neprihlásený Štvrtok, 28. novembra 2024, dnes má meniny Henrieta
NASA odovzdala aktívnu vesmírnu sondu komunite nadšencov

Značky: NASAvesmírzaujímavosti

DSL.sk, 23.5.2014


Americká vesmírna agentúra NASA uzatvorila zmluvu so spoločnosťou Skycorp zastrešujúcou komunitu vesmírnych nadšencov, vedcov, ktorou im odovzdala kontrolu nad svojou starou sondou International Sun-Earth Explorer-3, ISEE-3.

NASA to oznámila tento týždeň.

390-kilogramová sonda ISEE-3 bola vypustená už v roku 1978 a najskôr bola umiestnená v tzv. Lagrangeovom bode L1 medzi Zemou a Slnkom, kde analyzovala solárny vietor. Bod L1 je bod na spojnici Zeme a Slnka o 1.5 milióna kilometrov bližšie k Slnku ako Zem, kde má objekt obiehajúci okolo Slnka napriek menšej vzdialenosti od Slnka vďaka gravitačnému pôsobeniu Zeme rovnakú periódu obehu ako Zem a obieha Slnko spolu s ňou.

Následne bola umiestnená na inú obežnú dráhu Slnka kolidujúcu s trajektóriami dvoch komét, pričom v rokoch 1985 a 1986 preletela cez ich chvosty a analyzovala ich zloženie. V nasledujúcich rokoch bola ešte použitá na analýzu slnečných erupcií a vesmírneho žiarenia, v máji 1997 ale NASA ukončila jej využívanie a vypla jej systémy s výnimkou komunikačného.

NASA v súčasnosti nemá prostriedky a zdroje na realizáciu programu využívajúceho sondu, pričom technológia sondy zároveň pochopiteľne zaostáva za súčasnými technológiami. O sondu ale prejavila záujem komunita nadšencov, ktorá chce pri priblížení v auguste uviesť sondu manévrom opäť do Lagrangeovho bodu L1 medzi Zemou a Slnkom. Po jej sfunkčnení plánuje v rámci projektu označovaného ISEE-3 Reboot opäť začať využívať jej vedecké inštrumenty a realizovať merania.


Ilustrácia ISEE-3 (obrázok: NASA)



NASA tak podľa uzatvorenej zmluvy poskytla Skycorp všetky potrebné informácie pre nadviazanie kontaktu so sondou a jej ovládanie a udelila Skycorp povolenie sondu využívať za podmienky, že všetky dáta získané zo sondy budú zverejnené.

Tím iniciatívy je v súčasnosti na teleskope Arecibo v Portoriku a už úspešne zachytil silný singál sondy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Na Slovensko.sk sa nebude dať cez víkend platiť
Jedna stanica v DVB-T zmenila rozlíšenie na HD
Telekom pridal 5G sieť vo viacerých mestách a množstve obcí
Predaje smartfónov tento rok výrazne narastú
Raspberry Pi uviedlo novú generáciu Compute Module 5


inzercia



Diskusia:
                               
 

kde sa mam prihlasit, ked aj ja chcem vlastnu sondu?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

prave si to urobil. Hlasi sa o to sem do diskusie dsl, ked ta vyberu budes tu tiez informovany
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Analnu sondu?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

labužník :}
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

dal som vam vsetkym plus a hodnotenie vasich prispevkov kleslo.. asi mam zlu karmu alebo co
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

A skusil si pouzit aj to zelene tlacitko?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ano to, zelene tlacitko v tvare plus. nacital som danu stranku, automaticky samozrejme preskroloval cely clanok rovno k diskusii, precital inkriminovane vyplody miestnych prispievatelov, pobavil sa a klikal dotycne zelene plus. po kazdom kliknuti sa prislusne cislo s hodnotenim clanku zmensilo, napriklad priblizne zo 7 na 5, z 10 na 8 a podobne. nech rozmyslam o vzorci hodnotenia akokolvek, nedokazem si vysvetlit ako kladne hodnotenie moze sposobit znizenie celkoveho hodnotenia, resp. preco by to tak bolo nastavene. este mi napadlo, ze by ma v tom okamihu ktosi predbehol a dal im vsetkym po jednom minuse, tiez ale nerozumiem preco by to robil a nezda sa mi to extra pravdepodobne. navyse nie je to prvykrat co tu pozorujem toto mysteriozne spravanie hodnotenia prispevkov, mala by to presetrit minimalne Janka H.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Jedno vysvetlenie by tu bolo...medzitým ako si zahlasoval tak zahlasoval niekto negatívne na všetky tebou uvedené príspevky a tým pádom sa ti môže zdať, že si im pohoršíl skóooore.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Nejaký záporák nám sem chodí klikovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Leda tak analnu.... Musis pockat na "Valentina"... :-)
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

alebo na Ratafaka Plachtu :-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

NASA vyrába vesmírne sondy ako na bežiacom páse. Stacionárna dráha, nízky orbit aj všetky body sú už zaplnené. NASA nemôže prestať vyrábať sondy, pretože by to znamenalo krízu v mnohý sektoroch spolupracujúcich s vesmírnym programom a vyvolalo v USA hospodársku krízu. Typický kapitalizmus, obylie a čaj radšej vysypú do mora, len aby nezlacnili, ale vyrábať to budú s dotáciami stále.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Obvious troll is obvious...
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

s tou NASA asi nema pravdu ale to s tym obilím je fakt. Dotacie krivia cely trh.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

a to sme si mysleli ze sme sa niekde posunuli.. teda aspom ja
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nadprodukcia sa kvoli zabraneniu poklesu trhovej ceny likviduje aj bez dotacii
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme za predpokladu ak analyza trhu nepreukaze ze znizenie ceny by viedlo k vyssim trzbam kvoli vyssiemu dopytu. chcem teda len povedat ze takyto jav nastat moze
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Potraviny sú veľmi zvláštna vec a uplatňujú sa pri nich aj niektoré také faktory, ktoré pri väčšine iných tovarov nie.

Napríklad, vzhľadom na to, že každý človek-zákazník má len jeden žalúdok s obmedzeným objemom, existuje také množstvo niečoho, chleba dajme tomu, že viac si ľudia nekúpia ani keby bol zadarmo. Zlacňovanie nevedie automaticky ku zvýšeniu spotreby.

Iná vec (opačná) je, že potraviny nutne nakupuje KAŽDÝ človek a dokonca denne. Ak by reálna trhová cena bola taká vysoká, že si ich 5% obyvateľstva nemôže dovoliť, tak skrátka umrú. To je neprípustné, tak sa s cenou potravín napríklad aj prostredníctvom dotácií manipuluje smerom dole.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ceny potravin sa u nas nereguluju (ani prostrednictvom dani), stat reguluje minimalne vykupne ceny polno produktov a pripadnu nadprodukciu vykupuje. co sa tyka spomenutej likvidacie vyrobkov, to sa deje vsade vo velkovyrobe a zdaleka sa to netyka len potravin
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrejmý blyskáč je zrejmý...?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To bola paródia na hoax http://lnk.sk/bWf . :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

36 rokov v kozmickom priestore a stále funkčná. Hm, kedysi sa veci robili kvalitnejšie...
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Kedysi sa počítači nevyrábali v Číne.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

tiez ma to prekvapilo. je neustale vystavena radiacii slnka, suciastky a pohon funguje, spickova technologia, nie ako sucastne mobily a pocitace :-) s vydrzou maximalne 2 r.

dlhotrvajuca je aj voyager 1 ktora uz opustila nasu slnecnu sustavu a je v medzihviezdnom priestore.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:

Pridať komentár