neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Satelity pre internetové pripojenie úspešne vypustené

DSL.sk, 26.6.2013


Ruská raketa Sojuz v utorok večer úspešne vyniesla na obežnú dráhu prvé štyri satelity novej dátovej satelitnej siete O3b prevádzkovanej spoločnosťou O3b Networks.

Satelity O3b budú obiehať Zem nad rovníkom vo výške 8062 km nad zemským povrchom.

Vďaka takejto výške orbity bude latencia prenášaných dát výrazne menšia ako u geostacionárnych satelitov, keď cesta paketu z terminálu na satelit, zo satelitu na základňovú stanicu a následná cesta odpovede zase na satelit a späť na terminál bude trvať cca 130 ms. U geostacionárnych satelitov je to viac ako 500 ms.

Sieť má byť spustená do konca roka s ôsmimi satelitmi, ktoré budú spolu 70 rozlične zacielenými anténami pokrývať naraz 70 území o priemere 700 km. V každom takomto území budú umožňovať prenášať dáta rýchlosťou 600 Mbps v oboch smeroch, spolu tak bude mať satelitná sieť kapacitu 84 Gbps.

Satelity vyrábané spoločnosťou Thales Alenia Space využívajú pásmo Ka medzi 26.5 až 40 GHz a optimálne pokrytie dokážu zabezpečiť medzi 45 stupňami severnej a 45 stupňami južnej zemepisnej šírky.

Cieľom O3b je umožniť lacnejšiu dostupnosť telekomunikačných služieb a špeciálne internetového pripojenia v regiónoch, kde chýba pevná infraštruktúra, najmä v rozvojových krajinách. Svoje služby bude priamo poskytovať telekomunikačným operátorom, ktorí budú konektivitu ďalej lokálne rozvádzať.

Podľa pôvodného plánu mali satelity začať fungovať už v roku 2010. Aktuálne spoločnosť plánuje svoju sieť po spustení ôsmich satelitov výrazne rozšíriť o ďalších 16, ktoré by mali byť vypustené do 18 mesiacov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Lreco radsej google neinvestoval do satelitov ale robi pokusy s balonmi? Satelit dokaze "stat" nad jednym bodom na zemi...
Odpovedať Známka: -7.2 Hodnotiť:
 

ehm..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

"rozumne stat" dokaze len geostacionarny satelit na geostacionarnej obezne drahe, kde je ten ping ~500 ms.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

preco nerobis v googli a nemas na starosti expanziu?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Niekto je bud nechapavy alebo zasa niekto necital.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Pretoze pri vyske 8062 km satelit "stoji" a je priamo umerny rychlosti otacania Zeme. Co v praxi znamena, ze sa musi po rovnikovej kruznici otacat daleko rychlejsie ako geostacionarny vo vyske 35 786 km. Prelozene do ludskej reci, cim nizsie, tym vyssia spotreba paliva, nizsia latencia, vyssie naklady na prevadzku a samozrejme kratsia zivotnost vdaka spotrebe paliva. Geostacionarne maju zivotnost cca. 15 rokov a potom su za hranicou zivotnosti. Vypustit balony je daleko menej nakladne na udrzbu, vies ich lahsie korigovat, upravit a opat vyniest do stratosfery bez poskodenia.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Co to meles? "Stoji" ten geostacionarny, ved to uz mas v nazve a to je vyska tych necelych 36k km. Vsetko nizsie "leti" rychlejsie.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

uviedol si tu uzasne krasnu zbierku kravin. pri vyske 8062km nad zemskym povrchom ZIADNY satelit ani objekt nemoze "stat" vzhladom na povrch zeme. z fyziky je to nemozne. musi sa pohybovat, lenze nespotrebuvava pri tom ziadne palivo. takze netusim, o akej spotrebe paliva tu blaboces. jedina spotreba paliva je na obcasne dokorigovavanie drahy, ak sa vyskytnu urcite odchylky, to vsak ma aj akykolvek geostacionarny satelit, ale na to vystaci aj niekolko kil paliva na cele roky. kazdopadne vypocitana zasoba paliva na tieto korekcie VZDY presahuje planovanu zivotnost satelitu, ktora je dana viacerymi faktormi - zivotnost elektroniky, solarnych clankov a baterii na palube satelitu - co je vdaka slnecnemu a kozmickemu ziareniu a radiacii najvacsi problem, pretoze satelity na geostac. drahe su mimo ochrany magnetickeho pola Zeme.
balony v stratosfere su sice lacnejsie riesenie, ale zaroven podstatne nebezpecnejsie - ohladom leteckej dopravy.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No tak zasa tak silné tvrdenie, že "pri vyske 8062km nad zemskym povrchom ZIADNY satelit ani objekt nemoze "stat" vzhladom na povrch zeme. z fyziky je to nemozne" si si mohol odpustiť. Predsa len aj vrtuľník je objekt a dokáže "stáť" vzhľadom na povrch Zeme aj pár metrov nad zemou. :))

No samozrejme so všetkým ostatným musím len súhlasiť, žiadny satelit sa nedrží na orbitálnej dráhe pomocou vlastného pohonu, ale s využitím toho, že gravitačná a odstredivá sila sa navzájom vyrušia.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

posli vrtulnik do vysky 8062km a uvidis ci bude stat ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pravda.Pošli ho do 8848 a nepotrebujeme ani horolezcov ani teroristov.Smutne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslene v metroch.Recesia,sorry.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem aký vrtuľník je v lete schopný vystúpať nad 6000 metrov do výšky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

10, 15, stojí
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani na geostacionarnej orbite satelity nestoja, lebo nie je mozne satelit stabilizovat (solarne vetry, odstrediva sila, gravitacna sila) v jednej polohe a kedze zhruba kazde 2° na oblohe(v oblasti rovnika) mas satelit tak ma satelit vyhradene pasmo zhruba 360x360km v ktorom sa moze pohybovat a kedze zmenou polohy o viac ako 2° (720km) mozes velmi lahko stratit signal tak sa vtomto pasme pohybuju v spirale alebo v tvare 8 pricom sa vzdy pri dosiahnuti hranice vracaju do stredu kde je EbNo(sila/kvalita signalu) najlepsie, takze ta spotreba paliva by bola celkom vysoka preto sa tam pouziva CMG(Control Moment Gyroskop) a palivo len na pripadne korekcie.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

BTW Ka band sa pouziva prevazne na military a science satelity kedze zariadenia schopne pracovat s stouto frekvenciu su dost drahe, licencie drahsie ako zariadenia, a to ani nehororim o tom ze prenajom linky na dajme tomu 70Mb up/down(ked to chcu ako pripojenie pre ludi) by si clovek mohol kazdy mesiac kupit novy veyron. A pri danej frekvecii staci aby trosku zaprsalo a signal ide do kytek ak mas antenu mensiu ako 6m , nehovoriac o tom ze v rozvojovych krajinach maju elektricke siete na<> tak im tam pada satelitne pripojenie(restart modemov) 3x denne aj ked maju UPSky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to som si naivne myslel, že na DSL.sk chodia len ľudia s minimálne elementarnymi vedomosťami z fyziky.:(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V článku sa píše, že satelity nie sú geostacionárne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco pre nas, uplne sa to sem hodi, treba co najskor zacat s prenajmom satelitov, este aj nazov je celkom dobry, len pre nas trh by bolo lepsie ho trochu poupravit na Oj3b :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Best comment ever :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

u nas bude spriatelena firma: TUn3L
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár