neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Inteligentný mimozemský život existuje na 99%, myslí si šéf SETI@home

Značky: vesmírveda a výskumdistribuované projekty

DSL.sk, 24.5.2014


Inteligentný mimozemský život existuje na 99% a vo vesmíre sa vyskytuje pomerne často, myslí si Dan Werthimer, hlavný vedec projektu SETI@home.

Werthimer to uviedol na tohtotýždennom zasadaní Výboru pre vedu, vesmír a technológie Snemovne reprezentantov USA venovanému mimozemskému životu.

Podľa názoru Werthimera je mikrobiologický život vo vesmíre úplne bežný. Werthimera a Setha Shostaka zo SETI Institute, druhého vedca vypovedajúceho pred výborom, k podobným záverom privádzajú najmä najnovšie zistenia o početnosti planét podobných Zemi. Na základe zistení Keplerovho teleskopu vedci v štúdii publikovanej na konci roka 2013 totiž odhadli, že len v našej galaxii sa nachádza minimálne 8.8 miliárd planét veľkosti podobnej Zemi a obiehajúce okolo hviezd podobných Slnku v tzv. obývateľnej zóne, v ktorej môže voda existovať v kvapalnom skupenstve.

Projekt SETI@home je jedným z viacerých programov SETI, Search for Extra-Terrestrial Intelligence, hľadajúcich inteligentný život identifikovaním elektromagnetického žiarenia umelého pôvodu. SETI@home analyzuje dáta zachytené na teleskope Arecibo v Portoriku na počítačoch zapojených dobrovoľníkov.

Hľadanie mimozemského života sa v súčasnosti realizuje tromi hlavnými spôsobmi, v slnečnej sústave priamo návštevou ostatných planét a ich mesiacov, projektami hľadajúcimi v atmosfére najbližších exoplanét zlúčeniny vytvárané biologickými systémami, napríklad metán, a projektami SETI, analýzou elektromagnetického žiarenia prichádzajúceho z ľubovoľne vzdialených hviezd a planét.

Podľa Shostaka ak v prvých dvoch preverovaných skupinách cieľov existuje život a tieto projekty niekedy prinesú výsledky, s vysokou pravdepodobnosťou sa tak stane už v najbližších dvadsiatich rokoch. Naopak analýza elektromagnetického žiarenie prichádzajúceho aj zo vzdialenejších hviezd je ešte len na začiatku.

Aby sme mali reálnu šancu nájsť takýmto spôsobom mimozemský život, museli by sme podľa Shostaka analyzovať signál z miliónov hviezdnych systémov. Doteraz ale programy SETI analyzovali len špecifické signály, najmä v rádiofrekvenčnom spektre, z menej ako percenta takéhoto množstva. Podstatným limitujúcim faktorom rozsahu SETI projektov je pritom podľa vedcov aj dostupný výpočtový výkon a rozsah analyzovaných dát programami SETI rastie rovnako exponenciálne ako rastie výkon počítačov.

Okrem snahy rozšíriť projekty SETI v rádiofrekvenčnom spektre vedci zároveň štartujú aj projekty analyzujúce optické elektromagnetické spektrum vhodné pre komunikáciu laserami, širokospektrálnu analýzu rozsiahleho elektromagnetického spektra a cielenú analýzu signálov, ktoré by mohli byť posielané medzi dvomi navzájom blízkymi exoplanétami. Motiváciou posledného projektu je samozrejme predpoklad, že inteligentný život osídľuje blízke planéty a následne medzi nimi komunikuje. Projekt tak identifikuje zákryty dvojíc exoplanét z pohľadu zo Zeme a analyzuje signály prichádzajúce zo smeru takýchto zákrytov, samozrejme s príslušným posunom času zodpovedajúcim vzdialenosti od týchto planét.

Vedci tiež odpovedali na otázku, ako by malo ľudstvo reagovať v prípade zachytenia signálu vytvoreného inteligentným mimozemským životom. V tejto otázke sa nezhodli, keď Werthimer vzhľadom na neznámu povahu cudzieho života by v súčasnosti neodporúčal cudzie civilizácie kontaktovať a počkať na vyššiu technologickú vyspelosť ľudstva tisíc až desaťtisíc rokov.

Podľa Shostaka z toho naopak žiadne riziko nevyplýva, keď vyspelá mimozemská civilizácia pravdepodobne už zachytila naše elektromagnetické žiarenie vysielané do vesmíru ako sprievodný jav jeho bežného využívania, napríklad v prípade leteckých radarov.

Videoprenos kompletného hodinového zasadania výboru si je možné pozrieť na C-SPAN.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Už by nás mohli kontaktovať. Chýba mi žena. Tie naše sú divné. :)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

treba ich geneticky modifikovať a potom rozmnožiť =)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ano, treba im pridat gén králika aby tiez chceli stále súložiť...
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

nájdi si chlapa - tý chcú stále súložiť
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

alebo zajačicu
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Discussion leve: DSL.sk (ultimate)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ultimate edition ? cracked:napiku
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

odpadavam, pridem po robote narobeny, ale tu si vzdy z casu nacas pri tych asich komentoch spravim pukance a sakra sa smejem.......... :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

si nalozil , jak rytmus kazde rano do zachodovej misi
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Patrika nahaj tak ! Ten sere ako Lion
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

uz su na ceste, vydrz
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

hej ved toto hlasi SETI neustale, ze vesmirne lode dorazia do pol roka k nam, ze uz su za Slnkom, a furt nic... SETI je sekta, banda magorov
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

SEKTY@Home ;D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

podla vesmirni lide cz su uz na orbite!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len aby si nebol prekvapeny, ked zistis, ze mimozemstanky sa po sexe spravaju ako modlivky a zeru svojich partnerov
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Podľa mňa vo vesmíre skutočne existuje mimozemský život, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sú inteligentní asi tak ako my... :)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Teším ma mínusové hodnotenie, iba potvrdzuje pravdivosť tvrdenia ktoré som naznačoval a to je to že my sami niesme až tak veľmi inteligentní. Vieme s 99% percentnou určitosťou predpokladať, že mimozemský život existuje, prečo však nedokážeme akceptovať rovnako pravdepodobnú možnosť, že aj keď mimozemský život existuje, nemusí byť všade zrovna inteligentný, respektíve inteligentnejší ako ten náš? Pokým nezačneme uvažovať aj mimo naučených pravidiel a štandardov a nezačneme akceptovať že existujú aj možnosti o ktorých zatiaľ nevieme alebo nechceme pripustiť, zostaneme len menej inteligentné hlúpe ovečky. A už sme pri tom, možno máme susedov na podobnej planéte ako Zem a tí možno rozmýšlajú presne tak ako my a práve to nás všetkých brzdí v tom aby sme mali snahu podniknúť kroky k tomu aby sme kontaktovali jeden druhého. Aj keď nás zatiaľ nijakí mimozemšťania nenapadli a nezotročili, alebo aspoň minimálne nekontaktovali, kde je napísané že to znamená že neexistujú? Niesme predsa vo scifi filme ale v realite...
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Pekné. Problémom inteligentných, nie pseudointeligentných ľudí je, že sa musia vyjadrovať zdĺhavo, jednoducho a pomaly aby aj akože-inteligenti pochopili.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Som neinteligentný keď si myslím,že prečo by mali žiť výhradne na planéte podobnej Zemi?Možno že chlascú tekutý metán jak mi borovičku a baby sa tam opalujú pri teplote -273 C.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ak si uvedomíme že za 2 svetovej vojny mal aj Hitler jednotku na hľadanie mimozemského života a technológii, dačo na tom bude pravda.
Projekt neviditeľného lietadla vznikol v Nemecku po vojne ho skonfiškovali Američani.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ked su inteligentni ako my, tak sa uz samoznicili.. alebo sa na to chystaju.. maju na xaku sa tu terigat a zistit ze nic nove ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Asi tak nejako.
Ale toto ma fakt pobavolo: "... vzhľadom na neznámu povahu cudzieho života by v súčasnosti neodporúčal cudzie civilizácie kontaktovať a počkať na vyššiu technologickú vyspelosť ľudstva tisíc až desaťtisíc rokov ..." - ved potom uz na Zemi predsa nebudeme!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale práve tých 99% svojej energie používa na maskovanie , nakoľko už asi vie s kým bude mať do činenia!
Uznajme si to ! My nie sme až taká výhra v loterii.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

vymenime mimozemstanom politiku, korporatnu fasisticku demokraciu a ochlokraticky kapitalizmus za vyspele medziplanetarne technologie. do desiatich rokov bude z 99% jedno promile a ludska rasa si konecne prisvoji vesmir!
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

padron, chcel som povedat "legalne sprivatizuje" alebo "vydrzi v sulade s pravnym poriadkom" a nie "prisvoji"
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Kvôli tomuto by sme sa mohli maskovať radšej my. Náhodou by nejaká cudzia inteligencia usúdila, že sme pre ňu riziko a preventívne by zasiahla.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Vedia, že by sme im priniesli demokraciu a vieru v jediného boha.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Demokracia je len pre elity, rovnako ako akékolvek práva. Nech si niekto nenamýšla elitou je len 0,1% svetovej populácie, vačšinou žijucej v USA.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Prava potrebuju iba otroci, nie elita. Ta ich tvori pre tych dole.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže ti vezmem právo voliť, niesi predsa otrok a nepotrebuješ ho. :) Ludské práva, podla prirodzeného práva sú od prírody dané práva ktoré prisluchaju každemu človeku od narodenia. Ake su to pozri listina práv a slobod. Elita ich teda logicky nemože tvoriť, nieje totiž Boh.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Od prirody dane prava? Ako napr. pravo volit? No jasneeeee :D Daj aj mne z toho matrosu, taky som este nemal.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

prirodzene pravo je pravo silnejsieho. silnejsi si moze Tvojou listinou tak utriet ruky od krvi ked doznasilnuje a dozabija co mu prislo pod ruku..
papier znesie vsetko, vo finale ale vacsi pes jebe a slabsi utre hubu.. sa tesim na den ked dnesni navonavkovani moderni hypermarketovi lovci pridu na lov a nic tam nebude.. az potom ludia pochopia co je to priroda :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vždy lepšie ako viera v nič.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Viem minimalne o jednom ktoreho odhalili - sylvester stalone
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

len aby nenašli vo vesmire zergov
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=QWjrBuptFtM
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ta ja som s Alfom a dalsimi Melmacanmi uz davno v kontakte :-D robime biznis spolu
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Zeriete macky?
Ci rpedavas Kit-Cat :P

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

99% sef SETI@home si mysli. Tiez si myslim :) Ako niekto uz podotkol, ludia nemaju co ponuknut, dokonca ani lacnu pracovnu silu, teoreticky mozno by boli vhodny ako potrava.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Na Zemi existuje kopa rastlín, ktoré človek stráviť nedokáže, pričom sme kedysi mali spoločného predka. Nie je dôvod predpokladať, že by úplne odlišná forma života dokázala spracovať ľudské telo ako potravu.
Možno by sa našlo niečo v našom tele užitočné ako liečivo, ale dostatočne vyspelá civilizácia by si to dokázala vyrobiť umelo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lenze co ked je umela vyroba nerentabilna, rovnako ako oprava CRT-cka. Kupim LCD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj Stephen Hawking ohladom mimozenskeho zivota len "mysli" a "dedukuje" a zeru mu to. Daj sancu inym.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Inteligentny zivot urcite existuje
Prave preto sa s nami nemieni kontaktovat, ukazat sa nam a nemat s nami nic spolocne!

Ani sa im nedivim.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

prave mas stav hlasov: 7.5 = urcity pocet ficovolicov si stale mysli, ze su najinteligentnejsimi bytostami vo vesmire
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

zato ty mas -7.5 = vacsina ludi asi nepochopila, ako si to myslel, alebo tu chodia sami ficovolici
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

treba davat na sondy halusky z bryndzou mozno to prilaka mimozemstanov
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

"...Werthimer vzhľadom na neznámu povahu cudzieho života by v súčasnosti neodporúčal cudzie civilizácie kontaktovať a počkať na vyššiu technologickú vyspelosť ľudstva tisíc až desaťtisíc rokov"

To je ale dement. Za toľko tu už dávno nemusí po nás zostať ani stopa. Čo by sme mohli mať obaja "výhody" a technológie navzájom, tak on zadre hento.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Ak by existovala vyrazne vyspelejsia civilizacia a z nejakeho pochabeho dovodu by ludstvu dala technologie, na ktore este "nedorastlo", pravdepodobne by sa len mocni stali mocnejsimi alebo by sa ludstvo uplne znicilo. Takze pan nie je dement, len ty rozmyslas prvoplanovo.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

sleduj co robime odkedy sa objavilo jadro... :D presne to co si popisal
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Co take zle?
Ako inak by si chcel taku technologiu aplikovat ak nie testami, mozno ich bolo zbytocne vela, ale zeby to ukazalo nevyspelost ludi? Nemyslim, utocne sa pouzili zbrane len dva krat. Atomove elektrarne su nepostradatelnou susacstou svetovej energetiky.
A ked sa to tak vezme tak myslim ze len vdaka existencii atomiek nebola este tretia svetova.

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

utocne zbrane sa pouzili len 2x?
ochudobneny uran co amici pouzivaju ~30 rokov sa nerata?
aky je rozdiel medzi hiroshimou&nagasaki a zvysnymi stovkami explozii v atmosfere? okrem tych jednorazovych par tisic mrtvych, to su drobne, viac sa zabije na cestach za par rokov.. na raka dnes kape pomaly kazdy druhy, preco?
ako zachranili JE svet pred WW3,nechapem vobec. skor ho k nej zenu -> viac dostupnej energie-> viac ludi -> rychlejsie vycerpanie zdrojov -> skor vojna
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Ty nechápeš viac vecí, porovnávať protitankové strely z ochudobneného uránu s jadrovými zbraňami je ako porovnávať oceľovú tyč s rotačným guľometom. Podľa štatistík zomiera viac ľudí na srdcovo-cievne choroby ako na rakovinu, rakovina je taký strašiak, pretože sa na ňu zomiera pomaly zatiaľ čo infarkt človek dostane rýchlo. Vďaka tomu že sa zvýšila priemerná dĺžka života a ľudia nezomierajú napr. na zápal pľúc sa viac zvýraznili tieto choroby. A keby si trochu viac čítal tak sa dozvieš aj o takých veciach ako studená vojna a prečo neprerástla do horúcej vojny.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

s jeho logikou sa tak da pozerat aj na to, ze sa ludia naucili citat a pisat. ved si len predsta kolko ludi zomrelo kvoli tomu co niekto cital v knihach.. ehm "svatych knihach" kolko ludi asi zomrelo kvoli rozsireniu nabozenstva? ziadny psychicky zdravy jedinec nemoze povazovat pouzitie nuklearnych zbrani ale zatracovat "jadro" kvoli nasej neschpnosti, namyslenosti a hluposti je chore.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

prosim, porozpravaj mi este nieco o mne:)
pointa mojho prispevku bola ze v momente ked sa clovek dopracuje k novej technologii okamzite ju zacne zneuzivat alebo pouzivat na nicenie. ze to tvoja hlava nepobrala a rozhodla sa popisovat moje mentalne schopnosti je tvoje rozhodnutie, ja ti ho neberiem, len ma to trosku mrzi.
mozno keby si cital Ty este o trosku viac nez citas, tak by si vedel ze historiu pisu vitazi a uvahy na temu preco studena vojna neprerastla do horucej by si mal v suflicku "mozno fikcia". ano, tych moznosti je viac, nie len ta jedna ktoru si sa ucil na dejepise..

najvtipnejsie na tomto celom je ze si pravdepodobne clovek ktory veri ze v '89 ludia s klucmi v rukach spravili revoluciu

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemame ani sajnu a iba pramalu sancu pochopit zmyslanie mimozemskej civilizacie. Co my pokladame za moralne a normalne, oni mozu pokladat za nemoralne a nenormalne, alebo opacne. Alebo dalsia moznost je, ze nic take co pripomina nase hodnoty a kodexy nepoznaju. Resp. maju vlastné, ktore nam mozu byt tak vzdialene, ze ani nespozname, ze su to nejake hodnoty a kodexy. Ma margo debilnej, primitivnej, insitnej, povrchej myslienky, ze mimozemska vyspela civilizacia musi byt k nam jedine uzasná a dobrá, odporucam precitat:

http://goo.gl/v9OWqP

a hlavne
------- ------- ------- -------
http://goo.gl/eCzEE4
------- ------- ------- -------
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Predpokladam ze cudzi zivot sa vyvijal evoluciou. Evolucia vsak zvyhodnuje jedincov ktori kooperuju na co je potrebne prejavit nejaku dobru volu. Preto parazitizmus sa vyskytuje len u tych druhov ktore nedokazu socialne zit. Vacsinou su paraziti vselijake cervy a ine nizsie formy zivota. Medzidruhovy parazitizmus u stavovcov ja velmi vzacny narp kukucka ale aj to nie je iste
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

na urovni nasho poznania a vzhladom na nasu vlasntnu minulost prave naopak musime predpokladat, ze cudzia civilizacia bude nepriatelska. Sa pozri co spravili europania, ked pred 500 rokmi prisli do Ameriky, alebo co robia teraz koli rope amici, pripadne rusi na ukrajine. Moj nazor je, ze ak existuje civilizacia schopna prekonavat vesmirne vzdialenosti a nasli nas, tak nas kontaktovat nechcu. Sme nebezpecni, vypalia nas plamenometmi ked nas najdu. Prevencia.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Dobry nazor, len tu Ukrajinu nemaju na svedomi rusaci, ale ti, co vsade siria demokraciu. Rusaci si len chrania svoje teritorium.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Čo je to "rusaci"? Znie to ako nejaký český komplex z rusov.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ake teritorium myslis, vsak rusko nikto nenapadol
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

spojene staty niekto napadol? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze pokial su vedecky, technologicky a biologicky na ovela vyssej urovni, nie sme pre nich ziadna hrozba. Prave naopak, uplne opacny extrem. Sme pre nich iba nizsia forma zivota. Asi ako pre nas mravec. Vykynozili by nas nie preto ze sme hrozba, ale iba preto ze chcu nase zdroje, alebo jednoducho zavadziame, alebo jednoducho prave preto, ze nicime vzacne veci, ako planety triedy typu Zem.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A možno pre nich planéta typu Zem nemá žiadnu hodnotu, pretože ich životné prostredie je úplne odlišné
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A možno pre nich planéta typu Zem nemá žiadnu hodnotu, pretože ich životné prostredie je úplne odlišné
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja skôr predpokladám, že ak sú na vyššej úrovni, tak sú pravdepodobne viac vyvinutí aj "duchovne" a dokážu teda rešpektovať aj nižšie formy života, akými je napr. človek.

Len primitívny človek si myslí, že je stred vesmíru a všetko, čo okolo seba má, je určené na to aby to zožral, vyťažil alebo inak zlikvidoval pre svoju potrebu, potešenie, čI dokonca moc nad ostatnými živočíchmi jeho druhu...
Verím, že duchovný rast je súčasťou vývoja, ale my žiaľ momentálne predvádzame presný opak.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Schvalne - citis vrazedne vycitky ked kopnes do mraveniska co ti kazi plany na vybudovanie chodnika? Alebo citis vycitky ked vykynozis cervotoca ci korovca prave preto, lebo ničí vzacnu vec (drevnu hmotu a les) ??? Nie, ziadne vycitky pri tom nikto neciti. Extrem moze byt esta vacsi, Nie sme pre nich ako pre nas hmyz, ale sme pre nich ako pre nas jednobunkovce. Chran banboh ked sa o nas dozvedia a zacneme im zavadzat alebo prekazat, alebo budeme v ich uvazovani nebezpecni pre vyssie zaujmy a vykynozia nas, lebo planety presne ako Zem su prilis vzacne na to, aby to tu cele zadrbalo nieco ako Homo Sapiens. Podobne ako stromy v TNP su vzacne na to, aby vsetky lahli kvoli korovcom.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

:) planet ako Zem su miliardy, tato tu je dolezita presne pre nas, lebo tu v tomto case je kyslik aky dychame. Ak by existoval stroj casu, tak vysoko pravdepodobne by sme nemohli ist janeveim miliardu rokov do mynulosti, lebo by sme nevedeli dychat. Dobre je zatial, kym nevieme relevantne cestovat vesmirom (ak je to teda objektivne mozne), lebo ked zacneme a niekde tam je viac vyvinuta civilizacia, moze nas povazovat za hrozbu. Alebo nas prijmu do Spojenej federacie planet, ked dosiahneme warp1 :) Dovtedy ale plati smernica o nevmiesavani sa...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nemyslim. Na to aby sme tu teraz moihli doskutvat, museli byt splnene neskutocne nahody. Nahody kozmologicke, astronomicke (vzdialenejsie aj lokalnejsie), biologicke, sociologicke, hostoricke.

Je naivne domievat sa, ze ked by si planetu Zem pred 4 miliardami rokv prestahoval do solarneho systemu tot 20-50 svetelnych rokov vedla, tak by sme si tam tiez pismenkovali. Na 99,999999999999999999999999999% by sme na Zemi presunutej do ineho solarneho systemu tot za humna neexistovali, napriek tomu, ze by to nebola kopia Zeme, ale PRESNE Zem, iba presunuta.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nejde len o samotnu Zem (spravna velkost, vzdialenost, zlozenie ......), ale cely velky system naokolo. O mesiac, Slnko, Jupiter, vlastne ide o kompletnu slnecnu sustavu. Dokonca ide aj o okolie slnecnej sustavy a najblizie hviezdy. Dokonca aj o polohu slnecnej sustavy v galaxii - samozrejme keby sme celu slnecnu sustavu aj so vsetkym v okruhu 100 svetelnych rokov (t.j. gulu s polomerom 100 sv.v so vsetkymi solarnymi systami) presunuli nie 30 tisic, ale 20 tisic km od centra galaxie, tak by sme tu neboli napriek tomu, ze v case presunu pred 4 lmd. rokmi by sme v okruhu 100 sv.r. nevideli ziadnu zmenu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ked si vtakopysk je naivne mysliet si, ze len v tvojich podmienkach mohol vzniknut zivot a tak isto ked si ladovy medved je naivne mysliet si, ked je +30 tam proste nic zit nemoze... takze asi tak. Aj na dne mora de je sopecna cinnost je zivot.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Vtakopysk ani ladovy medvad si nic nemyslia.

To aby mohol vzniknut zivot na baze a tak ako ho pozname a co si pod nim predstavujeme, je to tak ako som popisal. Neskutocny sled podmienok. Na to aby sme si pismenkovali je to toho treba este nepredstavitelne viacej. Napr. kedy do Zeme nedrbkol ten asteroid pred 65 mil. rokmi, ziadny Homo Sapiens nie je, ziadni vacsi cicavci nie su. To nie je nejaky bludna napad, to je v podstate fakt. V podstate keby sa neodohralo v posl. 550 milionoch rokov jedno z tych piatich velkych celoplanetarnych hromadnych vymierani, tak tu nie sme. Samozrejme na Zemi existuju extremofily (a to dokonca aj mnohobunkove), co ziju v 100C, tlaku stovky atmosfer, extremne zasaditom ci kyslom prostredi ... atd. Extremofily vsak nevylucuju ani nenaburavaju nijako nase predstavy zivota.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako vies co si mysli alebo nemysli vtakopysk? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme to nevylucuje zivot v takom zmysle, ze o tom nemame ani len sajnu. Potom do uvahy pripadaju aj ine podmienky. Napr. absurdita typu milion stupnov, tlak 59479 atmosfer a samointeligentna elektromagnetizmom organizovana heliovo-vodikova plazma. Myslime si vsak (a nazdavam sa ze to je dost spravne), ze existuju iste nutne podmienky pre to, aby nieco mohlo byt "zive".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cosmos s01e09 si pozri
Odpovedať Hodnotiť:
 

o tom, ako moze "zivot" cestovat medzi planetami a slnecnymi sustavami hovoria v s01e11...
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo neviete že sa nám neukážu kým nevynájdeme warpový pohon?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

warpovy pohon je uz vynajdeny, len zatial nedokazeme skonstruovat zariadenie, ktore vie ohnut casopriestor.

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

... vyspelá mimozemská civilizácia pravdepodobne už zachytila naše elektromagnetické žiarenie vysielané do vesmíru ako sprievodný jav jeho bežného využívania ...

Niekedy mi pripada, ze pani vedci akoby nepouzivali mozog. To by musela existovat vyspela mimozemska civilizacia v guli s polomerom cca 10^2 svetelnych rokov od Slnka. Pri priemernej vzdialenosti hviezd v galaxii cca 4 sv.roky je v tejto guli zopar tisic hviezdnych systemov. No istotone nas uz zachytilo 374 a pol mimozemskych civilizacii.

Po precitani http://www.martinus.sk/?uItem=48297 som o dost skeptickejsi co sa tyka krasnej StarTrekovskej buducnosti cestovania po galaxii a kontaktovania desiatok/stoviek mimozemskych civilizacii na kazdom rohu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Mňa by hlavne zaujímalo ako by prebiehala komunikácia, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou v oblasti pár svetelných rokov rokov okolo našej slnečnej sústavy žiadny inteligentný život neexistuje. Neviem si predstaviť komunikáciu kedy jedna strana kontaktuje druhú a na odpoveď si počká prinajmenšom nejakých desať rokov. Pri väčších vzdialenostiach rádovo sto, až tisíc svetelných rokov by bola komunikácia ešte absurdnejšia ak si vybavím ako bolo na tom ľudstvo pred sto rokmi, nieto ešte pred tisíc.

Inteligentný život vo vesmíre naozaj nemusí byť výnimočným zjavom, ale z astronomického hľadiska bude pravdepodobne pominuteľný asi ako jednodňové vínne mušky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ako si sa pred 10 000 rokmi dozvedel co sa dialo na druhom konci planety? Hovnijako. Podobne sa nedozvieme co sa prave teraz deje na druhom konci galaxie. Na to by bola potrebna vyrazne nadsvetelna rychlost, alebo nekonecna rychlost, alebo priestorove skoky - cez zakriveny casopriestor, hyperpriestor, warpovy pohon .. proste hocico ine ako konvencne cestovaie napr. rychlsotou 99% c. Rychlost c je v tomto pripade obmedzenim. To je fakt. Ci existuje nieco ako to obist nemame sajnu. Podobne ako rychlost vlastnych noh, rychlost zvierat, rychlost zvuku (a hlavne jeko klesajuca intenzita so vzdialenostou) ci ine primitivne praveke sposoby komunikacie boli pred 10 000 rokmi obmedzujucim faktorom na to, aby sme zistili co sa prave teraz deje na opacnom konce planety. Podobny obrazok: vtedy pred 10 000 rokmi tiez nikto netusil, ci existuje nieco, ako tieto obmedzienia prekonat.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

1000 az 10000 rokov :P ten panko nam fakt veri ze nasa "civilizacia" vydrzi taku dobu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nase etnikum kolednikov prezije vsetko
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

podla primitivnej uvahy delta t (zalozenej na geometrickej pravdepodobnosti), ze na 95% pravdopodobne, ze technologicka doba (aku tu mame od konca stredoveku) skonci najskor za 25 rokov, ale najneskor za 10 000 rokov. To ze technologicka doba (ako ju pozname posl. storocia) sa skonci mimo tohoto intervalu (+25 r., +10000 r.) od sucasnosti, je menej ako 5%. Je teda dost malo pravdepodobne, ze technologicka doba skonci skor ako za 25 rokov, alebo neskor ako za 10 000 rokov.

Ak toto pravidlo aplikujeme na HomoSapiens ako druh (existujuci cca 200 tisic rokov) vychadza nam, ze s 95% pravdopodobnostou ako druh prestanene existovat najmenej za 5800 rokov, ale pritom maximalne za 7,8 miliona rokov. Opat co je mimo tohoto intervalu, ma pravdopodobnost len 5%.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Scestne teorie. Pjetro, taketo veci nemozes predpovedat takymito teoriami.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze mozem. NA VSETKO. Ako pisem vychadza to z geometricej pravdepodobnosti. Je to elementarna matematicka logika. To ze sa to udeje s pravdepodobnostou 95% v tom casovom intervale neznamena, ze sa to ozaj naisto udeje. Je to v podstate nic nehovoriaca pravdepodobnost. Asi ako to, ze pravdepodobnost padnutia 6tky na kocke je 1/6, dvoch sestiek 1/36 a ze staci 22 ludi, aby pravdopodobnost toho, ze existuje medzi nimi co i len jedna dvojica s rovnakym datumom narodenia bola aspon 50%. Vsetko je to len elementarna logika.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To ze sa to udeje hovoris na zaklade predchadzajucich vysledkov pozorovani, ktore mozu byt uplne mimo, ty sa podla nich vsak mozes riadit. Rovnako ako v stvrtok hlasili ze sobota bude uprsana a my sme sa spalili na slnku, dazd prisiel po polnoci. Bullshity, takto to bolo nespocetne vela krat. Daj este nejake cisielka ktore o nicom nevypovedaju, ale ratat a priemerovat sa samozrejme daju.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

S tým počasím toho veľa nenargumentuješ...na téoriu pravdepodobnosti ktorú spomenul pietro by si musle použiť ten príklad inak ...vo štvrtok by museli hlásiť že v najbližších dvoch mesiacoch bude s 95% pravdepodobnosťou aspoň raz pršať. A ono by zapršalo. Ak by nezapršalo, tak je tu stále 100% pravdepodobnosť, že zaprší aspoň raz do roka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ich chyba.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

koho? možno to bude aj tvoja chyba. :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

V skutocnosti jeden chlapik takto predpovedal v 1968 pad Berlinskeho muru. Nicnehovoriacou pravdepodobnostou. Podlo toho primitivneho vzorca (kde pozname zaciatok niecoho, ale nie koniec toho niecoho), ale vieme iba to kedy to vzniklo (Berlnsky mur v 1961), tal vzorcek vyplul, ze je 95%na pravdepodobnost, ze Berlinky mur bude v tom roku 1968 existovat minimalne este 4 mesiace, ale sucasne maximalne 133 rokov. No a po 1968 existoval este 21 rokov. Ale opakujem - je to iba nicnehovoriaca pravdepodobnost. Keby sme si zvolili inu spolahlivost (napr. nie 95%, ale 50%, alebo 99,9% tak intervaly by boli ine).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Konecne sa vratil stary Pjetro.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

na Mesiaci... často sa tam svieti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja by som povedal že na 100%. Pretože letiaci asteroid, či kométu - kus blbého šutra - pokladám za rozumnejší ako drvivú väčšinu obyvateľstva tejto planéty. Takže šéf zo SETi@home len poukázal na evidentné - a teda, určite sa nemýli...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kto si mysli, ze sme jedina inteligentna forma zivota vo vesmire je ignorant. Uz len pravdepodobnostou musi byt kazdemu jasne, ze nie sme sami. Ak su vo vesmire miliardy galaxii a v kazdej galaxii su miliardy planet, tak tam musi nieco byt. Nas najvacsi uspech vyslat vyslat sondu na najblizsiu planetu :D je dost maly krok k tomu, aby sme mohli povedat, ze sme sami v tom obrovskom (nekonecnom?) vesmire. Potom sa daju najst svedectva ludi, ktori pracovali s dokazmi o mimozemskom zivote a aj stare odtajnene dokumenty zo 60-tych rokov napriklad vlady USA, kde su dokazy o mimozemskom zivote.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A kto uz zhavi klavesnicu aby sa opytal, ze preco napriklad nepristane mimozemstan v strede stadiona kde je priamy prenos nejakeho zapasu a nepredstavi sa, tak nech sa zamysli nad myslienkou nizsie.

Je na nete video (najdite si) kde astrofyzik Neil deGrasse Tyson hovori o tom, ze ludia maju na 99,5% rovnaku DNA ako simpanzi. Najinteligentnejsi simpanz sa dokaze naucit niekolko znakov znakovej reci a my co mame o 0,5% inu DNA dokazeme vyslat na obeznu drahu Hubblov teleskop a podobne vilomeniny. A teraz si predstavte, ze "mimozemstania" by mali len o 0,5% inu DNA ako my, tak akymi znalostami by disponovali oni. A mali by vobec potrebu sa ukazovat kazdemu jednemu "simpanzovi" na nasej planete?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/veUf9
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pekny nazor, rad by som tomu veril, ale, to ze mame miliardy planet, hviezd, pulzarov, diamantovych guliciek, letiacich mas ladu... neznamena ze ked ich je vela ze musi byt aspon niekde zivot.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zabudol som dopisat ze "inteligentny zivot", nie reakcie molekul
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

co je inteligentny zivot? ze vie vypocitat pytagorovu vetu, alebo ze skusenostou zisti, ze tu antilopu nechyti, ked pojde v smere vetra a teda musi ist proti? Alebo musi mat turbo velky satelit aby snami vedel "skypovat"? Ked na 8000sv. rokov dalekej planete najdeme delfiny, je/nieje to inteligentny zivot? A co ked nase delfiny snimu budu vediet komunikovat a my nie? Ktore je inteligentny zivot? Macka co vyskoci na klucku a tak otvori dvere je inteligentna? Kde je ta hranica? A maju taku hranicu aj mimozemstania? Ked nas nahodou nasli a my sa tu stale zabijame zo vsetkych tych nezmyslelnych dovodov, pripadame mimikom inteligentni?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No tak si myslim ze inteligencia je napriklad aj ten satelit. Vytazili a opracovali sme kovy, skrotili polovodice, vytvorili hromadu energie, vyniesli na obeznu drahu. Toto zatial neurobili muflony, slony, tigre, levy, hyeny, psy, macky, muchy, klieste...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Na strane druhej v prirode plati - ze ten tiger nezozerie a nezabije antilopu len tak z rozmaru a ani preto, ze ma iny nazor ci pohlad na demokraciu. Takze inteligencia na jednej strane a strasny primitivizmus na druhej.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

jasne, ze existuju... inak by SETI museli priznat, ze ich vyskum je zbytocny... Reagan by rotoval v hrobe, kedze uz v '87 by rad prijal navstevu na "ozivenie ekonomiky" a "zjednotenie ludstva" a pope Fransis by ich uz rovno osobne pokrstil, keby chceli konvertovat k najsamlepsej viere... a mozno by nam prisli ozrejmit nas povod a podakovat za nahromadene zlato... anihilaciou :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aj Ferovi na 99% percent zovrela voda na kávu. Čo s tým?
0–99.9% periodických je 0.
100% je 1.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nechapem. Aka 0 aka 1? Diskretnu matiku neberieme :)

No a dalej 99,9999....periodickych je PRESNE 100. Jedna sa o pradavno matematicky dokazanu jedinu nekonzistenciu v podobe nejednoznacnosti zapisu neceleho cisla v z-adickej pozicnej ciselne sustave. Tretina je 0,3333333... periodickych a tri tretiny su tak 0,99999999999... periodickych, lenze to je PRESNE 1. Podobne napr. v 8ckovej sustave napr. 5,777777777777..... periodickych je PRESNE 6 a napr. v 16tkovej E,FFFFFFFFFFFFFFFFF... periodickych je PRESNE F.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Urcite existuje.Mozno je len kusok od nas,ale nevieme sa odtialto dostat.Sme tu v teste,ci to zvladneme. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár