neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
H.265, dvojnásobne efektívnejší nástupca H.264, schválený

DSL.sk, 26.1.2013


Medzinárodná telekomunikačná únia, ITU, v piatok schválila finálnu podobu nového štandardu pre kompresiu videa H.265.

H.265 označovaný tiež ako HEVC, High Efficiency Video Coding, je nástupcom v súčasnosti dominantného H.264 / MPEG-4 AVC používaného od kódovania najkvalitnejšieho obsahu na Blu-ray po mobilné streamy.

H.265 používa novšie algoritmy kompresie videa náročnejšie na výkon, ktoré zároveň majú ale zvýšiť najmä u vyšších rozlíšení kompresný pomer oproti H.264 pri zachovaní rovnakej kvality na dvojnásobok prípadne viac. Videá v rovnakej kvalite zakódované H.265 tak budú mať polovičný bitrate a polovičnú veľkosť oproti ich zakódovaniu v H.264.

H.265 pripravovala spoločná pracovná skupina JCT-VC, vytvorená skupinami MPEG zo štandardizačnej organizácie ISO a VCEG z Medzinárodnej telekomunikačnej únie.

Hoci H.265 pod označením ISO/IEC 23008-2 bude ešte finálne schvaľovať organizácia ISO, ktorá naposledy v auguste návrh štandardu posunula do stavu tzv. návrhu medzinárodného štandardu DIS, schválenie návrhu v ITU ale znamená, že podoba štandardu sa už zrejme nebude meniť a výrobcovia a softvéroví producenti môžu pripravovať podporu nového štandardu.

Schválená podoba H.265 podporuje podľa ITU profil Main s 8-bitovým 4:2:0 videom a profil Main 10 s 10-bitovou hĺbkou farebnej informácie, pričom práce budú pokračovať na príprave rozšírení H.265 zahŕňajúcich podporu 12-bitového videa a 4:2:2 a 4:4:4 formátov enkódovania intenzity a farby. Ako rozšírenia sa tiež budú vyvíjať podpora pre 3D video a SVC, Scalable Video Coding, kódovanie s využitím viacerých substreamov rozličnej kvality umožňujúcich jeden stream prenášať s rozličným bitratom a kvalitou.

Podľa informácií skupiny MPEG sa zároveň pripravuje rozšírenie štandardov MPEG TS, Transport Stream, a AVC súborového formátu, aby mohli byť ich súčasťou aj videostreamy v H.265. Tieto rozšírenia by mali byť dokončené v apríli.

Implementácie H.265 majú už podľa ITU hotové napríklad ATEME, Broadcom, Cyberlink, Ericsson, Fraunhofer HHI, Mitsubishi a NHK. Kedy by sa mohli objaviť prvé produkty s podporou H.265 a napríklad prvé voľne dostupné open source nástroje pre prehrávanie a komprimovanie H.265 nie je zatiaľ jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

Výborne
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Skor by ma zaujimalo, ci bude tento standard volne dostupny, bez nutnosti platenia "licencnych" poplatkov.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Na všetky použitia určite nie, to nie je ani H.264, poplatky platia výrobcovia enkóderov aj dekóderov.

Či bude H.265 voľne použiteľný na webe ako H.264 zatiaľ potvrdené nebolo, držitelia patentov použitých v H.265 zatiaľ ani neoznámili spoločné licencovanie.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Snaha tu uz je

http://www.mpegla.com/main/pid/HEVC/default.aspx
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

na nekomercne pouzitie to samozrejme volne bude...uzatvorenie akehokolvek kodeku by ho odsudilo na zabudnutie
Odpovedať Hodnotiť:
 

az to bude dostupne, hodilo by sa nejake porovnanie narokov na procesor. Pamatam sa, ze ked "prisiel" divx, tak som mal AMD K6 450MHz, a nestihalo to prehravat. Aj preto som menil na celeronA 333Mhz a po pretaktovani na 450Mhz to uz slo bez problemov. Budeme teraz menit 4jadra koli H265???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na mojom stvorrocnom obstaroznom dvojjadre zatial prehram vsetko. Ak ho budem musiet vymenit za stvorjadro, mozno uz bude najvyssi cas :)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ja som skor ako na PC/NB zvedavy na STB/DLNA/TV/PLAYER elektroniku. Tam su procesory vacsinou presne navrhnute, takze nejaky softwarovy upgrade z h264 na h265 bude zrejme problemovy, pripadne len pre nizke bitrate. Pripadne ak na dekodovanie aj polovicneho bitratu H265 treba viac RAM, tak to zrejme nepojde vobec.
Ak aj UG scena prejde na h265 aby setrili linky/kapacitu, to bude zase kopa odpadu a vymen elektroniky.

P.S.: Staci pozriet vytazenie CPU - ci je na 25% alebo na 90% pri prehravani h264. To ti napovie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Narocnejsia kompresia neznamena automaticky narocnejsiu dekompresiu. Ta moze byt kludne rovnako rychla, ako pri H264.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v praxi to tak ale je. Najmenej narocne na kompresiu je nekomprimovane avi, a to ak ti stiha disk prehras aj na 100vke pentiu (prehanam, ale pointa ostava). S x264 si bez 2jadra ani neprdnes, teda ak nepozeras video 320x240. Divx/xvid ti prehra lubovolne singlecore CPU z poslednych generacii.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na starom athlone (takt 2,1Ghz) prehram x264 HD, full HD uz nie (6fps)

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nespecifikoval si co je stary athlon. "prehram" je relativna vec vysvetlim.. Zhodou okolnosti ma mama athlon64 2800+ taktnuty na 2100Mhz, tak som to siel vyskusat. Youtube moje vlastne 720p video prehrava pri 95% vytazeni procesora. Ked som vypol operu, este 20 sekund hrala hudba, takze taka paradna odozva je pri spustenom videu :) ze ako prehra, ale nic ine sa s pc neda robit. Dane video ked som prehral v media playeri rovno z HDD, tak vytazenie procesora 80%. Skus pri tom nieco dalsie robit... Naproti tomu na athlon x4 ukazuje vytazenie cca 16% ale frekvencia skace medzi 1000-1750Mhz. Moze pri tom robit co chces. To je ten rozdiel, ked povies, ze tebe to stiha :)
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Neuvedomujes si jednu vec. Stare CPU nemaju nato instrukcie a vsetko sa riesi hrubym vykonom CPU, preto ich to vytazuje takmer naplno.

Nove CPU, napriklad aj obycajny Atom zvlada prehravanie FullHD H.264 uplne v pohode.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Aj stare CPU(samozrejme nie prehistoricke) ma tie iste instrukcie ako nove procesory, cak vsetko sa to dekoduje stale pomocou mmx, sse,2,3 akurat oslabene ver. cpu ako napr. atom maju registre tychto instrukcnych sad napr. polovicne, alebo inak okresane.

Mam doma atom N450 1,6ghz jedno jadro s HT a veru fullHD uz nestiha :) a to mam vypnuty deblocking aj aero temu v sedmicke
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Nie nemaju tie iste instrukcie napr nemaju AVX instrukcie ani AVX rozsirenie registrov. MMX sa uz nepouziva mame predsa SSE uz niekolko rokov takze pokial nemas fakt stary cpu, ktory SSE nema a program je skompilvoany tak, ze ak nemas SSE tak pouziva MMX tak mas smolu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co sa tyka prehravania videa, tak pouzivaju rovnake instrukcie. AVX je sice pekne, ale ma podporu az vo win 7 SP1 a vyssie a visual studio 2012+ tusim. Zatial sa AVXko nevyuziva pri dekodovani videa. Najviac je pouzivane SSE2 a v niektorych pripadoch SSE4/4.2.

Kedze sa tu pojednavalo hlavne o atome ci zvlada alebo nezvlada prehrat fullHD, tak som pisal, ze vyuziva tie iste instrukcie ako novsie a vykonnejsie procesory, akurat ich ma trochu okresane.

Porovnanie hrubeho vykonu, kde vidno, ktory CPU ma ake najvyssie instrukcie a ci ich ma okresane:

http://goo.gl/T539Y
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Asi si nejaky Intel pozitiv. Nie je dobry byt ziaden pozitiv, ani Intel ani AMD. Je dobre byt neutral ci normalny realista. Bolo by vhodne vediet, ze Atom z modernych kodekov a este k tomu vo full HD NEPREHRA NIC! Hlavne ked ma vykon ako 1 jadrovy 1 GHz PIII ze ano, bez moznosti out of order vykonavaniea instrukcii. Je ozaj vhodne vediet, ze Atom nie je absolutne na nic, okrem kancelarciny! A spolu s tymi intelovskymi grafickymi srackami v 10-11,6 palcovych netbookoch to NESTACI ANI NA aero, t.j. GUI Win7 !!!!!!!!!!!!!

Vsetka cest ked exsituju vynimky v podobe najnovsieho 2-jadroveho 4-vlaknoveho Atomu na 2,000-2,133 GHz s vykonom poslednych PIII na 1,4 GHz ci Pentii4 na 2 GHz. Ale opat s intelackym GPU je to nepouzitelne, treba aspon nVidia ION2.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Bol to priklad, ale aj tak si myslim, ze posledne generacie Atomov s tym problem nemaju, nemali s tym problem ani notebookove Celerony (ktore boli nasadzovane po Atomoch do netbookoch).

Ako som pisal, musi to byt o hardwarovej podpore akceleracie HD videa, to nemozes porovnavat CPU podla hrubeho vykonu, ale podla toho, ze ci podporuje akceleraciu HD alebo nie.

Takze sa pleties, dnes Ti FullHD prehra aj raspberry pi.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a to 800MHz, este by som dodal, ze to je HW akceleracia a musi mat na to navrhnuty konkretny HW chip/obvod bud vstavany v sebe / inak.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Musis tak ZIAPAT???? Ty ked to pises tak urcite VRIESKAS NA CELU IZBU !!!!
Chlape klud, lebo ta exne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

veru ten ton akym to napisal sa nepacil ani mne :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z vlastnej skusenosti viem, ze s 1-jadrovym 2-vlaknom Atomom na 1,600 ci 1,666 GHz (neviem uz presne) a tou intelackou katastrofalnou atrapou GPU sa NEDA ANI SKYPOVAT vo VGA rozliseni! Skype vypise ze PC nema na videohovor dostatocny vykon a ked to predsa len pustim, je to slideshow, asi 5 fps, pricom na 4,5-rocnom notebooku Core2Duo (a grafika na nom je tiez katasrofa) ide ten skype OK. To len vypoveda co je Atom (+ intelovske katastrofalne atrapy ktore sa k Atomom davaju) vykonovo zac.

Tolko k tvojmu Atomu.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Po prve, ta atrapa nebola intelovska, ak myslis chipset GM500 k prvym Atomom, to bol jediny chipset, ktory mal Intel len licencovany.

A ako som Ti napisal vyssie, ide o to, ze ci je podporovana HW akceleracia alebo nie, o nicom inom to nie je. Ak podporovana je tak Ti ju zvladne aj vykonovo slaby CPU.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

davam mu za pravdu. Nezalezi na vykonnosti CPU ale na tom, ci podporuje na dany kode HW akcel.

A neviem preco sa rozkrikujes na atomy, na bezne pouzivanie pre toho, kto nehava hry a nerobi vypoctove operacie je to ideal.

Priatelka ma eee s atomom n2600, v pohode frcime na skype aj s videom, prehrava jej full hd - ked ho ma doma na ext monitore.

Hry nehrava (ani ja), pozera videa, pouziva net, office a take kravinky.

NTB jej vydrzi 14 hodin - takze kde je problem s atomom ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

S najnovsimi 4-vlaknovymi 2,000-2,133 GHz Atomami mozno ani problem nie je, zvlast ked im asistuje normalnejsia grafika s 1/5 vykonu vyse 4-rocnej HD 4830, resp. 1/3 vykonu GPU ako v AMD A6 X4 3870K. To potom moze jak tak stihat prehravat full HD. Samozrejme nie je full HD ako full HD. Pri nejakom akcnom 80 Mbps by to lahlo a preslo do slideshow.

Zato prve Atomy spred 4 rokov + atrapy intelacke grafiky v cipsete su absolutne nepouzitelne. CPU vykon 4x nizsi ako najlepsie 4-vlaknove Atomy dnes a GPU vykon 20-30x nizsi ako v AMD A6 X4 3870K, asi ako spred 12 rokov a nestaci ani na GUI Win7!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ako nechcem ta sklamat. Prahrava to full hd aj s vyssim fps. Pozri sa na tie eeepc cka, kolko vazia, kolko vydrzia a kolko stoja. Za tie prachy to je uzas, dava sa tam Windows starter, ktory nema aero, ale naco ti je na takom PC nejake priblble aero a priesvitne okna ?

Priesvitne okna je ta najblbsia vec aka sa kedy vynasla. Moj nazor.

Na taketo vyuzitie nevidim jediny problem Atomu, sorry
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

aero nieje o priesvitnych oknach, ale o tom, ze ked mas otvorene viac okien rovnakej aplikacie, tak dole na liste ked postojis mysou tak ti ukaze kde je co a podla toho sa mozes orientovat, ktore okno chces dat dopredu. Ci su listy okien priesvitne abo nie osral pes. No a vo w7 to nefunguje ak nemas aktivovane aero.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano mas pravdu - tymto, ze na 200eckovom eeepc so super vydrzou a prehravanim fullhd nejde aero nahlad je tymto cely netbook nepouzitelny.
Dava sa tam windows starter, kde je aero vypnute. Ja mam desktop a mam tam aero vypnute. Ale to je vedlajsie.

Neviem co si tie dnesne detiska tak potrpia na priesvitnych oknach a podobnych kravinkach...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Windows Starter je pre chorych ... to osobne ani nepovazujem za OS. Tam mozes mat naraz spustene len 3 programy, ak sa mylim opravte ma, nechce sa mi kukat. Totalne okresane torzo OS. To ako keby mi miesto auta predali len karoseriu, sak co z velkej dialky to vyzera tak isto.

To nie je pre pouzivanie normalnym clovekom. Napr. teraz mam spustenych 6 programov a to este medzi nimi nie je Skype ci Gtalk ... alebo ani Word, Excel, MS IE, Gchrome, WinRAR ... nejake programiky na hranie sa s multimediami ... ci kvantun dalsich ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ja si myslim, ze v starter7 mozes mat pustene hocikolko, v starter vista si mohol mat 3. Ale to je jedno, starter je snad len v netbookoch a tie uz dufam nikto nekupuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Netbooky su fajn, ale nie tie 200 eurove, 10 palcove, 1024*600, Atomove (zvlast stare Atomy) ... to je len na kancelarcinu a uz aj "internetovanie" moze zaznamet mensie problemy. Dnes nie je web to, co pred 12 rokmi, comu zodpoveda vykon CPU a VGA v prvych vyrabanych netbookoch. Vzhladom na rozlisenie 1024*600 to vsak vobec nie je ani na kancelarcinu, t.j. ani na pracu. Takze v podstate netusim naco taketo 200 eurove kusy HW s nepochopitelnym vykonom su.

Ked uz netbook, tak: http://goo.gl/nQdVR, vykon jak normalny plnohodnotny notebook spred 3-4 rokov!
(skoda preskoda toho Win8)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neda sa ani skypovat? Preboha preco sa znizujes k vyjadrovaniu ako (censored)? Mas rozhodne naviac. Rovnako tak netelevizorujeme, ale sledujeme televizor, pripadne TV prijimac. Nemobilijeme, ale volame, neatujeme, ale jazdime na aute.

Kam este tato novodoba degeneracia povedie? Ved zachvilu uz nebude nam nebude ani vlastna mater rozumiet.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pardon za tie preklepy.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Istotne poznas proces obohacovania slovnika neologizmami, aj ked vyraz obohacovanie je niekedy velmi silny. Termin skypovat ci skajpovat je jednym z nich. Ano je to sloveso. Tento fenomen utvarania podstatnych mien zo slovies ci slovies z podstatnych mien v netypickych situaciach (v oboch pripadoch s rovnakym slovotvornym zakladom) k nam prisiel z anglickeho jazyka, aj ked uctihodne mnozstvo prikladov v slovencine bolo a je. Na zaver: myslim ze pouzivanie slov ako skajpovanie ci cetovanie nie je v priamej umernosti s intelektom cloveka, pokial sa vyjadruje normalne a nie ako nejaky dement. Mozno ze niekto hovori aj "internetovat" :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nikde sa nepíše o kvalite výsledného obrazu. Bude aspoň ako TV norma PAL???
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/9u572

napr. tu mam na 1080p plnu frekvenciu 3250Mhz a vytazenie 70% Uz to zacina byt na hrane.. Zato sa hore pytam, ci bude treba menit procesory. Lebo H265 robia koli 4k videu, nie FHD!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A smiem vedieť, prečo dekódujete na CPU...? S CoreAVC mám aj s dvomi otvorenými FullHD streamami CPU vyťažený na jednotky percent. Keďže pri pozeraní videa nezvyknem robiť nič iné GPU-intenzívne, celkom sa to hodí.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

CoreAVC je snad najlepsi kodek, ale pri dnesnych CPU ho uz nepotrebujes ani na tie dva streami. Okrem toho ak si dobre pamatam CoreAVC prestal s vyvojom pred nejakym rokom (mozno viac), ta ich posledna verzia 3.0.1.0 je k dispozici uz strasne dlho, nova nie je.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to je pekne ze ti coreAVC podporuje GPU akcel. Mne napriklad nie, ale som rad ze na starsom pocitaci mi FullHD zvladne - iba na coreavc.

Takze je sice pekne ze tebe to nezere z procesora, ale ostatni nemusia mat nadupane grafiky na hranie sprostosti.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Akceleraciu GPU vie vyuzit aj VLC, a aj moj najoblubenejsi prehravac PotPlayer (autor byvaleho KMPlayera).

Ono to vskutocnosti nie je doslovne "akceleracia GPU".
1. Moznost akcelerovania: Na grafickych kartach je pridany jeden AVC chip, ktory vie hardwarovo dekodovat niektore (novsie verzie vsetky) profily HD a FullHD. Vacsinou to s jadrom GPU nema nic.
2. Moznost akcelerovania: softverovym kodekom, ktory vyuziva GPU a jeho instrukcie pre ulahcenie CPU.
3. Moznost akcelerovania: vyuzitim novsich multimedialnych instrukcii, ktore CPU podporuje.
4. Moznost "takmer" bez akceleracie: hrubou silou CPU (aj ked vzdy ma nejake zakladne instrukcie ako MMX,SSE(1-4), ktore mu v tom pomahaju.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Staci ak prehravas h264 video na PC vo vhodnom prehravaci, v ktorom sa da vypnut deblocking a zataz CPU budes mat takmer rovnaku ako pri xvid/divx videu. Akurat budes mat horsiu kvalitu videa, resp rovnaku ako pri xvid/divx
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

CPU? Také, že DXVA nepoznáš?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Vykaslite sa na dekodovanie v procesore, ked vyrobcovia grafik pribaluju skvele HW dekodery. Procesor sa potom skrabkat na zadku pri prehravani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejaké info o nových/vylepšených kódovacích technikách oproti H.264?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Super, uz aby bol k dispozicii aj nejaky enkoder.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nebud zaspaty, pouzivaj hlavu, hladaj a najdes!

http://goo.gl/fEHXE

Donekonecna ta nebudu vodit za rucicky.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Takze za chvilu menime v domacnostiach vsetky TV a SetTopBoxy za nove... (stare procesory nebudu stihat H265)
Klasika, elektronicka evolucia. A to sme na SK nestihli v DVBT zaviest ani H264 a uz skocime rovno na H265.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Otazka vymen je samozrejme zavisla na tom ci bude vela obsahu v H265. Ci bude H265 free, ci na to prejde scena alebo sa bude robit trojmo h265/h264/xvid.

A co sa tyka DVB-T na slovensku, pri nasich prazdych multiplexoch mozeme pustat FHD aj v MPEG2, naco nam je H265.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to prrrr .. na slovensku pojdeme pekne poporiadku ... MPEG2, MPEG4, H.264 a v roku 2030 slavnostne H.265
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo vlastne je tých 4:4:4? Pomer čoho k čomu? Mám v tom zmätok.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sirka:vyska:hlbka, 3D video!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

http://www.dvxuser.com/articles/colorspace/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedysi davno bol len ciernobiely obraz, teda sa prenasala iba jedna farba - teda JAS (Y). Kvoli kompatibilite ked sa zaviedol farebny obraz, tak mudre hlavy mali Y elektroniku a nutnost preniest R G B. Niekto zistil, ze zelenej je statisticky najmenej a prepoctom urobili tieto signaly: Y, Y-R, Y-B. (oznacuje sa aj YCrCb). Prenasa sa teda JAS, rozdiel medzi JASOM a CERVENOU a JASOM a MODROU. Zelena sa neprenasa. V ciernobielom televizore sa zobrazi iba Y, farebny si vypocita R a B a z jasom dopocita G a moze zobrazit RGB.
Pomer J:A:B hovori kolko pixelov sa v ramci regionu J pixelov dlheho a 2 pixely vysokeho prenasa v jednotlivych Y-R Y-B zlozkach voci jasu vo vertikalnej a horizontalnej rovine.
4:4:4 teda znamena kolko bodov jasu, tolko vo farbach.
4:2:2 na kazde styri body jasu su horizontalne iba dva body farby. Teda horizontalne ma farba iba polovicu rozlisenia.
4:2:0 vo vsetkych smeroch je rozslisenie polovicne, teda na 4x2 bodov jasu je len 2x1 bodov farby.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Vďaka...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pomerne vycerpavajuci prispevok aj na precitanie, vdaka za tu namahu co si si dal :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

K tomu treba len dodať že obraz v 4:4:4 je "najkrajší". A obraz v 4:2:0 je menej detailnejší. S 4:4:4 sa človek tak lahko nestretne. Lebo tak nevysiela ani bežná TV stanica, ani sa tak nevydávajú filmy na nosičoch.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

0,25
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Radsej keby vylepsili standard h264 tak, aby ho rychlejsie kodovali dnesne CPU, napr. podpora AVX instrukcii v sandy bridge procakoch...alebo nech konecne spravia kvalitne CUDA h264, lebo to co to zatial dokaze cez GPU je sice rychle, ale nahovno kvalita oproti takemu x264 pre CPU :(
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ak teraz AVC-HD pri Full HD má bitrate 15 Mbit/s, tak potom ultra HD (4x väčšie rozlišenie ako HD) pri h265 mohol mať bitrate 30 Mbit/s. 100 minútový film by tak mal (30/8*60*100)=22 500 MB. Alebo inak: na jedno Blu-rayko by sa mohlo zmestiť cca 111 minúť videa v rozlíšení Ultra HD.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

existuju aj DualLayer bluRay-e s 50 GB kapacitof!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

x264 je projekt, kery najlepsie implementuje h264 standard a je zhodou okolnosti open source, ale nemoze sa distribuovat len tak, lebo su tam tie licencie a hovadiny, cize vaecsinou x264 nie je sucstou nejakej linux distribucie, ale clovek mosi doinstalovat packety non-free napriklad, alebo dokonca pridat extra repository.

http://www.videolan.org/developers/x264.html

no, ale v ramci toho, ze to neni free a secko nahovno, tak by nas to ani nemoselo moc zaujimat a na VoIP sa este pouziva stary h261, cize realne je to secko 100 rokov za opicami a neratam s tym, ze by anytime soon prisla zmena z h264 avc na h265 pri dvb-t, t2 resp dvb-s2, -c. cize to tym padom je este v dalekej buducnosti.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak autisticky napisane, ale asi dobre myslene. Samozrejme v dobrom.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

stratova kompresia ktora vymysli 2x viac za rovnaky bitrate znamena ze sa im podarilo osalit oko na ukor pravdivej kvality este viac ako doposial. predsa ak nemozem preniest vsetky potrebne udaje na pravdivy obraz v detailoch a vynikajucej kvalite, nema zmysel viac salit stratovou kompresiou ktora pouziva dalsie triky. Je to ako predavane hurky v tescu, vyzera to tak, ale chut, textura a vona sa so skutocnou hurkou neda porovnat. zelal by som si aby sa naopak zamerali na prenos kvalitnejsich dat pre obraz nez pre akoze vyssie rozlisenie pri nizsej prenosovej rychlosti. ved je to do oci bijuca loz. jediny co si drzi 4.4.4 a potrebnu kvalitu je mov a tam je vidno aky bitrate taky obraz skutocne potrebuje. rozculuje ma to.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Tiež si myslím, že to bude šmejd kvalita, akurát že vo vyššom rozlíšení. Na obraz sa zblízka nedá pozerať. Veď to vidno na mnohých dnešných komprimovaných filmoch. To je des a hrôza!
Odpovedať Hodnotiť:
 

indeed
Odpovedať Hodnotiť:
 

Štandard pre kompresiu videa sa volá MPEG4-ASP. H.264 je len meno referenčného kodeku, čiže konkrétneho kompresného programu. Je viacej podobných programov, väčšinou platených a kvalitnejších než H.264, a pritom všetky kódujú do rovnakého formátu MPEG4-ASP.

Ani H.265 asi nebude štandard, ale kodek. Štandardom je HEVC, však?

Podobné zmätky sú bežne aj v starších pojmoch, napr. Divx, XviD a MPEG4. Video formát sa volá MPEG4-AVC, pričom ho vedia vytvoriť viaceré kodeky (programy), napr. DivX, XviD, avcodec atď. Kvalita je rôzna, ale formát je TEN ISTÝ.

Ďalší zmätok vnáša kontajner, čiže formát uloženia videa a zvuku. Najznámejší je AVI (dnes už žalostne zastaralý), ďalej novší Matroska (.MKV) a OGG. Niektoré audio/video štandardy, napríklad MPEG4, definujú aj svoj vlastný kontajner, takže nie sú odkázané na univerzálne kontajnery AVI, MKV, OGG atď.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár