neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
Česko kúpilo superpočítač skoro o polovicu lacnejšie ako slovenská SAV

DSL.sk, 6.6.2013


České národné superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostrave kúpilo prvý výkonnejší český superpočítač pri prepočítaní na výkon až o viac ako 44% lacnejšie ako Slovenská akadémia vied, ktorá výkonovo porovnateľný slovenský superpočítač Aurel kupovala od spoločnosti Datalan.

Vyplýva to z údajov zverejnených IT4Innovations a informácií poskytnutých IT4Innovations serveru DSL.sk.

Ako sme upozorňovali už pred oficiálnym uvedením superpočítača, Aurel je postavený na cenovo neefektívnom modeli IBM Power 775. Za superpočítač s maximálnym teoretickým výkonom 94.27 teraflopu/s a reálnym výkonom v benchmarku Linpack 76.53 teraflopov/s, diskové pole s kapacitou 600 TB a podpornú infraštruktúru zaplatilo Výpočtové stredisko SAV spoločnosti Datalan 5.37 milióna eur bez DPH.

Po prepočítaní na teraflop výkonu to dáva cca 70 tisíc eur za jeden teraflop/s reálneho výkonu. Výkon jeden teraflop za sekundu znamená uskutočnenie 10 ^ 12 operácií za sekundu.

IT4Innovations nakúpilo konfiguráciou podobný superpočítač postavený ale na efektívnejšich architektúrach, konkrétne na 514 osemjadrových x86 procesoroch Intel Xeon Sandy Bridge E5, 23 akcelerátoroch Nvidia Tesla Kepler K20 a aj 4 mnohojadrových Intel Xeon Phi 5110P akcelerátoroch.

Český superpočítač, ktorý bol do prevádzky oficiálne uvedený na konci mája, teoretický výkon 94 teraflopov/s a reálny výkon v Linpacku 73 teraflopov/s. Superpočítač nesie meno Anselm podľa jednej z najznámejších ostravských šácht na čierne uhlie.

Anselm má podľa informácií Kláry Janouškovej z IT4Innovations pre server DSL.sk tiež podobnú respektíve o niečo vyššiu kapacitu diskového poľa ako Aurel, spolu 640 TB. Okrem toho má ďalších 103.5 TB v podobe lokálnych diskov na jednotlivých 207 výpočtových uzloch.

Český superpočítač je aj výrazne energeticky efektívnejší, keď spotreba celého riešenia je 111.5 kW. Spotreba Aurela je 173.36 kW.

Zaostáva len v množstve celkovo dostupnej RAM, ktorej je k dispozícii celkovo cca 13.4 TB. Aurel má celkovo 24 TB pamäti.

Cena samotného českého superpočítača s diskovým poľom, softvérom a podpornou infraštruktúrou dosiahla podľa informácií Janouškovej pre DSL.sk 73.5 milióna Kč bez DPH, v prepočte cca 2.85 milióna eur.

Po prepočítaní na teraflop výkonu to dáva cca 39 tisíc eur za jeden teraflop/s reálneho výkonu, teda až o 44% menej ako v prípade slovenského superpočítača.

Český superpočítač Anselm je prvým z dvojice superpočítačov, ktoré IT4Innovations plánuje. Druhým, ktorý by mal byť k dispozícii od konca budúceho roka a v súčasnosti naňho prebieha tender, má mať výkon až jeden petaflop/s a diskové úložisko 4 PB.



Najnovšie články:

Výrobcovia zariadení predchádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1
Google investoval 75 miliónov do filmového štúdia, budú vyvíjať technológie pre AI filmy
Flash pamäť dosiahne viac ako 1000 vrstiev v roku 2030
Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách


Diskusia:
                               
 

z tych 44% sa zaplatili uradnici ktory vyberali dodavatela, nieco aj rodinam znamych a tak .. datalam je jediny dodavatel vsetkeho pre stat aj najlacnejsi podla hovorcov :)
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

ked si jediny nie je tazke byt najlacnejsi ;-)
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

no ale aj treba prihliadnut na to, ze ten s-komp pre SAV bol kupovany este v roku 2012. takze tych 44% nemusi byt uplne smerodajne...
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

co sa vam nepaci? ceny su nemenne, ci co?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Chcel tym povedat, ze za rok sa svet aj ceny (a to najme v IT) posunuli.
A teda ze keby sme brali v uvahu aj "zastaralost technologie" s ohladom na rocny rozdiel, tak by sme odhadom neboli na 44% vyssich naladoch, ale len na 40%...
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

>>bol kupovany este v roku 2012
nerozumiem nejakym chytrakom, ze ceny idu dolu.
V roku 2008 som kupil (urcity kvalitny) notebook za 1500e.
V roku 2010 a 2012 stal (urcity kvalitny) notebook 1500e.
A teraz si chcem kupit (urcity kvalitny) notebook
a cuduj sa svete,
stoji 1500e.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez treba prihliadnut na to, ze cena je pocitana za teraflop a to vobed neodraza zvacsenu RAM.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tiež ma napadlo - podľa špec. tam idú 16 GB DDR3 moduly, rozdiel 10 TB RAM robí 640 modulov. Pri cene cca 250 € za kus to je rozdiel 160 tis. €. Vo väčšej RAM to teda nebude :(
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ano ... hlavne Intel svoje cipy v posl. dobe zlacnuje a vobec nema inu strategiu ako v Netburst ere ...

V case uvedenia FX CPU od AMD zlacneli Ci7 2600K ci 2700K z 310 € na 290 €. Ked Intel zbadal, ze sa nic nedeje (ziadna konkurencia na obzore), sup ceny naspat, dokonca vyssie na 320 € a tak to trvalo dlhocizneeeeeeeeeeeeeeeee mesiace. Tie cipy fakticky nikdy nezlacneli, vzdy stali tolko co stali, pri tom konkretnom modeli 290 a neskor zdrazeny 320 €.

V podstate vrchol 4-jadroveho Ci7 stoji stale a stale a stale a stale 290-330 €, len sa meni CPU. Raz je to Ci7 2700K, raz 3770K, raz 4770K ..... Ked bude vrchol 4-jadroveho Ci7 stat 165 €, tak sa ozvi ...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Preco by mal stat vrchol €165?
Toto je Intel a nie AMD, ktore vobec nestiha, hreje jak blaznive a snazi sa ludi lakat blaznivymi frekvenciami :D
Tu si platis za kvalitu, vykon a prevedenie...

A imho je velkym plusom, ze mas vzdy najlepsi procak za rovnaku sumu - nove funkcie, nizsie TDP za rovnaku cenu ako predchadzajuca generacia...
Chcem vidiet konkurenciu, za aku cenu zacne predavat svoj novy highend processor, ci bude rovnaka ako u FX-8350 alebo ho zacne predavat za polovicu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ty si absolutne nepochopil, preco som vobec pisal ten prispevok. Laitmotiv bol ten, ze cena HW mala klesnut medzirocne o 44% (co by ospravedlnilo lacnejsi nakup Cechov) a ja som uviedol priklad HW, kde cena neklesla vobec. Chapadla?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ti vadi, ze nova rada stoji rovnako ako stara?
Podla Teba ma stat o 10% lepsi procak o 10% viac (363 eur)?
Ti prasi?
Ze si ho nemozes dovolit Ty neznamena, ze si ho nesmu dovolit aj ini!

Alebo by mal dat starsiu generaciu za polovicu?
Si sa s konom zrazil?
Ved by AMD nepredalo ani kus!
By si potom videl tie sudy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach jaj boze, dalsi ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si tiez absolutne nepochopil, preco som vobec pisal ten prispevok. Laitmotiv bol ten, ze cena HW mala klesnut medzirocne o 44% (co by ospravedlnilo lacnejsi nakup Cechov) a ja som uviedol priklad HW, kde cena neklesla vobec. Chapadla?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze ten argument by si si mohol dovolit len v pripade, ze by ostatne veci boli nemenne.
Po tvojom:
Musel by byt uplne rovnaky pocitac, zlozeny z uplne rovnakych suciastiek, ktore by sa nakupili za uplne rovnaku cenu, ktory by skladali uplne rovnaki ludia za rovnaku mzdu; a jedinou vynimkou /alebo rozdielom medzi nimi, ak to takto chces/ by bola cena procesora.

A aj tak by si bol poslany do prdele, kedze porovnavas dva rozdielne svety - desktop a server :)

Chapeme sa? V pripade potreby dovysvetlim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba dovysvetlovavat. Cesi maju podobny superpocitac takmer iba za polovicnu cenu. Pomer cena/vykon sa absolutne v ziadnom segmente (server, desktop, notebooky) medzirocne nezlepsil o 44% (t.j. takmer o polovicu).

Jednoducho Slovensko !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase si nevidis dalej od nosa...
podobny - to je to klucove slovo.
dajme tomu, ze mam tu v pocitaci jednu gtx580. dajme tomu, ze ty by si mal doma tak velku farmu svojich AMD Phenom X6, aby vypoctovy vykon by mali nase zostavy rovnaky...

otazka:
oznacil by si sam seba rovnako len preto, ze si za svoju armadu phenomov dal viac penazi ako ja?

otazka 2:
si si vedomy, ze iste programy sa optimalizuju iba na urcitu architekturu a prerobit ich by bolo ovela nakladnejsie (napr. simulacia pocasia fici hlavne na powerpc)?

a btw - good guy intel - nezvysuje cenu svojich produktov ani len o inflaciu. teda realna cena ide dole - cili, z roka na rok zlacnuje svoje produkty :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak vsetko je lacne... ked plati FICO ci STAT....
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Už keď to pomenovali podľa šachty do bane, tak tam mohli dať aj lepšie karty na dolovanie, Kepler K20 ma len 130 Mhash/s.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Co tak tema na diplomovku: Vyuzitie superpocitacov na dolovanie Bitcoin meny. A aspon 2 semestre na "zbieranie dat" :).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je kazdemu jasne, ze to nebolo v poriadku. Sme na slovensku, kradne sa ako sa len da. Kazdy to vidi. Drviva vacsina naroda sa na kadnuti chce podielat, az jej sliny tecu. To je na tom to najhorsie a to tu rakovinu drzi prekvitajucu a zozierajucu uz naozaj vsetky oblasti kde su akekolvek peniaze.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

slovac je naucena tak, ze clovek sa hodnoti podla zjavu, co ma na sebe a pod. Nikomu sa nechce nieco si o cloveku zistit a az potom ho hodnotit... V praxi to potom vyzera tak ze pridete na pohovor v obleku po starom otcovi (nevravim ze musi byt ten oblek priamo z truhly)a ste uz vopred odpisany lebo(myslienky komisie): hmmm ten chudacik asi nevie co je slusnost ked si nezaobstaral lepsi oblek, alebo je na tom tak mizerne ze na to nema a teda ani nema na to aby sme ho tu zamestnali... No a zaver je taky ze deticky v skole chcu mat na sebe vychytene znacky, lebo kazdy hodnoti zjav, alebo aj najomny vrah ked pride na luxusnom aute a hoci sa o nom vie ze zabija ludi pre peniaze, kazdy povie: hmmm super kara, a ved ten clovek ak aj zabija ludi, tak musi byt sikovny ked ho nechytili a asi ti ludia museli byt zli ked ich zabija.....taka je jedna z pravd o slovaci....
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

sto bodov a postupujes do dalsieho kola bez straty desiatky... :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nepaušalizuj. Možno to platí len o mladej generácii, ktorá je vygumovaná médiami a tupými americkými filmami.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

no potom ty musíš byť veľmi, ale veľmi mladý
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej a najsmiesnejsie je to, ze si slovaci myslia, že je to presne tak isto aj vsade vo svete lebo cumia na tie reklamy a americke filmy kde su vsetci krasny peknunký... A potom dojde taky super obleceny slovak do Londyna alebo do USA a cuduje sa, ze si z neho vsetci robia len prdel.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 


Pan hovori z vlastneho pristupu ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ako sa kradne ma slovensku - sa nekradne nikde na svete! Uz sa to zvrhlo do takych rozmerov, ze je to chore......Najvacsie kradeze sa robia cez statne objednavky a eurofondy......
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Kradne sa aj vo svete. Ale nikto si nedovolí zobrať 60% z ceny ako na slovensku. 5percent obyčajne z nejakého tendra ide niekomu do vačku, čo je ešte v pohode. Ale na slovensku si každý myslí, že zarobiť sa dá len kradnutím a odrbávaním. Každého filozofia je len nabaliť sa čo najrýchlejšie za čo najmenšiu námahu, nikto nechce niečo tvoriť, vymýšlať, bojovať, proste len kradnúť. Najhoršie je, že už to narástlo do obrovských rozmerov a každý nový tender sa berie len ako príležitosť sa nabaliť...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Chod do ruska. My sme len pristipkari oproti nim. Tam uplatky berie pomaly aj hajzelbaba.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

..však hajzelbabky sú tá najvačšia mafia, najsilnejšia :o
tie kebyže začnú štrajk, tak sa každý ........ :D ;:P
"..ale pssstt, je to tajemství, desne tajný !.."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Datalan...ze sa necudujem. Niekto potreboval dostavat dom, tak sa dohodli...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Dom ? Za toto sa dá dostavať celá ulica :-D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

presne tak DATALAN už dlhé roky žerie zo štátneho koryta
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslím, že ceny za ktoré sa nakupuje vo verejnej správe, netreba ani komentovať. takýto kktizmus sa už komentovať ani nedá...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

hadam aj par domov, nie? :)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

to je take slovenskeee...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

1. Predrazene su urcite obidva
2. Power architektura je pre multiprocesorove zostavy vhodnejsia, je povazovana za spolahlivejsiu, bola navrhovana na taketo pouzitie
3. Porovnavat TFLOP univerzalneho CPU vykonu a GPU nie je fer. Na GPU sa da pustit len urcite obmedzene mnozstvo algoritmov (efektivne)
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

suhlasim ale aj ked to zapocitas do ceny , tak stale ten nas je o nieco drahsi a stale mi to pride predrazene "len" o tych 20%!!...

NAJPODSTATNEJSIE bude CO dokazu s tymto nastrojom nasi vedci.
Ake objavy s vysledky dokazu s tymto nastrojom dosiahnut...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ramka v takychto objemoch nezriedka tvori polovicu ceny celeho servra, takze kedy mali v cechach rovnaky objem ako u nas, tak by sa tie ceny podobali trochu viac
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

ked si zoberiem, ze geforce titan ma vykon cca 4.5 teraflopu, tak ziaden zazrak ten nas superpocitac. par tychto kariet a sme na tom istom vykone...a za zlomok ceny.
samozrejme sa to neda uplne doslova porovnat, ale kazdopadne zaujimave to je
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

este aby ta karta mala aspon 256GB ram a mozme to zacat porovnavat ;)
teraflopy nie su vsetko
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

keby si si o tom trochu nieco pozrel, tak zistis, ze tebou spominany titan je vlastne vykostene Nvidia Tesla Kepler K20..
Odpovedať Hodnotiť:
 

... na ktorom by si jeho výhodnosť mohli spočítať :-).
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A co? Nas je aj tak najlepsi! Pche. Na ceskom by som si nepustil ani karty.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

prosim vas komu naco taky pocitac ucitelia su tam po 60 zaryty komunisti zijuci v 60rokoch tvrdeho komunizmu. z tej skoly vyliezaju len sami dementi cest vyjinimkam sa cudujem ze to ten hlupak caplovic dotuje
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

slovenska slovenska akademia vied. orly?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cez den lhal v noci krad socialny demokrat
Odpovedať Hodnotiť:
 


No a ked sa ku uvedenym vyhodam ceskeho superpocitaca pripocita cislo topanok autora clanku a vydeli 2, moze si CR kupit este 3 este efektivnejsie superpocitace. Budu mat len jednu chybu - ani jeden z nich nebude v TOP500 svetovych superpocitacov ako je Slovensy (335. miesto)v zozname z juna 2012 !
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze ma to vobec neprekvapuje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri IT4innovation- riaditelia sú dvaja Slováci....
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár