neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Hľadáme najlepšiu plnohodnotnú náhradu Google Readera

Po prvom júli spoločnosť Google ukončí prevádzku svojej služby Google Reader, obľúbenej čítačky RSS zdrojov okrem iného medzi pokročilými užívateľmi pracujúcimi s informáciami. Ku dňu avizovaného ukončenia služby sú k dispozícii pre ľubovoľných záujemcov minimálne tri služby, ktoré je funkčnosťou možné označiť za takmer plnohodnotné náhrady a ktoré si v dnešnom článku predstavíme.

DSL.sk, 30.6.2013


Budúci týždeň ako je známe už od marcového oznámenia spoločnosti Google bude ukončená prevádzka služby Google Reader, populárnej čítačky RSS zdrojov.

Presný deň ukončenia dostupnosti nie je jasný, keď podľa oznámenia z marca sa prevádzka má ukončiť 1. júla. Samotná čítačka po prihlásení informuje o nedostupnosti po 1. júli a jedna zo služieb nahrádzajúcich Reader, Feedly, vo víkendovom správe informovala o konci Readera do šiestich dní.

Google Reader nebol populárny len ako kvalitne spracovaná webová RSS čítačka, množstvo pokročilých užívateľov využívalo tiež bohatý ekosystém aplikácií pre rozličné platformy synchronizujúcich sa cez API s účtom užívateľa v tejto službe.

Užívatelia tak mohli čítať svoje zdroje na rozličných platformách najefektívnejším spôsobom dostupným na danej platforme, často napríklad na PC cez webové rozhranie ale na mobilných platformách cez kvalitné aplikácie tretích strán, pričom stav prečítanosti článkov, označených článkov, atď bol automaticky synchronizovaný medzi viacerými zariadeniami.

Samozrejme do budúcnosti nie je vylúčené, že potreby aj tých najnáročnejších užívateľov dokáže na všetkých platformách pokryť jedna služba a jej mobilné aplikácie a požiadavkou pre plnohodnotnú náhradu Google Readera tak nebude podpora otvoreného API.

Zatiaľ ale taká služba nie je k dispozícii a za plnohodnotnú náhradu Google Readera pre pokročilých užívateľov je tak možné považovať v súčasnosti len služby, ktoré poskytujú aj kompatibilné alebo podobné API ako Reader a ich podpora môže byť a je zapracovávaná vývojármi do existujúcich aplikácií tretích strán.

Takéto služby sú k avizovanému dátumu ukončenia verejne k dispozícii minimálne tri, ktoré si v dnešnom článku predstavíme, Feedly, BazQux Reader a The Old Reader. Zameriame sa na ich predstavenie a základnú využiteľnosť ako ergonomické RSS čítačky pre individuálne používanie.

Export dát

Hoci Feedly a BazQux Reader vedia zatiaľ pri stále fungujúcom Google Readeri importovať dáta užívateľa po prihlásení Google účtom priamo z tejto služby, užívateľom je odporúčané vyexportovať si dáta z Readera.

Spraviť je tak možné na tejto stránke.

Získaný ZIP archív obsahuje okrem súboru napríklad s článkami označenými hviezdičkou najmä XML súbor so zoznamom feedov, ku ktorým je užívateľ prihlásený, v OPML formáte.

Feedly

Prvou službou, ktorá verejne avizovala zámer nahradiť Reader a deklarovala podporu kompatibilného API, bola služba Feedly. Tá v uplynulých mesiacoch zapracovala na svojej infraštruktúre, sprístupnila úplne novú webovú verziu a začala spolupracovať s tvorcami najmä mobilných RSS čítačiek používajúcich doteraz Google Reader.

Feedly za Readerom zaostáva prevedením aj funkčnosťou, v súčasnosti je ale napriek tomu zrejme jeho najlepšou náhradou spomedzi plnohodných náhrad a určite najpoužívanejšou.

Zadarmo dostupná služba podporuje priamy import feedov z Google Readera, stav jednotlivých článkov a ich prečítanosť ale nesynchronizuje. Pre hladký prechod je tak potrebné prečítať všetky neprečítané články v Readeri, vzápätí označiť za prečítané všetky články vo Feedly a pokračovať v tejto službe.

Cez Reader užívatelia čítali milióny rozdielnych RSS feedov a aj táto služba od Google neaktualizovala všetky feedy vždy promptne a okamžite. Tri náhrady sú na tom výrazne horšie, pri našom teste na nami sledovaných feedoch ale mala nové príspevky zvyčajne najskôr služba Feedly.

Pri synchronizácii aplikácie tretej strany, gReadera, s Feedly účtom cez API tiež synchronizácia trvá podľa nášho testu o niečo dlhšie ako pri synchronizácii rovnakých feedov s Google Readerom.

Zväčšiť
Feedly, kliknite pre zväčšenie



Niekoľko nedostatkov má Feedly aj v spracovaní užívateľského rozhrania. Zoznam feedov sa pri menšom okne automaticky nezobrazuje a užívateľ tak nemá k dispozícii prehľad o neprečítaných článkoch v iných skupinách feedov okrem aktuálne otvorenej. Pre zobrazovanie titulku aktuálne zobrazené článku sa používa príliš veľký font bez možnosti zmeny a celkovo je hlavičke článku vyhradeného príliš veľa priestoru, najmä pri dlhších nadpisoch je tak rýchle čítanie titulkov týmto sťažené.

Služba podobne ako ostatné dve podporuje kompatibilné klávesové skratky, oproti Readeru jej rovnako ako ostatným dvom chýba napríklad zabudované vyhľadávanie a automatický preklad titulkov a perexov pre cudzojazyčné feedy. Je pravdepodobné, že tvorcovia chystajú aj platenú verziu Feedly, ktorá bude podporovať viaceré chýbajúce funkcie.

Pri používaní Feedly sme narazili aj na inkonzistenciu v dátach, keď služba indikovala nenulový počet neprečítaných článkov, zoznam neprečítaných článkov bol ale prázdny. Do konzistentného stavu vrátila účet voľba označenia všetkých článkov za prečítané.

Služba je už podporovaná viacerými mobilnými aplikáciami pre najpoužívanejšie platformy, jej webové rozhranie je možné nájsť na cloud.feedly.com.

The Old Reader

Ďalším kandidátom na nahradenie Google Reader je The Old Reader, do ktorého je potrebné feedy naimportovať cez OPML súbor vyexportovaný z Google Readera.

Webová verzia The Old Readeru má v niektorých aspektoch o niečo ergonomickejšie rozhranie ako Feedly, má ale horšiu organizáciu feedov a RSS feed sa môže nachádzať len v jednej skupine.

Zväčšiť
The Old Reader, kliknite pre zväčšenie



Služba z troch uvedených podľa nášho testu aktualizuje feedy s najväčším oneskorením. Hoci podporuje kompatibilné klávesové skratky, pomerne obľúbený kláves 's' pre označenie článku hviezdičkou respektíve inou značkou je vyhradený pre zdieľanie článkov.

The Old Reader je v beta verzii a jeho tím, ktorý je zrejme výrazne menší ako u Feedly, avizuje ďalšie zlepšovanie.

Len tento týždeň služba sprístupnila aj svoje API, ktoré začali podporovať prvé aplikácie, napríklad Feeddler a beta verzia gReadera.

Službu je možné nájsť na theoldreader.com.

BazQux Reader

Treťou z aktuálne dostupných náhrad je BazQux Reader, ktorý je ako jediný platený s 30-dňovým odskúšaním. Ročný poplatok za službu je 9, 19 alebo 29 dolárov, voľba výšky poplatku je na užívateľovi.

BazQux má v súčasnosti o niečo lepšie prevedenie ako The Old Reader, napríklad ale neumožňuje zoraďovať skupiny feedov do ľubovoľného poradia a zoradené sú vždy v abecednom poradí.

Zväčšiť
BazQux Reader, kliknite pre zväčšenie



BazQux podľa nášho testu tiež aktualizuje feedy o niečo promptnejšie ako The Old Reader.

Na druhej strane aktuálna verzia vykazuje pomerne zvláštnu chybu, ktorá znižuje jeho použiteľnosť. Štandardné obnovenie zoznamu článkov napríklad pomocou klávesu 'r' nezobrazí najnovšie články, ktoré BazQux už má stiahnuté, potrebné je obnoviť celú stránku v prehliadači.

BazQux začínajú podporovať prvé aplikácie, napríklad nová Android aplikácia News+ od autorov gReadera.

Webovú verziu je možné nájsť na bazqux.com.

Ďalšie možnosti

Ďalšou službou RSS čítačky, ktorá by podľa plánov vývojárov mala podporovať API využiteľné doterajším ekosystémom aplikácií pre Google Reader, je Digg Reader od služby Digg.

Služba svoju veľmi jednoduchú čítačku síce sprístupnila užívateľom tento týždeň, aplikácie od tretích strán zatiaľ nemajú podporu pre túto službu a či majú vývojári už prístup k API nie je jasné.

Ak máte ďalšie tipy na plnohodnotné respektíve takmer plnohodnotné náhrady Google Readera, podeľte sa o ne v diskusii.

K dispozícii je samozrejme aj celý rad aj kvalitných samostatných služieb a aplikácií pre čítanie RSS zdrojov, ktoré nepodporujú API Readera a nie je v nich možné čítať články z RSS zdrojov synchronizovane s čítačkami tretích strán. Ich použitie je v súčasnosti v dobe multiplatformovosti ale pre časť užívateľov obmedzené, keď zvyčajne podporujú len jednu alebo pár platforiem.

Špecifickým riešením je Tiny Tiny RSS, webová čítačka s inštaláciou serverovej časti na serveri užívateľa a podporou svojho API. S koncom Readera začala toto API podporovať napríklad aj spomínaná News+ aplikácia.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú RSS čítačku budete používať po konci Google Readera? (hlasov: 448)

Feedly      41%
BazQux Reader      1%
The Old Reader      7%
Inú webovú čítačku synchronizovanú s mobilnou čítačkou      1%
Inú samostatnú webovú čítačku      2%
Inú čítačku pre PC      2%
Inú mobilnú čítačku      2%
Inú RSS čítačku      5%
Nepoužívam a/alebo nebudem používať RSS čítačku      40%


Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

a co tak twitter? aspon z casti
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

AOL Reader či Digg Reader ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja používam Blogtrottr. V spojení s filtrami v g-maili je to neskutočne geniálna vec. Neviem si už bez nej predstaviť život.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Mas slabu predstavivost o zivote... :-)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

ifttt.com si uz videl?
Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam ze bude clanok o alternativach ked v 1.11. zrusia igoogle
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ja som na feedly premigroval cca pred mesiacom a pol, respektive, este ked stale pouzival gAPI. pred tyzdnom som sa prihlasil do cloud.feedly.com a jediny problem, co som zaznamenal, bolo, ze mi niekedy dalo aj 100 neprecitanych clankov, aj ked som ich uz cital. Stalo sa mi to asi 3x. Inak problem so sync medzi zariadeniami problem nema. Co sa tyka rozhrania, plne mi vyhovuje, mam jednoduchy list, ked nan kliknem kolieskom, otvori kartu na pozadi (na reederi toto slo len na klik malinkej ikonky napravo hlavicky clanku). S feedly som spokojny, prehladny, rychly a pochybujem, ze ho casom spoplatnia, aj keby hej, ak sa nebude jednat o predplatne, zvazim aj kupu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

PS: pre plnohodnotny prechod v gReaderi v androide sa treba odhlasit a prihlasit sa pod feedly uctom (tiez vyuzije google login). Preto sa Vam mozno nezdala sync neprecitanych clankov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne cloud.feedly.com cez mini operu nenačíta vôbec, resp. načíta ale len prazdnu stránku, oldreader funguje vpohode. RSS čítam hlavne cez mobil, aplikácie 3th party nepoužívam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetky cloudové alternatívy sa až moc zdajú podobné s NSA reader-om a Obama_reads_my_RSS
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ved aj Gasparko ich cita s Trubkovym )))
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://portal.opera.com

funguje samozrejme na kazdom browseri, adblock blockne reklamy. Ma priemne rozlozenie stranky, nemam pocit ze kazdy jeden rss feed je otravny email, da sa lognut z kadekolvek,..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ako nech sa na mna nehnevaju, ale asi koncim s googlom. Reader som sice nepouzival, ale dost produktov co zrusili tak hej. A to mam nieco od nich pouzivat a oni debili to jednoucho zrusia. No isto idem prejst na googel+ ho mozem kaslat ked ho zachvilu zrusia osatnem pri blbom FB. A s mailom co kedy zrusia ten?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mal by si sa odpojit aj od internteu. Pocul som ze google ho chce zrusit v takom ponimani ako ho pozname...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

g2reader.com - je to po slovensky a je najlepsi
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Fico Reader!!! I love it (him)!!!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ja už vyše roka mám na serveri tiny tiny rss. Spolu s desktopovou čítačkou je to jediný spôsob, ako človek nemusí riešiť, keď nejaká firma nedokáže monetizovať svoje služby.
Čo keď o dva roky skončí nejaká čítačkova služba a na rozdiel od googlu skončí zo dňa na deň? Pri vlastnom serveri také niečo riešiť netreba.
http://goo.gl/m2nHt
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebolo by odveci spravit clanok aj o synchronizacii bookmarkov medzi Androidom a PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je celkom fajn... aj ked neviem ako im to tam funguje ale je to pekne nastavitelne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapem v com je webova RSS lepsia ako normalna pre desktop...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

su aj taki
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

domaci PC - kuknem spravy zavrem
mobil - kuknem spravy, je to synchronizovane s tym co som uz cital na PC
iny PC - furt synchronizovane
Odpovedať Hodnotiť:
 

za seba odporucam InoReader, lepsiu nahradu som este nenasiel

https://inoreader.com/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Feedly je super, vyborna android aplikacia a na Win8 ho podporuje NextGen reader, ktory je asi najlepsi RSS reader ever.
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto vam sprijemni den :))

http://www.youtube.com/watch?v=DmFlrnIS5KI
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár