega momentalne chrochce blahom pri BB 10 OS- v pracovnej sfere je vraj neprekonatelny- doteraz vyskusal uz vsetko.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Môžem potvrdiť to BB
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Mozem potvrdit rychlost. Avsak dostupne aplikacii, oproti androidu -- 10percent.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aktuálne mam Lenovo A536 s Androidom 4.4.2.
Vzhľadom na konfiguráciu Lenova, tento Android šlape brutálne rýchlo, bez zásekov.

Starý Wildfire S to áno, to bol problém, ale nové telefóny a nie tak cenovo drahé (Lenovo A536 cca 120€) zvládajú beh bezproblémovo.

To že Android bol kedysi starý a zasekaný, už neplatí.

WP som mal istý čas, ale nepáčil sa mi. Iphone som mal chvíľku ale taktiež sa mi nepáči. Odkedy mám tento Lenovo, nie že nedám na Android dopustiť, isto mi vadí reklama ktorá je v aplikáciach, keďže samotný android tieto reklamy nepúšťa, nepovažujem to ako problém Androidu.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez pisem z BB10 na Q10 a je zatial TOP co sa prace tyka. Nerozumiem ako moze niekto pracovat s/z celodotykoveho... resp androidu (mal som aj ten. Ale s hw klavesami)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som presiel z Nexus-u na iPhone 5S, kazdy den lutujem...
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Aj nejake dovody tej lutosti by si mohol opisat. Jedina vec, ktora mi je znama je, ze s Nexusom si mal podstatne viac moznosti na SW a customizaciu OS.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

a tym si povedal vsetko
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

asi tak :) niekto potrebuje ku stastiu kazdy den menit a posuvat widgety na ploche
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

nemusime menit a posuvat. staci ze tam vobec su. teda skor nie su, kedze s polutovanim musim oznamit, ze som majitelom mobilu s iOS a nie Androidom.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

od iOS8 su aj widgety
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zial, iOS8 je od 4S, takze s mojou 4 som nadalej bez tychto zakladnych veci ktore ma android od pociatku (widgety, klavesnice a dalsie veci ktore mi chybaju)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zariadenie iOS je momentalne jedine, ktore som dokazal vo frustracii hodit o zem (ok, malo hw problem, ale sw to este zdoraznil). To sa nepodarilo ani Symbianu.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ludia naokolo to s tebou musia mat tazke. Tipnem .. statna sprava?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Este ze sa nezivis odhadovanim ludi okolo teba. Posiel by si hladom.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Od vtedy čo som odparkoval svoju Koenigsegg Ageru R do garáže, a jazdím na kolobežke, mám oveľa menej problémov s údržbou, nastaveniami a možnosťami môjho dopravného prostriedku. Asi toľko ku Tvojej logike iOS vs. Android.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ale si mu dal, chmuľovi jednému epláckemu :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem celkom logike googlu. "Chcete bezpecnost? Tu mate bezpecnst ci sa vam to paci, alebo nie! A to, ze vam novy mobil pojde jak 3 roky stara masina je uzivatelska dan, ktoru sme ochotni podstupit pre vas!" To uz su jak Fico s jeho istotami.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Takéto problémy väčšinou vznikajú, keď programátori rozhodujú o veciach, ktoré by mali riešiť UX dizajnéri. Android tým na začiatku dosť trpel. Snáď to už od 5 nebude systém "od geekov pre geekov".
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

si nevidel ten hipsterteam co robi v googli material ui?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Som rad ze UX dizajneri nerozhoduju o sifrovani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"V akej konfigurácii je LUKS v Androide použitý nie je jasné, technológia ale umožňuje ochrániť dáta aj pri slabých heslách užívateľov vďaka výraznému predĺženiu doby skúšania správnosti jedného hesla."

Takze obhajujete spomalenie telefonu tym, ze sa predlzi cas skusania hesla :D To chcem!!!
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

:) Nie, to je iná vlastnosť LUKS vyplývajúca zo spôsobu jeho fungovania, keď sa šifrovací kľúč odvádza z hesla mnohokrokovou PBKDF2.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Myslim, ze ste zahltili jeho queue skratkami a jeho IQ to nebude schopne rychlo pochopit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslím, že on IQ nemá, on má totiž len I po Q ešte nedošiel :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ahojte všetci! Viem, že to sem veľmi nepatrí (veľmi sa ospravedlňujem), no prosím poraďte mi tí, ktorí majú skúsenosť s root-om Android tabletu (ešte som nemal žiadny tablet). Uvažujem nad kúpou tabletu z Číny -Onda V975i, s Androidom 4.2. Viem, že tam majú byť aj čínske aplikácie. Moja otázka-keď urobím root daného zariadenia, vymažem tak len príslušné nechcené aplikácie (a nič sa neudeje so samotným systémom) alebo sa "rozhádže" celý systém Android 4.2? Vďaka ešte raz za pomoc a radu :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tablety z Číny kupovať neodporúčam. Často sa stáva, že príde akurát vadný kus a posielať to späť do Číny nie je lacný špás.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ahoj kupovat z ciny to je loteria, urcite nie hento ,to uz radsej si kup nieco z druhej ruky a mas to istejsie.Inak podla mojho nazoru sa oplati pripaltit o niekolko eur viaz za kvalitny HW lebo pri hentych cinskych sr***ch stratis nervy a konieckoncou aj penize.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pripájam sa. Ak budeš mať šťastie je to v pohode ak sa to bude kaziť prišiel si o peniaze. Ale k tvojej otázke. Ak sa rozhodneš kúpiť root ti umožní odinštalovať čokoľvek, napr cez link2sd, ale opatrne aby si neodinštaloval dôležité veci. Dopredu by so sa ale pozrel, či sa ti root na danom zariadení podarí a ako nájdeš to napr na xda-developers.com.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som na skuskku kupil nejake 'LED' svetla a katastrofa na EBAY su to bckove az cckove veci ktore by sa inak nepredali a takto ich asi predavaju zamestnanci ktory sa k nim nejako dostali, skoro 80% tychto veci sa pokazi ,nehovoriac o tom ze veci na 230vac mozu byt zivotu nebezpecne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A ake parametre si sledoval u tych LED svetiel? Pretoze ak neberies do uvahy cipy, ich efektivitu, tak sa nedivim, ze si kupil stare sunty, ktore vela zeru, malo svietia, maju zastaralu elektroniku a este aj zly odvod tepla.

Treba sa vyhnut vsetkym cipom, okrem SMD2835, SMD5730, SMD5630.

Cipom SMD3528, SMD3014, SMD5050 je treba sa oblukom vyhnut.

Dalej treba volit e elektromiku, ktora je stavana na siroke napatove spektrum od 85V - 265V. Su odolnej voci vykovom napatia a su technologicky najnovsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3014 maju celkom fajn efektivitu.. mam doma pasiky s efektivitou cez 100 lm/W. 3528 a 5050 to ti davam za pravdu. Je to odpad, vela zerie na to kolko svieti..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nezmysel! Vykon cipu SMD3014 je 0,01 Watt.

Pre porovnanie: SMD5630 ma vykon na 1 cip 0,5 Watt.

SMD3014 100 lm na 1 Watt neda ani ked sa na usi postavis.

Najefektivnejsi cip dnes je SMD2835, ktory da 100-110 lm/Watt, ale aj to len teoreticky, pretoze prakticky sa cipy zatazuju iba na cca 75 az 80% kvoli zivotnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A este detail. SMD3014 je este horsi ako SMD3528, ktoreho vykon na 1 cip je 0,08 Watt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vďaka za rady!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som mal tablet z hongkongu (110€ s poštovným, dph a ako darček k tomu bolo puzdro, čo sa u nás predávalo za 14€), ktorý som po roku predal za 80€.. u nás sa v eshopoch predával za vyše 150€ bez poštovného a bez obalu.. potom po roku za 130€.. bol som s ním spokojný, len som ho už nepotreboval.. teraz mám z hongkongu telefón za 300€ a tiež spokojnosť.. pozri si fóra, tam máš popísané ako sú spokojní iní, alebo nájdeš alternatívy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Normalne si kup ofiko Nexus 7 za 200 eciek a budes vysmiaty, vyhnes sa vyssie spomenutym problemom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v BB Q5 mam zapnute sifrovanie a ziadne spomalenie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lebo ti evidentne nefunguje
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

evidentne mas spomaleny android a teraz zavidis
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nejde o to, ako pomale to je alebo nie je, ale ma vobec nejaky z mobilov sifrovaci co-processor, ktory by to vedel robit on-the-go? alebo su tie percenta (80%) uz pri pouziti toho co-processora?


v takom pripade by som sa necudoval, ze to niekomu po update zacalo strasne sekat(algoritmus pocita hlavny arm procesor) a inym zase sa nic nestalo (cez standardny AES co-processor, co je hadam najpouzivanejsia sifra na svete, a teda aj tych co-processorov musia byt mraky).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked sa sifroval Windows Truecryptom na Win XP ci Win 7 tiez som mal pomalsie citanie aj zapis. Pokial nieje HW ssifrovanie v CPU/radici tak to je jednoducho vzdy pomalsie. Akoze fakt objav Ameriky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked sa sifroval... ja este sifrujem ;) ale vzhladom na SSD necitim ziadne spomalenie... skor je spomalenie z dovodu samotneho win 7 (na xp nikdy nic spomalene nebolo, ved ten ma minimalisticke naroky na HW)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako milujem ked si niekto kupi nejaky phone za 80euri s androidom.Ked len pozrem na ten hardware tak mi je zle.A potom pride sem picovat aky je android napicu system.Tak si kup iphone6 za 600euri a choj ospevovat ios aky je naj system na svete
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Ono ja si myslím, že v diskusiách si šudia chcú ospravedlniť tú investíciu do iX zariadení. Jednoducho povedané iX zariadenia sú dobré a majú vyladený systém, žiaľ za cenu neskutočnej predraženosti. Samozrejme to platí aj pri androidoch, nakoľko vlajkové lode sú tiež predražené, ale nečudujem sa, pretože sú výkonovo niekde inde ako iX zariadenia. O kvalite androidu sa človek presvedčí až keď používa čistý android a hlavne už spomínaný cyanogen mod. Ja mám Xperiu L čo je dá sa povedať lacák mám tam 4.4.4 android a chodí to neskutočne oprotí továrenskému image. Potom výkonostné a hlavne cenové porovnanie s iX zariadeniami je niekde inde.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ja bezim na MIUI a tiez je to oproti standardnemu androidu riadny rozdiel..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Súhlasím MIU je skvelí a má perfektné možnosti. No má to nevýhodu, že musíš mať telefón na ktorý je podpora. Mal som MIU na xperia S no prestali vydávať aktualizácie a dal som ho preč. Ale ak máš podporovaný phone tak je to skvelá rom-ka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim. MIUI je neskutocne vyladeny, aj ked battery life nie je najlepsi. Mne akosi nesadol. Ale skusal som od prvych dostupnych verzii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vydrz baterky je podla mna paradna.. Pri mojom beznom pouzivani t.j. telefonovanie a surfovanie + 2 SIMky mi vydrzi 2-3 dni, podla toho ci sa vecer aj hram alebo nie :)
Moja vydrz je realna t.j. na noc ho nevypinam t.j. vydrzi non-stop cca 60 hodin. Keby som ho pouzival ako niektori, iba na telefonovanie, tak by drzal mozno aj 5 dni :)
Mam najlacnejsie XiaoMi a spokojnost nad mieru. Skusal som uz kadeco, ale stale bol v niecom problem. S MIUI nepotrebujem riesit takmer nic, vsetko co pouzivam je uz priamo v ROMke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako si sam povedal. Mas najlacnejsi xiaoMi, to znamena nezere vykona s tou baterkou pohoda 3 dni. Keby si mal cisty android, vydrzi ti 5 dni. Taktiez to zalezi od verzie MIUI, modemu, jadra, pouzivania, zapnutych/vypnutych veci atd atd atd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som predtym drahsi telefon len s dvojjadrom a troska mensim displejom a po 24 hodinach musel ist do nabijacky.. A to som este vypinal wifi ked som ho nepotreboval. Teraz mam 4-jadro s vacsim HD displayom a permanentne zapnutym wifi cez den a vydrzi takmer 3x tolko pri rovnakom pouzivani. Vlastne este narocnejsie ho pouzivam, kedze ide vsetko plynulejsie. Vsetko co malo klasicky android bolo nepouzitelne na lacnejsom hw.. Este ako-tak sa dalo robit s CM7, ale tiez to nebola ziadna slava. MIUI mam vzdy aktualne. Na lacnejsich telefonoch je aktualizovane cca 1x mesacne, na drahsich kazdy piatok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezabudaj ze anodrid ma priblizne 3x vacie naroky ako iOS preto aj tie porovnania specifikacie su niekde inde. Naco ma byt iOS s 3 GHz 8-jadier ked ide 60 FPS na 1.5 GHz CPU ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V tomto s tebou celkom nesúhlasím. To čo android spomaľuje sú zväčša aplikácie tretích strán a nadstavby výrobcov. Kráľom je asi Touchwiz, ktorý neskutočne spomaľuje systém. Ďalší žrút je napr. facebook. Je pravda, že výrobcovia to tam dávajú a je to teda súčasť androidu, ale ako som písal skús čistý android, aj na jednojadrovom 1GHz telefóne s 512 ram a uvidíš ako to chodí. A potom si porovnaj cena výkon. Ďalej by sme mohli diskutovať aj o multitaskingu iOS a android, čo tiež je na dlhú diskusiu. Nechcem teraz riešiť čo je lepšie, mne sa zdá užívateľsky lepšie riešený android model, no ak máš toho pozapínané veľa, má to vplyv na odozvy systému. Ale mne osobne sa nepáčia riešenia typu bude to vypnuté a hotovo. Takto ma prekvapil napr. tablet s os Win 8.1. dá sa povedať že má neskutočnú výdrž na baterku, len má to háčik, akonáhle ho uspíš, tak sa naozaj uspí a vypne aj sťahovanie napr.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ešte k iOS, vieš ono to je jednoduché ladiť softvér na dokopy 10 zariadení bežiacich na tej istej platforme. A potom si všetko kompenzovať cenou produktu ako celku. Jednoducho nemáš na výber. Chceš iOS alebo MAC OS musíš si kúpiť iX zariadenie. Ak niekto bude namietať, že existuje možnosť rozbehať MAC OS aj na niečom inom, áno je to možné ale potom sa celkom o stabilite nedá hovoriť. A už vôbec nechcem načrtnúť tému ako Apple rieši problémy a chyby, ktoré sa skoro vždy objavia a tým nemyslím terajšie ohýbanie. Ale napr. od prvého iPhonu majú všetky iPhone zariadenia problém so signálom, problém so štandardami v sieťach a nič s tým nerobia. Siete sa musia prispôsobovať ich zariadeniam. Ukončím to známou frázou: It is no bug it is feature.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

suhlasim s tebou, aj ked som nikdy nenadaval na iX zariadenia, ale vela ludi pride za mnou, ze telefon je pomaly, alebo ze nemoze fotit (ma plnu pamät) a podobne.. a prito su to telefony tie uplne low-end somariny doslova s rozlisenim 320x240.. takito ludia si kupia tel. s androidom a potom sa mi stazuju na android.. potom im dam do ruky na pohratie sa nieco lepsie s androidom a len zafrflu, lebo na taky tel nema.. a pritom nedrzali v ruke ani high-end tel. ale len priemerny vykonny tel..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Updatoval cez ota minuly piatok (nexus5),a sifrovanie zostalo vypnute.
Telefon zatial v pohode,vydrz sa predlzila tak o 20% tipujem, a celkovo,az si clovek zvykne na tie nove ficury..system jak lusk:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár