neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Kyberzločin spôsobuje ročne straty 445 miliárd, tvrdí analýza

Značky: Internetnekalá aktivita

DSL.sk, 10.6.2014


Kyberzločin má výrazný negatívny dopad na ekonomiku a v minulom roku tento dopad dosiahol až odhadovaných 445 miliárd dolárov.

Vo svojej správe objednanej bezpečnostnou divíziou McAfee spoločnosti Intel to tvrdí Center for Strategic and International Studies, CSIS.

Kyberzločin mal podľa CSIS aj pri najkonzervatívnejšom odhade negatívny dopad vo výške 375 miliárd a maximálne 575 miliárd, pričom 445 miliárd je najpravdepodobnejším odhadom.

Najväčšiu zložku strát má tvoriť znížený výkon spoločností a celých národných ekonomík v dôsledku kyberzločinu, pričom najviac sú postihnuté najvyspelejšie krajiny. Zverejnená správa detailne nerozpisuje straty pre všetky jednotlivé dôvody, uvádza len niektoré čiastkové informácie.

Analýza kvantifikuje okrem iného dopady krádeže priamo finančných prostriedkov, krádeže a zneužitia osobných údajov, krádeže intelektuálneho vlastníctva, obchodného tajomstva a do celkového negatívneho dopadu započítava okrem priamych nákladov na riešenie problémov napríklad aj stratené príležitosti a poškodenie reputácie.

Napríklad v roku 2013 bolo ukradnutých najmä pri veľkých bezpečnostných incidentoch celosvetovo odhadovaných 800 miliónov záznamov s osobnými údajmi, napríklad viac ako 40 miliónov v USA, 54 miliónov v Turecku, 16 miliónov v Nemecku. Škody spôsobené občanom a riešenie následkov mali podľa správy celkovo spôsobiť straty do 160 miliárd.

Spôsobovaný negatívny dopad na produktivitu je typicky výrazne vyšší ako priama spôsobená škoda. Napríklad v Taliansku mali priame finančné škody z hackovania podľa odhadu dosiahnuť v prepočte 875 miliónov dolárov, celkový negatívny dopad v podobe okrem iného nákladov na riešenie dôsledkov mal dosiahnuť ale 8.5 miliárd.

Celkový globálny negatívny dopad prezentovaný v správe je len extrapolovaným odhadom, keď k väčšine útokov sa jeho ciele nepriznávajú a informácie tak nie sú verejné. Či analýza naopak znižuje vypočítaný negatívny dopad na legitímnu ekonomiku o pozitívny ekonomický prínos pre samotných kyberzločincov správa neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


inzercia



Diskusia:
                               
 

Ak niekomu sposobuje straty, inemu zisk...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

naklady na odchovanie jedneho dietata sa pohybuje okolo 350 000$ (http://dopice.sk/9F4). Vynasobte poctom deti na svete a zistite, kolko by ludstvo mohlo usetrit, keby sa zdrzalo sexu ;-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ty uz si kolko usetril
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A co je to vlastne "kyberzlocin"? Rozne staty maju odlisnu pravnu upravu, a tym aj definiciu kyberzlocinu. Legislativne je to velice tenky lad...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kyberzločin potom ročne prináša zisk zhruba 445 000 000 000.

Inak by totiž nejestvoval, keby neprinášal zisk... ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem, že to sem nepatrí, ale neviete mi poradiť prečo keď chcem bootovať win 7 z usb, dám v pc normálne boot menu, spustím removable disk ( je nastavený cez bios ako prvý) sa nič nestane a spustí sa normálne nainštalovaný win xp?
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Lebo obchodná politika MS.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

nevieme
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Najpravdepodobnejšie je, že si jednoducho zle vytvoril bootovacie médium. Nepamätám si cez čo som to robil naposledy ja, zrejme niečo ako Microsoft 7 USB, čo je officiálny nástroj od MS na vytváranie Boot media z Windows 7 ISO alebo tak nejak.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

treba si naformatovať kľúč cez diskpart a rozbalene iso skopírovať na kľúč a pôjde to..
diskpart
list disk
select disk /usb kľúč/
clean
create partition primary
active
format fs=fat32 quick
assign
exit
samozrejme toto funguje len pod Windows 7 a vyšším, v skratke..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

POuzi program RUFUS daj do googla ... podla neho spravis iso na usb kluc ...Alebo potom win to flash ... ale na rufusa nema :)

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ak pouzijes program Milan Rufus, tak Windows ti aj zarecituje.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

ISO to USB a všetko pôjde ako má...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no a pokial nezarecituje skus este format c: urcite niekam nabotujes
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

rufus zvlada aj uefi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Spravil si boot sector na USB? Bo nestaci tam nakopirovat subory z ISO... Pouzi napr rufus...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/euXrLq
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďakujem Vám za rady. No diskpart vzhľadom na XP nepoužijem. Nabootoval som kľúč aj cez rúfusa aj cez iné utilitky a ništa. Nástroj od MS nejde vôbec spustiť.Podľa nejakej utilitky som prehodil NTFS na FLAT32 a tak nabootoval a ništa. Ten ntb je ešte zábavný v tom, že stále som neprišiel, ktorým tlačítkom sa spúšťa bootovanie:). Zakaždým keď sa nejakým podarí tak najbližšie to už nejde, či už f8,f12,f11,f9 ..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A z CD/DVD média Ti ide bootovať?
Potom asi treba niečo nastaviť ohľadom USB zariadení a bootovania(aj priority) v BIOSe notebooku. Niektoré značkové stroje len tak jednoducho nenabootujú z USB, ale sa pozri či ich výrobca sa niekde v zašitom kúte svojho webu o tom niekde nezmienil a či nemá ku tomu svoj postup, utilitku, ktorú to podporuje a podobne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

DVD nemám po ruke. No jedná sa o ntb Dell, ktorý už má pár rokov. Zatiaľ som ten win7 že cez xp som nainštaloval, ale tým pádom som nemohol sformátovať disky a starý win mi tam ostal. Inak ten Avast je aký žrút pokým so ho nenahodil, tak pc šlapal v pohode, ako som ho nainštaloval tak ide spomalene ako xpčko. Musím ho za niečo vymeniť... Z toho kľúča to ešte chcem nahodiť do asi 2 ďalších pc, tak dúfam, že tam už nebude s tým problém...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V časoch Intel P4 zostáv boli ešte takéto trable s bootovaním z USB. Každý antivír Ti spomalí systém a to dosť výrazne. Poznať to najmä na starších PC. Novšie si už tie jeho požiadavky rozdelia vo viac jadierkovom CPU a aj disky sú trochu inde. Záleží dosť od nastavení AV. Možno by Ti stačil iba taký produkt, ktorý by si iba občas spustil na kontrolu a nebežal by rezidentne. Napríklad OnLine scanner od ESETu. Je dobrý, len to trochu dlhšie trvá...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ďakujem za všetky rady. Skúsim asi aviru, či avg. Ja si aj tak čistenie robím z času na čas poriadne sám a trebárs aj ten avast nezachytí toho toľko, že až...Jeho zmysel potom nie je až taký...
Odpovedať Hodnotiť:
 

NOD Eset Smart Security mal vo verzií 4 a 5 celkom podrobné nastavenia a vedel aj blokovať nežiadúce web stránky, či už na základe kľúčového slova alebo aj inak.
Dnes už antivíry by museli niesť vzorku viac ako pol milóna vírusov a to kde...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak ti nevadí že prepíšeš USB:

dd if=*iso of=/dev/sdX && sync

/dev/sdX je USB zariadenie, nie partícia na ňom

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

'dd' is not recognized as an internal or external command
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Zaujíma ma, akú hodnotú majú napr. štyri poškodené reputácie alebo 3 osobné údaje...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Podľa toho, či sú tvoje alebo Harabínove.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Poskodenu reputaciu si spocita kazda firma sama, cize sa to neda velmi globalizovat. Osobne udaje sa zasa bezne obchoduju, a cenu maju podla toho co vsetko v "balicku" je - bundle 1000 cisiel kreditiek je za max 5 dolarov, ak k nim ale ma predajca aj meno, priezvisko, datum expiracie, datum narodenia tak je za tych 5$ kazda jedna identita, o dolar viac aj so ssn/rodnym cislom alebo jemu ekvivalentnym udajom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

CSIS to ako Cyber SIS? SIS ma neake cyber oddelenie som ani netusil...
Odpovedať Hodnotiť:
 

CSI Senica
Odpovedať Hodnotiť:
 

zratal dakto kolko sa rocne otoci v IT security businesse? od antivirakov, cez firewally a vsemozne WAFy a DLP ...?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nakoniec je ti to aj tak jedno, ked nejaky debil nasadi derave openssl.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár