neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Správa analyzuje a kritizuje SOZA a LITA, majú 17% až 25% réžiu

Značky: autorské právaSlovenskolegislatíva

DSL.sk, 16.9.2014


Občianske združenie European Information Society institute, EISi, dnes zverejnilo svoju analýzu organizácií kolektívnej správy autorských práv, OKS, na Slovensku, v ktorej prináša detailné informácie o fungovaní týchto organizácií.

Správa hodnotí stav fungovania a praktiky organizácií SOZA, LITA, SLOVGRAM a ďalších, stav legislatívneho prostredia, pomenúva konkrétnych dvanásť najvypuklejších problémov a zároveň navrhuje dvanásť zmien v systéme fungovania OKS na Slovensku.

Organizácie kolektívnej správy autorských práv zabezpečujú hromadný výber poplatkov za použitie autorských diel a ich distribúciu autorom v rozličných oblastiach a situáciách, kde by boli individuálne dohody s jednotlivými autormi nepraktické prípadne nerealizovateľné. Zabezpečujú tak napríklad výber poplatkov za použitie hudby a literárnych diel v médiách ale tiež na verejnosti.

V oblasti technológií zabezpečujú výber poplatkov za použitie diel na Internete ale tiež výber náhrad za autorské poplatky za predávané prázdne médiá a rozličné zariadenia.

EISi začalo na správe pracovať pred dvomi rokmi po medializácii viacerých kontroverzných praktík SOZA vyberajúcej poplatky za hudbu a sú v nej okrem iného zhrnuté skúsenosti autorov, vedcov a používateľov.

"Výsledok takmer stovky podnetov je nelichotivý. Súčasná kolektívna správ autorov je maximálne netransparentná a niekedy až dvojnásobne drahá oproti priemeru ostatných členských štátov EÚ. Systém stanovovania odmien je v praxi často arbitrárny a nespravodlivý. OKS si pri výbere peňazí v mnohých prípadoch protiprávne osvojujú pozíciu orgánu verejnej moci a neraz sa neštítia aj zastrašovania úkonmi, na ktoré nie sú oprávnené. Kontrola nad týmito organizáciami je zároveň nedostatočná," uvádza Martin Husovec z EISi.

EISi konkrétne poukazuje napríklad na absenciu konkurencie medzi OKS, na diskriminačné zaobchádzanie s používateľmi a stanovovanie rozdielnych poplatkov bez jasne vopred špecifikovaných podmienok, na netransparentnosť za čo vlastne používatelia platia.

Analýza tiež upozorňuje, že LITA a najmä SOZA majú výrazne vyššie režijné náklady idúce na činnosť samotných organizácií ako porovnateľné organizácie v iných európskych štátoch.

SOZA napríklad v roku 2013 vyzbierala 9.3 miliónov eur, až 2.3 milióna respektíve 24.85% išlo na režijné náklady. U LITA režijné náklady v 2012 dosahovali 18.57%, v minulom roku sa mali pohybovať okolo 17.2%. Priemer v EÚ sa pohybuje okolo 14%, v porovnateľne veľkých štátoch Dánsko a Fínsko na úrovni 10% až 13%.

EISi tak navrhuje dvanásť zmien v systéme fungovania OKS na Slovensku. "Autori správy navrhujú predovšetkým zaviesť dva druhy organizácií kolektívnej správy – spolkové a verejné, poskytnúť zastúpeným umelcom, ktorí nie sú členmi väčšie rozhodovacie právomoci, zvýšiť transparentnosť a kvalitu externej kontroly a v neposlednom rade zlepšiť kvalitu služieb voči používateľom diel," zhŕňa EISi.

Problém s fungovaním organizácií kolektívnej správy autorských práv na Slovensku rezonuje najmä po viacerých prešlapoch najväčšej z nich, SOZA. Napríklad v roku 2011 začala SOZA vyberať poplatky respektíve pokuty za hudobné videá napríklad z YouTube, zverejnené aj samotnými autormi, vložené vo webových stránkach. Po kritike priznala svoje pochybenie, uznala že poplatky žiadala v rozpore so zákonom a ospravedlnila sa.

Kompletnú správu EISi je možné sťahovať z eisionline.org, pričom EISi umožňuje občanom tiež vyjadriť správe podporu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

dobre im tak, plamen nebesky na nich
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to take typicky slovenske...
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

pravdu mas, SOZA a LITA vsetky peniaze co mali ist mladym talentom rozkradla. Typicky slovenske...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

poviem za seba:
Žiť z toho čo LITA a SOZA vyberie sa nedá, zbytočne šikanujú a obmedzujú ľudí.

Nechcem, aby niekto vyberal samozvane poplatky, a nakoniec pošle faktúru autorovi zato, že si dovolil použiť internet na propagáciu svojho diela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

SOZA má zmysel možno tak pre 5 najviac zarábajúcich, a v médiach najviac pretláčaných interpretov, ako Elán či cigoš Paťo a spol. Ostatní z toho nevyžijú a teda skôr len dotujú prachmi (a ukrajujú sa o väčší počet fans) ktoré spotrebuje na "réžiu" táto "fasa" organizácia. Hlavne dnes kedy si je už fakt pomaly lepšie riešiť tieto veci sám po digitálnych kanáloch lebo média idú do sračiek. Ešte aj LP-čka si lepšie dať vyrobiť vo svojej réžii ako cez vydavateľa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Beriem pukance a otvaram pivo, toto bude plodna diskusia :)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

"Viem, čo si spieval minulé leto". (zdroj: cynicka obluda)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kecáš to je príliš dobré aby to bol originál zo sme.sk
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

a EISi je v p..., SOZA ich zazaluje za porusovanie ich autorskeho prava na zdieranie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

byť za kreténa čo sa týka autorstva má predsa patentované apple.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ty autori diel su v tych organizaciach dobrovolne alebo nie?
Ako to vlastne funguje?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

SOZA - to ze nie ste nas clen este neznamena ze vas nezastupujeme. Zial oni sa naozaj viac podobaju na vypalnikov nez na cokolvek ine.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podobne predsa fungujú aj odborové organizácie na Slovensku.

Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

a odborári,
ty chcú tiež všetkým nasilu dobre (vo výsledku hlavne sebe.)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ale odborári naozaj chcú len dobre – avšak nie všetkým, len členom odborov (čiže v podstate svojim členom).

Ako člen odborov si taktiež môžeš voliť svojich odborárskych zástupcov (môžeš si voliť to svoje vedenie)...

Avšak prípad týchto autorských výpalníckych spolkov je úplne iný - rýpu do teba, aj keď nie si ich členom a chcú ti poskytovať ochranu, aj keď o ňu nemáš ani najmenší záujem.
(Čo je obrovský rozdiel oproti odborom - ak nie si ich členom, tak nanajvýš len vyronia slzičku, že nie si ich členom... a idú ďalej.)

Skôr sa teda podobajú tzv. stavovským komorám – viď nižšie – ale aj tam je to iné...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ani nie. ak si clenom odborov, tak vies, ze nejake peniaze budes platit na ich odborov a pripadne pravne posetilosti a "ochranu" pred zamestnavatelom. a teraz mi prosim ta vysvetli, kde sa toto podoba na sozu? :D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

na Slovneku mame komoru, lekarov, sestier, farmaceutov ... Teoreticky nemusis byt clenom. Ale ony maju vzdy daku paku na to preco je pre teba lepsie byt clenom. Niekedy to ide cez vedenie nemocnic "vsetci zamestnanci musia byt v komore". Inokedy komora urcuje aj pravidla a neclenov v danom obore obmedzuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to nie je to isté...!
Neurčujú pravidlá pre nečlenov (aj keď sa na ich tvorbe môžu významne podieľať), ale členstvo v takých stavovských komorách je spravidla povinné.
Ale to ja schvaľujem, pretože takéto stavovské komory majú niečo regulovať, majú zabezpečovať odbornú úroveň svojich členov, riešiť sťažnosti (disciplinárne konanie) a podobne - skrátka: sú prínosné pre občanov, pre širokú verejnosť a dokážu účinne riešiť veci, ktoré by sa inak nedali, prípadne by to bolo príliš zdĺhavé.

Lenže autorské výpalnícke spolky nič takéto neriešia, žiadnych autorov neregulujú, sťažovať sa u nich môžem nanajvýš tak na lampárni.

Odpovedať Hodnotiť:
 

podpisu s nimi zmluvu a oni za nich vyberaju vypalne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To nie je pravda.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

netreba ani zmluvu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Repčík vyzval maturantov: Stužkovú si urobte bez diskotéky, inak budete platiť!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Detičky spievali mamám: SOZA za to bez hanby pýta peniaze!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a dovolili si spievat ludovky! bagaz jedna nevychovana zlodejska.. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne,
co by na to povedal Ludo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

strelil by sa do ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Autori su v systeme automaticky, ak nepoziadaju o vylucenie, a aj potom za kazdu svoju verejnu prezentaciu musia posielat zoznam skladieb, ze hraju len vlastne veci. To samozrejme neznamena, ze SOZA za nich nebude vyberat napr. od radii, ale ak nie su v systeme, rozdeli sa to medzi ostatnych (SOZU a par spriatelenych autorov).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cista mafia, neuveritelne ze to moze existovat, navyse v zakone. Je to ako hnusny vred, ktoreho sa nie a nie zbavit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prípadne ísť pod licenciu Creative Common license:

en.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons_license

Čiže ak chcem svoju hudbu voľne šíriť tak týmto ukážem fuckera SOZE a im podobným organizáciam. Pre malé kapely či interpretov ďaleko vhodnejšie. SOZA je dobrá len pre SOZU a Elán, Kuliho konskú hlavu, Cigoša Paťa a spol...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Komu mám zaplatiť poplatok keď chcem správu skopírovať a zverejniť na svojej stránke? A komu keď celú správu zaspievam?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

len piste prispevky piste a nezabudnite odviest autorsky prispevok SOZE, 1 Euro za kazdy prispevok a komu sa to nepaci moze 2 eura a komu sa ani to nepaci, nech kontaktuje SOZU aby si mohol dohodnut vyssiu taxu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To porovnanie režijných nákladov môžu byť diskutabilné. Ostatné štáty možno zarobia 3x viac a tak logicky majú menšie %, ale zároveň viac peňazí. Teda by bolo lepšie, ak by zverejnili aj čísla
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

neviem preco by mali zarobit 3x viac ak sa to berie pri krajinach s podobnym poctom obyvatelov. Ci myslis, ze inde je hudba 3x drahsia?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

haloo, kde sa vybera poplatok podla poctu obyvatelov?? pan nad tebou asi myslel, ze hudobny trh je vacsi, je tam viac platiacich zakaznikov a vyssie prijmi. a tak napriklad pri rovnakych nakladoch na slovensku a napriklad finsku by ta 17~25% rezia bola napriklad v rozmedzi 10-15%. charaso?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

upokoj sa, dobre? Ako moze byt trh tak vacsi ak mas stale cca rovnaky pocet obyvatelov a teda potencionalnych/realnych zakaznikov? Tak isto ten pojem zakaznik je trochu nepresny, kedze inde to zrejme funguje na principe, ze ti za dohodnutych podmienok vznikne povinnost a ty zaplatis. Tu to funguje na principe vypalneho a vyhrazok. Ano, ja rozumiem, ze 25% z 10M je ako 10% zo 40M, ale pointa toho co som chcel povedat a aj to na co poukazuje clanok je niekde inde.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nuz, este raz. slovensko je zaostala krajina. s tym sa neda nesuhlasit. ine zapadne krajiny s cca 5.4miliona obyvatelmi maju vyssiu zivotnu uroven, viac kultury,hudby,radii a hudobnych podujati z ktorych sa da takymto sposobom "ryzovat". preto si dovolim tvrdit, ze tie % su zavadzajuce..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak je trh menší, tak to skôr spočítajú a teda by mali mať menšiu réžiu, nie? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vo Finsku maju samozrejme nizsie platy, preto su nizsie aj rezijne naklady. To je snad logicke, nie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A prečo by mali mať réžiu v absolútnych číslach podobnú ako v bohatších krajinách? Pekne krásne priemernú mzdu, kancel im prenajme ministerstvo kultúry a hneď uvidíme koľkí a ako dlho by tam vydržali keby zvyšok museli prerozdeliť :)

Je to banda výpalníkov a okrem pár "kamarátov" by nikomu nechýbali keby neexistovali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco priemernu? Minimalnu!

v podstate mzdu by im mali urcit ich zamestnavatelia, ked sa tak dohodnu, tak aj 100% alebo 200% alebo hocikolko. Co je koho do toho, ze sukromna organizacia zastupujuca "niekoho" aku ma reziu. Nech sa pani hudobnici stretnu a odhlasuju mzdy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://goo.gl/CM0dz0
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

krute, ale pravdive :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár