neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Startup pripravuje GPS prijímač s presnosťou 1 cm

DSL.sk, 7.8.2013


Nový startup Swift Navigation, ktorý oznámil svoj vznik v utorok, pripravuje GPS prijímač s presnosťou jeden centimeter, kompaktnými rozmermi a relatívne prijateľnou cenou pre prijímač takejto kategórie.

Prijímač ponesie názov Piksi a startup, ktorý financovanie zháňa cez Kickstarter, má už prijímač hotový po hardvérovej stránke.

V súčasnosti pracuje podľa svojich informácií už len na firmvéri prijímača.

Piksi má rozmery 53 mm x 53 mm, spotrebu 0.5 W, open source dizajn aj softvér a lokalizačné dáta bude poskytovať s frekvenciou 50 Hz.

Tvorcovia ho začali vyvíjať s cieľom použitia na presnú navigáciu autonómnych lietajúcich zariadení, uplatnenie má nájsť ale aj v samojazdiacich autách a ďalších aplikáciách. Prijímač má byť hardvérovo kompatibilný aj s ďalšími satelitnými globálnymi navigačnými systémami.

Systém GPS funguje na princípe zistenia vzdialeností prijímača od viacerých GPS satelitov na základe zistenia presnej doby, za ktorú sa signál dostane od satelitu k prijímaču, a následnej triangulácie polohy prijímača.

Čas s presnosťou na jednu až dve stotiny mikrosekundy civilný prijímač využívajúci frekvenciu L1 a kód C/A získava kombinovaním informácií z navigačných správ vysielaných satelitmi a zistením časového posunu kódu C/A modulujúceho základnú nosnú frekvenciu 1575.42 MHz nižšou frekvenciou 1.023 MHz.

Piksi podobne ako viaceré prijímače najvyššej triedy získava presnejšie informácie zisťovaním počtu cyklov nosnej vlny 1575.42 MHz medzi satelitom a prijímačom a zistením fázového posunu vlny na pozícii antény prijímača. Vlnová dĺžka L1 signálu je 19 cm, fázový posun je tak možné zistiť s presnosťou na niekoľko milimetrov. Lokálne meranie ale samozrejme jednorázovo neumožňuje zistiť počet celých opakovaní nosnej vlny medzi satelitom a prijímačom, využívané komplexnejšie algoritmy kombinujú len niekoľko do úvahy prichádzajúcich možností presnejších vzdialeností vyplývajúcich zo zistenia vzdialenosti posunom C/A signálu s ďalšími informáciami a napríklad zohľadňujú aj zmeny vzdialeností pri pohybe GPS satelitov.


GPS prijímač Piksi (foto: Swift Navigation)



Nepresnosť do vypočítaných informácií ale vnáša náhodné spomalenie signálu v ionosfére v závislosti na lokálnych podmienkach. Piksi pre dosiahnutie cieľovej frekvencie kombinuje dáta z dvoch prijímačov, jedného stacionárneho so známou pozíciou nachádzajúceho sa približne v rovnakej lokalite.

Piksi bude na tento účel podporovať priamu rádiovú komunikáciu medzi prijímačmi, potenciálne bude ale možné využívať napríklad jeden spoločný referenčný prijímač pre väčšie oblasti sprístupňujúci dáta cez Internet. Navyše užívateľom potrebujúcim viacero prijímačov využívaných v rovnakej lokalite samozrejme stačí jeden referenčný.

Jeden prijímač Piksi bude stáť 500 dolárov, dvojica bude k dispozícii za 900 dolárov. Prvé prijímače plánuje Swift Navigation začať dodávať po skončení kampane na Kickstarter po 5. septembri, či bude v tom čase k dispozícii už finálny firmvér zatiaľ nie je jasné.

Viac detailov je možné nájsť na stránke projektu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Nie je to na principe A-GPS ako byva v posl. rokoch na drahsich debil-fonoch zvykom?

http://goo.gl/8f85II
http://goo.gl/SKAz
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nie, pretoze A-GPS je nieco uplne ine. vyuziva info od siete na rychlejsie chytenie fixu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Posielam kvety
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

posli im radsej rozum. startupisti vymysleli nieco, co sme pouzivali pred 10r vo firme. DGPS (DiffGPS / differential gps) , v roku 2006 som sa tejto problematike chcel venovat na diplomovej praci na kosickej FEI a vylepsit vypocty a presnost (nasledne som to spracoval aspon v ramci firmy). bohuzial zastupca fakulty mi po 4mes.dohodnutom prislubeni nakoniec temu zrusil a nahradil nejakou zbytocnostou, ktora sa nikdy v reale nepouzila... (vsak slovenska realita, preto sme tam kde sme). cize startupisti vlastne rozsiria dgps o gprs modul, ktory bude v realnom case prijimat korekcny signal od najblizsej stanice umiestnenej na znamom presnom bode. alternativou je predplatenie prijmu korekcneho signalu napr. od SKPOS , pokial tam ten gprs modul uz pridavame, a takto potom nie sme az taki zavisli na uzkej lokalite okruh cca 50km. ale pre domacky stavane lietadielka moze byt tento projekt zaujimavy, akurat si to vie sikonejsi postavit sam
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Nie ze by som chcel vrtat ale co si to nepostavil ty a neskomercionalizoval uz vtedy? Ci pre teba by tie domace lietadielka nic neznamenali? A vsak naco ved je to vlastne uplne trivialne,ci nie? ;)
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

darmo hlupa szlovac
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

dal som to dokopy, pouzivalo sa to vo firme. neskomercializoval som to lebo takyto system uz mal k vtedy dispozicii kazdy lepsi geodet od americkej fy. Trimble. okrem toho som mal 25r, v tej dobre nebola taka materialisticka doba. viac mi zalezalo na vedomostiach a profesnom uznani, firma potom sice skrachovala kvoli nedostatku zakaziek :) a ja som sa tomu dalej nevenoval. mozem teraz lutovat (uznavam) ale tak uz sa zaobream niecim inym teraz
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

tak potom sa ti ospravedlnujem za vrtanie :) kamarat robi geodeta tak od neho budem musiet vytiahnut nejake informacie ci nezavadzas :D
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ale najdolezitejsie co som zabudol - kedze technologia uz existuje, moze to zlyhat kvoli existujucim patentom, pokial to nebude open source
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hmmm, neviem cim to je, ale poslednou dobou sa tu nejak rozmohli pomotanci ako ty. chapem trolovanie a zvacsa sa tu na nom vsetci pobavime, ale kusky co predvadzas ty /alebo tebe podobni/ su skor na urovni uderky brigadnikov co pisu do diskusii na sme.....
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

poslednu dobu zacinam byt alergicky na slovo "startup".
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

takisto ako "appka"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

iapka :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

neuróza
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cloud
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Labka
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

moj dnesny startup http://dopice.sk/6Ls
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

omg podobný princíp teda relatívne určovanie polohy využívajú geodeti desaťročia!!!! Dosahovaná presnosť za určitých podmienok je rádovo v milimetroch
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Pretoze geodeti maju certifikovane zariadenia, za trocha inu cenu, v ktorej je aj licencia za presne zistenie polohy. Pre verejnost je zamerne zanasana nepresnost do signalu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tu ide o dostupnosť pre bežného človeka za rozumnú cenu. Jasné systém sa využíva už nejakú tu dobu ale za takúto nízku cenu to bolo bez šance zohnať.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

neviem ci 500 dolarov je pre bezneho cloveka.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ale bezny clovek nie na Slovensku a Afrike.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takú presnosť GPS určite ocenia aj Geodeti. Tam je tolerovaná odchýlka 13 cm.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

A to kde vzal???
Kazda trieda presnosti geodetickych prac ma svoju toleranciu, cize max. odchylku (ako pises). Predsa ine je vytycit hranicu pozemku niekde v lese; a zas uplne ine hlavne kontrolne bodove pole pre zeleznicny most alebo priehradu, nie?!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak tak.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ak by som odovzdal stavbu s rozdielom v bodoch 13cm je to moja posledna robota. Nehovoriac o kolegoch co meraju mosty podzemne vedenia a podobne.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne geodet vytycil stavbu s rozdielom 9-10cm v jednom bode. pomocou gps odmeral len roh pozemku, zobral pasovy meter a isiel merat 2 body domu. potom uz tym svojim uzasnym zltym hovnom na trojnozke vymeral ostatne body. samozrejme nie vsetky presne. plus som od neho 4 mesiace tahal doklad o vytyceni az som to nakoniec vzdal.

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

komercne pristroje maju takuto presnost uz teraz.
13cm je strasne vela. sice stare teodolity mali presnost aj 20cm no v dnesnej dobe za pomoci gps je ta presnost ovela vacsia!

mne geodet teraz pred tyzdnom vytycil hranice pozemku s presnostou ~1,5cm.
ked bola presnost nad 2cm nepustilo ho to merat - kontrolne meranie do protokolu. netusim co to mal za masinu ale bol cez gsm napojeny na kataster a pekne tam bolo vidiet mapu na displayi. nasiel daky bod a masina ho navigovala kolko cm ma ist ktorym smerom. teda predpokladam ze tam bolo aj a-gps. inac aj pod stromamy to naslo lomovy bod.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ešte niečo na doplnenie k tej presnosti - tá záleží nielen od počasia, ale aj od aktuálneho rozmiestnenia navigačných družíc (GPS a Glonass) a kvality korekčného rádiového signálu GNSS – SKPOS, ktorý sa vysiela terestricky. V podstate sa dá povedať, že čím viac času je na lokalizáciu, tým presnejšie je zameranie. Keď chcete o tom vedieť viac, dá sa to vygoogliť na špecializovaných geodetických stránkach.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár