neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Seagate už dodáva disky s novou technológiou SMR, 5 TB má dosiahnuť až v 2014

DSL.sk, 10.9.2013


Spoločnosť Seagate už začala využívať v niektorých svojich pevných diskoch novú technológiu Shingled Magnetic Recording, SMR, a celkovo už dodala milión diskov postavených na tejto technológii.

Spoločnosť to oznámila v pondelok.

Seagate už na začiatku roka avizovala plánované nasadenie technológie SMR, spustenie výroby prvých SMR diskov ale vopred neavizovala a zatiaľ nie je jasné ani v ktorých modeloch sa používa a či sú nejako odlíšené.

SMR pomenovaná podľa šindľa je prvou novou technológiou ukladania dát na klasické magnetické disky od uvedenia technológie Perpendicular Magnetic Recording, PMR, v roku 2005. Pred nasadením PMR boli jednotlivé magnetizované plôšky uchovávajúce jednotlivé bity umiestnené na povrchu média s oboma pólmi v rovine povrchu. Pri PMR sú tieto plôšky umiestnené do hĺbky kolmo k povrchu, zaberajú tak menej miesta v rovine povrchu a umožňujú dosahovať vyššiu hustotu uložených dát.

Nová technológia SMR funguje na princípe zvýšenia hustoty zapísaných dát čiastočným prekrytím jednotlivých stôp. SMR využíva skutočnosti, že v súčasnosti dokážu čítacie hlavičky prečítať spoľahlivo dáta z výrazne užšej stopy ako je šírka stopy vytváraná zapisovacími hlavičkami. U SMR sa tak jednotlivé stopy prekrývajú do takej miery, aby neprekrytá zostala časť dostatočná na prečítanie informácie výrazne užšia ako celá stopa.


Schéma prekrývajúcich sa stôp u technológie SMR (obrázok: Seagate)



Nevýhodou SMR je ale pri zápise jednej stopy prepísanie aj nasledujúcej stopy. Seagate problém rieši rozdelením stôp do skupín niekoľkých stôp, pričom posledná stopa z každej skupiny je v celej svojej šírke a neprekrýva ďalšiu stopu. Následne po zápise stopy Seagate postupne prepíše každú nasledujúcu stopu až do konca skupiny dátami, ktoré sa na stopách nachádzali predtým.


Vyznačené stopy, ktoré je potrebné prepísať po zapísaní dát na oranžovú pozíciu (obrázok: Seagate)



Počet stôp v skupine bude podľa Seagate záležať od modelu disku, na ukážkovom obrázku je v skupine sedem stôp. Ako firmvér realizuje prepis čo najefektívnejšie spoločnosť nespresnila.

Spoločnosť Seagate technológiu SMR zatiaľ nevyužila na uvedenie diskov s väčšími kapacitami ako je doterajšie maximum 4 TB, dosiahnuté prvýkrát už u modelov z druhej polovice 2011. Avizuje ale, že technológia jej umožní zvýšiť kapacitu jednej platne z 1 TB na 1.25 TB a uviesť 5 TB disky. Podľa dostupných informácií majú byť takéto disky uvedené na trh až v budúcom roku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

to som jediný ktorému pri prvom pohľade napadlo že majú potlačenie sériového rušivého napätia?:D
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

kapacitu navysili o 25%.. a o kolko sa disk spomalil, kedze zapisuje viac ako je treba?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

zapisuje tak ako predtym... citanie s porozumenim
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

"Následne po zápise stopy Seagate postupne prepíše každú nasledujúcu stopu až do konca skupiny dátami, ktoré sa na stopách nachádzali predtým."

Keď niečo zapíšeš na nie poslednú stopu, disk musí prečítať všetky následujúce stopy a znova ich zapísať. Čiže zapisuje viac, ako len to, čo tam posielaš.

Keďže spomínajú 7 prekrývajúcich sa stôp, namiesto 1 zápisu s robia v priemere 4, čiže spomalenie zápisu o 300 %.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A toto povedie akurat k zvysenej pravdepodobnosti poruchy. No "super", fakt!
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Asi taka firma si to nemoze dovolit, kedze to bude nasadene roznych sferach - osetrene to isto maju
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ovšemže je (aj) to vývoj, aj vyskúšanie a otestovanie roznych ciest,sposobov,metód, technologií je vývoj..
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie! Na otestovanie roznych sposobov, ciest, technologii maju overene PC technoglogie. Ked sa pouzivaju v leteckom, automobilovom i vojenskom priemysle, preco sa nemozu aj tuto? Jaaaj kvoli takej "drobnosti", ze cena 1 disku je radovo 100 eur, ale cena 1 lietadla ci lode 100 mega eur.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hmm, zda sa, ze magnetickej technologii dochadza dych, ked zacinaju s takymito fintami. SSD disk pri velkosti 3.5" by uz mohol dramaticky prekonat kapacitne akykolvek klasicky disk, len tie ceny by mohli poklesnut o jeden rad.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

O jednu desatinnu ciarku :)
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Veď to je to isté :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ehmmmm, a SSD tak nejak `nedochadza dych`????? :o))))))

uz sa nema kam vyrazne zvysovat hustota (a znizovat cena), uz dnes je u nejakeho TLC pocet prepisov v rade stoviek (firmy ho rovno radsej zatajuju)...

a to sme stale pri pomere kapacita/cena na tom veeeelmi zle :o(


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to "dochadzanie dychu" je dost diskutabilne, pretoze aj v oblasti vyroby mikrocipov uz musia vyrobcovia pouzivat kdejake triky a finty, aby dokazali vyrabat dostatok cipov pri rozumnej vytaznosti.
jednym z trikov, ktory je velmi podobny technologii SMR, je u 19nm nand flash cipov (konkretne od Toshiby) pomerne cerstvo zavedeny princip three-bits per cell.
a ten tiez nie je zadarmo. ;)
a cena? uvedom si, ze preciznost vyroby kvoli cistote kazdeho jedneho wafferu je velmi narocna (a teda draha), a naroky na tuto cistotu sa zvysuju s klesajucim cislom nm technologie vyroby.
velmi dobre info o tom najdes tu:
goo.gl/zPNzm
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nova technologia, co je tunelom na zakaznika. Ano dostaneme vyssiu kapacitu, ale za cenu spomalenia alebo straty dat. Najviac cloveka nahneva, ze tuto "novinku" si seagate necha riadne zaplatit zakaznikmi a pritom z hardveroveho hladiska ide o rovnake disky ako tie s beznym zapisom. Skratka nebude ich to stat nic navyse, budu len navyse ryzovat :D
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

nic ich to nebude stat? Samo sa to vyvinulo? ci len udrzbe povedali nech na poobednej smene nastavia stroje na 5 tb?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak nejak :D Seagate o tejto moznosti vedel uz cca 10 rokov. Ma to tolko nedostatkov, ze taketo disky budu urcene len na vymedzeny ucel. A kto nema paru o tom co kupil, disk mu bude na nic :D To je v tom to smiesne.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

ten disk bude uplne rovnaky ako vsetky ostatne, technologia zapisu/citania nema nic spolocne s vyuzitim. Ani nebudes vediet, ze su tam stopy prekryte,tak ako si minule neveel, ze jednotlive bunky su vertikalne a nie horizontalne ako dovtedy...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tu sa budu velke bloky dat stale nanovo prepisovat ked bude akakolvek zmena v niektorej casti bloku, ako toto nemoze mat vplyv na zivotnost platne?

samozrejme ze bude mat, a to je prave ta nova cast technologie ktora bude musiet taketo chyby odstranovat, proste budu vyuzivat postupy ktore sa zaviedli ako nutnost pre problemy SSD a uplatnia ich aj na klasicke disky

takze vyuzitie? uz z popisu vidno ze rychlost neriesi, primarnou vyhodou je kapacita za menej penazi, takze ako disk pre velke subory co sa neupdatuju je idealny, napr. ako druhy lacnejsi disk na filmy a hry :-)

a to je smer ktorym sa musia kvoli SSD vyrobcovia klasickych diskov uberat
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nech sa uberaju kam chcu, vola sa to evolucia. Ak to bude pomale a chybove, tak to zanikne, ak to bude dobre, ujme sa to. Klasicke disky to maju spocitane, keby sa filmy nestahovali z netu, uz dnes v domacnostiach nemaju miesto. 90% ludom staci 256ka SSD a tie su dnes uz okolo 160€. Problem s SSD je len zabudovane kurvitko v kazdej jednej bunke :) takze z mojho pohladu je technologia SSD ovela horsia ako tento prekladany zapis.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Omyl! Keby sa nestahovali filmy z internetu (a necrackovali hry), tak vacsine ludom dnes staci 120GB HDD.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ak mas moznost otestuj si na rovnakom aktualnom pc pracu so 120GB HDD a 120GB SSD, potom sem napis svoje skusenosti... Ty si doslova napisal, ze kazdy dnes moze jazdit na skode favorit.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Citame s porozumenim! Pisal som VACSINE ludi, nie vsetkym. A toto plati. Vacsina ludi na PC akurat otvori facebook, skype a mail. A tam im veru ziadny SSD netreba. Ooo boze, ze sa to nacita o 3s rychlejsie? Idu sa vystat, tak si daju otvorit facebook predtym. A potom len napisu status. Co tam chces riesit?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

co nejazdis konskym vozom alebo nechodis peso, ved dakedy sa chodilo do viedne peso, 2-3 dni trvala cesta, preco ides teraz autom za 2,5 hodiny? CHod na koni ked si lenivy a netreba nic riesit. Dnes ak ti to financie dovolia pre bezneho cloveka do pocitaca 256ka SSD je idealne riesenie. Ak to financne nevyde, 500vka HDD.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

OMG ty nechapes vyznam slova stacit, vyhovovat? Vacsine ludi "asi" nestaci jazdit konskymi povozmi, kedze v mestach maju kone pohyb obmedzovany a cesta trva 5x tolko. Ale vacsine ludi staci fabia, resp. male suzuki, lebo toho vykon je dostatocne dimenzovany.

Rovnako to je s PC. Na tych par aplikacii VACSINE ludi staci 2GHz 2jadro, integrovana VGA a par GB HDD.

A ak ty chodis do Viedne az 2.,5 hodiny, tak to zrejme schvalne v case zapchy.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

niekto chodi aj vyse 5 hodin, ked je z kosic, ze? Ale k diskom... 120 SSD by som kupil mame dnes a mama je bezny BFU. Staci/nestaci neries, ceny su uz dost nizko a kapacity dost vysoko, HDD to ma zratane, hlavne ked pride H265. A s dvojjadrom sa veci maju tak, ze do pc sa davaju ludom uz 4jadra (AMD), teda tym beznym, usetris na grafike, mozes dat do procaku a 5 rokov pokoj.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

je múdre sa zamyslieť než sem napíšeš takú blbosť , ale to hold asi vás v skole neučili však ?? :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

no ale tu sa nejedna o SSD, kde ma prepis znicujuce (a coraz znicujucejsie) ucinky!

osobne by som si v pohode (ak by bola zaujimava cena odvodena od vysokej hustoty) kupil, napriklad na skladovanie dat - kde je obvykle pouzivane citanie a zapis obrovskych blokov dat (kludne aj milion 4k clusterov)

urcite skor ako ten `heliovy zazrak` s kopou platni naplneny plynom s miniaturnymi molekulami


Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco do riti vobec takuto vec "vyvijali"? Ved je zrejme hned, ze to ma viac chyb ako prinosov. Ked pride automobilka s osobnym autom, ktore ma kapacitu 8 ludi, ale velkost oktavie, ze sak nejako sa tam prekryju, usadia, tiez to bude dobre?

Skratka nieco je riadna sprostost a je preto blbost sa tomu venovat.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Furt ide o peniaze. U vyrobcov mechanickych diskov plati, kto da viac, ten vyhrava. SSD zatial v spolahlivosti nekonkuruje klasickym diskom. Faktom nadalej zostava ze najpomalsim komponentom terajsich PC a notebookov je stale pevny disk, ak je mechanicky. Na druhej strane SATA 6Gbps nie je tiez vyhra. Je si asi treba este pockat 5 rokov kym niekto s niecim nepride a prenosove rychlosti pevnych diskov budu na urovni dnesnych PCIe SSD.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco? necital si to?
pretoze je dnes kapacita limitovana plochou pri zapise,a toto je trik na obidenie tohto limitu...

a tie nedostatky pri pouziti ako ulozne medium na velke bloky dat nie su vyznamne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

aj vyvoj nieco stoji a to treba zaplatit
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tu ziadny extra vyvoj nie je... zvysuje sa len hustota zapisu a hlavicka disku dostane pokyny kam tych 25% dat navyse ma nasukat. To je akoby si dnes zobral disk, upravil firmware na nom a zacal zapisovat aj na ine miesta na platni :) Jedinym problemom by bola len hustota dat, pretoze cim je hlavicka blizsie tym hustejsie sa zapisuje. Ak dobre viem, tak terajsie disky maju hlavicku od platne uz menej ako 10 nanometrov.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

no nechcel som verit ze 10 nm ale vyzera ze mozno aj este menej:
http://dopice.sk/73s
a
http://dopice.sk/73u
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Magneticky zapis je rovnako zaostaly ako obdivovat auto na ropu. Ja som im to raz do firmy WD napisal. Zrejme sa hightech z military len tak lahko nedostanu von.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ale hlavne ze si sa dostal ty von, inak by tu bola nuda!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

mohol by si to sem pls skopírovať, to čo si im napísal ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár