neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Skype a Google - zdieľajte svoje pripojenia a vytvorte globálnu WiFi sieť

Že myšlienka vzájomného zdieľania broadband pripojení k Internetu užívateľmi nie je len víziou budúcnosti potvrdila v nedeľu ohlásená investícia dvojice exkluzívnych investorov, spoločností Skype a Google, do španielskeho projektu Fon. Cieľom Fon je umožniť zapojeným užívateľom po celom svete na výmenu zdieľať svoje pripojenie a získať tak prístup k Internetu kdekoľvek.

DSL.sk, 6.2.2006


V nedeľu oznámil španielsky začínajúci projekt Fon, ktorý v testovacej verzii existuje ešte len dva mesiace, získanie významnej investície 21.7 milióna dolárov od takých exkluzívnych investorov ako Google a Skype.

Cieľom Fon je umožniť zapojeným členom vzájomne zdieľať svoje pripojenie k Internetu pomocou WiFi signálu a získať tak mobilný WiFi prístup k Internetu všade tam, kde existuje partnerský WiFi access point, napríklad na území celého mesta.

Každý kto zdarma poskytne prístup k svojmu pripojeniu pomocou WiFi access pointu ostatným užívateľom Fon, získa zdarma prístup k ostatným WiFi access pointom po celom svete.

Fon tak primárne nerieši a nebuduje vlastnú sieť pripojenia k Internetu, iba poskytuje softvér (firmware pre WiFi access point) a manažuje vzájomné zdieľanie pripojení k Internetu mnohých užívateľov používajúcich napríklad DSL alebo káblový Internet a ochotných sa do projektu zapojiť.

Praktickým sa takýto projekt samozrejme stáva už na úrovni napríklad mesta. Keď bude do projektu Fon zapojených dostatočne veľa užívateľov z daného mesta na vytvorenie globálneho pokrytia, bez budovania špeciálnej infraštruktúry a jej manažovania je možné získať len poskytnutím svojho pripojenia pripojenie kdekoľvek v meste cez WiFi.

Keď príde k spusteniu projektu, užívateľ bude musieť len umožniť lokálny prístup k svojmu pripojeniu cez WiFi access point (AP), nainštalovať softvér od Fon, ktorý AP nastaví a umožní k nemu zdarma prístup len iným členom Fon. Maximálnu rýchlosť, ktorú chce užívateľ poskytnúť iným užívateľom Fon, si môže nastaviť sám užívateľ.

Užívateľ po poskytnutí svojho pripojenia získa heslo pre WiFi pripojenie k ľubovoľnému zapojenému AP, ktoré môže využívať.

Projekt je tak istou alternatívou k výmenným P2P sieťam na prenášanie súborov. Bližšie detaily implementácie, napríklad ako bude projekt zabraňovať zneužívaniu Fon projektu užívateľom, ktorí budú v maximálnej miere využívať pripojenie na cudzích AP ale poskytovať len pomalé alebo čo najviac obmedzené pripojenie ostatným užívateľom, zatiaľ neboli zverejnené.

Keďže ale do projektu investovali súčasní technologickí lídri v oblasti Internetu a VoIP/P2P, spoločnosti Google a Skype Technologies, dá sa predpokladať, že projekt nie je len víziou ale má reálnu šancu sa presadiť. Okrem Google a Skype do projektu ešte investovali investičné fondy Index Ventures a Sequoia Capital.

Fon okrem toho bude, podobne ako obdobné projekty, umožňovať prístup za poplatok užívateľom, ktorí nie sú členmi Fon a nezdieľajú svoje pripojenie. Pre niektoré zapojené AP tak môže byť zapojenie do projektu tiež finančne výnosné, pokiaľ bude v danej lokalite dostatok záujemcov o platený prístup.

Krátko po medializovaní projektu sa objavilo viacero kritických hlasov. Viacero poskytovateľov pripojenia k Internetu napríklad oficiálne nedovoľuje svojim užívateľom pripojenie zdieľať. Predstavitelia Fon ale oznámili, že s viacerými poskytovateľmi pripojenia rokujú o vzájomnej spolupráci, ktorá môže byť prospešná pre všetky zúčastnené strany. Na druhej strane projekt konkuruje alebo v budúcnosti bude konkurovať samotným poskytovateľom Internetu.

Problémom je tiež výrazné zarušenie WiFi pásma, keďže projekt Fon ale počíta s vytvorením lokálnych prístupov bežnými access pointami (napr. do 100 metrov), tento problém by tam nemal byť až tak výrazný ako v súčasnosti vo viacerých mestách pri pripojení na väčšie vzdialenosti.

Stránky projektu je možné nájsť na adrese en.fon.com, po dvoch mesiacoch testovania je do projektu zapojených približne 3,000 užívateľov.


      Zdieľaj na Twitteri


Keby bol tento alebo podobný projekt rozšírený vo Vašom meste, zapojili by ste sa do neho a zdieľali časť svojho pripojenia cez WiFi AP? (hlasov: 264)

Áno      74%
Nie      26%


Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

ale co ma z toho samotny uzivatel?

mam to chapat tak ze ak niekto prave nie je na nete takze vyuziva aj jeho pristup k netu ? a ked sa vrati tak klasika ?
alebo to mal ne tu vyhodu ze kdekolkvek v dosahu sa moze pripojit do siete ?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ma to tie obidve vyhody co si napisal:P
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Najmä to druhé, to je podstatou projektu v prvej fáze.

Podstatou je teda to, že užívateľ za to, že zdieľa svoje pripojenie, môže využívať pripojenie ľubovoľného iného zapojeného užívateľa cez jeho AP, pokiaľ má jeho signál. Primárne je to myslené na umožnenie mobilného pripojenia respektíve pripojenie kdekoľvek prakticky zdarma.

ALE, ak teda budete mať doma aj signál AP iných zapojených užívateľov, môžete sa k nim bez problémov pripojiť, len samotný softvér od Fonu to sám minimálne v súčasnej verzii nepodporuje, aby tie pripojenia spájal. Nie je ale vylúčené, že v ďalších verziách sa pokúsi Fon z toho vytvoriť WiFi mesh sieť, ale na začiatku by to nemalo moc zmysel, lebo pokrytie v začiatkoch nebude dosť husté.

Čo sa týka podstaty projektu a jeho výhod, ak bývate napríklad v 20 tisícovom meste a zapojí sa do toho len hrubým odhadom pár stoviek užívateľov, možno menej, budete sa môcť pripojiť k internetu cez WiFi prakticky kdekoľvek v meste a kedykoľvek a skoro nič Vás to nestojí.

Napríklad tak budete môcť mobilne telefonovať cez Skype kdekoľvek po meste, byť pripojený z PDA/iného mobilného zariadenia v kuse k Internetu a to prakticky "zadarmo".

Otázne je len to, či sa im to podarí zmanažovať tak alebo budú nástroje na to, aby to ľudia nezneužívali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale co ma z toho samotny uzivatel?

mam to chapat tak ze ak niekto prave nie je na nete takze vyuziva aj jeho pristup k netu ? a ked sa vrati tak klasika ?
alebo to mal ne tu vyhodu ze kdekolkvek v dosahu sa moze pripojit do siete ?
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

vsetci co vravite "nie" (anketa) ste obycajni odporni egoisti. uz len to keby ste tam share-li tak 5 kB by vas fest zabilo! ROFL
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo mam datovy limit ktory ani mne samotnemu nestaci...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

tak tak, keď má niekto dátový limit, tak ísť do toho si musí rozmyslieť

aj keď, keď to bude fičať, može odskúšať, koľko mu cudzí v skutočnosti prenesú a keď to nebude priemerne veľa, tak prečo nie...

len to ma zaujíma, ako vyriešia, keď niekto býva napr. na Hviezdoslavovom námesti v BA a niekto vo vesničke mojej strediskovej... či budú všetci rovnocenní alebo podľa toho, koľko dát iní ťahajú cez ich AP...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

juj toto je cool napad ja som nad nim premislal uz davnov nasom malom mesteck bi to bolo fajn napr z okna s mojim mali usb clientom chitim 5 AP :-P
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

A toto je prave riziko takehoto napadu v nasich podmienkach. Na Zapade nikto neuvazuje nad tym, ze by s tym clovek chcel byt nonstop pripojeny do netu...skratka sa len pripoji ked je prave mimo domu alebo kancelarie spravi co potrebuje a ide dalej.
Na Slovensku sa ale hned objavia chytraci ako fester, ktori si povedia...naco by som si platil doma za net, ked sa mozem pripojit k niekomu cez ulicu a usetrit.
Takze v nasich podmienkach to ako sluzba zadarmo nema sancu.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Napad je to dobry, ale ma to vela nedostatkov, bude sa to dat lahko zneuzivat inymi uzivatelmi(100% bezbecnost neexistuje), wifi technologia este nie je tak dokonala aby bez problemov utiahla viacero uzivatelov naraz na jedno AP a okrem toho si predstavte kolko MW vln bude v dosledku toho vo vzduchu a o ruseni ani nehovorim.
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

Ani BIT by som nedal. Aj tak by tam stale tahali nejaky zavislaci takze co z toho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ti zavislaci ale budu moct tahat len vtedy, ak aj oni daju svoje pripojenie... to je dost zasadne vec, ktora moze tomu umoznit fungovat...
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

podla mna je problem unas skor s APckami priznajte sa kto zvas ma AP ? hmm
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

A druha vec je ze aj samotne AP su schopne spravit iba omedzeny pocet spojeni,teda sa da na nich pripojit naraz okolo 20 klientov.A o toku dat ani nehovorim
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale ved k tymto wifi ap sa bude moct pripojit len ten, kto bude zdielat aj svoj net. Ostatny sa mozu tiez, ale musia zaplatit ako za obycajny net. A ked sa to bude takto zdielat, tak sa rychlosti pripojenia scitaju.
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

napad je to ok ale cez wifi urcite nie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes je ale rozsirene len wifi... a neni problem v buducnosti zacat podporovat aj nieco ine, podstatne je, kolko to bude mat pouzivatelov a ten princip

len to samozrejme musi byt wireless...
Odpovedať Hodnotiť:
 

je az smutne ze na slovensku nikdy nic taketo nebude
1. vysoka cena pripojenia
2. neschopnost slovakov sa o nieco podelit
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

ad1 robim s wifi a tak podporovat konkurenciu?
ad2 podelit sa nie je problem, ale ide o to komu a co.Na slovensku sa najviac stazuju tahaci, stale malo, stale draho. A to akoze na niektorom AP bude vysiet 10 ludi a net nepojde a na druhom nik a pojde, a na jednom bude na konci DSL, na inom zase WiFi...a komu pojde vlastne aka speed? sak v tom bude paradny bordel... ako bolo spomenute vyssie, tu ide o to aky sme narod a zo toho jedineho prozaickeho dovodu sa to u nas nebude dat spravit, pokial sa nezmeni mentalita ludi ;)
ad3 a ani cena nie je problem, to sa len tak hovori ;) u nas v SR je vsetko problem.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Je to hovadina.Mam doma Wi-Fi 256 v agregacii 1:10 a mal by som sa este delit s neznamym poctom ludi? Hovno! Urcite nie.Blbost!Niekto tu v prispevku spominal,ze ukrojit z pasma ostatnym ked aj len cca 50kb/s.HAHAHA...sa napoja 5 ludia a maju to trapenie a nie internet. Mozno v zahranici kde "maju vsetci ULTRA SUPER MEGA TURBO RYCHLE pripojenia" tak nech si to zdielaju.Srat na nich.Nedal by som nic.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

Tak k tym niekolko prispevkom co za ziadnu cenu nechcu zdielat svoje pripojenie , najskor si precitajte poriadne clanok kolko to stoji a kto sa asi tak moze pripojit , kym tu nieco napisete , No a chcem sa spitat ako je to s tym rusenim mam wifi pripojenie a chcem Fona pojde to ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja to mám , keď bola akcia ... dostal som modem zdarma a podmienkou bolo pripojiť ho na sieť s možnostou zdielania. Puštam to ako free a zato sa môžem pripojiť podľa mapy www.fon.com .Niektorý odborníci na Slovensku to majú , ale zadajú si aj na mape nesprávne miesto bydliska a potom môžete hladať. Stalo s mi to v Partizánskom , kde mapa a adresa sa odlišovali tak niečo vyše kilometra a router má dosah tak do 50 metrov.. A naviac má to pripojené iba ked je on na sieti, takže základnú funkciu tej akcie neplní. Cestou do nemecka ale sa pripojím dajme tomu vo Viedni a na dvoch miestach popri ceste s tým , že ked ja poskytujem zdarma , tak sa môžem zdarma pripojiť aj ja.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár