neprihlásený Streda, 27. novembra 2024, dnes má meniny Milan
Predstavená úplne nová architektúra procesorov VISC

Značky: CPUnové technológie

DSL.sk, 24.10.2014


Nová americká technologická spoločnosť Soft Machines, ktorá v tichosti existovala už od roku 2008, vo štvrtok predstavila svoju vyvíjanú technológiu úplne novej architektúry procesorov, VISC.

VISC, Virtual Instruction Set Computing, má byť architektúrou na podobnej úrovni ako CISC a RISC a Soft Machines ju porovnáva s x86 a ARM procesormi.

Základom VISC je hardvérové rozkladanie vykonávaného kódu na virtuálne jadrá a thready, ktoré následne VISC procesor vykonáva na fyzických jadrách. Toto vykonávanie je dynamické a inštrukcie určené pre viacero virtuálnych threadov jedného virtuálneho jadra môžu byť vykonávané zároveň na dvoch fyzických jadrách a zároveň na jednom fyzickom jadre môžu byť vykonávané inštrukcie z viacerých virtuálnych jadier.

To umožňuje podľa tvorcov výrazne efektívnejšie využívať dostupné hardvérové prostriedky a špecificky VISC dokáže efektívne paralelizovať aplikácie bežiace iba v jednom threade, čím dokáže zvýšiť ich výkon vykonávaním na viacerých jadrách súčasne.


Schéma fungovania procesora VISC architektúry (obrázok: Soft Machines)



Soft Machines charakterizovala výkonnostné parametre novej architektúry viacerými spôsobmi, od všeobecných po konkrétnejšie porovnanie s konkrétnymi procesormi. VISC dokáže podľa spoločnosti vykonávať maximálne tri až štyrikrát viac inštrukcií za cyklus ako súčasné architektúry a má umožniť maximálne dva až štyrikrát lepší pomer výkonu a spotreby.

Konkrétnejšie má VISC umožniť 1.7 až 2.2-krát vyšší výkon pri rovnakej spotrebe ako súčasné procesory alebo rovnaký výkon pri štvrtinovej až tretinovej spotrebe. Jej pracujúci prototyp 32-bitového procesora je podľa spoločnosti dvakrát výkonnejší ako 32-bitové x86 a ARM procesory a o 40% výkonnejší ako 64-bitový Intel Haswell.

Soft Machines zverejnila konkrétne porovnanie svojho prototypu procesora s konkrétnymi konkurenčnými procesormi na úrovni počtu inštrukcií vykonávaných za cyklus. Jej procesor s dvomi virtuálnymi jadrami a nešpecifikovaným počtom fyzických jadier dokáže vykonávať priemerne 2.1 inštrukcie za cyklus podľa benchmarku SPEC 2006, jedno jadro Intel Haswellu 1.39 inštrukcie, Apple A7 1.0 inštrukcie, jedno jadro bližšie nešpecifikovaného Intel Atomu 0.69 inštrukcie za cyklus.

Detaily o inštrukčnej sade spoločnosť nezverejnila a nie je jasné, či má architektúra novú inštrukčnú sadu alebo používa niektorú z existujúcich. Na konferencii Linley Processor Conference ale včera demonštrovali funkčný počítač s ich procesorom s bežiacim Linuxom.

Za Soft Machines stoja dvaja bývalí inžinieri z Intelu, Mahesh Lingareddy a Mohammad Abdallah, ktorí začali novú technológiu vyvíjať po tom ako výrobcovia x86 procesorov narazili so zvyšovaním frekvencií jednojadrových procesorov na limity a začali sa vo vývoji orientovať na viacjadrové procesory. Do spoločnosti už investovali okrem iného AMD, Samsung, GlobalFoundries a doteraz získala celkové investície vo výške 125 miliónov dolárov.

Spoločnosť plánuje navrhovať aj vlastné procesory, zároveň bude licencovať svoje jadrá. Jej zámerom je mať na trhu prvé procesory s jej architektúrou do troch rokov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Predaje smartfónov tento rok výrazne narastú
Raspberry Pi uviedlo novú generáciu Compute Module 5
Starlink dostal povolenie na výrazne nižšie orbity a poskytovanie mobilnej siete z vesmíru
Až 9.5% programátorov má mať mimoriadne nízku produktivitu
Aj Xiaomi bude mať vlastný procesor pre smartfóny


inzercia



Diskusia:
                               
 

Uz bolo na case, prist s niecim inym, ako zvysovanim poctu jadier a frekvencie.
Dufam, ze sa to co najskor dostane do praxe a do bezneho predaja.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

uz to vidím:
Zakaznik: "Kolko to ma fyzickych jadier ?"
Predavajuci: "2"
Zakaznik: "To nechcem, to je slabé"
Predavajuci: "Ale ma 14 jadier virtualánych"
Zakaznik: "Aha OK - beriem, a pribaľte mi aj 32GB virtuálnej RAM pamäte"
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Janka: posielam virtualne kvety vytlacene na virtualnej wifi
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

dúfam, že cez veľký kancel
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Velky virtualny kancel, ktory je umiestneny v troch fyzickych, pricom v tom druhom je aj virtualne WC a kuchynka
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Neni nad to mat virtualne wc vo fyzickej kuchynke (pan je labuznik)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

thread = vlákno
"dokáže efektívne paralelizovať aplikácie bežiace iba v jednom threade" = "dokáže efektívne paralelizovať aplikácie bežiace iba v jednom VLÁKNE"
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Take nieco uz existuje
http://downloadmoreram.com/
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Mi to fakt ze vylepsilo den :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Však si kúp tekvicu na trhovisku. Zaplatíš menej a jadier máš hocikoľko...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Zabaliť alebo na tanier?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Virtual Instruction Set Computing mi skor hovori, ze cpu spracuje instrukcie virtualne bez rozdielu na architekturu. napr. appp kompilovane pre ARM bezi na VISC a popritom spustis aj x86 : )

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako sa paralelizuju tie aplikacie beziace v jednom threade?

S tym maju stale problem aj kompilatory u dnesneho imperativneho programovania. Alebo sa to teda bude robit rucne?
Cim sa lisi to rozkladanie prace od jednoducheho vyuzitia OpenMP, ktore si spusti vlakna a rozdeli pracu podla potreby?

(Inak povedane - nie je ta implementacia odlisna len v softwarovej medzivrstve, ktora je ulozena niekam do mikrokodu procesoru?)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Bohužial toto sú všetky zatiaľ dostupné informácie, pričom v oznámení a zverejnenom popise technológie je ešte menej informácií ako v článku. Či zverejnili alebo zverejnia na konferencii viac ťažko povedať, predsa len sú stále v relatívne skorej fáze.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ja si pockam na pjetra
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ta "paralelizacia" mi pride ako cista blbost, ved uz haswell ma riadne siroky backend, so 4 alu, 2 fpu, 2 memory read, 1 memory write portami a 2 branch unity aby maximalizoval paralelne out-of-order vykonavanie nezavislych instrukcii (192-entry instruction window)
mam silne pochybnosti, ze nejaka firmicka, co vznikla v roku 2008, by zrazu dokazala nieco dvojnasobne lepsie, este k tomu pri nizsej spotrebe.
to ich porovnanie arm a haswellu je tiez nejake divne, haswell je minimalne tak 2 az 3-krat rychlejsi oproti armom
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Zajtra ich kúpi INTEL :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a zatrhne tieto prapodivné bohorúhačské architektúri
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ZDRAVAS INTEL MILOSTI PLNY, POZEHNANY SI MEDZI PROCESORMI
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hrať virtuálnu hru na virtuálnom jadre ? Wtf ? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som samozrejme rád, že sa niečo nové deje v architektúre procesorov. Ale niečo iné som si všimol.

Opäť sa ukázalo, že Amerika je technologická veľmoc. Je to dané jednak tím, že má najlepšie školstvo na planéte a jednak tím, že má najdemokratickejšiu demokraciu na planéte. Potom má aj výsledky.

Prečo s takýmito inováciami nepríde nejaký zaprdený ind alebo arab? Preto, lebo ich primitívne krajiny sa nemôžu porovnávať s vyspelými demokraciami a preto indické a pakistanské decká šijú lopty zatiaľ čo americké sa venujú vede a kultúre. A tak je to spravodlivé.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

lebo Mahesh Lingareddy a Mohammad Abdallah su rodeni americania :D
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Nie je náhodou jeden ind a druhý arab? Lebo to by bola kurevská náhoda, že som použil taký úplne nevhodný príklad.

Nemôžem si pomôcť, ľudia, ale prekvapujete ma. Často.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Priznaj si, že ťa odjebal tak elegantne, ako ešte nikto na DSL.

:-D

Ozaj, ak veríš tomu, že kreténi odchovaní na sladkej žbrnde a pukancovej kukurici, ktorým dennodenne vymývajú mozgy dementnou propagandou a debilizujúcimi filmami až natoľko, že už pomaly ani nevedia čítať (a písať) a namiesto jednoduchého návodu na 2 – 3 riadky potrebujú niekoľkominútový videoklip... teda, ehm, ak veríš, že takíto kreténi by dokázali niečo vymyslieť niečo pokrokové, tak si na sakramentskom omyle.

Isteže, inovovať vedia, ale vymyslieť vedia nanajvýš tak kratší káblik alebo prd v konzerve.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty clovece, to bola fasa dobra irona, co veta to stelesnenie ironie ...

- má najlepšie školstvo na planéte (ano asi tych top 100 najznajsich univerzit, zvysnych 2900 univerzit v USA su humus), o strednych a zakladnych skolach radsej ani nepisat
- má najdemokratickejšiu demokraciu na planéte, ako pisem zart jak svina
- Prečo s takýmito inováciami nepríde nejaký zaprdený ind alebo arab? no hej ti dvaja tipci su uplne tipicki amici

ale fasa dobra ironia :))))))))
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ludstvo je tak primitivny druh, ze vsetok vyvoj, ktory sme zatial zaznamenali vznikol pre ucely vojny a pre armadu (obranu ci utok). Pocitace, vesmirny program, GPS ... vsetka technika je vzdy najprv pre armadne ucely az ked uplynu desatrocia, dostane sa jej ucty v podobe civilneho pouzivania.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Vesmirna velmoc? Terazky su v prdeli: Program ratetoplanov skoncil po 1/3 storocia asi po 135tich startoch a dnes su odpisani, nemaju ako lietat do vesmiru, musia vyuzivat sukromny sektor, alebo Rusko, alebo EU ... no a apropo prva umela druzica Zeme bolo co? Americke vajco? Nie, Rusky Sputnik. To ze amici sustredili nenormalne usilie a za dekadu (60. roky 20. storocia) boli schopni pristat na Mesiaci, suvisi s predchadzajucim odsekom: t.j. bol to absolutne zaslepeny vesmirny pretek velmocí (v strede studenej vojny), kde sa nerozmyslalo kolko to stoji a co z toho, ISLO LEN O JEDINE: dokazat to a byt prvi a nepriatel az druhy.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

A najlsamlepsie je, ze vyuzili k tomu technologiu a mozgy z porazenej tretej rise :).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Americký vesmírny program nie je ZĎALEKA len Gemini a Apollo, skús si pozrieť, koľko vesmírnych sond skúma/lo Slnečnú sústavu a potom povedz, koľko % z nich je/bolo amerických.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Amici a pocitace? Turing asi nebol American. Bletchley park bol v Amerike? Charles Babbage bol američan? John von Neumann bol tiez rodeny american ze? A nakoniec: WWW vymysleli v CERNe no a to je tiez iste v USA ... Wozovi rodicia boli tiez tipicki amici ...

Sa spamataj: ked nieco amici dokazali bolo to preto, ze k nim prisli mozgy zvonka, resp. rodica mozgov boli zvonka. To plati o pocitaci, atomovej bombe ... na co si spomenies ...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Pjetro, sklamal si ma.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

v com ako?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ty si choď naklikávať pluská, rozprávam s Pjetrom.
Len tak mimochodom, si zlý človek.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Neviem cim to je, ale dnes mi strasne vela veci vylepsuje naladu. Po vcerajsom 10 zatazovom stupni si napoludnie precitat vetu "Len tak mimochodom, si zlý človek.". To je skratka nieco neopisatelne. Najskor si stiahnem ramku zadarmo a potom takato ziva a hodnotna debata :D.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlaska dna - navrhy:
1.) zaprdeny ind a arab
2.)len tak mimochodom, si zly clovek
3.)stiahnut si ramku do kompu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze tieto 3 hlasky budu zapisane do Velkej Knihy DSL Hlasok, hned za wifi, kancel, janku hospodarovu a bilboard :-D

Tymto spustam hlasovanie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlasujem za 2.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A Pošli kvety si kde nechal ? :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posli kvety je na titulnej strane predsa!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ee, z toho hlaska nebude ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

nemozem za to, ze amici sa hraju na pupok sveta, na celosvetoveho demokratickeho policajta a taktiez ze plati co som napisal
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Za to samozrejme nemôžeš ale za to, že to svetielko, čo ti občas bliká v hlave nezablikalo pri "najdemokratickejšej demokracii na planéte", za to môžeš.
Mal by si zvýšiť dávku kofeínu alebo tak nejak.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Treba si však uvedomiť jednú vec, Ameriku kolonizovali Európania, čiže všetko tam sú len zmiešanci európskych národov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Obama?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ano, aj toho tam doplavili europania :).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale z Afriky :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak, je to cernoch. uz jeho rodicia sa nechali na naklady europanov vyvazat.. prespekulovane to maju ^^
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otec Obamu je rodeny African a jeho matka je white trash americanka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To platilo pred >50 rokmi ale neplati uz dnes. Mozeme filozofovat preco je to tak, ale fakt je ze si dokazali kupit mozgy z celeho sveta. A tie mozgy sa dnes citia byt americanmi. Napriek tomu ze bezny american je v porovnani s obcanmi krajin euroazie nevzdelany a rozhladeny akurat tak po najblizsi mcdonald, technologicky su na spicke. Californication.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemusime vobec filozofovat preco to tak je. Je to tak, lebo europske velmoci uz boli tak nadute, ze sa zacali tasat medzi sebou a aby na to samoznicenie mali, pozicali si vela zdrojov zo zapadu, kam aj smerovala velka cast inovacii, aby tie dodane veci za nieco stali. Dalsi problem bol, ze v europe bol vazeny len clovek, co nieco vdaka rodinkarstvu znamenal. Nas fakticky nikdy feudalizmus celkom neopustil a aj socializmus vnimam len ako docasnu, napokon potlacenu hulvatsku revoluciu, ktorej sa darilo len preto, ze slusni ludia na chvilocku uverili niektorym heslam, kym sa neprebrali uplne osklbani este vacsimi grazlami ako boli feudalni pani.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

kto ma peniaze a moc, je celosvetovy policajt a velmoc, "kupi" si aj mozgy

aj einstein emigroval v 1933 do usa a nie do ruska, ciny, egypta, juhoafrickej republiky, autralie ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ide o to, že USA poskytuje dobré prostredie pre vedu a výskum, to že samotní vedci nie sú rodení Američania je úplne irelevantné.
Holt niekto má rozum, my na Slovensku radšej zoberieme SAVke 10 miliónov €, ale zase študenti a dôchodcovia budú mať vlaky bezplatne...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ak ťa zaujíma môj názor, nie je to irelevantné. Ako píšem vyššie, dôvodom, že pakistanské deti šijú lopty je okrem iného aj to, že šikovní pakistanskí vedci nepomáhajú vlastnému národu ale američanom. Áno, američania im dobre platia ale podobne by mohli argumentovať aj prostitútky.
(Nič proti prostitútkam, s titulom, či bez.)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To o SAV je trosku inak to co hovoria v mediach v skutocnosti nie je pravda. Ano zoberu jej 10 mil. € ale SAV to nejak velmi nepociti ved si skus pozriet zaverecnu spravu o hospodareni ake ma SAV-ka vynosy za projekty a garantujem ti budes dost prekvapeny
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Prečo s takýmito inováciami nepríde nejaký zaprdený ind alebo arab?"

"Za Soft Machines stoja dvaja bývalí inžinieri z Intelu, Mahesh Lingareddy a Mohammad Abdallah"

:-)))))))))))))))))))))))))))))))

preco niektori Slovaci maju problem chapat pisany text? :-)))))
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Správna otázka znie: prečo niektorí Slováci majú problém chápať iróniu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vida, bystrý človek sa tu objavil.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

dal by som ti plus, mas ich uz ale dost
Odpovedať Hodnotiť:
 

too fat/10
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To hadam nebolo myslene vazne ze preco s inovaciami nepride niekto iny nez American (mimochodom aj Slovakov mame sikovnych, len sa o nich nepise tolko)

Co myslis, kde bola vyvinuta architektura Intel Core? Dam tip: v JuEsEj asi nie, kedze tam razili ideologiu v style Pentia 4 - viaz GHz = viac performance
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tuším v Bangladéši nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale to je uplne jedno, ci ma intel kancelariu v Izraeli alebo pridu ti izraelcania (a boli to izraelcania?) niekde do Santa Clara, podstatne je, ze Intel je US firma a teda Core vymyslela US firma. Napr. taky CERN nieje zo Statov (aj ked tam iste su nejaki US vedci), a vymysleli toho teda dost.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár