DSI chce ťažiť z 10 m asteroidov, využívať iónový pohon a laserové 3D tlačiarne
DSL.sk, 23.1.2013
Nová spoločnosť Deep Space Industries, DSI, ktorá včera ohlásila svoj vznik a zámer realizovať ťažbu z asteroidov blízkych Zemi, sa plánuje zamerať najskôr na malé asteroidy s priemerom do 10 metrov.
Spoločnosť o tom informovala v utorok večer spolu so zverejnením ďalších doplňujúcich detailov o svojich plánoch oproti prvým informáciám z utorka rána.
Ťažba surovín s cieľom dovážať ich na Zem bude v dohľadnej budúcnosti podľa DSI nerentabilná, DSI sa tak bude najskôr zameriavať na využitie vyťažených zdrojov priamo vo vesmíre.
Práve pre vysoké náklady vynášania nákladu na obežnú dráhu sú zdroje získané už vo vesmíre potenciálnym zdrojom veľkých príjmov. Napríklad súčasné ceny za jeden kilogram paliva doručený ku komunikačnému satelitu dosahujú podľa DSI 2.8 milióna dolárov.
Prvým zdrojom príjmov DSI má byť potenciálne predaj vyťaženého surového materiálu ako štítu proti radiácii, nasledovať má predaj paliva získaného rozkladom vody vyťaženej z asteroidov prevádzkovateľom satelitov ale tiež potenciálne vesmírnym agentúram. DSI uvádza potenciálne príjmy z vyťaženej vody z jedného asteroidu s priemerom 30 metrov, v ktorom by priemerne mohlo byť 50 ton vody s hodnotou vo vesmíre na úrovni niekoľkých miliárd dolárov.
Následne chce DSI vo vesmíre vyrábať, pomocou 3D tlačiarne MicroGravity Foundry využívajúcej laser. Tlačiareň dokáže aj v stave beztiaže tlačiť kovové predmety premenou plynu obsahujúceho atómy niklu na pevný nikel.
Vyrábať sa majú komponenty pre stavbu rozličných štruktúr vo vesmíre, okrem iného veľkých komunikačných platforiem nahrádzajúcich komunikačné satelity a neskôr solárnych elektrární odosielajúcich vyrobenú elektrickú energiu na Zem.
Koncept lode DSI DragonFly, kliknite pre zväčšenie (obrázok: DSI)
Primárnym zdrojom energie DSI vo vesmíre má byť elektrická energia vyrábaná zo slnečného žiarenia. Malé lode, ktoré DSI plánuje na prieskum, budú založené na iónových motoroch, ktoré hybnosť vytvárajú elektrostatickým poľom urýchľujúcim xenónové ióny.
V roku 2015 chce DSI začať vypúšťať prvé malé 25-kilové lode FireFly, ktoré budú skúmať potenciálne zaujímavé asteroidy. Ich misie budú trvať dva až šesť mesiacov. V roku 2016 majú nasledovať 32-kilové lode DragonFly, ktoré už budú schopné priniesť 30 až 70 kg vzoriek naspäť na Zem. Misie lodí DragonFly budú trvať dva až štyri roky.
Prezentácia plánu DSI (video: DSI)
Využívané lode budú dostatočne malé, aby mohli byť vypúšťané na obežnú dráhu ako sekundárny náklad popri veľkých komunikačných satelitov, ich vypustenie tak bude relatívne lacné.
Zdroje z asteroidov chce začať DSI ťažiť do desiatich rokov, k ťažbe už bude využívať väčšie lode. Podľa naznačených informácií zrejme počíta s umiestnením výrobných staníc v tzv. Lagrangeových bodoch sústavy Zeme a Slnka, v ktorých sa môžu objekty nachádzať bez pohonu v statickej polohe voči Zemi a obiehať okolo Slnka spolu so Zemou. Asteroidy plánuje zrejme spoločnosť dotiahnuť k týmto výrobným staniciam.
Re: A čo keď neopatrne drcnú do asteroidu...
Od reg.: roob_
|
Pridané:
23.1.2013 16:05
vcera som (znova) pozeral Austina Powersa 3. Tam Dr. Evil chcel pritiahnut na Zem asteroid. No asi to pozerali aj oni, pritiahnu, asteroid sa zruti na velkomesto a potom tam nabehnu bagre, buldozery a nakladaky ;)
Vytlačím si elektráreň a budem vyrábať a predávať elektrinu.
Nápad je to dobrý až na takú maličkosť.
Je to celé blbosť.
Čím a ako zarypnú do asteroidu?
to potom aj tie asteroidy okolo nas budu robit obchadzku 10 km
Od reg.: Lars Schotte
|
Pridané:
25.1.2013 18:04
no, aby sa nahodou nestalo, ze aj tie asteroidy nakonec budu odmietat okolo nasej planety obehovat, ako sa medzi nima rozhovori, ze secko co ide okolo tejto planety skonci v rukach nejakych opycakov, co si to potom budu tazit na gadzety do aut.
akoze clovek by sa mal najprv zaujimat o to, ako spravit planetu zem zas naspatek dobru na zitie, ledo sade je bordel, seliake plasty a odpady a uz je z toho zle, cize s tym treba nieco robit a nie uz rozmyslat ako stahnut novy bordel z vesmira na planetu, alebo dokonca sa komplet odstahovat na inu planetu.
akoze ja by som sa necudoval, keby usli secky, lebo ked vida volaky mimozemstanie ako pozemstanie uz skrz teleskopy kukaju a badaju po nejakej sucej planete, lebo si tuto rozjebali a nemaju hu komu reklamovat, tak teraz uz kukaju setci s velkyma ocama keru planetu idu prepadnut ako kobylky ako dalsu.