neprihlásený Utorok, 30. apríla 2024, dnes má meniny Anastázia
Nanosatelity postavené na Android smartfónoch poslali fotku Zeme

DSL.sk, 27.4.2013


Dva nanosatelity s označením Graham a Bell postavené na smartphone HTC Nexus One, ktoré NASA vypustila v nedeľu na obežnú dráhu, úspešne odoslali fotografie Zeme vytvorené fotoaparátom smartphonu.

Graham a Bell boli vypustené na obežnú dráhu v nedeľu spolu s ďalším nanosatelitom Alexander na palube rakety Antares.

Všetky tri nanosatelity sú súčasťou projektu PhoneSat testujúceho použiteľnosť nízkonákladových satelitov. Namiesto vývoja vlastného hardvéru sú nanosatelity PhoneSat o veľkosti CubeSat, kocky s hranou 10 cm, postavené na komerčných smartphonoch, ktoré ponúkajú v kompaktných rozmeroch dostatočne vysoký výkon aj funkčnosť.

Kým v minulosti tzv. nízkonákladové satelity stáli rádovo desať miliónov dolárov, cena PhoneSat satelitov sa pohybuje v tisícoch dolárov, hoci zatiaľ neposkytujú rovnakú funkčnosť.

Graham a Bell sú prvou generáciou návrhu nanosatelitu PhoneSat 1.0 a ich jadrom je HTC Nexus One, ktorý využíva svoje senzory a fotoaparát, riadi ostatné senzory a uskutočňuje odosielanie dát na Zem. Graham a Bell sú napájané iba jednou externou Li-Ion batériou namiesto štandardnej zabudovanej a po jej minutí prestanú fungovať.

Alexander je postavený na novšom návrhu PhoneSat 2.0.beta a Samsungu Nexus S a navyše je vybavený solárnymi panelmi, ktoré dobíjajú jeho batériu. Náklady na jeden PhoneSat 1.0 satelit dosahujú cca 3500 dolárov, na PhoneSat 2.0.beta menej ako 7000 dolárov.


Predstavenie projektu PhoneSat (video: NASA)



V satelitoch Graham a Bell je použitý kompletný Nexus One okrem zadného krytu a batérie, vo PhoneSat 2.0.beta satelite Alexander sú z Nexusu S odstránené niektoré nepotrebné komponenty pre zníženie hmotnosti.

Podľa piatkovej informácie NASA majú Graham a Bell pred sebou už iba niekoľko dní funkčnosti. Alexander dobíja svoju batériu a pri správnej funkčnosti solárnych panelov a dobíjania by mal fungovať až do zhorenia satelitov v atmosfére, ku ktorému by malo prísť o dva až štyri týždne.


Zrekonštruovaná zmenšená fotografia zaslaná nanosatelitom Graham (foto: NASA)



Satelity boli dopravené na obežnú dráhu vo výške cca 240 km a na frekvencii 437.425 MHz posielajú na Zem dáta rýchlosťou iba 1.2 Kbps. Graham a Bell nafotili z obežnej dráhy planétu a fotografiu posielali postupne na Zem v paketoch o veľkosti len niečo viac ako 100 bajtov. Obrázok bol zakódovaný do WebP formátu a posielaný v troch rozlíšeniach, najskôr tak bolo možné obrázok zrekonštruovať v základnom veľmi nekvalitnom rozlíšení a postupne skvalitňovať jeho časti.

Aktuálnu zrekonštruovanú podobu fotografií zverejnila NASA v piatok.

Alexander na Zem fotografiu neodosielal, namiesto toho zasiela detailné diagnostické dáta umožňujúce vyhodnotiť efektivitu solárnych panelov.


Zrekonštruovaná zmenšená fotografia zaslaná nanosatelitom Bell (foto: NASA)



Komunikačný systém satelitov má nízky výkon a NASA nemá dostatočné pokrytie základňových staníc pre neustály príjem dát zo satelitov. Spolieha sa tak na rádioamatérov, ktorí dáta zachytávali na rozličných miestach planéty a posielali ich NASA. Časť dát tak zachytená nebola, Graham a Bell ale nepodporujú obojstrannú komunikáciu a NASA im tak nemohla zaslať príkaz pre opätovné zaslanie chýbajúcich dát.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy
Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module


inzercia



Diskusia:
                               
 

Len tak dalej :)
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Enjoy your blog )
http://suisqcumd.com my blog
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/5PP Projekt prvej slovenskej vesmírnej družice skCube
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Tak toto je uz aka hlupost, ved procesory z nanotechnologiou su nepouzitelne vo vesmire koli preletu microcastic... Zase nejaka vojenska technologia zamaskovana za setrenie penazi. Pritom urcite ide o jednorazove satelitky ktore maju pri nizkom naklade na vyvoj a cestu do vesmiru fotit nepriatelske uzemia zo zivotnostou 0 az cca... Krasna ukazka ako zblbnut ludi. A to nehovorim o vesmirnom odpade.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Nebi pecky :)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

O akom odpade hovoris? V clanku sa pise o zivotnosti 2-4 tyzdnov. Potom cela kocka zhori (odpari sa) v atmosfere.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a to budeme potom dychat odparene kocky ?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ach jaj :-)a do vesmiru ich vystreli prak??? a v urcitej chvili sa proste same rozhodnu odpojit od obeznej drahy a spadnut do atmosfery(lebo proste). A ak maju zabudovany xypohon(co nemaju), tak kdo ho aktivuje ked budu nefunkcne, lebo zivotnost takehoto zariadenia je urcite pocitana v minutach.t A to vsetko za par dolarov.
A NASA investovala desietky, stovky tisic dolarov do toho aby zistila to co uz davno vie??? Smiesne
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

:D :D :D vonku je pekne slnecno, hrozi upal, preto by sa nemal podcenovat pitny rezim

Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

do atmosfery spadnu kvoli tomu, ze na LEO je sice velmi riedka,ale existujuca atmosfera ktora tie satelity bude brzdit az kym neklesne ich rychlost natolko, ze spadnu znova do atmosfery.

ISS takto denne padne o 100m takze to musia kompenzovat raz za par mesiacov.

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_Earth_orbit
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Treba si zahrat Kerbal space program a potom budes vediet ze na orbitu sa da dostat aj tak aby nosna raketa nezasvinila orbit. Dolezite je nevytvorit periapsis :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V com je Kerbal lepsi nez Orbiter ?
A na upresnenie vytvorit periapsis mozes za predpokladu, ze bude velmi nizky (do 100 km). V takej vyske je atmosfera dostatocne husta na to, aby sa doslova po par obehoch obiehajuce teleso zrutilo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim s odstavcom o periapsis.

KSP je hra, Orbiter je simulator. V KSP je mozne robit medziplanetarne expedicie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz to nehul,myslim ze maju dost satelitov za 1-2 miliardy/kus na orbite aby sa obtazovali nejakymi jednorazovkami..ale
2/10, made me reply
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Procesory nemusia byť hard-rad.
Viz kozmickú loď Dragon od SpaceX, kde majú tri páry "obyčajných" letových počítačov, ktoré sa vzájomne kontrolujú.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Graham a Bell ale nepodporujú obojstrannú komunikáciu..."

Zeby dalsi stupen "vyvoja" smartphonov? :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No a ked na oblohe nebodaj uvidime kocku s hranou co ja viem asi tak pol kilometra, a budeme pocut nieco take ako: "Sme Borgovia, odpor je marny, vzdajte sa, budete asimilovany" tak prave v tej chvili si mozeme povedat ze uz zijeme v dobe Star-Treku.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

kocka s androidmi.. snad nam potom poslu fotku zeme mobilom :)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

od mojho buduceho vladcu by som potreboval trosku konkretnejsiu odpoved. mne nestaci, ze ma bude asi milovat. ja potrebujem istotu, ze ma bude urcite milovat. to uz mi nikto dnes nic negarantuje?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A keď uvidíme tisíce takých kociek, vysokých asi 5km, tak si môžeme dať pár piv a zbaliť si ručníky (prípadne ľahnúť na zem a dať si sáčky na hlavu...)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V tom pripade si nezabudni pribalit knizku "Stoparov sprievodca po galaxii"... V tych kockach su Vogoni a rozhodli sa zlikvidovat zem kvoli ich intergalaktickej dialnici..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

palec hore za tu knizku:) je uzasna:)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár