neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Pomocou satelitu identifikované nové najchladnejšie miesto na Zemi

Značky: satelityveda a výskumZemrekordy

DSL.sk, 10.12.2013


Vedci z americkej organizácie National Snow and Ice Data Center identifikovali nové najchladnejšie miesto našej planéty, pričom namiesto merania teploty na mieste k tomu využili merania špecializovanými satelitmi pre monitorovanie počasie a podmienok na Zemi a špeciálne merania tento rok vypusteného satelitu Landsat 8.

V pondelok o tom informovala NASA, ktorej spolu s organizáciou U.S. Geological Survey patrí satelit Landsat 8.

Doterajší teplotný rekord bol zaznamenaný v roku 1983 na ruskej výskumnej stanici Vostok blízko južného pólu a činil mínus 89.2 stupňa Celzia.

Vedci aktuálne analyzovali dáta z inštrumentov Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer na satelitoch Terra a Aqua a Advanced Very High Resolution Radiometer na satelitoch americkej organizácie National Oceanic and Atmospheric Administration a svoje merania spresnili pomocou termálneho infračerveného senzora TIRS prítomného na satelite Landsat 8 vypustenom vo februári tohto roka.

Merania satelitov s menším rozlíšením identifikovali nízke teploty na približne tisíc kilometrov dlhom hrebeni a špecificky v oblastiach tohto hrebeňa s menšou nadmorskou výškou neďaleko stanice Vostok pri južnom póle v Antarktíde. Následne pomocou inštrumentu TIRS na Landsat 8 vedci identifikovali konkrétne priehlbiny, kde boli dosiahnuté rekordné teploty.


Lokality s rekordne nízkymi teplotami (video: NASA)



Nový absolútny ľudstvu známy rekord mínus 93.2 stupňov Celzia bol podľa zistení vedcov dosiahnutý 10. augusta 2010, takmer vyrovnaný bol 31. júla 2013 teplotou mínus 93 C dosiahnutou neďaleko miesta absolútneho rekordu.

TIRS je spektrometrom v oblasti infračerveného žiarenia s vlnovou dĺžkou 10.3 až 12.5 mikrometrov, pričom dosahuje rozlíšenie 100 metrov. Akou metódou boli dáta z inštrumentu, ktorý je v prevádzke od tohto roku, použité na spresnenie lokality respektíve rekordnej teploty dosiahnutej v roku 2010 oznámenie neuvádza.

Okrem rekordných teplôt a lokalít vedci skombinovaním zistených dát s topografickou mapou terénu identifikovali aj mechanizmus, ktorým sa vzduch v týchto lokalitách ochladzuje na rekordné teploty. K rekordom prichádza počas bezoblačných nocí, cez ktoré sa vyžarovaním tepla ochladzuje vyššie položená pevnina a od nej ochladzuje blízky vzduch. Ten následne gravitáciou klesá do priehlbín, kde sa zachytáva a ďalej ochladzuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

prd oteplovanie oteplili sa len niektorí jedinci
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Jasne, ani zem nie je gulata ... ved vidim, ze je rovna.
Odpovedať Známka: 5.1 Hodnotiť:
 

oteplovanie nie je len domenou zeme.. ale KAZDA Z PLANET v SLNECNEJ SUSTAVE sa otepluje....
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To už je riadna kosa. Aj keď si nemyslím, že by také rozdiely bol ešte prípadný návštevník schopný vnímať. Proste by zmrzol... :D)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sovět už o punčocháčích popřemýšlí....
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

...žužľajúci zamrznutú vodku
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

sovětská vodka zamrzá až při -400 C ;)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

pri -273.15 ustava pohyb elementarnych castic ...
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

ruska vodka neni ziadna elementarna castica!
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

o to nejde ... ide o to ze tu vodku neochladis ani na tych -273.15 a nie to este nizsie ...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze teploty pod "absolutnou nulou" existuju a daju sa dosiahnut.
Je to zname uz dlhsie, len nie vsetkym.... ;-)
Tu mas link, studuj, mas tam aj odkazy na dalsie clanky.

http://dopice.sk/7Uf
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

nastuduj si to este raz ty !!! Teploty pod absolutnou nulou sa dosahuju teoreticky....bola o tom cela Lampa trojhodinova....funguje to asi tak, ze casticu v nejakom excitovanom stave ochladia na 0,00001 K povedzme a potom rozmyslaju, ze keby taka castica relaxovala do zakladneho stavu, pricom by vyziarila dake teplo, tak by sa ochladila pod 0 K....
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ide o uhol pohladu, ako sa na termodynamicku teplotu pozerame. Ked ako na rotacny, translacny a vibracny pohyb castic, tak pri tomto pohlade skutocne NIE JE MOZNE dosiahnut zaporne termodynamicke teploty. Jednoducho nie je mozne vibrovat pomalsie ako vobec nevibrovat, nie je mozne pohybovat sa pomalsie ako vobec sa nepohybovat, kedze aj pohyb uplne opacnym smerom je len pohyb ... atd.

ALE

Ak do toho zamiesame entropiu, tak zaporne termodynamicke teploty (v tomto zmysle) mozu existovat jedna radost. Dokonca cim nizsie (cim dalej od termodynamickej nuly), tym lahsie. Je lahsie dosiahnut -1000 K ako -1 K.

To je vsak otazka toho, co je to vlastne teplota a ako ju definujeme a akym vzorcekom ju vypocitame. A je to len dokaz, ze pozerat sa na teplotu len ako na pohyb castic, nie je az take dostacujuce.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Pjetro... viem ze mas pravdu, ale ty to tu kaziiis :D, nechaj chalanov nech sa vyblaznia... aj tak ta nechapu :D

inak na to cierne pivo ta raz pozvem ked budem tam kde byvas :D ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pan fyzik by si mal asi pozriet definiciu pojmu "teplota" ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ozaj odporucam

http://goo.gl/1b2sYy

samozrejme v dobrom
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

takze to ozaj suvisi s tym, co myslime pod pojmom teplota (vo fyzike vystupuje vo vela vzorcoch) a do jakeho vzorca dosadzujeme :)

zaklad E=(3/2)RT, kde E je kineticke energia idealneho plynu, T je termodynamicka teplota a R je konstanta idealneho plynu (niekedy nazyvana molova plynova konstanta), tak tento zaklad az neslusne priamo poukazuje na suvislost teploty a kinetickej energie (teda pohybu) castic.

su vsak aj ine vzorce a ine uvahy (hlavne v suvislosti s entropiou), kde zaporna termodynamicka teplota jednoducho vyst moze
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Moznoze existuju rozne svety a delia ich (termodynamicka) teplota (nech uz je to cokolvek, ja doteraz neviem co je teplota), alebo rychlost svetla. Priblizit sa k tymto dvom hraniciam je coraz tazsie a tazsie a spojito ich prekrocit je nemozne. Nech uz sa k nim priblizujeme z ktorejkolvek strany. Druhy svet (nadsvetelynch rychlosti ci zapornych termodynamickych teplot) mozno existuje, ale za cenu toho, ze medzi tymi svetmi neprejdeme spojito, ale jednoducho kvantovo pretunelujeme (napr. z 0,99999999c na 1,00000001c bez toho, ze by sme presli vsetkymi rychlostami z toho intervalu), resp. vzdame sa uvahy, ze teplota len jednochucho reprezentuje pohyb castic.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

o kvantovej mechanike nic moc neviem ... ale proste moja hlava neberie to ze sa da odoberat energia z niecoho, co proste energiu nema ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nuz to narazas na vztah E=(3/2)RT, ktory priamo poukazuje na vztah teploty a energie. Celu debatu vediem v tom duchu, ze ten vztah nemusi byt taky priamy, nakolko sa ani riadne nevie, co je to teplota. Okrem toho energia z nicoho pokojne moze byt, hovori sa tomu kvantove fluktuacie. Existuju iste veliciny, ktorych sucin je konstantny (ak je sucin a*b konstantny, tak pri velkom a musi byt b male a opacne). Slavny princip neurcitosti je jeden z nich:

(neurcitost v urceni rychlosti) KRAT (neurcitost v urceni hybnosti) sa vzdy rovna 2*PI*h, kde h je planckova konstanta. Cim presnejsie vieme polohu, tym nepresnejsie rychlost a opacne. Nikdy nemozme vediet obe s lubovolnou presnostou.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Podobna sranda plati aj pre sucin casu a energie, ze v istom zmysle ich sucin je nejaka konstanta. Len tie konstanty su neskutocne male. Chvalabohu, inak by sme kvantove efekty pozorovali v beznom zivote. Teda

(mnozstvo vypozivanej energie z nicoho) KRAT (doba vypocicanej energie z nicoho) sa vzdy rovna nejakej konstante. Teda cim viac energie si chcem pozicat z nicoho, tym kratsiu dobu ju mozem mat pozivanu a opacne. Pozor, tá energia z nicoho sa POZICIAVA, ale NEVYTVARA. Stale si myslime ze zakon zachovania energie v nasom viditelnom vesmire plati. Ked do vesmiru prudi (nejako) energia, to uz je druha vec.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dalej to ze pri nasdvetelnych rychlostiach nam v einsteinovych vzorcoch vychadzaju sprostosti ako zaporna hmotnost ci zaporne cislo pod druhou (parnou) odmocninou moze znamenat ozaj ze je to sprostost, ale aj to, ze jednoducho nie sme pripraveni na myslienkovu revoluciu v pohlade na svet. Takato revolucia sa v dejinach fyzika uz par krat stala. Prva bola prechod od heliocentrizmu ku geocentrizmu. Pre starovek bol fakt ze Zem nemusi byt nehybna a nemusi byt stredom vesmiru taky sok, ako pre nas existencia druhych stran nadsvetelnej ci zapornej termodynamickej bariery. Druha revolucia bola v casoch Newtona, hruba povedane bola v tom zmysle, ze svet je popisatelny vedou, ukazala ako robit vedu a mohla sa zapocat nasa uzasna viktorianska era so zaciatkom v priemyselnej revolucii. Dalsie revolucie: Maxwell a Einstein (ktory zmenil nas pohlad na samotny priestor a cas).
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pripomina mi to doby z dejin matiky, ked v staroveku zaporne cisla nepovazovali za riesenie rovnic. Dnes je to smiesne. Ale pred 4 storociami zasa zaporne cislo z parnej odmocniny (imaginarne cisla) nepokladali za riesenie rovnic a ukazalo sa, ze je to absolutne nutne. Bez komplexnych cisel (resp. ich imaginarnych zloziek) by niektora algabraicka rovnica 4. stupna nemala ziadne riesenie (uvazujeme iba realne), niektora by mala 2 a niektora 4. Zakladna veta algabry by absolutne nemohla vzniknut a v matike by vladol totalny chaos. Na to ze kazda algebraicka rovniva n-teho stupna ma VZDY PRESNE n-korenov, ale niektore su relane, niektore komplexne, by nikto neprisiel.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak je to aj s druhymi svetmi za nadsvetelnou berierou ci vo svete so zapornymi teplotami, medzi ktorymi sa neda prechadzat jednoducho a spojito. Mozno este nenastal cas na myslienkovu revoluciu. Vo svete nadsvetelnych rychlosti sa vsetko pohybuje nadsvetelnymi rychlostami a spomalovat je velky problem. Priblizovat sa ZHORA k rychlosti svetla je coraz tazsie a tazsie, naopak zrychlovat je velmi jednoduche. Je to presny zrkadlovy obraz nasho sveta, kde priblizovat sa ZDOLA rchlosti svetla je coraz tazsie a tazsie a zrychjlovat je velky problem a spomalovat velmi jednoduche.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vo svete zapornych energii a zapornych hmotnosti je problem mat vela zapornej energie. Detto v nasom svete je problem mat vela kladnej energie. V nasom svete sa vsetko snazi kladnu energiu znizovat = zaporny zvysovat, vo svete zapornych energii uplne opacne, vsetko sa snazi zapornu energiu znizovat a teda kladnu zvysovat. A co mozme interpretovat ako samovolnu snahu o zvysovanie kladnej energie? No predsa zvysovanie rychlosti. Nepredstavitelne rychlosti su bezne, dokonca aj nekonecne rychlosti s nulovou zapornou energiou su mozne....
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ono co je hmotnost? Kolko vazi dane teleso tu, na mesiaci, na Slnku? Kolko vazi teleso, ak nan neposobi ziadna gravitacia?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to ze 1 kg zavazie na mesiaci krasne vyvazi 160 g vrecko a na Zemi potrebujes 1 kg vrecko, motas tiaz a hmotnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

ake mas vysvetlenie pre to, ze ked majster sveta v spierani tu zdvihne 300kg cinku, nalozi 2 do rakety, odleti na mesiac a tam ich zdvihne obe? Jednou rukou. Hm? Zmenila sa ich hmotnost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

...Mesiac..., a este je druha moznost, ze na Mesiaci zosilnel. Niede pes zakopany bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robis z toho vedu. Predstav si kocku hmotnosti 10t. Nejako ti ju zdvihnem do vzduchu. Ty sa zapri o nejake zabradlie a rukami ju odtlac o 50cm. Kolko sily na to asi treba?

Teraz to iste, ale na obeznej drahe, kde akoze neposobi gravitacia. Stale si myslis, ze kocka nejako zmenila hmotnost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmotnost nie, tiaz :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha tak zavadzame nove pojmy.. to ale neriesi moju povodnu otazku, co je hmotnost a ako vies, ze hmotnost je presne taka aku stanovili a nie uplne ina v zavislosti na comkolvek co sme pripadne este ani neobjavili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

suchoparne ta odkazem na wiki
http://sk.wikipedia.org/wiki/Tiaž
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hmotnosť

Pre mna je vsak hmotnost a energia (su zamenitelne) len miera prejavu jednej podstatnejsej/elementarnejsiej/fundamentalnejsiej veci. Neviem akej. Hmotnost je typicka pre castice s nenulovou pokojovou hmotnostou fermióny a energia zasa pre castice s nulovou pokojopvou hmotnostou, bozóny. V super-rannom vesmire este pred érou kvarkovo-gluonovej plazmy to vsak vrelo vo vseobecnejsej a energetickejsej bozonovo-fermionovej plazme. Teda bozony a fermiony sa bezne zamienali = hmotnost a energia sa uplne bezne zamienali, hmotnost a energia boli defacto nerozlisitelne! Z tohoto pohladu je hmotnost super-koncentrovana energia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj hybnost je koncentrovana energia a predsa ma liter vody pri 100kmh inu hybnost ako liter olova.
Odpovedať Hodnotiť:
 

p = mv

to bude tym ze liter vody ma 1 kg a liter olova 13 kg :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme :) a foton ma tiez hybnost, napriek tomu ze liter fotonov ma hnotnost 0kg.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To preco mozu mat bozony (s nulovu pokojovou hmotnostou) nenulovu hybnost suvisi s tym, ako definujeme vektor hybnosti v 4D casopriestore, lebo podla toho vztahu by mali mat hybnost nulovu :) nakolko nula*hocico konecne je nula :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco ked proton vazi kilo, neutron kilo a elektron kilo, tak atom vazi 6 kil?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vysvetlenie toho, ze to ze sucet hmotnosti jednotlivych separovanych castic tvoriaci nejaky celok je vacsia ako hmotnost toho jedneho celku ako takeho je velmi jednoduche: E=mc^2. Hmotnost a energia su ekvivalentne a mozu sa premienat jedno na druhe. Hmotnost samotneho protonu je 938272046 eV/c^2 a hmotnost samotneho elektronu je 510999 eV/c^2. Hmotnost vodikoveho atomu, ktory je tvoreny LEN a JEDINE a LEN jednym protonom a jednym elektronom by teda mala byt presne sucet tychto hmotnosti. Nie je.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmotnost atomu vodika v zakladnom stave je o 13,6 eV/c^2 nizsia ako je sucet hmotnosti samotneho protonu a elektronu, teda miesto 938272046 + 510999 = 938783045 je to len 938783031,4 eV/c○2. To ked je atom vodika v zakladnom stave. Druha dovolena najnizsia hmotnost atomu vodika je o 10,2 eV/c^2 nizsia ako je sucet hmotnosti samotneho protonu a elektronu (teda uz troska vyssia ako najnizsia dovolena hmotnost atomu vodika). Tato druha najnizsia dovolena hmotnost teda je 938783034,8 eV/c^2 a predstavuje atom vodika, kde je elektron vo vyssom (nestabilnejsom) energitickom stave, teda ludovo je excitovany na vyssej drahe ... atd. Jednoducho cast hmotnosti je premenena na vazbovu energiu systemu proton-elektron.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento fenomen je vsadepritomny. V chromodynamike este ovela okatejsie. Sucet hmotnosti troch samotnych kvarkov tvoriacich napr. proton je MNOHONASOBNE vacsi ako hmotnost protonu napriek tomu, ze ten proton je tvoreny LEN a LEN tymi troma kvarkami. Bez tohoto fenomenu (premeny/zaniku hmoty na energiu) by ani nesvietili hviezdy a neboli by sme tu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cize aby tomu rozumel aj bezny informatik navstevujuci dsl.sk, ked napicham procak, chladic, ramky, hdd, do MB, cele to dam do skrinky, pridam zdroj ponapajam, tak PC bude lahsi ako skatula s komponentami co doniesol kurier? :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nie celkom, lebo sa PC zahreje a teplo = forma energia = hmotnost :)

zn.: liter 20C vody vazi menej ako liter 80C vody. Sice o cca nejaku triliontinu gramu, ale predsa :)

jednoducho kineticka energia rychlejsie sa pohybujucich molekul je tiez malilililinkata hmotnost
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a zas sme pri tom, ze hmotnost je relativna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme ze hmotnost je relativna, ale nie kvoli tiazi ani kvoli ekvivalencii hmoty a energie, ale kvoli teorii relativity. Aj cas je relativny (nie kazdeho sekunda je sekunda ineho), aj priestor (nie kazdeho meter je meter ineho).
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak plati zakon zachovania energie, nemoze byt hmotnost relativna. Priestor uz duplom, ak by bol priestor relativny, bola by relatina aj rychlost svetla, ktora ma byt konstantna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak plati zakon zachovania energie, hmotnost moze byt pokojne relativna.

Priestor relativny tiez je. Vztah pre hybnost p=mv, resp. aj vieme ze v = dx/dt, tak p=m*(dx/dt) je vztah iba newtonovsky izolovany absolutny priestor. Preto iste veci nem-vychadzaju ako su v skutocnosti (napr. ta hybnost bozonov). Nic take ako newtonovsky izolovany absolutny priestor NEEXISTUJE, treba uvazovat o entite casopriestor, kde su cas a priestor spate. V nespolednom rade treba uvazovat s invariantnymi (nemennymi, re kazdeho rovnakymi) velicinami a to v casopriestore nejake dx a nejake dt voooooooobec nie je. Ako som spominal sekunda jedneho nie je sekunda druheho a meter jedneho nie je meter druheho. Treba definovat taku velicinu v casopriestore, ktora by bola invariantna PRE VSETKYCH VO VESMIRE, t.j. uplne vsetci by sa na nej zhodli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto je definovana vzdialenost v casopriestore, ktora neznamena to iste ako vzdialenost v priesotre. Analogicky mozeme definovat rychlost v casopristore, ktora detto neznamena to iste ako rychlost v odizolovanom prisotore. A potom prideme na uzasne veci, ze napr. ABSOLUTNE VSETKO sa ruti v casopriestore rychlstou c. Foton, ja, ty, Slnko, nasa galaxia .... vsetko. Pripominam ze rychlost v casopriestore znamena nieco ine ako rychlost v samotnom priestore. Foton ma len tu vlastnost, ze absolutne celu (pre kazdeho konstantnu davku) rychlosti v casopristore mina na pohyb priestorom a na pohyb casom mu neostava nic :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

c je univerzalna konstanta a to taka, ze aby to bola konstanta pre vsetkych, cas a priestor sa doslova tumo podvoluju, natahuju sa, zmrstuju sa, deformuju sa, zakrivuju sa ... preto je mozne, ze c konstanta pre vsetkych
Odpovedať Hodnotiť:
 

na dalsiu vec vyzadujucu vysvetlenie som si vspomenul... Ak k sebe priblizis 2 magnety na danu vzdialenost, tak sa odpudzuju (alebo pritahuju, to je jedno). Na udrzanie sa v danej vzdialenosti treba vyvynut energiu. Kde sa to berie v tych magnetoch?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Magnet ma okolo seba mag. pole. S pojmom pole mame spojene vacsinou to, ze sa sklada z bozonov. Tie maju nenulovu hybnost. Pole je teda schopne konat pracu.

Kde sa to bere, mozme ist na coraz mensie meritka az nakoniec skoncime pri dvoch elektronoch, ktore sa odpudzuju. Kde sa ta energia na el. odpudzovanie bere? Aj mag. aj el. pole su defacto fotony (ked strasne nasilu chceme uplatnovat casticovy pohlad). A foton moze pinpongovat tak, ze vysledok je odpudzovanie.

Podobna otazke by mohla byt: kde sa bere energia na to, aby el. pole indukovalo mag. pole a opacne mag. pole indukovalo el. pole a vsetko sa to deje samovolne bilion krat za sekundu? A mame klasicke elektromagneticke ziarenie. Jednoducho el. a mag. pole tam miliony/biliony/triliony a viac krat za sekundy osciluju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Omyl: 1 liter vody s 20 °C je ťažší, ako 1 liter vody s 80 °C; to platí i iných tekutinách (= kvapaliny a plyny).
Podľa toho, čo si uviedol, tak by letel studenovzdušný balón a neletel by teplovzdušný. (Objemy tekutín i pevných látok <pri nezmenení skupenstva!> s vyššou teplotou majú väčší objem = tepelná rozťažnosť.
Voda(liquidus) má anomáliu, najväčšiu hustotu má voda pri teplote okolo 3,98 °C. Táto hodnota platí pre vodu zbavenú prímesí, teda destilovanú vodu. Ak má voda teplotou od 0 po 4 °C jej objem klesá (preto je ľad/solidus/ na hladine). Potom stúpa!
Odpovedať Hodnotiť:
 

..nj, a sedí, pasuje to aj do toho všeob.princípu "celok je vždy o neco viac jako len púhy súčet častí.."
Odpovedať Hodnotiť:
 

".. Priblizit sa k tymto dvom hraniciam je coraz tazsie a tazsie a spojito ich prekrocit je nemozne.." - aja už len doplním, že toto mi pripomenulo tie Planckove "škály" (..neco jako "absolútne, najmenšie možné minimá" (vo fyzike), a ak sa dobre pamatám,/a dobre som to pochopil, tie jeho škály, jako ich zadefinoval, sú pre čas, a pre rozmer(vzdialenosť) - Planckova dlžka
..
-==> nemá, neni podobne zadefinovaný aj ekvivalent Planckovej medze,škály aj pre (termodynamickú)teplotu, resp. "najnižšiu, najmenšiu možnú" energiu ?

Odpovedať Hodnotiť:
 

..ono, myslím, že mám docela dobrú pripomienku, prtže logicky to vychádza - Planck zistil,zadefinoval tieto planckovské "škály", - akési ´limity´ najmenších možních(?), absolútnych miním (ak to možme tak poňať) pre základné fyz.veličiny, hlavné "dimenzie" - pre čas, a pre rozmer(?), nemala by tam byť zahrnutá aj limita, ("globálne minimum", heheh), pre teplotu, teda resp. pre energiu ? (energiu,\hmotu), a tým by boli zahrnuté všetky (aspon doteraz známe) primárne parametre,premenné/operandy, resp., lepšie povedané, hlavné "dimenzie", z kt. je zložený svet (..a "utkané jsoucno" ;D :p

Odpovedať Hodnotiť:
 

..ovšem, pointa, vtip a trik je v tom, že na tíchto Planckových rozmeroch,škálach (quantum foam, a pod.) už všetky (nejen) tieto fundamentálne fyz.rozmery,veličiny, javy jakosi splývajú, (a premieňajú sa) v jedno, ..v neco iné (, v nieco dalšie, iné, - co ? ?! )(nj, velice to pripomína fundamentalnu teoriu, teoria všetkého.. alebo aspon tú Einsteinovu neskoršiu,pozdnú (a nikedy(?) neobjavenú) Jednotnú teorii Pola (polí) - Unified Field theory ) ..

Odpovedať Hodnotiť:
 

neříkej, možná ti ale řekne něco slovo "vtip" :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Najchladnejšie mesiace sú júl a august vtedy tam nekúria :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Takze uz nasli tu moju chladnu zenu :)
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Pomozte mi akosi mi z toho clanku nieje jasne ze kde je to nove miesto ?
Dakujem
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nedaleko výskumnej stanice Vostok , narozdiel od predošlej ktorá bola na výskumnej stanici Vostok
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mam doma autochladnicku ktora dokaze schladit
O -10 C pod okolitu teplotu. Ciste teoreticky kebyze
tam piknikujem , tak mam pivo schladene
na -103 C , a mam novy svetovy rekord?

Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Velmi dobra otazka - na autochladnicku by to urcite bol rekord :D uz sa tam len dostat s autom
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nie, v laboratóriách dosiahli teplotu blízku absolútnej nule. Tuná sa jedná o teplotu dosiahnutú prírodou na Zemi.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vie niekto vypočítať, ako dlho by by tam trvalo, kým by tam zamrzol 1 liter vody o teplote 100 stupňov? :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

10
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

presne na 100 ju tam nezohrejes . . .
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

43
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To predsa závisí od toho, aký má tvar tá tvoja voda...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to zalezi na od velkosti a tvaru (plocha stien) nadoby a materialu, z ktoreho je nadoba. Napr. pri tepelnej strate 1kW sa 1liter vody ochladi o 100 stupnov za 0,1163 hod., co je tak 7 minut. Alebo 1 liter zdrojom 1kW pocas 1 hodiny ohrejes na 859,8 °C.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...ohrejes o... :) alebo ochladis, to je fuk, ked chladis 1kW
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"...below minus 133.6 degrees Fahrenheit (minus 92 degrees Celsius)"..., no dokedy sa budú používať tie nelogické anglosaské nedekadické miery/jednotky?
V UK mali prejsť pred pár rokmi na SI /medzinárodnú sústavu jednotiek/, hoci podpísali záväzok, že ju budú používať, ale opäť dostali 'výnimku' i od EÚ. Len tri štáty ju nepodpísali, medzi nimi i USA, (i Mjanmarsko/Barma). Kým v Spojenom kráľovstve, kde bola zavedená metrická sústava(zákonom z roku 1965, prechod bol ukončený v roku 1995), sa niektoré imperiálne jednotky používajú zo zvyku a čiastočne úradne paralelne k jednotkám metrickým aj dnes, je situácia v USA opačná: alternatívne používanie metrického systému je síce úradne povolené, obmedzuje sa však dodnes hlavne na vedeckú literatúru.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kazdy v US pouziva metricky system. Okrem bezneho obyvatelstva - 'MURICA
V britanii si pomocou palcov meraju iba dlzku penisu a vysku
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak prečo i u nás udávajú rozmery TV-obrazoviek, pneumatík v cóloch... ? Zlato v unciach, dokonca v špeciálnych - v trójskych? Z tradícií?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si nelogicky, nedekadicke miery su najlogickejsie ake mozu byt.

Napoleon zacal zavadzat dekadicky system v europe co bola hlupost. Je ovela jednoduchsue si predstavit dlzku stopy ako 30.5 cm ...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pupuš, decku (i niektorým dospelým), by podľa tvojho nazerania bola stopa rovná od cca. 10 cm po cca. 40 cm, to závisí od veku a vzrastu!
A čo pinty, galóny, ..., to si podľa čoho predsavuješ. A tie ich medzijednotkové násobky 3, 4, 6 či 12 a podobne. Máš 6 prstov na oboch rukách, veď v matematike sa používá dekadický rád.
Mimochodom dekadický systém nezavádzal Napoléon!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vie niekto logicky zdovodnit tuto vetu?

"...počas bezoblačných nocí, cez ktoré sa vyžarovaním tepla ochladzuje vyššie položená pevnina a od nej ochladzuje blízky vzduch"

Kam sa straca to teplo z nizsie polozenej pevniny? Nejakym sposobom ho odcerpa ten chladny vzduch, ktory sa uz dalej nezohrieva? Alebo kde sa vlastne straca to odcerpane teplo, ktore prestupi do toho vzduchu, ak ten vzduch stale ochladzuje tu pevninu pod nim?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

činil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predpokladám, že teplo odchádza v podobe žiarenia do vesmíru, resp. do všetkých(náhodných) smerov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne to pripadá logické, asi pretože som to prvý krát čítal po prednáške, ktorá sa venovala podobným veciam, konkrétne Teórii pasívneho domu. Pri pasívnom chladený sa používa podobný princíp.

Teplý vzduch má tendenciu stúpať a rozptyľovať sa do okolia, čo vlastne ochladzuje tú pevninu, keďže chlad je nedostatok tepla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímalo by ma či pri takej teplote ide tlačit vo veľkých kancľoch cez WiFi ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Posielam radiator
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár