neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Slovensko bude podľa právnikov musieť zrušiť plošné uchovávanie dát o komunikácii

Značky: uchovávanie dátochrana súkromiaSlovenskolegislatívasúd

DSL.sk, 10.4.2014


Slovensko bude musieť rovnako ako ďalšie európske štáty s podobnou prijatou legislatívou na základe utorňajšieho rozhodnutia Súdneho dvora EÚ zrušiť súčasnú legislatívu prikazujúcu telekomunikačným operátorom plošné uchovávanie dát o uskutočnenej komunikácii.

Vo svojom stanovisko o tom informuje slovenské občianske združenie European Information Society Institute, EISi.

Na Slovensku je v súčasnosti v platnosti Zákon o elektronických komunikáciách, ktorý v oblasti uchovávania dát vychádza z európskej direktívy 2006/24/EC a telekomunikačným operátorom ukladá povinnosť uchovávať dáta o uskutočnenej komunikácii po dobu 6 mesiacov v prípade pripojenie k Internetu, elektronickej pošty a VoIP a po dobu 12 mesiacov u ostatných typov komunikácie vrátane hovorov a SMS.

Napríklad u hovorov sú uchovávané komunikujúce strany, teda čísla a mená volajúceho a volaného ale tiež IMEI čísla mobilov, ich poloha získaná z lokalizácie, čas a dĺžka hovoru. U pripojenia k Internetu sa uchováva identita účastníka, jeho IP adresa a čas.

Ako sme informovali v tomto článku, Súdny dvor EÚ v utorok v prípade podaní iniciovaných írskym a rakúskym súdom rozhodol, že takéto povinné plošné uchovávanie dát porušuje základné ľudské práva dané Chartou základných práv Európskej únie.

"Jednou z najdôležitejších častí tohto rozhodnutia je, keď Súdny dvor EÚ odmietol princíp uchovávania údajov všeobecne o všetkých osobách, ktoré používajú elektronické komunikačné prostriedky, bez akéhokoľvek rozlíšenia, obmedzenia alebo výnimky v závislosti od cieľa boja proti závažným trestným činom," zdôrazňuje právnik Ľubomír Lukič z EISi.

"Na základe tohto rozhodnutia Súdneho dvora EÚ budú musieť členské štáty zmeniť svoju právnu úpravu, ktorá pôvodne transponovala smernicu. Právo EÚ im totiž jej súčasnú podobu priamo zakazuje ako nesúladnú s Chartou základných práv EU. Znamená to, že v členských štátoch by sa mal aktivizovať zákonodarca, alebo na základe podaní Ústavne súdy ako negatívny zákonodarca," uvádza sa v stanovisku EISi.

Na Slovensku už práve po iniciatíve EISi rieši ústavnosť plošného uchovávania dát Ústavný súd SR. "Ústavný súd bude musieť vychádzať z toho ako aktuálne rozhodol Súdny dvor EU, pretože je vďaka plnej harmonizácií ochrany osobných údajov viazaný unijným právom. To po tomto rozhodnutí zjavne zakazuje sledovanie občanov v podobe, ktorá dnes existuje v zákone o elektronických komunikáciach," uviedol Martin Husovec z EISi.

Ľubomír Lukič z EISi naznačuje dve cesty, ktorým by sa po rozhodnutí Súdneho dvora mohli EÚ a jednotlivé krajiny vydať. Nie je podľa neho vylúčené, že sa EÚ pokúsi prijať obdobnú smernicu už neporušujúcu chartu a v takom prípade sa bude zrejme ale musieť vyhnúť plošnému uchovávania údajov bez rozlišovania. Ako druhú možnosť vidí nahradenie doterajšieho plošného uchovávania podobným režimom ako pri odpočúvaní, keď by aj dáta o uskutočnenej komunikácii bolo možné uchovávať len individuálne iba na základe príkazu oprávneného orgánu pri vyšetrovaní závažnej trestnej činnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

no určite sa tak stane.. tie dáta sa max tak "presunú o tri poschodia nižšie do suterénu"
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Alebo ako to spravili v US, vydali sudny prikaz ktorym mohli vsetkych odpocuvat.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

unii by sa to asi nepacilo
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lenze tie data nemozu pravne pouzit
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Priamo nie, ale nepriamo to ide.

Napriklad z lokalizacie zistia, ze si volavas a stretas sa s "neziaducou osobou" (vyrobca drog, mafian, ...), pripadne robis nejake "neziaduce aktivity" (kupujes hnojiva, ...) alebo casto spominas do telefonu nieco "politicky nekorektne"; nasledne im nahodou pride nejake anonymne udanie, s tym poziadaju sudcu o odpocuvanie a dost mozno to prejde.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

lenze aktualne nemozes nahravat niekoho hovor a uchovavat ho. Mozes uchovavat ake cislo kam kedy akodlho volalo. Na to aby si mohol nahravat hovor potrebujes sudny prikaz.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 


...to sme sa nasmiali...

Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

si fakt myslis ze SISka si pyta nejaky sudny prikaz ?
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

si fakt myslis, ze SISka ma nahranych vsetkych tych 4.9 miliardy minút hovorov, 1.1 miliardy SMS a 20.9 miliónov MMS? :) nesranduj..
http://goo.gl/73F6M4
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to ulozia na onedrive
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ak som sa nepomylil tak tie sms by zaberali cca 164GB a tie minuty hovoru v 64kbps mp3 by zabrali cca 2243TB, mms zanedbame, myslis, co sa kapacity tyka, ze taka sis by si nedovolila to zalohovat?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Myslis, ze sa hovor musi uchovavat ako zvuk?

V tejto faze je ovela lepsie robit hromadne prevod na text - tak sa hned daju vyhladavat "nebezpecne" slova a mensie nepresnosti az tak nevadia, ked to nejde pred sud.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Trim še rigľov u karadičoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze zvuk najprv prevediem na text, ten otvorim v notepade a ctrl+f, pripadne, ak tam nieje jozko z hornej dolnej, tak pouzijem grep a vyhladavam?
achiky ach...existuju HW filtre na toto priamo zo zvuku
Odpovedať Hodnotiť:
 

GSM voice kodeky maju mensi bitrate (6-13 Kbps), cize problem ulozit by to nebol...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravda, kapacita hovorov klesa na 445TB plus nejake metadata.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je zaujímavé, aký si použil príklad, drogy, mafia. Pokiaľ sa záznam používa na tento účel, v podstate nemám námietky. Otázne je ale načo uchovávajú data ostatných.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

To sa zdovodni jednoducho - chcu poznat okolie tychto ludi. A tipujem, ze kazdy na Slovensku pozna niekoho, kto pozna nejak "neziaduceho" cloveka. A kedze asi ani nejaky mafiansky boss neinstruuje podriadenych priamo, tak ako moze niekto vediet, ze prave Ty nie si ten boss?

Nejde len o mafiu a drogy, ale tieto su zrovna take, ze ich sudca nema problem schvalit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Raz som videl jeden dokument o spoločnosti a sociálnych sieťach, a vraj medzi ľubovoľný dvoma ľuďmi na svete existuje spojenie cez maximálne 4 ďalšie osoby...
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

nemyslím..
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

a co ti co nie su na FB?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Pre tych je ta vzdialenost v dnesnom svete najviac 6.

Myslim, ze kazdy pozna niekoho, kto je na Facebooku. To spravime z obidvoch stran a stred ma mat dlzku 4.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, lebo v usa a aj u nas je maxi cool mat 58748763 friends...

Odpovedať Hodnotiť:
 

ano to sa da, ale proti tebe mozu pouzit iba udaje ktore boli zistene az potom ako sudca vydal prikaz na odpocuvanie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu by som este pripomenul, ze zrejme taky mafian ma kontakty cize bude vediet otom ze ho odpocuvaju (budu odpocuvat), plati to pri internete podobne ak sa poznas poskytovatelom lokalneho internetu tak ti naznacit ze prisli zanim policajti


mam skusenosti ze policajt (pracuje na kriminalnom) cital smsky manzelke,dcere
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebola náhodou pred pár rokmi kauzička ohľadne riaditeľa PZ v Žiline, ktorý zneužil policajtov na manželkinho milenca?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som mal na vyske spoluziacku, ktorej frajer je v SISke a kompletne jej kontroloval aj stale kontroluje hovory, sms, maily, FB (ten si po par dnoch po vytvoreni hned aj zrusila) atd. Malina, bez sudneho prikazu, sudy mu mohli fukat praskovy cukor, nikto si nezacne zo SISkarom.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Aj maly ISP musel tie data uchovavat, minimalne to znamenalo ze nejaka masina v siete to uchovavala...o starost menej ale akurat by som chcel vediet ako budu chciet niekoho vypatrat ak nastane nejaky problem...

Priklad ktory sa udial: chlap rozoslal stiplave fotky svojej ex po nete... ...vdaka uchovavaniu dat a sudnemu prikazu to bola otazka niekolkych hodin vypatrat ho.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Kvoli jednemu predsa nemozeme povazovat vsetkych za zlocincov a vsetkych ich odpocuvat a sledovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

do zmluvy pribudne polozka, ze zo statistickych alebo cojaviem akych dovodov suhlasis s uchovavanim dat po dobu xy mesiacov. Zopar ludi nemusi suhlasit a na tych sa na sudnom prikaze upravi datum dodatocne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neviem, či by to tak mohlo fungovať, pretože nie sme natoľko slobodná spoločnosť, aby si mohol nevyužiť niektoré svoje práva (napr. nemôžeš sa v súlade so zákonom so zamestnávateľom dohodnúť na nižšej než minimálnej mzde alebo so samovrahom, že ho zabiješ).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozri kľudne nech si to do zmluvy dajú, cez ochranu spotrebiteľa to cez súd zamietnu a tým pádom to nemôžu dávať do žiadnej zmluvy nikdy..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S tym uchovavanim to nie je vsade az take horuce. U jedneho garazoveho ISP s nieco ako 500 zakaznikmi som videl, ako pouziva WEP a naviac je tam "ochrana", ze heslo ludom zadava do PC rucne. A kedze pri poziadavke na pripojenie ineho zariadenia len prisiel, zadal heslo a odisiel, tak dost pravdepodobne neexistuje ani snaha to nejak logovat.

MAC adresa je lahko falsovatelna, ale keby si ju aspon napisal k zakaznikovi, tak dokaze (aj ked nie so 100% istotou) dohladat aspon menej schopnych zakaznikov. Takto jednoducho neexistuje ziadne parovanie a tak ani sanca, ze sa nieco najde.

Mozno sa to da okecat. Technicka chyba, zla manipulacia a data su prec. Ktovie, ci sa to potom dalej vysetruje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bude sa to riesit ako v cesku, ze na sudny prikaz a naklady statu bude prevadzkovane zariadenie v priestoroch poskytovatela na logovanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si zabil ;) ze vdaka uchovavaniu dat.
To mala (ta jeho ex) tolkych milencov ze bez uschovanych dat by nevedeli kto to rozosiela?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár