neprihlásený Utorok, 2. júla 2024, dnes má meniny Berta
Bitcoin sieť potenciálne ohrozená, mining pool kontroloval viac ako 50% výkonu

Značky: Bitcoinkryptomeny

DSL.sk, 16.6.2014


V noci na piatok prvýkrát v histórii kryptomeny Bitcoin dosiahla jedna entita pravdepodobne dlhodobejšie nadpolovičný výkon celej Bitcoin siete.

Informovala o tom dvojica Ittay Eyal a Emin Gun Sirer z Cornellu.

Touto entitou bol samozrejme dlhodobejšie dominujúci mining pool GHash.IO prevádzkovaný spoločnosťou CEX.io vlastnenou anonymnými vlastníkmi, ktorý okrem iného využíva vlastné minery postavené na ASIC čipoch BitFury.

GHash.IO mal v noci na piatok podľa počtu vydolovaných blokov 51% podiel výpočtového výkonu všetkých minerov po dobu 12 hodín. To síce nemusí nutne znamenať, že mal takýto výkon naozaj k dispozícii, a stále mohlo ísť o momentálne štastie. Vzhľadom na periódu 12 hodín je ale pravdepodobné disponovanie nadpolovičným výkonom.

GHash.IO / CEX.io pritom ešte na konci minulého roka avizoval, že sa sám snaží zabrániť získaniu nadpolovičného podielu výkonu.

Kryptomena Bitcoin je postavená na myšlienke decentralizovanej siete minerov, ktorí svojim výpočtovým výkonom vytvárajú bloky Bitcoin transakcií tvoriace verejnú databázu, reťaz, týchto blokov zabezpečujúcu samotné fungovanie meny, tzv. blockchain.

Ak jedna entita kontroluje viac ako polovicu všetkého výpočtového výkonu aktuálne dolujúceho Bitcoin, štatisticky dokáže generovať bloky rýchlejšie ako všetci ostatní mineri spolu. Ak sa tak rozhodne svoju pozíciu zneužiť, môže ignorovať bloky vytvorené všetkými ostatnými minermi a vytvárať platnú blockchain iba z vlastných blokov.

To tejto entite umožňuje získavať 100% nových vygenerovaných Bitcoinov ale tiež napríklad selektívne odmietať zaradiť transakcie do blokov a stanoviť si vlastné podmienky ich akceptovania, napríklad vysoké transakčné poplatky. Navyše môže rušiť svoje vlastné transakcie a dvakrát minúť rovnaké mince.

Všetky tieto dôsledky ohrozujú hlavný decentralizovaný princíp meny Bitcoin.

Podľa Eyala a Sirera v súčasnosti ale nič nepoukazuje na to, že by sa GHash.IO svoju pozíciu pokúšal zneužiť.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

K dispozícii beta Linux Mint 22, postavenej na novom Ubuntu
V nedávnych verziách OpenSSH kritická zraniteľnosť
Do Linuxu pribúda aj podpora konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Digitálne rádio vysiela z dvoch nových vysielačov
V displejoch pre smartfóny OLED displeje prvýkrát porazili LCD
Boeing zostane kvôli problémom na ISS minimálne viacero ďalších týždňov
Ďalší významný výrobca vyvinul SSD pre PCI Express 5.0, s vlastným radičom
Konkurent Starlinku od Amazonu sa posúva
Japonci dosiahli novú rekordnú rýchlosť prenosu dát cez bežné optické vlákno
Firefox už podporuje vertikálny zoznam kariet, v testovacej verzii


Diskusia:
                               
 

To je dobre, ze ti ludia svoju poziciu nechcu zneuzit. Nie ako ti zli z MtGox. Tymto verim.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

ano, aj ja im verim. bitcoin je cryptomena mena buducnosti, to najlepsie co sa nam mohlo stat. milujem bitcoin. vsetci co neverite ste sprosti. kupujte kupujte kupujte
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Práve preto je Bitcoin nahovno – lebo umožňuje jej veľké ťaženie na zákaznickych obvodoch (ASIC), čo práve povzbudzuje špekulantov a podrýva celú podstatu, na ktorej Bitcoin pôvodne vznikol.
(Na decentralizácii – aby každý zúčastnený mohol mať približne rovnakú možnosť ťažiť ho.)

Odpovedať Hodnotiť:
 

nakoniec sa zisti, ze bitcoin vytvorili ludia z NSA a podobnych institucii, kde miner robi v skutocnosti nejake uplne ine veci ako napr. (si vymyslim) bruteforcuje zasifrovane hesla, za kazde heslo mas nejaky ten bitcoin, tvorcovia nemusia kupovat na to serverovne...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Podobnost s projektmi typu "SETI" je cistonahodna?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zaujimava konspiracia, urcite by to bol originalny sposob lamania hesiel. To by ale cely Bitcoin protokol nemohol byt otvoreny, co je jeho kriticka vlastnost.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

BTC je otvoreny cize to moc nehrozi, ale na druhu stranu je tu X dalsich co su uplne closed (SETI, FOLDING atd..)

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ano, SETI je uplne idealny kandidat na taketo nieco :-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

myslíš že pomocou FFT sa dajú aj lámať heslá alebo len dolovať signály 20dB pod šumom ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako vies ze to pocita (iba) FFT? Lebo to autori tvrdia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurat to riziko zacina uz pri 25 resp 33%. Sebecky pool si tak moze vytazit viac, ako by mu prinalezalo pri "ferovom" tazeni a tak si ziskat viac vypoctovej sily. To teda moze robit aj GHash.IO.

Zdroje:
http://arxiv.org/pdf/1311.0243v5.pdf
http://is.gd/FtOlMe
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.dsl.sk/article.php?article=14843

Myslíte, že v skutočnosti má teraz menej a iba to vyťahuje touto taktikou na 50% vyťažených blokov? To by bolo ľahko detekované a keďže okrem iného autorom tejto správy sú autori spomínanej stratégie, určite by na to minimálne oni upozornili.

Celkovo je to ale rádovo slabšia zraniteľnosť, ktorá má ešte ďalšie predpoklady - schopnosť efektívne šíriť bloky a predbehnúť iného minera a schopnosť lákať ďalších minerov.

Čo sa týka rizika, že by to začali uplatňovať odteraz ak naozaj majú viac ako 50%, je celkom jedno čo by začali uplatňovať, aj uplatňovanie tohto je nekorektné a bolo by treba zakročiť.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pointa je v tom, ze v pripade naznakov zneuzitia by doslo k panike, rychlemu padu kurzu, v krajnom pripade zaniku bitcoinu. A toto nie je v zaujme nikoho a realne ani monopolny pool by z toho nic nemal. Jedine, ze by to robil z pociatku nenapadne a kym by sa to prevalilo tak by niekto par milionov dolarov zhrabol. Je, ale mala pravdepodobnost, ze by k tomu doslo.

70% transakcii ovlada 7 poolov, ted staci kartel dvoch-troch a 51% attack je mozny kedykolvek. To roziko stale je, ale realne sa predpoklada, ze kartel nevznikne, lebo by znamenal skutocny koniec bitcoinu a to ani majitelom poolu zato nestoji. Z dlhodobeho hladiska vedia zarobit viac ako tych par omrviniek, ktore by stihli pred odhladenim.

Nikomu o zanik nejde a aj teraz, ked GHash prekrocil 51% zacala ho komunita opustat a prechadzat inam, cim sa podiel znizil o nejakych 20%. Toto ustrazi komunita. Riziko je len kartel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby to tak vo volbach bolo, ze kartel by sa trestal odchodom a stratou ziskov.... Ako by sme to mohli zabezpecit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni sa boja ze uz nebudú môcť pôsobiť v tej oblasti keďže by to cele zaniklo. V politike to je rovnako, len naši politici už nemajú strach pretože si nehame srat na hlavu a nič s tým nerobíme a posluchame. Čiže riešenie Rudolf Vasky :D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne na tomto základe funguje hospodárstvo SŠA...

Amíci si môžu tlačiť $$, koľko chcú a nikto to nechce verejne odsúdiť, ani sa ich vzdať, lebo ich majú v pokladniciach...
... ale je možnosť zadlžovať sa v $$ – ak náhodou padne, tak sa tie dlhy jednoducho odpíšu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto takú kktinu vymyslel ako BTC...oyebabranie všetkých normálnych myslí
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:

Pridať komentár