neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Začali rozdávať prvú národnú kryptomenu

Značky: kryptomenyIslandAuroracoin

DSL.sk, 26.3.2014


V utorok o polnoci odštartoval proces rozdávania prvej digitálnej národnej kryptomeny, ktorej podstatnú časť jej tvorcovia rozdajú obyvateľom danej krajiny, meny Auroracoin určenej pre obyvateľov Islandu.

Auroracoin vytvorili neznámi autori vystupujúci pod pseudonymom Baldur Friggjar Odinsson označujúcim islandských bohov.

Technicky je mena odvodená z meny Litecoin. Celkovo bude vytvorených 21 miliónov jednotiek meny, AUR, z ktorých 10.5 miliónov bolo vytvorených hneď pri odštartovaní ťaženia meny vo februári. Zvyšná polovica sa bude ťažiť podobne ako ostatné kryptomeny, pri zabezpečovaní funkčnosti meny kryptografickým podpisovaním transakcií do reťaze blokov.

25. marca odštartoval proces, v ktorom sa medzi obyvateľov viackolovo rozdelí práve vytvorená polovica meny. Každý obyvateľ Islandu s prideleným ID, ktorý je cca 330 tisíc, tak dostane v prvom kole 31.8 AUR. V ďalších dvoch kolách, ak sa 10.5 miliónov neprerozdelí v prvom kole, môže získať ďalšiu menu.

Mena Auroracoin sa obchoduje už na viacerých burzách alternatívnych kryptomien a v utorok v priebehu dňa sa hodnota 1 AUR pohybovala na úrovni cca 11 až 12 dolárov. Prví obyvatelia tak dostávali kryptomenu v hodnote rádovo 350 až 380 dolárov.

Do stredy rána jej hodnota už klesla na úroveň pod 7 dolárov za AUR. Pokles je ale možné očakávať, keďže časť užívateľov pochopiteľne menu predáva a zvyšuje tak ponuku meny.

V prvý deň rozdávania meny sa podľa večerných informácií tvorcu rozdala mena pre 1.5% obyvateľov.

Islandské ID má podobný formát ako slovenské rodné číslo. Krajina má verejný register týchto ID, pričom tvorcovia meny overujú osoby preukazujúce sa daným ID viacerými spôsobmi, napríklad zaslaním SMS alebo cez existujúci Facebook profil. Či majú prevádzkovatelia aj prístup k nejakej databáze telefónnych čísiel a občanov respektíve aké presné kriteriá pre autentifikáciu používajú neuvádzajú.

Podľa tvrdení viacerých užívateľov už v prvý deň rozdávania prišlo k získaniu meny na ich ID niekým iným. Ak si ale časť obyvateľov predpokladane o menu nepožiada a počet takýchto prípadov neautorizovaného získania meny bude dostatočne nízky, pre menu to nemusí predstavovať problém.

Auroracoin je prvou menou, ktorá prišla s podobným konceptom národnej meny. Zatiaľ je výrazne najúspešnejšia, keď hodnota všetkej vydanej meny sa v utorok pohybovala od cca 70 po 120 miliónov dolárov a je tak štvrtou najhodnotnejšou kryptomenou po Bitcoine, Ripple a Litecoine.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Wee islandania maju pekne naslapnute :)
Zavidim a slintam..
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A v čom akože? Za par rokov to skončí ako "mena budúcnosti" bitcoin a bude iba na špekulovanie a podvody môžno tiež.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

island už raz skrachoval
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Áno, ale len kvôli tomu aby nemusel platiť umelé dlhy, ktoré im spôsobili tí vy*ebanci pri kormidle, rovnako ako každému inému štátu...

Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Nebude problém skrachovať znova. Teraz bude stačiť skrachovať virtuálne.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

dokonale vystihnute, akural slovicko virtualne by som nahradil cryptologicky
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

peniaze co nezaplatili niekomu realne chybaju...ziadne "umele" dlhy. pozdrav do UK.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

peniaze co nezaplatili mal byt tucny zisk bankarom... Tucny a pravidelny rok co rok..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

aby ste boli v obraze ako to bolo :
http://www.zvedavec.org/komentare/2013/10/5719-
island-revoluce-pod-vedenim-bankeru.htm

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslim celkovo system fungovania statu. energetiku,politicky system a teraz este toto :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No nazdiš to má f tom prsty aj Cukrovývŕšok
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

tipujem, ze bitcoin neprekonaju. v ramci diverzifikacie som ale kupil 5 AUR :)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Cez koho si to kupil?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

cez svojho počítača
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cryptsy napr.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No aj kseftovanie s crypto-chujinami je sposob, resp. snaha, ako zarobit.

Ide len o to ci chce clovek usetrit, alebo zarobit - hranice medzi tym je vsak uplne nejasna, ako vsetko v sociologii. Pr.: mam 2-izbovy byt ktory prenajimam a po odpocitani vsetkych nakladov na energie, dane .. atd mi to hodi napr. 140 € mesacne netto. Je to prijemne vylepsenie financnej situacie, take prijemne vylepsenie platu. Prudko zarabam, alebo mi to len dovoluje viac usetrit? To sa neda definovat. To bolo o zarabani.

Najidealnejsi sposob ako usetrit je nekupovat chujiny, ktore akutne nepotrebujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to uz jebe clovekom aj na Islande ?
to akoze ja najprv ziskam menu poctivo, generovanim na compe s tym, ze ju predam za tych 12-15 dolacov, a nakoniec to Island zacne zadara rozdavat, cim automaticky klesne jej hodnota pod 7 dolarov...to ma aky vyznam toto. co sa tym sleduje ? stitim opat podvod na ludoch, clovekovia na Islande, toto je sprava pre vas: nechajte teketo hriesne diablove exkremente na pokoji, inak vas to znici, posadne a vysaje do posledneho gejzira, vas oddany ochranca ujo Sparta...

ujo Sparta
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ako si prisiel na to, ze mena je "podstivo dolovana"? Akakolvek kryptomena su len cisla bez s5tnej vazby na nejaky tovar ci sluzby. K tomu sa vsak priblizuje aj nasa dnesna, papierovo - kovova mena.
Preco si myslis, ze tie xcoiny by mali mat nejaku hodnotu? Lebo osoby ako ty si to myslia, ze to ma hodnotu :D.

Skus zarobit aj ty. Zedituj si vlastnu cryptomenu, sprav obmedzenie na 10 000 000 kuskov koruniek, 7 000 000 si "podstivo vydoluj sam" a ostatnych 3 000 000 rozposli / nechaj "podstivo dolovat" ostatnych. Tym podstivym dolovanim ich presvedcis o tom, ze ozaj to ma nejaku hodnotu. Teda vacsiu, ako minutu elektrinun na zbytocne vypocty. Ak budu ludia tupci, budu s tym ochodovat a pomalicky mozes rozpradavat svoje zasoby. Cim pomalsie, tym lepsie = neohrozis si tu svoju "menu".
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

to "poctivo" v mojom prispevku mala byt narazka len na to, ze Island to zacal rozdavat zadara..... a navyse som to myslel ironicky, ja som zastanca nazoru ze bitcoin a pod meny nemaju realnu hodnotu, iba ak zobereme do uvahy princip, ze aj diamant ma hodnotu len preto ze je po nom dopyt ergo ak vychadzame z tohto principu tak potom z toho vyplyva ze ak je dopyt po xxxcoine z akehokolvek dovodu (napr. jebnutost), tak mozeme povedat ze ma hodnotu....
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Nepochopil som ironiu v tvojom prispevku :).
Diamant ma realnu pracu sa sebou, aby ho niekto vytazil. Toto nema ani len tu pracu sa sebou, len spotrebovanu elektrinu + vazne sa tym neda nic robit. Diamantom sa da aspon rezat :D pripadne sa pouzivaju aj inde v technike. Takychto <>us mien je mozne vymysliet prakticky nekonecno, diamantov nie, aspon zatial. Ale ak by sa podarilo vyrobit z energie hmotu lubovolenho typu pripadne priamo vyrobok a naklady na to by bola len energia, tak naklady na vyrobu akejkolvek maleho mnozstva hmoty by boli neporovnatelne vyssie ako vypocet par vysledkov nejakych funkcii. Platno ako obezivo bolo tiez pracne na vyrobu, takze tam bola dana nejaka praca. Tu tu pracu robi len stroj, kde je potom ta hodnota za tym? Nikde :\. Nuz, ako peniaze :D.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

dopyt po niecom je zaklad, preco sa da zarobit takmer na hocicom. ked porovname diamant a bitcoin, vyjde nam z toho ze po obidvoch veciach je dopyt, samozrejme po diamante je dopyt vetsi a preto aj jeho cena je vysia. a tu prave, v tejto rovine dopytu si mozeme zapolemizovat, ze preco je dopyt po diamante ? dovod si napisal. a preco je dopyt po bitcoine ? dovod som napisal ja (jebnnutost s dvomi n), jednoducho pokym bude po xxcoine dopyt, tak bude mat nejaku hodnotu vzdy, lebo ludia ho chcu, to preco ho chcu, to uz je otazka pre odbornikov v oblasti psychomentalnej hygieny....
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ked porovname dopyt rozkov a diamantov, tak dopyt po rozkoch je vacsi ako po diamantoch a jakze cena rozkov neni vacsia ako diamantov ? Tieto ekonomicke zvasty nenavidim, za celu historiu to fungovalo tak ze daka autorita nieco napisala a vsetci ju potom cituju, ze to tak musi byt, pricom to este aj potvrdzuju pseudomatematikou...kazdemu cloveku so zdravym rozumom je hned jasne ze vsetky vypocty su len nato aby obycajnych ludi co najlepsie vypocitatelne ojebali
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dopyt a Ponuka. Jedno bez druhého nemá zmysel. Aké sú náklady na tažbu a distribúciu diamantov neviem, niekde som čítal, že vysoká cena môže byť dôsledkom umelého znižovania ponuky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty budes asi z nejakeho africkeho statu, tam je asi fakt vetsi dopyt po rozkoch ako po diamantoch :=)s tyzden starym rozkom mozes aj sklo rozjebat :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tieto picoviny si sam vymislas ci to odniekal kopirujes? Bez urazky, ani nebudem argumentovat k tym tvojim zajebom lebo myslim ze viacmenej kazdemu co i len trocha svetaznalemu jedincovi je jasne ze pises len svoje naivne predstavy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

---------------- ---------------- ----------------
Hovadina jak had na bicykli.

http://goo.gl/hiFpv6

Ludom uz nacisto zacina sibat. Bitcoin nebol pyramidova hra, to bol len zaciatok mega-brutalneho pyramidoveho osialu, ked si kazdy stat,okres,mesto zriadi vlastnu krypto-chujovinu.
---------------- ---------------- ----------------
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

---------------- ---------------- ----------------
Robert Fico ako prezident SR schvalil dna 8.9. 2015 navrh parlamentu, aby sa odo dna 1.1.2016 na Slovensku zaviedol KryptoSlovakGros. Filozofia je taka, ze z celkoveho mnozstva 11 milionov KryptoSlovakGrosov sa pred-doluje polovica, aby kazdy Slovak mohol dostat 1 KryptoSlovakGros, ktore budu sluzit ako kompenzacia za kazodorocny vianocny prispevok dochodcom, ktory je udelovany kombinaciou percent a absolutnej sumy, ale pohybuje sa vzdy okolo 40-70 €. Hodnota jedneho KryptoSlovakGrosa prudko oscilovala medzi 0,5 € a 50 €, v sucasnosti je stanovana na 10 €, takze miesto 40-70 € pre 3/4 miliona dochodcov dostane kazdy z 5,5 miliona Slovakov 10 €. Z hladiska vydajov vo finale je to uplne to iste, ale hlavne ze mame KryptoSlovakGros.
---------------- ---------------- ----------------
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prd KSG ale ficoin!

hoci ho nemam rad a dufam ze nevyhra volby ale keby dal kazdemu obcanovi slovenska "cokolvek" v hodnote 200€ nebol by som proti. no hned by som to predal :P
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

co tu vlastne riesis? tak isto ako keby si kupil diamant, ryzu, zlato, cukor jedinim cielom je natom zarobit, to ze si niekde na spodku piramidy je tvoja vec ale niekto musi byt na vrchu, tak teda preco nevytvoris taku menu a nie si na vrchole?


PS: kryptomena je uplne super lebo vies kde davas peniaze, ake je riziko atd. nie to ako bmginvest a spol lebo vies o rizikach
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No super, konecne sme sa pohli. Konecne tu uz nikto nebluzni o tom, aka to bude celoplanetarna spasa, svata, usetrena vsetkych neduhov fiat mien, anonymna, bez kontroly, zdanenia, rychla ... atd.

Mozno uz aj dalsi priaznivci crypto-chujovin pochopili, ze to je pyramidova hra s cielom zarobit (v neskorsich fazach istotne, aj ked v prvej faze to mohol byt len taky experiment) a neospevuju to ako celoplanetarnu menu, ktora nahradi fiat meny lusknutim prsta.

Dnes nikto neda nikomu nic zadarmo! A ked hej, vzdy to len tak vyzera!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto vase pyramidy sa daju aplikovat na vsetko. Ked nie si riaditel ale len zametac tiez si na spodu pyramidy.

A co mas proti digitalnej mene? Sak dnes uz kazdy plati aj tak kartou a to je tiez digitalne.
V podstate nam netreba tie nehodnotne farebne papiere, ktore maju cenu len vdaka specialnej tlaci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To som tu pisal uz pred par mesiacmi, ze hotovost dnes v podstate nie je potrebna a virtualne-elektronicke (nie vsak crypto) peniaze pouzivame uz dnes.

Len sa to tu akosi nestretlo s pochopenim ...
http://www.dsl.sk/article.php?article=14960
Odpovedať Hodnotiť:
 

Citujem sameho seba:
Kto ti dnes prikazuje mat papierova peniaze? Papierove peniaze su ekvivalent niecoho. Nieco prezentuju. Ved aj dnes mozes existovat na cisto elektronickych/virtualnych peniazoch, ktorym sa hovori euro. Mas problem v potravinach platit tou sprostou umelohmotnou kartou? Mas problem nou platit na benzinke? Mas problem platit nejakou predplatenou Veolia kartou v primestkych busoch? Mas problem platit tou umelohmotnou kartou v restauracii ci obchodoch vo velkych nakupnych centrach? Vyplatu ti nosi postarka v hotovosti? Ucty za byt a energie chodis zaniest v hotovosti na postu a stojis v rade s ciganmi na socialne davky, alebo to riesis elektronicky (ci uz manualne alebo automatizovane). Detto poplatky za ine sluzby. Dokoca vysiel zakon, ze platby nad tusim 5000 € SA NESMU realizovat cash. Dnes exsituju ludia, co hotovost nad par desiatok € nevideli jak je rok dlhy. Proste okrem par minci na noviny v stanku NEPOTREBUJU CASH.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vchádzame do veku krypto-kapitalizmu tak potrebujeme krypto meny. Tie "tradičné" sa totiž rúcajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked skolabuje stat do velkej riti, ako napr. Grecko, vysvetli mi prosim ta aky bude rozdiel ci bude mat Grecko fiat-drachmu alebo crypto-drachmu? Obe budu prudko klesat. Ci uz tu grecku menu porovnavame s okolitymi menami, alebo uvazujeme o realnej hodnote greckej meny a porovnavame ju s cenami tovarov a sluzieb.

Odpovedať Hodnotiť:
 

toto sa mi paci, niekto vyda nejaku virtualnu menu, no kiez by este ju zvyhodnil alebo dal ako hlavne platidlo. potom zacnu vsetci kupovat :) tazit :) a banky sa zacnu tesit ze hrabu ozajstne eura dolare atd a dotycny im davaju za to nieco, co neskor nebude mat hodnotu, ci uz sa ukradne alebo nejaky dvovod sa najde, aby si nezacali menit naspat za menu ozajstnu. ludia pridu o peniaze a zostane im virtualna mena bez hodnoty :). cize skrachuju a doplatia na to ludia a nie virtualna mena ako to tu niekto pisal. lebo to co rozdaju to je len reklama vsak to je samozrejmost, inak naco by to niekto kupoval. nevidim rozdiel v tom ze ci zaplatim bankingom z normalnej banky realnym prikazom a virtualnou menou. nechapem naco su coini? skor na spekulovanie na nic ine to nieje.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár