neprihlásený Sobota, 7. marca 2026, dnes má meniny Tomáš
NASA mesiac nebude komunikovať s Curiosity, kvôli tieneniu Slnkom

DSL.sk, 5.4.2013


Americká vesmírna agentúra NASA od štvrtka prestala kvôli tieneniu Slnkom aktívne komunikovať s robotickým vozidlo Curiosity nachádzajúcim sa na povrchu Marsu.

Po dobu viac ako štyroch týždňov sa Slnko bude nachádzať medzi Zemou a Marsom, približne na ich vzájomnej spojnici. Informácie zasielané v rádiofrekvenčnom spektre by síce často prešli zo Zeme na Mars alebo opačne, podľa NASA by mohli byť ale výrazne poškodené vplyvom nabitých častíc vyžarovaných Slnkom.

V akej podobe je systém samoopravných kódov a kontrolných súm použitý pri komunikácii s Curiosity nie je jasné, podľa informácií NASA by ale hrozilo prijatie nesprávnych príkazov zo Zeme.

Od 4. apríla do 1. mája preto NASA nebude na Curiosity posielať žiadne príkazy a robotické vozidlo bude vykonávať iba niektoré jednoduché rutinné príkazy zaslané pred prerušením komunikácie.

Prerušenie respektíve obmedzenie komunikácie sa týka aj ďalších zariadení na Marse, vozidla Opportunity a tiež sond obiehajúcich Mars, MRO a Odyssey. Týmto nebude NASA posielať príkazy od 9. do 26. apríla.

Sonda MRO nebude počas tohto obdobia ani nič zasielať na Zem.

Sonda Odyssey ale bude na Zem preposielať informácie z Curiosity aj Opportunity pre kontrolu ich stavu. Curiosity bude navyše denne posielať priamo na Zem jednoduchý signál potvrdzujúci funkčnosť vozidla.

V takejto konfigurácii blokujúcej komunikáciu sa Zem, Mars a Slnko nachádzajú raz za približne 26 mesiacov.



Najnovšie články:

Výrobca skiel Gorilla má nové keramické sklo, smartfóny majú prežiť opakované pády na asfalt
PC podľa analytikov zdražia tento rok o 17%
Pozor, dnes začína opäť dvojdňové vypnutie Slovensko.sk
Vydaný nový operačný systém pre routery OpenWrt 25.12
Železnice idú zlepšiť WiFi v stovkách vozňov
Vesmírnu komunikáciu laserom testuje aj európska ESA, ale iba z orbity Zeme
Android smartfóny môžu po pripojení monitora fungovať ako desktopové PC
NASA o pokazenej sonde pri Marse zrejme stále nič nezistila
Apple uviedla očakávaný výrazne lacnejší MacBook
NASA našla problém na rakete SLS, ľudia by mohli letieť k Mesiacu v apríli


Diskusia:
                               
 

Mesiac bez komunikacie a po mesiaci ziadne spojenie :D Ufonci rozoberu curiosity na sroby a spravia si z toho gril :D
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ano, nasi pocerny ufonci to tam zatial rozjebu na kvarky... samozrejme v dobrom
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

..od 4.4.2012 dle správ na idnes.cz už jen "lehce opálený (neznámy) muž" - zavádza sa nový EU-politicko-korektný termín (takže už ani žiadni "Muži v čiernom" :o :D
s pozdravom vaša "džamila a Uhl"
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mesiac nema ziadnu komunikaciu ani spojenie!Alebo za by tam APOLLO 11 nechalo vysielacku?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

vzhladom na velkost slnka je to asi jedno
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaj, :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> online canadian pharmacy </a>

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Le grill? Co je to le grill ?
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

grill po francuzsky
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

http://youtu.be/CZGUUh2oJyM
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To tí amíci teda neveria tej svojej technológií... :-D
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Jasne, nasa sonda co mame na Marse komunikuje furt. Aj keby bol medzi nami Jupiter.

Maju sa este co ucit ti jenkiovia!
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

konecne si tipci v NASA mozu zobrat dovolenku. vsak si aj zasluzia
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mno to ano, však už len kolko kolónií, lodí na iontový (/al. iónový? (?, ted nevím, asi si dám ionta :p :D ), staníc a kolónié postavili, už od cca polovice ´´70 rokov ! treba spomenúť len tieto významné mílniky v prenikaní do kozmu : 1981 Apollo 19, 82 Apollo-Sojuz 20, 21 ´´84 Apollo 24 - 28, 1986 prvý stály obytný modul na Mesiaci, 1988 expedícia robot.roverov na Ió a ganymedes, Jupiterove mesiace, 1991 - takmer dokončená medzinárodná orbitálna stanica(stála posádka 16 astronauts), 1989 - 1996 - stále budovanie, rozširovanie a vylepšovanie international.stanice/kolónie na Mesiaci(stála posádka:169 obyv.),
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

1995 - breaktrought v ión-nukleárnom pohone, 1999 - roullout - prvý let kozm.lode na nukleárny(iónový) pohon, 2000-01 - prvý pilotovaný let na Mars, 2003 - 2006 - výzkumy a vývoj pokročilích pohonních systémov("supra-magneto-alineárny, / superdynamický (antigravitačný) ), 2005 -tiež už dalšia,2.stanica, Novo-Sovietska socmonarchistická kolonia Pokrok na odvrátenej strane Mesiaca, 2008 - založenie prvej stálej základne na Marse (stála kolónia 88 kozmonautov), 2009 - začiatok sústavnej exploatácie / tažby H3 na Mesiaci, atd... :o :P :D
tak možu si dať aj pol-ročnú dovolenku, zvýšenie cashs, a navýšenie,/rast budgets, \ divident aj hodnoty o 42 - 69 %
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

..však si plne zaslúžia :p ;) :/(
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

keby ich sponzoroval Red Bull už by to bolo dávno
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Heh blbosť, že nebude spojenie určite budú hľadať to čo o tom nikto nemá vedieť a v kľude mesiac.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Som netusil, ze aj Slnko hadze tiene.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Slnko ich vytvára, trulo :)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

za slnkom je navacsia tma
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Artanci ju tam zatial pojebu zo vsetkych stran, prasata jedne
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:

Pridať komentár