neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Dáta o hovoroch v sieti slovenského mobilného operátora sú podľa pracovníka sprístupňované štátu

DSL.sk, 11.6.2013


Dáta o uskutočnenej komunikácii v sieti minimálne jedného z troch slovenských mobilných operátorov, vrátane dát o uskutočnených hovoroch, sú podľa tvrdení vysokopostaveného pracovníka tohto operátora pre server DSL.sk hromadne sprístupňované bezpečnostným zložkám výkonnej štátnej moci.

Tento pracovník to pre DSL.sk tvrdil v minulom roku. Vzhľadom na nesúlad niektorých informácií od tohto pracovníka, úroveň orientácie tohto pracovníka v otázkach prístupu k dátam spracovaných v Zákone o elektronických komunikáciách, oficiálne stanovisko operátora a ďalšie informácie sme v tom čase vyhodnotili informácie tohto pracovníka ako nepresné.

Vzhľadom na aktuálne udalosti a odhalenie kompletného prístupu k dátam o uskutočnenej komunikácii v sieti mobilného operátora Verizon Spojenými štátmi americkými, kompletného prístupu Kanady k dátam o uskutočnenej komunikácii u kanadských operátorov a údajného hromadného prístupu k dátam cudzincov v amerických internetových službách cez program Prism považujeme za potrebné na tieto informácie upozorniť.

Pracovník slovenského mobilného operátora ukazoval serveru DSL.sk racky, v ktorých majú byť údajne uložené servery, cez ktoré dáta odchádzajú. Tvrdil, že operátor nemá kontrolu nad tým aké informácie odchádzajú, je ich veľké množstvo a zahŕňajú aj dáta o uskutočnenej komunikácii.

Dáta podľa neho cez tieto servery odchádzali spoločnosti respektíve organizácii, ktorá ich z poverenia štátnych orgánov spracúva respektíve archivuje.

Slovenskí telekomunikační operátori sú podľa platného znenia Zákona o elektronických komunikáciách povinní a to sami uchovávať po dobu 12 mesiacov informácie o uskutočnenej komunikácii, medzi ktorými sú informácie o každom hovore. Zaznamenané sú komunikujúce strany, teda číslo volajúceho a číslo volaného, ich poloha získaná z lokalizácie, čas a dĺžka hovoru.

Zákon teoreticky ponúka tri spôsoby, ako by mohol štát získavať zo siete mobilného operátora v elektronickej podobe hromadne dáta.

Odsek 6 paragrafu 63 a odsek 7 paragrafu 58 prikazujú operátorovi sprístupniť uchovávané dáta o uskutočnenej komunikácii zahŕňajúcej aj uskutočnené hovory po písomnej žiadosti a na príkaz alebo so súhlasom súdu. Odôvodneným dôvodom je potreba použitia týchto dát pri vyšetrovaní, stíhaní ale aj odhaľovaní vážnych zločinov.

V USA pri prístupe k dátam Verizonu bol využitý podobný postup s tým, že súd prikázal sprístupňovať všetky uchovávané dáta po dobu troch mesiacov. Tento príkaz pritom podliehal utajeniu a verejnosť sa o ňom dozvedela len vďaka zverejneniu kontraktorom NSA a bývalym technikom CIA. Či podobne široký príkaz, ktorý by dával operátorovi povinnosť vydávať všetky dáta o uskutočnenej komunikácii, môže vydať slovenský súd nie je jasné.

Ďalšou možnosťou je odsek 7 paragrafu 63, ktorý dáva operátorovi povinnosť umožniť po žiadosti oprávnených orgánov týmto namontovať do siete operátora zariadenie na odpočúvanie a zaznamenávanie prevádzky.

Odsek 5 rovnakého paragrafu dáva operátorovi povinnosť oprávneným orgánom štátu umožniť online prístup, cez ktorý si môžu zisťovať ale len osobné údaje zákazníkov, teda napríklad zistenie identity k telefónnemu číslu. O využitie tejto možnosti neišlo.

Operátor v stanovisku pre DSL.sk tvrdil, že postupuje podľa zákona a informácie podliehajúce telekomunikačnému tajomstvu poskytuje orgánom štátu len so súhlasom alebo na príkaz súdu. K špecifickým informáciám poskytnutým týmto svojim pracovníkom a súvisiacim otázkam sa nevyjadril.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

sakra, manicki psychopati a sociopati bez kusku svedomia a empatie vo vladach, neukojitelnou tuzbou po moci a posadnutostou vladnut kazdemu a vsetkemu sleduju kto, kde, kedy s kym a ako... NIEE, kto by to bol povedal, ze take nieco sa deje... v poslednom case sa nejak rozmohli taketo spravy... pridajte sa do skupiny "Priznania spehov" a priznajte sa aj vy koho smirujete...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Nehcapem, co sa tak ludia "chytili" na tuto spravu, alebo na to, ze v usa stat ma pristup k metadatam.........Uz mi len ukazte stat (kapitalisticky, komunisticky, zidovsky, moslimsky, krestansky....ci hocijaky) - kde stat nema pristup k tymto datam !!!! Co si myslite, ze robi v SR SIS ??? Nahana afganskych talibancov ??? Hadam nie ste vsetci co tu pisete tak naivni, ze zly-zly-zly ten ci onen stat, lebo tam toto a hento !!!!???? Mozte si vziat jed, ze to robi kazdy stat. Len....z niecoho urobia halo....a nieco sa robi v tichosti....Keby bola afera, ze rusko, ci cina odpocuva svojich obyvatelov - nikto by extra na to nereagoval ! Ale niektori rad ukazuju na "demokraticku" ameriku...pritom....si myslia, ze demokracia znamena, ze kazdy si robi co chce! Ano....u nas pod ruskom demokracie si robi kazdy, co chce! Je v mode kratit dane, porusovat dopravne predpisy, ozraty sadat za volant, tunelovat vlastny stat , "specializovat sa " na statne objednavky, cez ktore dobre podojit stat ...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

did you mean "mozte vziat jed na to,ze..." ?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Plne súhlasím s tým čo ste napísal,že každý štát má pod kontrolou komunikačné siete na svojom území.Ľudí však znepokojuje to,že USA "monitoruje"pomaly celý svet a to už sa stáva problémom aj pre štáty aliancie. Zhromažďovanie informácií zo všetkých sfér života patrí medzi najlukratívnejší "tovar"na ktorom sa dá zarobiť vo forme vplyvu ,alebo nátlaku na tú ktorú krajinu či vládu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ziaden jed brat nehodlam ale ty si kludne posluz.
to, ze to robi kazdy stat nie je ospravedlnenie a nijako neznizuje moralne zlyhanie vedenia statov.
uprimne, aky je rozdiel v moralite USA v pripade, ze by to bol jediny stat na svete ktory nieco take praktikuje, od morality kazdeho statu ktory nieco take praktikuje?

alebo mam tiez teraz povedat ze je v poriadku hulit a snupat, lebo skoro kazdy mlady zasran to robi? mozno ze az vsetky staty vstupia do tretej svetovej, tak zrazu vojna bude v poriadku, lebo ved je v nej kazdy.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

> Nehcapem, co sa tak ludia "chytili" na tuto spravu

Chytili sa preto, že v USA existuje zákon (FISA), podľa ktorého agentúry ako NSA, CIA a podobne nesmú pôsobiť na americkej pôde a voči americkým občanom, ale len v zahraničí. Pokiaľ sa nejaká neplecha deje na americkej pôde tak to spadá do pôsobnosti FBI a nie NSA či CIA. To po prvé. A po druhé dodatok č. 4. americkej ústavy chráni súkromie občanov pred neoprávneným zásahom do súkromia. Pričom o tej (ne)oprávnenosti má rozhodovať súd. A to nebolo v tomto prípade dodržané. Porušenie ústavy sa v každom štáte berie ako "veľký škandál" a v USA ešte viac ako v iných krajinách. Takže ten mediálny cirkus je celkom pochopiteľný.

Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

> Nehcapem, co sa tak ludia "chytili" na tuto spravu,

Čo sa týka štátov EÚ, tak tie podliehajú direktíve, ktorá uchovávanie metadát prikazuje telekomunikačným operátorom a ISP. Voči čomu sa aj niektoré štáty (resp. nejakí aktivisti v tých štátoch) ohradili, ale zatiaľ to (pokiaľ viem) nemá legislatívnu dohru. A navyše uchovávanie dát u operátorov ešte neznamená, že tie dáta má štát. Štát si ich musí individuálne vyžiadať a to (podobne ako v USA) rozhodnutím súdu. A v prípade, že si štát údaje vyžiada, tak sa o tom ten občan časom dozvie. V tom horšom prípade v zozname dôkazov pri súdnom konaní. Ale dozvedieť by sa to mal tak či tak.

Takže suma sumárum: ide o to, že kontrolné mechanizmy, ktoré mali zabrániť zasahovaniu do súkromia sú obchádzané. O tom sa vždy viedli konšpiračné teórie, ale teraz to museli priznať aj oficiálne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pokial viem, tak cesky a nemecky (a zda sa mi, ze este aj nejake dalsie krajiny) ustavny sud uz rozhodli, ze aj to uchovavanie dat operatormi je protiustavne. Pri tomto, co sa deje v sucasnosti (a ze o 90% vobec nevieme je iste), sa uz aj Orwell v hrobe obracia, na co vsetko nemyslel. Stav z 1984 mame uz dobrych 10 rokov prekonany. Vy este nemilujete svoje otroctvo?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

> cesky a nemecky ustavny sud uz rozhodli, ze aj to uchovavanie
> dat operatormi je protiustavne.

Znamená to, že v Nemecku/Česku sa údaje neuchovávajú? Znamená, to že direktívu EÚ porušujú? Alebo bola tá direktíva zrušená?
Odpovedať Hodnotiť:
 

preto sme mali za komancov iba nokie lebo tie sa lahko odpocuvali, teraz ked prisiel iPhone, android tak to skusaju aj na nich hajzli
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Tak za komunistov si mal nokie??? Pamatnik zrovna nebudes, co?
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

asi myslel za Meciara :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"za komancov".....akoze myslis pred rokom 1989 ??? Lebo od 1989 sme tu mali a mame LEN byvalych komancov !! Vsetci nasi prezidenti su (byvali ?) komanci, vsetci predsedovia vlad od1989 ( az na jeden rok) su (byvali?) komanci, kde sa len pozries vo vedeni statu a statnych institucii su len (byvali?) komanci, stbaci atd......koniec koncom sam velky sef STB general Lorenc je v Pente.....takze aj najsilnejsi "akoze kapitalisti" su (byvali?) komanci......potom sa cuduj, ze je to tu vsetko na grc.......Ale samozrejme.....pre ovce je jednoduchsie vsetko zvalit na americanov a na zidov....namiesto toho, ze by sme nazvali veci, ludi....spravne......
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Aj Ivetka... Zväčša v KSČ/KSS boli karieristi, a nie z presvedčenia, a potom v r.1989/1990 zdupkali (vrhali stranícke knižôčky, a iné preberali). A niektorí boli v iných povolených straničkách (SNO, apod.), napr. Milan K.
P. S.: Chudáci Indiáni Komančovia, tí možno nemali ani poňatia o východnej časti Európy (ani mnohí Západoeurópania, ani iní Mimoeurópania. A to i dnes).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...to je vuuul!!! kaviarovy tousty...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

na ja slovensko nemoze zaostavat, zeby ozaj policajny stat?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sme policajny stat, armada je plna tupcov ( specialne nastavene kriteria na nabor tupcov ) policia to iste. Potrebuju tupcov co konaju prikazy a a nerozmyslaju. Nasa vlada je ties riadna svina a kauza gorila je len spicka toho co robia.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Tak skus byt svetla vynimka a zacni pouzivat prislusnu kryptografiu.

Ludia, mame smartfony, PGP/GnuPG, silne symetricke a asymetricke sifry. Nikdy nebolo jednoduchsie nasadit štát-ospepujuce sifrovanie.

A inac, co sa tyka kauzy Prism/online sluzieb, existuju viacere sluzby, ktore neodosielaju *ziaden* plaintext z pocitaca. Na backup/shareovanie je to napriklad z casti free svajciarska Wuala (www.wuala.com).

Bezne pouzivame SSL/TLS, teda nie je mozne, aby vhodne sifrovacie protokoly nebolo mozne hromadne nasadit. Co nam brani telefonickemu SSL s jedinym rozdielom, ze "server" je druhy volajuci ?!

Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Operator urobi man-in-the-middle a vec je vybavena. Pripadne sifrovany hovor odmietne uskutocnit. Pri GSM neexistuje take nieco ako pri nete - sietova neutralita. Teda operator je na sieti bohom a on si urcuje pravidla.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OK, validny argument.

Ako riesenie mi napada pouzivat masovo (vylucne) VoIP, ale to je skor hudba buducnosti.

Alebo... sifrovane hovory nemusia mat metadata. Teda, vystup sifrovacej funkcie prenesies ako hlas s nejakym vhodnym ECC. A co sa tyka MITM - nieco na styl poriadnej infrastruktury sukromnych a privatnych klucov toto riesi (ak dopredu poznas volajuceho). Ak nie, nejake vieryhodne (distrubovane ?) keyservre mozu byt riesenim. +/- si to viem predstavit az na drobnosti

Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

edit: Rozhodne to ale nebudet fungovat bez proaktivneho pristupu ludi k bezpecnosti. Nie je mozne byt nevzdelany, pohodlny a zaroven super bezpecny. Principy bezpecnosti sa musia dostat ludom "do krvi".

Kludne by som si to vedel predstavit ako cast povinnej vyucby informatiky (podobne ako niektore iniciativy presadzuju lekcie zakladov programovania pre vsetky deti - pochopitelne aj tie, ktore nebudu mat programatorsku karieru)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Myslis nieco ako scrambler? Hmm, to by mohlo byt. kryptovat/dekryptovat by sa dalo v modernych smarfonoch priamo cez aplikaciu.
VoIP sa da prevadzkovat cez datovy pausal - to by sa potom asi operator nepotesil, keby datova prevadzka bola vyssia ako ta telefonicka :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

riesenie - redphone - google play
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://prism-break.org/
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

minule som cital o beypecnostej chybe v SSL a bola velmi vazna dlhsie nepovsimnuta. Moze to byt mozno rok alebo rok aj pol dozadu. Vazne si myslis ze si v bezpeci aj ked pouzivas tuctovu sifrovaciu technologiu ssl ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tupcov dosadzujú i majitelia, či vyšší manažment (i nemecký, ...), aby ľahšie vyciciavali námedzných pracovníkov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte by to chcelo doplniť v akom stave je podanie na Ústavný súd pre rozpor tých ustanovení zákona (ktoré si vyžiadala direktíva EÚ) s ústavou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

SR musela aplikovat zakon z EU(dalo sa tomu vyhnut, ale Slovensko skace ako EU povie). Podla zakona musi telekomunikacny operator uchovavat po dobu 6. mesiacov zaznam kam bolo volane, prijate hovory. Na ake stranky uzivatel pristupoval a emailove hlavicky. Bohvie ci sa to aj dodrziava.. ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked sa to podla zakona musi, tak to operator aj robi. ziadne 'bohvie ci sa to dodrziava'
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ze to robi je jasne.
Myslim si, ze dotycneho trapila ta doba 6 mesiacov.
Ci sa to "nahodou" neuchovava dlhsie....
Ved vieme aki su nasi podnikatelia napomocni vladnej moci....a hlavne ked z toho moze nieco navyse kvapnut.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

EŠTÉBÉ A KÁGÉBÉ!!!
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Nie nie je to pomaranc... urcite nie..

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ano je jasné, že to bude ružový provider kto iný
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a že za socializmu sme boli šetci sledovaní...trt komunisti boli pionieri voči tomu čo sa deje teraz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tento poznas?

Ako zistis ze ta KGB odpocuva?
...no, pribudla ti doma skrina... :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Deje sa vo vašom okolí niečo podozrivé?
Zavolajte na akékoľvek telefónne číslo!
Vaša SIS
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

je verejnym tajomstvom, ze vlada SR, kazda jedna rozkradala a rozkrada tento stat, kazdy jeden den pribudne nova kauza, kazde jedno verejne obstaravanie je zmanipulovane a predrazene, kazdy jeden predaj statneho majetku je pod cenu, spis Gorila koluje po parlamente dlhe roky a zrazu sa vsetci prebudia pretoze to niekto dal na papier. par odvaznych ktory sa na to uz nemozu pozerat vyjde do ulic, policia ich zmlati a rozkrada sa dalej.
To same teraz z odpocuvanim v USA, je to uz naozaj smiesne, ludska hlupost je nekonecna ako vesmir
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ako uz Einstein povedal: Vesmir a ludska hlupost su nekonecne, a tym vesmirom si nie som isty... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento článok je zrkadlom pravdy,bohužial ale aj zlatou baňou pre odhalovanie zločinu. Ide ale o to či všetko čo získa a vie aj tento štát aj rieši. Ide vždy len o vyvolených?? Skúste im to priťažiť napr. pri e-mailovej komunikácii používať PGP.Je to legálne nie bežne dekódovateľné aby informácie už stratili svoju informačnú hodnotu.Určite sú aj iné spôsoby uchovania súkromia ak ide len o to súkromie ktoré nemá ,vôbec ale vôbec nič so zločinom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ktorý to je?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

môže poslúžiť na, trebárs, objasnenie niektorých trestných činov, ale s tým nakúkaním do súkromia ľudí to netreba preháňať... alturl.com/u286x + alturl.com/i99r7
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale ked dnes uz je trestnym cinom pomaly vsetko, preto musia odpocuvat kazdy uskutocneny hovor :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pamatam si ako kamos este v 2007 hovoril ked pracoval v Slovanete o tom ako sa poskytuju data a zhromazduju informacie o ludoch... leo dostali prikazane ze musia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

glvac tuneluje vojensku spravu nasadi vlastnych ludi ktory 06 az 10 tunelovali a teraz to sami seba tunelivali kde sme? Slovakistan? Neverim ze sme v eu toto nas radi k statom balkanu. Zobudte sa ludia
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Józsikám, ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja zvyknem hovorit Slovfuckia
Ale tieto veci co sa tyka monitorovania atd, su vsade a na slovensku ani nie tak hojne pouzivane, sak sa chodte pozriet do anglicka, tam zachvilu budu kamery aj dnuka v hajzli nahravat vas ci ste nevysrali nahodou aj nejake nelegalne predmety, a na kazdu kokotinu(napr. wifi hotspoty alebo nejake ankety) od vas pytaju vase cele meno adresu, telefonne cisla, maily atd, jak u chujov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co trepes za hluposti kameri su v meste ano, ked ta tam dobre vybiju anglicke deti s nozikmy tak aspon to budes ako zaznam a podari sa ich dolapit!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aj poznas nejaky pripad kde kamera pomohla? lebo ja poznam len pripady kedy nie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

su take pripady vecer ti pohladam
Odpovedať Hodnotiť:
 

predtým, aj potom šlapala vojenská správa jak hodinky
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://bit.ly/19mVp1a
Pan Satek pise:
"Napríklad u nás na Slovensku policajti (nie orgán činný v trestnom konaní) colníci alebo spravodajské služby len na základe zákona o telekomunikačnej prevádzke, získavajú k občanom osobné údaje prenášané pri telekomunikačnej prevádzke (o vykonaných hovoroch - čas hovoru, telefonické číslo volaného, dĺžka hovoru, miesto volajúceho, obsah e-mailových správ) bez toho, aby bolo vedené trestné stíhanie, a to len v rámci tzv. operatívneho rozpracovania len na základe písomnej žiadosti operatívneho pracovníka adresovanej operátorovi (bez súhlasu súdu) a to dokonca aj pri objasňovaní len priestupkov. Mnohé takto získané informácie a údaje odporujú zásade legitímnosti, pretože takýto hrubý zásah do súkromia občanov nie je v demokratickej krajine pre jej ochranu vôbec potrebný. A toto je tá nekontrolovateľná štátna moc obmedzujúca občianske slobody a práva nad rámec svojho zákonného oprávnenia, čo môžme nazvať aj "špehovaním"."

... Neviem nakolko je to pravda.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Súdruhopán Šátek nech netára.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

to je aky zakon spominany v tom texte?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár