neprihlásený Nedeľa, 29. septembra 2024, dnes má meniny Michal, Michaela
Apple už má mať vyvinuté prototypy PC s ARM procesormi

Značky: ApplePCARM

DSL.sk, 27.5.2014


Spoločnosť Apple, výrobca osobných počítačov značky Mac, už má údajne vyvinuté prototypy troch kategórií svojich PC postavené na ARM procesoroch.

Tvrdí to francúzsky MacBidouille s odvolaním sa na spoľahlivý zdroj, ktorý bližšie nešpecifikuje.

Spoločnosť má mať vyvinutý iMac, Mac mini a 13" notebook s ARM procesorom, pričom použitým procesorom má byť štvorjadrový procesor 64-bitovej architektúry ARM. Správa uvádza ale pomerne nepravdepodobnú informáciu, podľa ktorej by mali mať jednotlivé prototypy viac procesorov, konkrétne Mac mini štyri a iMac a notebook štyri alebo osem. Vzhľadom na tieto počty nie je ale vylúčené, že ide len o nesprávnu interpretáciu informácie o počte jadier.

Procesory architektúry ARM majú v súčasnosti stále lepší pomer výkonu a spotreby ako x86 procesory, pričom ich výkon v poslednom období dramaticky narástol a začínajú konkurovať Intel Atom procesorom.

Apple ako prvá spoločnosť začala v reálne uvedených produktoch používať 64-bitový ARM procesor, dvojjadrový A7 s vlastnou architektúrou jadra a vyvinutý samotnou spoločnosťou v iPhone 5s a nových iPadoch.

Už viac rokov sa predpokladá, že Apple aj u svojich osobných počítačov minimálne zvažuje prechod na ARM procesory. Spomedzi dôveryhodných zdrojov prvýkrát túto informáciu priniesla agentúra Bloomberg ešte na konci roku 2012. Apple ju výrazne podporila pri minuloročnom predstavení A7, ktorý označila za procesor s desktopovým výkonom.

Zatiaľ ale nie je jasné, či Apple reálne takéto produkty uvedie na trh. Aktuálna informácia MacBidouille v prípade jej potvrdenia zrejme nasvedčuje, že by sa tak mohlo stať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Let SpaceX s posádkou na ISS má odštartovať dnes, video
Android 15 má zlepšiť používanie pri veľa notifikáciách
Arm údajne chcela kúpiť podstatnú časť Intelu
Kataster nehnuteľností nefungoval kvôli poruche diesel agregátu
Satelitné internetové pripojenie Starlink má 4 milióny zákazníkov
Trailer pokračovania populárneho seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry
Projekty Tor a Tails sa spájajú
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Pre problematické desktopové Intel CPU ďalšia aktualizácia mikrokódu a BIOS-ov
Samsung uviedol ďalší SSD, stále nevyužíva naplno PCI Express 5.0


Diskusia:
                               
 

Motorola -> Intel -> ARM, čo bude ďalšie?
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

AMD
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

atmel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre niekoho postacujuci vykon a urcite lepsia vydrz.. sa skor cudujem, ze uz to nebolo skor..
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

iOvce budu mat radost.
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

budu
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ano ano mame mame ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez sa cudujem, ze to neprislo skor. Mne osobne chyba na iPade podpora mysi (touchpadu). Som zvyknuty pracovat na ntb a hlavne rdp je na dotykovych lcd tragedia. Pokial viem (cim sa apple nechvali) az 46% uzivatelov si instaluje na mac-a windows, ked nasadia arm, pridu o zakaznikov win, maju aj zmluvu s microsoftom, inak nebude microsoft podporovat mac office atd, skratka je tam aj politika.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Inštaluje sa Win z dôvodu požadovanej platformy aplikácii. Aktívne je využívaný MAC, len pri použití určitých aplikácii sa preklápajú do Winu
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Posledne roky si Apple "mozno" uvedomil, ze dava oneskoreno aktualizacie na aplikacie a OS. Takze stale castejsie zacina riest aktualizacie. Bezpecnostne je to lepsie, ofce - ako mna to niekedy otravuje.

Pri prechode na ARM budu ofce ako ja cumet, preco im nefunguju stare cracknute programy dodavane standardne ako image obsahujuci skompilovane binarky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3 tyzdne dozadu som si kupil notebook od nich. Tych 46% by bolo velmi znizenych, ak by MS ponukal normlany office so vsetkymi jazykmi ako to je na windows. Kolega si tiez kupil notebook, a nahodil tam windows napriek tomu, ze pracuje normalne v roznych linuxovych distribuciach a aktivne spravuje OpenBSD. Takze nie len pouzivatelia Officu tam spadaju.

Normalnym ludom, ktori su zvyknuti pracovat so subormi rychlo a spamati vsak bude chybat total commander, quick search, rychle FTP a pod. Este ze mam navyk na NC ci VC, takze MC je celkom OK. Jednoducho na Unix sa neponukaju take dobre nastroje ako je tento. Podobne to je s WinSCP a Notepad++ - sucasne zvyk je tzv. "zelezna kosela".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dalsia vec ktora mi tam chyba, je copy paste celych ciest adresarov z Total commandera do okienok na ukladanie suborov vo Win :(.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zelezna kosela...
Hlavne že už pred revolúciou bola pomerne dobre zvládnutá diakritika v PC a Ty ani nevieš kde máš háčky, dĺžne a podobne...

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tvoj problem, ze mas problem pochopit text bez diakritiky, mna nezaujima. V dobrom, samozrejme!
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Dam ti na kontrolu 5 diplomovych prac. Bez automatickej kontroly pravopisu ich budes kontrolovat tvojim intelektom asi 3 dni.
Je to velmi dolezita sucast akehokolvek rtf editora. Hlavne ak clovek na pracu pouziva rozne notebookove a desktop klavrsnice, vtedy su preklepy vlasne vopred dane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je tolesite api epl vichral a pute to topre
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Epl trety ten nasatil arm procesori a fitel se to je topre
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

muhahahhahahaaha
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

je to dosť možné lebo mac mini minulý rok nebol, zrejme čakali na dokončenie procesoru a tento rok ho uvedú s ARM (len tak uvažujem)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

 "(len tak uvažujem)"

Tak to uz nerob
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

niekto musí
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aj tak nechapem ako im potom budu bezat sucasne aplikacie pre OS X na ARM. Jedna vec je prechod z 32bit na 64bit ale zmena platformy je vacsi problem
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Apple uz bezproblemovo presiel z ppc architektury na x86, prechod z x86 na x64 bola viac-menej lahodka. Rovnako bezproblemovo vidim aj prechod z x86-64 na arm... :)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Prechod intel - arm. Jednoduche to urcite nie je, ale je to zaroven mozne. Otazka bude ci umoznia cestu emulacie, alebo rovno budu vsetkych nutit rekompilovat software.

Air tento rok vysiel, nedavno, takze ARM macbook tento rok nepride, ale verim ze je to otazka casu. Tie Macbook Air si ludia nekupuju priritne koli vykonu, ale koli tomu ze su malinke, lahke a relativne cenovo dostupne, a ked sa im podari tam dat ARM, tak to bude prvy notebook, ktory moze vydrzat niekolko dni bez nabijania, nebude mat konecne ziadny vetracik, bude lahsi a zaroven moze ist dole s cenou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Take tu uz je: MS Surface 2 RT
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Prechod z PPC na x86 ze bol bezproblemovy? Ano, pokial tvoj prvy Mac bol x86, tak to bolo bezproblemove.

Pokial si ale mal aplikacie pre PPC, ktorych vyrobca uz neexistuje alebo neplanuje verziu pre x86, tak to si mal dost problem. Rosetta bola po chvili vyhodena a hladaj si nahradu za aplikaciu, ktoru si doteraz pouzival.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To ze neboli niektori vyvojari schopni prekompilovat aplikacie na intel, to nie je az tak problem applu. Nastroje na to vyvojari mali. Takze kamarat, nehadz vinu na Apple, ale vin toho leniveho bastarda co tvrdosijne odmietal pokrok a mozno doteraz si kvasi na PPC lebo urcite iMac s G4 a 128MB RAM sa vykonovo vyrovna iMacu s Core i7 a 8GB RAM. Rosetu vyhodili, ked uz bola naozaj zbytocna ak kupujes nove PC tiez nan nebudes tlacit Windows 98. To ze kopec ludi plakalo ze nemozu pouzivat 10rokov stary SW je to iste ako teraz placu winowsaci ze nemaju podporovany 12rokov stary system.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty si fakt myslis, ze prekompilovat staci? Ze "nastroje"... Cross compiler nie je nastroj, ked mas zdrojaky, ktore pocitali s tym, ze funguju s Big Endian, alebo si optimalizoval pre Altivec. Neexistuje ziadny univerzalny "nastroj", ktory ti z aplikacie pre jednu architekturu spravi aplikaciu na inu architekturu.

Si to predstavujes ako hurvinek valku a netusis, co za portovanim optimalizovaneho kodu naozaj je. A potom, ano, niektori vendori si dali pracu a preportovali svoju aplikaciu na Intel - ale zadarmo to nebolo. Vsetci vendori, od Microsoftu s novym Office, cez Adobe za novy Creative Suite, po Graphisoft za novy ArchiCAD chceli za novu verziu zaplatit.

Kedze stara verzia, s ktorou si bol spokojny ti uz nejde, novu si treba znova kupit... j***t taky system, na Windowse vsetky aplikacie z ery XP funguju dodnes. Na OSX z ery 10.0 (2000) po 10.4 (2005) mas dost smolu. Kto by na Windowse akceptoval, ze aplikacia z roku 2005 uz nefunguje? A nebodaj to oznacil za "bezproblemove"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu, ale na druhu stranu, cena za spatnu kompatibilitu, ktoru si Microsoft a vlastne cena x86 architektura silou-mocou zachovava, je naozaj vysoka.

Najvacsie problemy a kritiku MS vzdy zozal za to, ked ich novy OS nebol o nic lepsi ako ten stary, resp. casto este horsi/pomalsi, alebo total fail ako napr. Vista.

Co sa tyka x86 CPU architektury, tak ta je tiez napriek upornej snahe Intelu v porovnani s ARM alebo inymi modernejsimi CPU vyrazne neefektivna. Vykon sa v zasade dari zvysovat len postupne, pricom spotreba klesa ale nie az tak vyrazne. Aj preto Intel nedokazal prerazit v mobilnych zariadeniach, kde su tieto parametre absolutne klucove.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze celkovo vyvstava otazka, ci je naozaj vyhodne udrziavat spatnu kompatibilitu kvoli nejakym 10 rokov starym programom, alebo urobit hrubu ciaru a ozeliet tych par nespokojnych uzivatelov, ktori ich este stale pouzivaju, no nie su ochotni zaplatit za novu verziu. A ak nova verzia neexistuje, lebo developer sa na to vyflakol, je tak ci tak len otazkou casu ked treba hladat alternativu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) Efektivita ARM v Intel - tu zalezi, ako sa na to pozeras. Intel ma velmi dobry pomer vykon/watt, akurat ze spotrebuje tych wattov trochu viac. ARM ma celkovo nizku spotrebu, ale pomer vykon/watt ma ovela horsi. Ked optimalizujes na celkovu spotrebu a staci ti symbolicky vykon, ARM je lepsi, ale ked potrebujes mat celkovu efektivitu a napajanie nie je problem, je lepsi Intel. Ako vo vsetkom, nic nie je cierno-biele a zalezi na konkretnom probleme, ktory sa riesi.

Odpovedať Hodnotiť:
 


2) Kompatibilita sa odvija aj od aplikacii. OSX historicky nemal take nakladne aplikacie, ako Windows. Ked najdrahsie su CAD-y a kreativne aplikacie (Maya, Logic, Final Cut Pro), tak upgrade znamena vydaj v jednotkach tisicov na stolicku. Windows na druhu stranu ma rozlicne ERP, DMS, GIS-y a ine enterprise software, kde upgrade znamena niekolko desattisic na jednu stolicku. Nie je problem najst alternativu, ale ked zakaznikovi povies, ze upgrade by znamenal co ja viem od 500K az niekolko M EUR (nielen licencie, ale aj migracie a skolenia), tak si to rozmysli a bude dalej pokracovat na systeme z pred roku 2000. Preto MS berie kompatibilitu vazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, beriem.. ked sa na to pozeras z pohladu velkych firiem. Ved aj ta nasa fungovala na Windows XP az do posledneho dna oficialnej podpory :)

Inak k tomu vykonu, v akych jednotkach merias pomer vykon/watt? Resp. teda konkretne ten vykon. Tusim ze FLOPs sa berie za taku bernu mincu co sa tyka porovnania hrubej sily CPU. Nehladal som konkretne prepocty takze, ale keby bol Intel taky efektivny, tak by vsetky superpocitace boli zalozene na x86 architekture, a to vieme ze nie su. Pokial sa nic nezmenilo tak tam vacsinou davaju RISC procesory, a ak si dobre spominam tak PowerPC ktore pouzival Apple boli tiez. Ludia ktori pouzivali este stare Apple s PPC boli z prechodu na Intel dost nestastni. Nehovorim ze ARM je najlepsi, no myslim si ze x86 je prekonana technologia ktora sa drzi pri zivote len kvoli spatnej kompatibilite, ale tam kde je to mozne, tak ju kazdy radsej nahradi niecim inym.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, vo FLOPs.

Ono sa toho zmenilo dost vela, v TOP500 kraluje Intel EMT64: http://dopice.sk/9yA

V com si myslis, ze Intel je prekonana technologia? Mne osobne sa pozdava viac, ako ARM. Aj ARM, ako prechadza vyvojom zbiera kostlivcov v skrini. Tiez ma bordel v instrukcnej sade, ma milion extensions a nie vsetky su povinne (napr. Tegra2 nemala NEON. Vies si predstavit CPU od AMD, ktore nema MMX/SSE?), niektore veci sa tiez robia sialene, aj v ramci jednej family je niekolko rozlicnych ABI... Naproti tomu x86/x64 maju vyriesene zakladne veci, ako enumeracia zariadeni na zbernici (pci/pcix), co ARM dodnes nema. Na ARM musis mat jadro OS, ktore vie, na akom zariadeni bezi, pretoze ked siahnes na zbernici niekam, kam si nemal, tak cele zariadenie vytuhne (a to je aj jedna z pricin, preco neexistuje napr. univerzalny Android a musis mat build presne na zariadenie). Ale to uz sa dostavame daleko od povodnej temy.

Odpovedať Hodnotiť:
 

bezproblemovy prechod? nenechaj sa vysmiat. vsetko co apple vydal v poslednom case malo iba problemy, kopec aktualizacii a aj tak je to nahov...

potreboval som volaco rychlo spravit tak ze kamos mi na chvilu pozicia svoj 1500e notebook. normalne som s nim nevedel robit. ziadne ponuky pri druhom tlacitku, nevedel som ani poriadne oznacit text a dat ho vyhladat v googli.toalny FAIL co sa tyka ovladatelnosti este aj oproti staremu XP.
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Predstav si, ze podobny pocit maju ludia pri prechode z Mac na Win. Jednoducho ma ine ovladanie ak si s tym hned nevedel robit to neznamena ze je chyba v OS ;)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

nezostava ti nic ine ako sa vratit spat na stromy
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Problemy?

A ktoreze menovite?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Napr. ten, ktory ma 10.9.3 s pripajanim externych monitorov (=> instant crash)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zaujimave ze ja pouzivam 3 externe monitory, kedykolvek ich pripojim idu, kedykolvek ich odpojim a otvorim macbook vsetko ide.

1x hdmi -> hdmi,
2x minidp -> dp (zapojene v thunderbolt porte)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jedna sa o problem len na novych Mac Pro
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale sak ano, zase internetovy mudrlant, ktory si precital len perex niekde a okolo macu nesiel ani oblukom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este len prednedavnom dokoncil prechod z PPC na x86 a vycistili OS od PPC kodu a uz sa budu hrnut do ARM? hmmm... mozno osx zije tajne aj treti zivot..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

z ARM prejdu na Z80. A pustime si ho na ZXSpectrum/Didaktik/Sharp/Amstrad.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to sa nikdy nestane, bol by to ich koniec. tento krat sa vsak uz Jobs nebude moct vratit aby ich zachranoval..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mam uz cez pol roka Chromebook od Samsungu s ARM procesorom, bohuzial sa neda u nas kupit, tak som si ho objednal zo zahranicia, a som s nim plne spokojny. Ziadny ventilator ma neotravuje a vydrz to ma niekolko hodin aj ked tam nie je nejaka extremna baterka kedze je to uplne tenucke. Vzhlad kludne porovnatelny s Macbook Air, ktory si kupili znami, ale cena 7 x nizsia. Pouzivam na bezne veci ako internet, prehravanie videa, vzdialena sprava cez ssh, pisanie bash skriptov, poznamok a dokumentov alebo vytvaranie tabuliek. Bezi mi tam paralelne s ChromeOS aj Xubuntu, koli podpore roznych video a audio kodekov, moznosti pouzivat bezne programy a inym obmedzeniam ChromeOS, ale pre prezeranie webstranok ho ani nestartujem a pouzivam len ChromeOS.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A nejaky link na ten tvoj chromebook, chcel som nieco pozriet mame air bol volba koli rozmerom a baterke, inak to nema mat ziaden vykon
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu je link na dany model priamo na stranke Samsungu http://dopice.sk/9xN . Ja som ho objednaval z Ameriky, uz pouzity, za cenu 157 evry, ale s postovnym a clom ma to vyslo na cca 240 eciek. Da sa to zohnat na Amazone alebo eBay.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár