neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Čína si za štandardný operačný systém vybrala Ubuntu

DSL.sk, 22.3.2013


Čínska ľudová republika vo štvrtok vybrala za svoj štandardný referenčný operačný systém linuxovú distribúciu Ubuntu. Spoločnosť Canonical stojaca za Ubuntu o tom informuje v tomto oznámení.

Výber realizovalo China Software and Integrated Chip Promotions Centre, CSIP, patriace pod ministerstvo priemyslu a informačných technológií, cieľom je operačný systém postavený na vybranom štandardnom referenčnom OS presadzovať ako bežne používaný OS v krajine namiesto dnes dominantného operačného systému Windows.

V Číne rovnako ako v ďalších ázijských krajinách má Windows a tiež Internet Explorer silnejšiu pozíciu ako v krajinách západnej civilizácie, zrejme aj pre lepšiu jazykovú podporu ako mali v minulosti Mac OS X a Linux ale tiež pre vysokú mieru pirátstva.

Okrem prehlásenia Ubuntu za referenčný systém CSIP v spolupráci s Canonical a Národnou univerzitou obranných technológií vytvorili vývojové laboratóriá, v ktorých budú vyvíjať verziu Ubuntu pre Čínu.

Táto verzia sa volá Ubuntu Kylin a jej prvou oficiálnou verziou bude verzia 13.04. Kylin je po rozhodnutí technickej komisie Ubuntu od prvej polovice marca už oficiálnou odvodenou verziou Ubuntu popri Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu, Mythbuntu, Ubuntu Studio a Ubuntu Gnome.

Verzia Kylin bude podľa Canonical okrem jazykovej lokalizácie optimalizované pre Čínu aj zahrnutím podpory lokálnych služieb, napríklad predpovede počasia. V ďalších verziách bude nasledovať integrácia s mapami od Baidu, najpoužívanejšieho čínskeho vyhľadávača, podpora platieb cez čínske banky, zahrnutie cestovných poriadkov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

pocitam ze teraz stupne linuxu podiel na trhu :)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

ano na ukor FreeBsd
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

na ukor OS/2
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

na úkor BeOS
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Na ukor HPUX
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

na úkor BSoD
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Na ukor ChcemViacPlusiekOS

Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

najma znacne stupne pocet virusov pre Linux :(
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

to nevadi... rychlo sa zaplataju ako doteraz ;) vyhody su ale, ze budu pisat a optimalizovat kod pre seba, tak aj nam z toho kvapne dost vela ;)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A načo je nám kód v čínskej hakebakčine, ktorej hieroglyfy sa učia mnohí celý život???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prosím vás, čínske ubuntu sa bude volať Čubuntu? Ďakujem.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

ty sa volas dilino buntu??
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

taak a teraz si vsetci cinankovia budu instalovat ubuntu, ktore je schvalene a upravovane statom aby ich mohli sledovat este jednoduchsie :)
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

Ty si dobry truhlik.
Ako keby vlady na zapade nesledovali hoci aj prostrednictvom Windowsu?
Nezabudol si nahodou na isty dodatok, na zaklade ktoreho MUSI byt v SW, vyrobenom (nie som si isty ci nie aj v SW predavajucom sa na ich trhu) v usa inplementovany back door.
(nieco o Skype po prechode pod kridla MS si tiez necital...)
A ze od neho musi mat vlada usa na poziadanie aj kluce.
Oni tam chudaci uz zacinaju mat tiez diktaturu, staci si otvorit oci.
Cina a Rusko su len medialne trojske kone na odvratenie pozornosti od naozajstnych domacich pruserov a okresavania slobody.
A bude este horsie.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

poprosil by som aspon nakopnut, kde by clovek mohol najst ten blud o tom, ze nejaky softver z usa USI mat backdoor pre us government. inak to budem povazovat len za take tliachanie. dokazane je zatial urcite instalovanie trojskych konov na pcka s windowsom v nemecku. rovnako tiez nemcuri papulovali do toho, ze skype nie je mozne odpocuvat. akonahle ich kupil MS a zmenil sposob spravania a umiestnenia supernodov skype, tak sa stazovat prestali.
stale by som ale rad videl ten tvoj spomenuty "dodatok".
Odpovedať Známka: 0.2 Hodnotiť:
 

"daj, dokaz, ukaz..."

Odpoviem ti asi takto..."najdi si"
Ked som si to dokazal precitat ja na slovenskych a aj zahranicnych IT strankach, dokazes to aj ty.

Ja viem, bude nasledovat tancek s pesnickou bla bla bla...ked nedokazes, tak je to klamstvo...a podobne.
Nie si niekto, komu by som mal nieco dokazovat.
Kto chce, najde si, kto nie....."rad by videl"...tak si otvor oci.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Presne tak. Napriklad v Cesku bola nedavno kauza. Ked ceska tajna sluzba vyvijala natlak na vyvojarsku firmu, ktora riesila sifrovanie komunikacie cez mobilne telefony.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Je mi to povedome. Nejaky link prosim?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

>>>Nezabudol si nahodou na isty dodatok, na zaklade ktoreho
>>> MUSI byt v SW, vyrobenom v usa inplementovany back door.
>> stale by som ale rad videl ten tvoj spomenuty "dodatok".
> Odpoviem ti asi takto..."najdi si"

Dodatok k čomu? Dôkazné bremeno je na tebe.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Tiez sa priklanam, aby si hladal. Nedavno bol na pretrase Skype, kde sa MS nevyjadril, ci odpocuva hovori alebo nie. Co si myslis, preco bol Skype kupeny a zmeneny cely system z primarneho PEER-PEER na centralizovany? Uz skype nie je to, co byval, preto sa hlada alternativa.
Link mas tu http://www.dsl.sk/article.php?id=13869&hot=3
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

http://www.itnews.sk/spravy/bezpecnost/ 2013-03-20/c155033-tajne-sluzby- udajne-vedia-odpocuvat-skype
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

V ziadnom linku som sa nedozvedel nic o tom "ZAHADNOM" DODATKU...

[[Nezabudol si nahodou na isty dodatok, na zaklade ktoreho MUSI byt v SW, vyrobenom (nie som si isty ci nie aj v SW predavajucom sa na ich trhu) v usa inplementovany back door. ]]

Mozte mi tu dat niekto taky link?

Dik
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak to je pekný úder na solar pre mrkvosoft. Keď im vypadnú príjmy od jednej sedminy obyvateľstva Zeme... Aj keď teda dosť bolo čiernych pirátskych kópií, ale predpokladám, že oficiálne inštitúcie bežali na legálnych licenciách.
Nuž, asi sa súdruhovia rozhodli šetriť. Bodaj by aj našich súdruhov osvietilo, ale to asi skôr bude v pekle zima, než by Frco a jeho banda dostala rozum.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Počúvaj ty Frco. Zájdi do Bratislavy. Choď na Hviezdoslavovo námestie. Obzri si dobre koncentračný tábor s tankovými zátarasmi uprostred historickej časti mesta. Toto si tu postavili američania. Bezohľadne . Urobili to lebo chceli a všetci, čo boli proti si mohli vys**ť oko. A pritom to chvíľu vyzeralo, že naozaj záleží na tom, čo si slováci myslia.

http://dopice.sk/5rr

A teraz k tomu windowsu. Dane USA budeme odvádzať. Bodka.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Vacsi pes je*e. Vitaj v realnom svete.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Mam taky dojem, ze zabudate na demografiu.
Ano, cina tvori ~1/7 populacie zeme, ano je to ekonomicky "tiger" ale ten argument (1/7) je uplne mimo, lebo ekonomicka sila beznych ludi, ktori by si mali kupovat win od MS je dost mala. OK, jasne ze v cine sa maju niektore skupiny uplne dobre, ale OS potrebuje kazdy (aj fero z hornej dolnej) a to bude na nic platne (pre MS), ked nejaky cinsky mecenas si bude moct kupit 10000 licenci (lebo si kupi 1) a ostatni cinania si kupia: exaktne 0. Kedze licencia na okna ich stoji tak 2 mesacne platy (+/-whatever).

Anyway, co sa tyka generalnej populacie a jej sily kupovat windows, urcite sa mu podari predat viac BFU ludom napr. v Francuzsku, ktoreho populacia sa neda porovnat s Cinou.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

(za predpokladu ze OOS iniciativa vo Francuzsku zakapala)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aby ste važení neboli prekvapení, ako v Číne funguje trhové hospodárstvo... Áno, je tam bieda, no v porovnaní s nami, neviem, či na tom nebudú aj lepšie... A krok k Ubuntu mal asi korene v šetrení v štátnej správe, vážení..! Máte vôbec predstavu, koľko platí ročne za licencie Slovensko Microsoftu..? A je nás tu cca 5M, síce neviem, koľko z toho štátnych úradníkov,ale určite dosť... Koľko peňazí to musí byť v Číne..? Nemyslíte, že tam je pes zakopaný a nie v týchto vašich konšpiračných teóriách..?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

neporovnavaj ekonomicky silny juho-severo-vychod ciny s podstatne zaostalejsim zvyskom krajiny, kde prevlada polnohospodarstvo. Vsetci sa tam nemaju dobre, je tam sice najviac miliardarov na svete, ale to nie je vsetko. Je tam tvrde zdieranie ludi, nulovy dochodkovy system , vysoke skolstvo platene v plnej miere atd...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Neriešime tu ekonomickú situáciu Číny... a btw, všetko z toho má veľmi silný vplyv na hodnoty človeka... Čo máme tu..? Ukáž mi jedného cigáňa, ktorý si váži to, že má školu a stravu v nej zadarmo..? Napríklad... Pošli ho do Číny na 5 rokov a uvidíš, čo z neho bude... Aj u nás sa posrali hodnoty od doby, keď si niekto začal mýliť demokraciu s nič nerobením a očakávaním veľkého...! A čo myslíš, cez trhové hospodárstvo, ktoré tam mimochodom funguje stokrát lepšie než tu, že sa tam majú horšie ako tu..? Poznám pár ľudí práve z Číny a ver mi, viem ako to ram je, rozhodne je čo porovnávať,,keď už si to načrtol... Ale opakujem, riešime tu inú tému, nie toto...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

> Obzri si dobre koncentračný tábor s tankovými zátarasmi uprostred
> historickej časti mesta. Toto si tu postavili američania. Bezohľadne .

Predpokladám, že plot je postavený na výsostnom území USA. Je chybou nášho Ministerstva zahraničných vecí, že im to územie dalo. Na druhej strane je to pekná ukážka toho, ako vyzerá "Land of the free, home of the brave".

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Oficialne institucie tam urcite nebezali na legalnych licenciach, mozno zlomok.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Staci navsteva zastupcu MS na urade vlady a...Cico bude mat plne vrecka rozumu...o to naozaj nemam strach.
Ved to zaplatia ti somari, ktori platia dane.


Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

ke´d celý svet zaplavia svojimi mobilmi , tabletmi , notebookmi a PC s predinšatalovaným Ubuntu a jeho kolnmi .
Hlavne zadarmo a čo sa prejaví aj v cene . Samozrejme smerom dole!
Vážení!
Pred nejakými pár rokmi ste si mysleli , že Lenovo je nejaká ruská firma patriaca potomkom Lenina. A dnes má z nej HP tažké sny . A čo bude za 4-5 rokov?
Robte si ďalej číňanov standu , veď oni nám to spočítajú. A skoro!
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

toto si zasluzi jednoznacne kvety. posielam kvety
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

nezabudaj, ze cina zacina byt draha na vyrobu, 20 rokov rast hdp na urovni 10-12% urobi svoje. Preto do nekonecna nebude cina zaplavovat svet plagiatmi vsetkeho mozneho. Oni to davno vedia, preto potrebuju zmenit celkovo typ vyroby z kopirovania na vyvoj vlastnych produktov. Lacna cina je minulostou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Teoreticky máš pravdu v tom, že cena práce stúpa aj v Číne. A tiež sa Číňania určite chcú presadiť aj vlastnými vecami, to bez pochýb. Ale na druhej strane, tým silným rečiam o konci lacnej Číny neverím... Myslím si že to určite k tomu smeruje, to je prirodzené, ale ešte to podľa mňa potrvá dobrých zopár desiatok rokov... Takže ako bolo raz v jednej reklame ... "Keď to budem natierať nabudúce, to už vy tu nebudete" :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zasadna otazka je, ci bude musiet Canonical spolupracovat s vladou pri filtrovani obsahu a sledovani ludi...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Veď je to open-source a vŕtať sa v tom môže každý. Keby tam čosi také bolo už by sa o tom vedelo.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jedna vec je jadro systemu a druha vec je zbytok softwaru, ktory moze byt uzavrety. A pis si, ze v cinskej verzii urcite aj bude.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Never tomu.

Akokoľvek Číňania chcú, nemôžu filtrovať obsah celého internetu, to sa nedá. Ak by sa objavila nejaká divná closed-source, obscure verzia Ubuntu pre čínsky trh, nikto by ju nepoužíval a všetci by si radšej nainštalovali klasiku, oficiálnu verziu bez potenciálnych čínskych bludov. A to nikomu nezakážeš...

Samozrejme, číňania by sa mohli naštvať a zákonom zakázať používanie iných, neupravených verzií... Jedine v tom prípade by to malo zmysel. Ale ... je otázne ... či sa budú púšťať do takých silných krokov a či by im to viac neuškodilo ako pomohlo. Uvidí sa...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zasadna otazka k otazke, preco si myslis ze len v cine su ludia sledovani :D
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Lebo mu to povedali smetiari a co povedia masmedia, to je pravda a basta! A co nepovedia, to neexistuje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja sa čudujem, že Čína ešte nemá Baidu OS.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked toto v Cine prejde do masovejsieho meritka, tak vypalnicke organizacie typu BSA zakapu, kedze miera pocitacoveho piratstva klesne na nulu, lebo toto cislo sa vzdy a vylucne snazi na celom svete podsuvat LEN BSA a ine Mrchosoftom podporovane organizacne :-DDD

Takze nebude windows a nebude piratov :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tu vôbec nejde len o Windows. To nepoznáš žiaden iný softvér, iba niečo menom Windows???
Čo produkty ADOBE, COREL, CAD/CAM softvér - tam je toho už strašne veľa a dobre drahého..., antivírové produkty, rôzne kódery a dekódery, soft na úpravu videa a zvuku, softvér používajúci GPU a mnohé a mnohé ďalšie, napr. aj Novell Netware, Apple soft, UNIX a iné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"V Číne ... má Windows a tiež Internet Explorer silnejšiu pozíciu ..., zrejme aj pre lepšiu jazykovú podporu ako mali v minulosti Mac OS X a Linux ale tiež pre vysokú mieru pirátstva."

Takze cinski pirati nechcu ani zadarmo pouzivat upiratene Mac OS X a Linux? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No tu je problem hlavne to ze pouzivat Windows je pre Cinu bezpecnostne riziko, pretoze ten OS nemaju pod kontrolou a v pripade konfliktu sa moze stat ze niekto v USA to jednoducho vypne. Takze preto chcu ist do Linuxu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

za vsetkym treba hladat zenu a peniaze,ine za tym nieje ako many :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár