neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Chrome pre chybu skracuje výdrž Windows notebookov aj keď nemusí

Značky: Chromespotreba a výdržWindows

DSL.sk, 21.7.2014


Webový prehliadač Chrome na operačnom systéme Windows zbytočne zvyšuje záťaž procesora a spotrebu počítača aj vtedy, keď to nie je potrebné na dosiahnutie vyššej rýchlosti.

Na problém, ktorým sa vývojári Chrome zaoberajú už viac ako šesť rokov, aktuálne poukázal Forbes.

Prehliadač Chrome na Windows prestavuje globálne nastavenie operačného systému a zrýchľuje pravidelný systémový časovač z každých 15.6 milisekúnd na každú milisekundu. Vývojári Chrome to robia vedome pre dosiahnutie vyššej rýchlosti svojho prehliadača a webových aplikácií, keď systémovým časovačom je limitovaná okrem iného aj maximálna rýchlosť JavaScript časovačov poskytovaných prehliadačom webovým stránkam.

Rozhodnutie výrazne zrýchliť systémový časovač už v roku 2010 vysvetľoval vývojár Chrome Mike Belshe. Google sa už v začiatkoch prehliadača rozhodol časovač zrýchliť, keďže časovač okrem iného zrýchľovali na 1 ms všetky multimediálne pluginy vrátane verzií Flashu z obdobia pred rokom 2010.

Zrýchlenie systémového časovača na 1 ms znamená, že procesor sa prebúdza tisíckrát za sekundu. Kvôli tomu nemôže procesor a systém efektívne prechádzať do najnižších úsporných režimov a podľa informácií Microsoftu z roku 2012 na vtedajších platformách mohla viesť zmena časovača na 1 ms k skráteniu výdrže batérie o maximálne 25%.

Súčasná verzia Chrome časovač ale nenastavuje len v prípade potreby ale hneď po spustení aj pri otvorených nenáročných stránkach alebo dokonca pri prázdnej stránke, overiť je to možné pomocou nástroja ClockRes zobrazujúceho aktuálne nastavenie. Prvé sťažnosti na vplyv takéto správania na spotrebu sa objavili už v roku 2008 a na vplyv na výdrž sa sťažoval aj Intel, Google tak v roku 2010 avizoval vypnutie rýchlych časovačov pri detekcii behu na batériu.


Nastavenie systémového časovača Windows pri spustenom Chrome



Podľa sťažností z roku 2012 aj testu aktuálnej verzie ale Chrome nastavuje systémový časovač na 1 ms aj na notebookoch pri behu na batériu a zbytočne tak znižuje ich výdrž aj pri browsovaní po stránkach nenáročných na výkon.

Podľa diskusie vývojárov zámer bol naozaj nevyužívať rýchle časovače pri behu na batériu a v Chrome je kód zabezpečujúci toto správania, je ale nefunkčný zrejme pre programátorskú chybu. V súčasnosti spoločnosť pracuje na oprave.

Ostatné webové prehliadače manažujú časovač dynamicky a nastavujú ho na kratšie intervaly len v prípade potreby napríklad pri prehrávaní videa. Na ostatných operačných systémoch, Linux a OS X, Chrome týmto problémom netrpí, keďže tieto operačné systémy poskytujú aplikáciám rýchle časovače implementované s využitím tzv. tickless časovačov. Aplikácie tak majú k dispozícii rýchle časovače ale v čase, keď rýchle časovače napríklad JavaScript nevyužíva, nie je využívaný žiadny systémový rýchly neustále nastavený časovač s negatívnym dopadom na spotrebu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

Sikovny google tu chybu este zvali na Microsoft.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ved to je chyba M$. Preco nuti ostatnych vyrobcov hackovat ich riesenie aby bolo pouzitelne?
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

trepes picoviny
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Ako je potom mozne ze tato chyba sa nevyskytuje pri firefoxe, opere alebo safari na windows?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Neviem či som tu ten blbý ja, alebo ostatní, ale keď si porovnám najnovšie verzie MSiE, Opery, FX a Safari, tak Chrome vedie svetelným skokom pred MSiE, Operou a FX a Safari je "podobne" rýchle, ale nie tak ako Chrome. Je jedno či look up, načítanie stránok, ich finálny render, precache html5/js animácií a iných. Tak isto globálna záťaž na systém mi príde u Chromu zlomková v porovnaní s FX, či Opery, ktoré sú ako ťažkopádny tank, ktorý kým sa pohne, tak zožerie polku nádrže.
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

zlomkova zataz pri chrome?
si sa zbesnel?
chrome je nenazrany smrad. je to ako rakovina.
slabsie stroje dokaze zopar tabov dostat do stavu nepouzitelnosti.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Ohladom nenazranosti mas uplnu pravdu. Tiez sa mi nepaci, ze kazda zalozka ma svoj samostatny proces. Je to sice stabilnejsie a "krajsie" riesenie, ked padne renderovanie stranky, ale pri pouzivani 50 a viac zaloziek je to velmi nenazrane.

Na druhu stranu, ked vykonas pri browseni 100 akcii v chrome na rovnakom stroji a v inom prehliadaci, tak je chrome najsviznejsi.

Okrem toho pouzivam aj vsetky 3 verzie Opery (vratane Next, a Developer), Firefox, a IE a uz mozem povedat, ze pokial nezaseries prehliadac rozsireniami, tak uz su rozdiely medzi nimi male (co sa tyka uzivatelskej odozvy). Opera s Lazy Loading a Loading on background je pri vela zalozkach ovela pouzitelnejsia. IE a Firefox su katastroficke v pripade vela zaloziek a nedajboze zapnutych niekolko rozsireni. Ale pre normalne pouzivanie, co sa tyka sviznosti, by som ich rozdelil do dvoch skupin: Chrome a ostatne.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

a teraz mi este ukaz ktory browser nie? Neviem ci ste si vsimli ale browser je dnes najnenazratejsia aplikacia v pc a to na vsetkych platformach.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

opera 12.x bezi neporovnatelne lepsie. FX dtto (nebyt memory leakov, je dlhodobo pouzitelny na slabsich strojoch). ani IE nie je taky pazravy.

chrome je postaveny na tom, ze ti zozerie co najviac, len aby renderoval o par desatin sekundy rychlejsie. nehovoriac o tom, ze si dobromyselny google zacina stavat vlastne poprietarne riesenia a na nejake standardy z vysoka serie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

opera zacina byt pomaly nepozitelna, pouzival som ju roky nikdy nebol problem ale poslednom case ma zacina pekne srat, mrzne, zere vela ram, stranky nejdu ako maju niektore ani vobec nejdu, s prehravanim videii na YT ma problem, FB vacsinu casu ani nenacita a ked hej tak strasne seka a to jedine rozsirenie mam iba adblock, hroza
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Presne tak... ale stále ďaleko najlepší browser. Ten nový prefarbený Chrome... je prekvapivo rovnaká sračka ako Chrome.

Renderovacie jadro môže byť stokrát lepšie, ale čo z toho, keď tam dokopy sú tri nastavenia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zacalo to alzou, uz nejde ani youtube a kopec dalsich stranok.. Kua nech z tej sprostej 22ky konecne spravia normalnu operu aby sa dalo prejst!!!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak FF urcite nie. Skuste si otvorit par tabov a hned uvidite kolko vam zerie pamate. Je to ovela horsie nez pri chrome a to nieje iba memory leakmi. Na rozdiel od ff je chrome aspon rychlejsi a to viditelne.
Opera 12 je uz stara aj ked aj ona zrala celkom dost bolo to lepsie ako na inych browseroch. Bohuzial jej problemom je, ze uz nie vsetky stranky na nej funguju dobre a nema ziadnu buducnost.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

278 MB aktualne - otvoreny FB a DSL na ntb. Pri desktope mi zerie tak okolo 400 MB pri rovnakych taboch. Takze je to celkom zaujimave - oba win7. Akurat na ntb 32, na desktope 64bit. Dnes to este vyskusam na win 8.1.
Najviac mi zerie po par hodinach - a aj to asi kvoli FB, nieco cez 600 MB, lenze mam zase 8 GB ram, takze ma to nejako netrapi. Pravdou vsak je, ze plynule to obcas nejde a je sranda ako je HW coraz vykonejsi a aplikacie coraz viac domrdane.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

vidim ze google hateri dnes minuskuju co to da
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

hej google lover, pal do pici
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nie je chyba OMG. Takto je definovany casovac vo windowse. Ak opere a firefoxu staci, ze sa eventy deju v rozpati 15.6ms, tak im to proste neprekaza.

Na inom priklade, kde hraci si menili frekvenciu USB 1.1 a 2 na rychle opticke a laserove mysi, aby doba medzi klikom (alebo okamzitou zmenou suradnic na mysi) a moznostou spracovania tohto eventu systemom bola minimalna. Povodne to je nastavene na 125Hz. Co vychadza na odozvu 8ms (http://dopice.sk/a0G) Pretaktovanim na 500Hz uz dosiahli 2ms. Tiez by to mohlo byt oznacene za chybu Windows. Ale takto je definovana zakladna hodnota tohto parametra.

Problem vidim akurat v tom, ze Microsoft neumoznil tuto hodnotu (ako aj presnost timera) jednoduchym sposobom menit. Mozno niekomu staci 5ms presnost, a pritom by to nemuselo mat este vyrazny dopad na spotrebu.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Táto hodnota sa dá meniť veľmi jednoduchým spôsobom, pomocou timeBeginPeriod(int).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ech... ano, pre aplikaciu z pohladu programatora sa da menit. Pre uzivatela, kedze to ma vyrazny dopad na spotrebu neda. Preto aj vznikol tento clanok, pretoze Chrome si to sice pekne nastavuje, ale vela uzivatelov by tuto funkcionalitu radsej ozeleli na ukor vydrze a zatazenia systemu.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Chyba je ze frekvencia ostava na 1ms aj ak prehliadac bezi len na pozadi, resp. je neaktivny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pretoze to ostatny hackli
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vyj*bany google .. svinska firma
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Dúfam, že po tomto výroku už google na vyhľadávanie nepoužiješ :) Alebo ako vyhovuje? Len zakomplexovaný chudák, čo v živote nič nedosiahol a zrtejme ani nedosiahne môže dať takýto názor na web.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

mas nasrane v hlave.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja mam Current 0.5 ms :-) Skusal som chrome aj vypnut, ale hodnota stale rovnaka. Neskor skusim restartnut system.

Tiez som chcel riesit tuto nepresnost s casovacom v c# aplikacii na serveri, ale kedze som to nepotreboval az tak presne (na milisekundy a menej) ale pritom presnejsie ako hlupych 16 ms, tak som namiesto Elapsed.Miliseconds zistoval Elapsed.Ticks a pomocou Frequency casovaca vypocital milisekundy. V mojom pripade to uplne stacilo.

Okrem prepinania casovaca nasilu na 1 ms alebo 0.5 ms je este moznost pouzit mutimedialne Timery, ktore maju podporu priamo v systeme. Co v pripade Chrome by mohlo byt ovela rozumnejsie.

A tu som nasiel dokonca tretie riesenie:
Pozor! Nasledujuca stranka by mohla vyzadovat pouzitie mozgovych zavitov na vyssej urovni a preto nie je vhodna pre zvierata (okrem orangutanov), joskoooaa a Maniaka.
http://dopice.sk/a0C


Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

To o čom je reč v prípade Chromu (timeBeginPeriod, atď...) sú multimediálne timery.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ia tomu rosumjem
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ty urcite!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak urciteee!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

cital som somrujem a davalo mi to zmysel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co to je za utilitu .... mne to pod kazdim prehliadacom pise to iste .....
A to si davam pozor aby bol chromy kilnuty v task managery
.....

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som po 3 rokoch opustil chrome a prešiel na Operu. Jednoducho dropy, crashe a nenacitavanie stranok bola bezna činnosť. Stacilo otvoriť par tabov s YT, nechať nejakú stránku bezat co sa refreshovala cca každých 5min a po 4-5h mi systém vyhodi LOW MEMORY.. Pozeram a chrome vyzral 6-7GB RAM. Dodavam, že mam 8.. A vrcholom bolo zamedzenie nepodpisanych addonov mimo store.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

z blata do kaluze, z dazda pod odkvap... lebo nova opera je iba a len chrome s opera skinom, nic viac nic menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trosku ma dostalo, ze v googli pracuju na odstraneni tejto chyby uz 6 rokov. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár