neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Írsko zabráni globálnym IT spoločnostiam obchádzať platenie daní

Značky: ITbiznis

DSL.sk, 16.10.2014


Írsko zmení legislatívu a zabráni spoločnostiam využívať schému známu ako Double Irish, ktorá umožňuje americkým spoločnostiam obchádzať platenie daní z príjmov generovaných v európskych krajinách.

V utorok to oznámil írsky minister financií Michael Noonan.

Írsko k takémuto kroku po viacročnej kritike pristupuje bezprostredne po tom, ako EÚ formálne na konci septembra začala vyšetrovať Írsko a Apple kvôli tomuto obchádzaniu za nedovolenú štátnu pomoc.

Apple rovnako ako ďalšie veľké americké IT spoločnosti vrátane Google, Microsoftu, Facebooku a Amazonu sa dlhodobo vyhýbajú plateniu daní z príjmov získaných v európskych krajinách. Robia to vďaka mechanizmom označovaným ako Double Irish prípadne Dutch Sandwich alebo Luxembourg Sandwich.

Základná schéma Double Irish využíva dve írske spoločnosti, jednu sídliacu v Írsku a druhú na Bermudách. Spoločnosť sídliaca na Bermudách má od materskej americkej spoločnosti práva na softvér, služby a práva duševného vlastníctva a tieto licencuje írskej spoločnosti. Tá inkasuje skutočné príjmy od zákazníkov v celej Európe a platí spoločnosti na Bermudách podľa írskej legislatívy bez akéhokoľvek daňového zaťaženia vysoké licenčné poplatky ako daňovo uznateľné náklady. Cez Holandsko a prípadne iné krajiny sa prostriedky posielajú, aby sa dane ďalej znížili o írske zrážkové dane.

Vďaka tejto schéme spoločnosti obchádzajú aj americkú legislatívu určenú pre zabránenie vyhýbaniu sa platenia daní. V daňovom raji na Bermudách firmy neplatia dane z príjmu, pokiaľ sa tak prostriedky nepresunú do USA, spoločnosti neodvádzajú z presunutých príjmov dane nikde, ani v európskych krajinách platiacich zákazníkov ani v USA. Duševné vlastníctvo a pridaná hodnota ale evidentne neboli vytvorené na Bermudách.

Takéto obchádzanie platenia daní sa tak výrazne nepáči USA ani EÚ, s výnimkou Írska získavajúceho jednak malé platené dane a jednak zamestnanosť vzhľadom na umiestňovanie pobočiek v týchto krajinách. Používané postupy boli doteraz ale technicky legálne.

Podľa novej írskej legislatívy budú musieť všetky v Írsku založené firmy platiť dane v Írsku bez ohľadu na sídlo a nebudú tak môcť využívať uvedenú schému. Pre nové firmy budú zmenené pravidlá platiť od januára, pre existujúce až od začiatku roku 2021.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

U nás sa tiež veľa kecá o boji s daňovými únikmi. Prečo u nás nespravia čosi podobné a to, jednoducho každej spoločnosti založenej v SR povinnosť platiť dane bez ohľadu na sídlo...Také jednoduché riešenie...
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

"každej spoločnosti založenej v SR" ... "bez ohľadu na sídlo"
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

presne ako si poukazal, tara voloviny

plus vyssie diskutujucemu este odporucim dostudova co je danovy domicil, danovy tuzemec, danovy cudzinec a ostatne zakladne pojmy tykajuce sa medzinarodneho zdanenia. kludne odporucim zakladnu literaturu.

potom sa tu mozme aspon zacat bavit o tak komplikovanej teme ako je medzinarodne zdanovanie...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

prepáč, ale komplikovať a zahmlievať veci je zámer parazitov. Som presvedčený, že sa to dá robiť aj jednoducho a jasne. Malo už dávno platiť, kde sa tvorí zisk, tam by mal byť zdanený.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Socialista jeden bakaný, zdaňovať sa ti zachcelo. Neboj, tam kde pracuješ sa to priamo alebo nepriamo časom prejaví na tvojej výplate. Potom ked sa ti otočí názor, sem napíš aká je tá (socialistická) EÚ zlá.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

ak si zástanca u nás pôsobiacich firiem, ktoré odvádzajú nejakú min. daň niekde sa Seišelách, ja mám iný názor. Nerozumiem, čo to má spoločné s mojou výplatou. Logicky, ak by sa tu vytvorený zisk tu aj zdanil, sadzby dane by mohli klesať. Ak nechápeš slovu sociál, človek je tvor sociálny, teda poväčšine, samozrejme vždy sa nájde pár asociálov
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ufff, s tebou je tazka diskusia. nemas zjavne ani paru o komplexnosti problematiky. zacat vysvetlovat nema pri tebe zmysel, a zaroven nema zmysel ani pokracovat v tejto diskusii. ty si nadalej budes mliet zjednodusene frazy bez znalosti merita veci a predstavovat si velky komplex vzajomne sa podmienujucich veci ako "hurvinek valku". simplifikacia a vnasanie "zdraveho rozumu" ma pri komplexnom probleme svoje limity.

ale neodpustim si: "Malo už dávno platiť, kde sa tvorí zisk, tam by mal byť zdanený." Verim, ze by sme narazili na dno uz pri tvojej predstave zisku, ale co je podla teba "miesto kde sa tvori zisk"? Skus troska otvorit mysel a zbavit sa stereotypu slovaka vytvarajuceho len hmote statky pri robote za pasom za 400 eur v hrubom.

Miesto tvorby zisku napr pri licencovani vysledkov tvorivej dusevnej cinnosti (prava dusevneho vlastnictva)? Miesto tvorby zisku pri kapitalovych vynosoch? Spravodlivost zdanenia? Zamedzenie dvojitemu zdaneniu?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Inak, paradoxne, v tomto jednom pripade ma harmonizacia na urovni EU aky-taky zmysel a vnasa trocha poriadku do divociny kluciek a spekulacii.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ked to by sa nepacilo sponzorom SMERu a nahodou by zhodili veduceho
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre existujuce v roku 2021, 7 rokov na vymyslenie inych pravnych kluciek
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj alzheimer ma rychlejsi priebeh...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pokiaľ som (inde) čítal dobre, ten rok 2021 nie je kvôli tomu, aby spoločnosti našli právne kľučky, ale aby Írsko vymyslelo právne kľučky pre tieto spoločnosti, aby od nich neodchádzali. Predsa len im sa viac oplatí 2% daň z celoeurópskych tržieb ako 15% z írskych.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

coze oni maju len 15% dan ?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No oni nemaju Fica
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

pre natvrdlých, ja (dzurík) som vám zvýšil daň (na 21%) sprostý fico ju o 1% znížil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okolo 12% dokonca
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre existujúce až od začiatku roku 2021 :D ale im klepli po prstoch :D
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

"pre existujúce až od začiatku roku 2021"
:) Skvelé, dovtedy si nájdu desiatky nových schém
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

za sedem rokov už nebudú dane :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale coby, za 7 rokov budu uz len 100 percentne dane, samozrejme pre plebs, korporacii a bielych golierov sa to tykat nebude.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

je to okopirovane (z nemenovaneho dennika) ?? nie styl, clanku, ale takmer kompletne cely clanok????

btw kde su tu poslednu dobu clanky okolo technologii, procesoroch a podobne, cim dalej tym viac mainstreamovych sprav blizkych politike a podobne. ach jaj... pokrok clovek nezastavi...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

ROZKROK NEZASTAVIS
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ten urcite nie
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

toto je podla mna vhodny clanok, kedze tie mainstreamove media necitam a platenie dani sa tyka velkych it spolocnosti ktore ich obchadzaju. co je dolezite
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

suchlasym!!!!!! ye to tolesite!!! treba nat nymy vichrat!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to ako vazne im uz nacisto j*b* - od začiatku roku 2021 ??? preco nie od 2015 ??? grcam velebnosti ....
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pekne, kraaasne! Inymi slovami, Double Irish sa stal v poslednom case dost medializovanou schemou, ktoru po vzore velkych hracov pomaly zacali vyuzivat aj bezni smrtelnici. To je samozrejme velmi neprijemna skutocnost, a tento trend treba co najskor (uz od januara) zastavit. Nechceme vsak ublizit nasim chlebodarcom, ze...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ako kto k tomu kedy prisiel, ze ked ja zarobim nejake peniaze, mam cast z toho dat na chod statu a ked zarobim daco navyse, lebo som sa viacej snazil, odovzdat na chod statu viac. Ked som snazivejsi, pouzivam viacej cesty alebo zdravotnictvo? Ked idete s kamosmi na chatu, skladate sa podla toho kto kolko zaraba? Preto nechapem preco ludia kricia na google a spol, kt odvadzaju aj napriek unikom, stale tucne dane, su pokladani za jedneho z naj zamestnavatelov na svete, zamestnavaju desat tisice ludi, ktori odovzdavaju dane a za svoj nezdaneny zvysok kupuju vyrobky s danou. Napriek nedaneni poskytli obrovsky prinos vsetkym zucastnenym (inac by neboli uspesni)

Podobne zatkli uz par milionarov, ze su zlodeji, lebo platia na dane len 1m eur a mali by dva, a kricali to ludia co davaju na rovnaky stat nie 1m ale 200e..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uplny suhlas, toto sa snazim ludom uz dlho vysvetlit, ale vacsinou to nikto akosi "nechce" pochopit. Ludia nechapu (alebo nechcu chapat?) rozdiel medzi spravodlivostou a solidarnostou. To, co si ty popisal, by bolo spravodlive. To co tu realne mame, chce byt solidarne. Zasadny problem je v tom, ze solidarita nema zmysel, pokial nie je zalozena na dobrovolnosti. Vynucovanie solidarity je nezmysel, je to ako povinny prispevok na dobrovolnu zbierku.

Ak by bola solidarita na cisto dobrovolnickej baze, prispievatelia by viac dbali na to, kde prispeju. Prijimatelia by potom hospodarili s takto ziskanymi prostriedkami efektivnejsie a transparentnejsie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nepochopil si to. Ty dan zaatis ale google nie. Navyse IT spolocnosti casto zamestnavaju ludi v inej krajine nez generuju zisk ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

otazka:


adam zarobi 1000eur, zdani to, zostane mu 700eur
kupi od brana za 700eur sluzbu, ten brano odvedie dan z hrubeho zisku 700eur a zostane mu 500eur
cecil poskutne dalsiu sluzbu branovi, za 500eur, on odvedie dan, zostane mu 350eur
ten si kupi sluzby od dusana, ten z 350 co prijme odvedie a zsotane mu 250
za to si kupi smartphone a odvedie 50eur dph statu, z 200eur co ziska firma odvedie dalsie dane, aj distrubutor atd
to znamena, ze z povodnych 100eur zostalo realne v obehu dost malo, resp. islo na stat takmer vsetko, 90% a viac (casom by to bolo 99%)

ako je to mozne ?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

je to síce zjednodušenie .. ale fakt krásne :)
(zjednodušenie kvôli tomu že z hrubého zisku sa dane neplatia, vždy sa počíta s nákladmi a ty platíš [v ideálnom svete] dane len z tej hodnoty čo si vytvoriil)
ale fakt pekná úvaha :)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

odpoved: neznalostou.

ado zarobi 1000, nakupi za 700. ostane mu 300, zdani to, ostane mu cca 240 v cistom;
brano zarobi 700, minie 500, ostane mu 200; odvody + dane, ostane mu cca 150 v cistom;
cecil: 500-350= 150 - odvody a dane = 120 v cistom,
dusan: 250-200= 50 - odvody a dane = 40 v cistom.

tvoj priklad by viedol k x-nasobnemu zdaneniu a proti tomu sa dost bojuje :)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

... dosť bojuje ??
prvý krát mi zdania môj zárobok priamou daňou (čo je jediná spravodlivá daň) a potom si človek z toho čo už mu raz zdanili nechá postaviť nejaký dom na kľúč za 100000 (už raz zdanených) .. tak hodnota domu bude cca 80000, 20% chce predávajúci znova kvôli dani (DPH) a v treťom kroku príde starosta, že počuj, panáčik, postavil si si budovu (zo zdaneného zárobku z ktorého si ešte dal štátu 20% pri kúpe), tak zaplať daň zo stavieb .. a tvoja stavba niekde stojí, však, takže daj aj na daň z pozemkov... môže nás však tešiť že sa vyvíja enormné úsilie na zabránenie dvojitého zdanenia.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Jednoducho, zlym vypoctom :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:

Pridať komentár