neprihlásený Štvrtok, 2. januára 2025, dnes má meniny Alexandra, Karina
Používanie open source v Mníchove ušetrilo mestu 11 miliónov eur

DSL.sk, 23.11.2012


Mesto Mníchov ušetrilo používaním open source riešení namiesto produktov Microsoftu na počítačoch v mestských úradoch len v rokoch 2011 až 2012 podľa IT oddelenia mesta viac ako 11 miliónov eur.

Vyplýva to z porovnania, ktoré IT oddelenie predložilo tento týždeň na komisii mestského zastupiteľstva a na ktoré upozornil nemecký heise.de.

IT oddelenie porovnávalo súčasnú situáciu s 11 tisíc počítačmi premigrovanými z Windows na linuxovú distribúciu LiMux a celkovo 15 tisíc počítačmi s inštalovaným OpenOffice s dvomi teoretickými situáciami, ak by na všetkých počítačoch používali Windows a OpenOffice a ak by používali Windows a Microsoft Office.

Nie je jasné, aký bol a je hypotetický východzí stav v meste, čo sa týka licencií na Windows a Office. Porovnanie ale porovnáva cenu open source riešení s používaním najnovších verzií Windows 7 a Office 2010.

Licencie na aktualizovaný Office pre 15 tisíc počítačov v týchto dvoch rokoch by celkovo stáli podľa IT oddelenia 4.2 milióna eur, licencie na aktualizovaný Windows 2.6 milióna eur. Kvôli hardvérovým požiadavkám Windows 7 by to znamenalo tiež hardvérový upgrade 11 tisíc počítačov za cca 4.7 miliónov eur.

Súčasné linuxové riešenie si vyžiadalo oproti používaniu Microsoft produktov vyššie náklady len v oblasti migrácii niektorých aplikácií, vo výške cca o 220 tisíc eur vyššej ako u porovnávaných riešení.

Ďalšie súvisiace náklady s prevádzkou IT, podpora, školenia a osobné náklady na personál, sú v takom veľkom meste ako Mníchov podľa IT oddelenia rovnaké pre všetky tri porovnávané riešenia a dosahujú za dva roky cca 22.5 milióna eur.

Celkové náklady súvisejúce s používaním PC v meste tak dosiahli za roky 2011 až 2012 v súčasnom stave s Linuxom 22.8 milióna eur, v prípade použitia Windows na všetkých počítačoch s OpenOffice by dosiahli 29.9 milióna eur a v prípade použitia Windows a Microsoft Office na všetkých počítačoch by dosiahli 34.1 milióna eur.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skylink a Prima nepredĺžili zmluvu, Prima začala divákov upozorňovať oznamom
Druhá séria najpopulárnejšieho seriálu na Netflixe vytvorila nový rekord
Šťastný nový rok 2025
Vydaný alternatívny LineageOS 22 postavený na Androide 15
LG uvedie veľký ohýbateľný OLED monitor
Zem opäť zasiahne silnejšia geomagnetická búrka, môže byť vidieť polárnu žiaru
Lacnejšie modely nových desktopových Intel CPU majú prísť o dva týždne
Ceny RAM už klesajú a na začiatku 2025 majú klesnúť ešte viac
Štátna zaručená konverzia dokumentov mala opäť výpadok
Android začína prechod na 16 KB stránky pamäte, zvýši to výkon aj spotrebu pamäte


Diskusia:
                               
 

aj samosprava v kezmarku by mala prejst na opensource
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

v Kezmarku uz maju samospravu, to nepatri pod kosicoch?
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

kazda samosprava by mala prejst na opensource.
tak ako aj kazda vlada.
a kazda firma.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Zacni od seba...
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

ja som zacal pred 5r. najprv som vsetok sw vymenil za gnu/opensource na xpeckach, potom som si povedal ze ja vlastne windlous nepotrebujem a bachol som si linux.

ty si ako na tom ;)
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

no a teraz situacia z praxe samospravy: all-in-one uctovny/danovy/matrikarsky/vserobiaci SW od "najlepsej IT fy na Slovensku" potrebuje widle server 08 r1 - lebo mssql (25kSk v case kupovania lic.) + stanice samozrejme widle; alternativy asi ziadne; ostatok SW na staniciach je FLOSS, dokonca aj LO (3.6.3 ATM) a nie je ziadny problem; male samospravy by kludne a lahko mohli prejst na free riesenia, no zavislosti nepustia...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

jo tie zavislosti su najvacsi problem, dalo by sa tomu predist zakonom ktory by ukladal povinnost vytvarat otvorene interfaci, nech si ta krabica bezi na com chce ale pripojit sa na to musi cokolvek. ale na zaciatok by mozno stacila nutnost podporovat vsetky vacsie browsre nie ze si bez aciveX neskrtnes.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

a spravit virtualny server a potom sa nan napojit? ci tak sa to neda? Normalne sa pytam bo nemam potuchy len ma to napadlo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

asi rok som bezal windows vo virtualboxe na linux servri, kde je vsetko (zalohy, mail, interny web, jabber, zabbix, vpn, cups, samba, atd..) ale virtualbox bol este mlady a robil viac skody nez uzitku; o nadbytocnom zeleze ani nehovorim, windows servista lic. sama o sebe stala 25tis.; a neviem si predstavit kolko MH by stalo prekopat cely/urobit novy inf. system na FLOSS, no statnu zakazku by urcite vyhrala ta ista Fy :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

suhlas, avsak niekde treba zacat. Treba ten soft postupne poprerabat a mysliet pritom aj na multiplatformovost. Nevidim problem v tom, zeby tie softy mohli ist aj pod roznymi OS naraz. Navyse z moznostou dorobit nove gui, keby sa dotykace nahodou tak velmi presadili. Soft, ktory sa napise teraz, moze fungovat aj 20-30 rokov (hlavne backend) len s malymi investiciami. Bohuzial sme na SK a to bude asi ten hlavny problem.

Btw. Len som tak rozmyslal, ze SK a mozno aj EU ma dost financnych prostriedkov, aby si boli schopny zabezpecit vyvoj napr. novej linuxovej distribucie len pre svoju spravu. Viem si to celkom dobre prestavit. IT support by supportoval iba repozitare (app market) a tie by boli pre kazdu krajinu, zvlast. Mohli by to byt dobre otestovane, bezpecne a asi aj lacnejsie. Nehovorim o istej nezavislosti, ktoru by mali.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

to su hodne hodne naivne predstavy
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Vzhladom na pocet pumpovanych penazi do IT vramci celej EU to nevidim nerealne,
navyse IT je najdynamickejsia oblast nasho zivota, ak firma s ekon. softverom skostnatie tak ju zachvilu niekto predbehne a vsetci budu klikat uctovnictvo na androide.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

chyba smerodajna autorita, ktora by urcovala standardy (IMHO je IT gramotnost vlady na to dost biedna)... momentalna situacia: je kapitalizmus, samospravy, kupte si a pouzivajte co chcete, ked na to mate...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

myslel som prvy odstavec. k druhemu sa radsej nevyjadrujem.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ach sladka puberta :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

good for you :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ja som skusil, ale komercne riesenia sa mi zdaju tak akosi viac dotiahnute do konca.
Detom ale nevadil pc s Ubuntu, prisposobili sa velmi rychlo .. je im jedno aku ikonku spustia na ploche .., ked som sa v tom babral zase ja tak som to nevedel dat do poriadku .., mam uz dost suda v shelli, napapal som sa...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

ubuntu berem ako system co bud funguje alebo nie, ja mam gentoo co si sam nepokazim funguje.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pouzivam RAWTherapee na spracovanie fotografii vo formate RAW (ak to niekomu nieco hovori), pretoze je zadarmo. Mam aj testovaci Photoshop Elements 9. RT ma omnoho viac moznosti ako Camera RAW v PS a ma vynikajuce algoritmy na rekonstrukciu vypalenych miest. Avsak dostat z RT naozaj pekny vystup chce velmi vela roboty a nakoniec to aj tak chce dalsie upravy.
Oproti tomu PS ma len par slajderov, ale celkovo krajsie farebne podanie a subjektivne lepsiu redukciu sumu. Rekonstrukcia prepalenych miest je na smiech, ale celkova pouzitelnost zial hovori vyrazne v prospech PS.
Zial, aj ked RT mam naozaj rad a robi sa mi s nim dobre, poslednu dobu viac upravujem v PS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Firmy nech si robia co chcu... Ide to z ich penazi. Vsetko co je platene z nasich dani by malo prejst na OpenSource alebo idealne aj FREE as in speech riesenia.
Hlavne by to malo zacat skolstvom. Jasne ze nickto nechce na urade implementovat LO alebo OO ked zo skoly vychadzaju len MS zombies.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

firmy reflektuju ceny sw do cien svojich produktov cize platime to ako konzumenti. nastastie je uz aj v sukromnom sektore vyvoj tymto smerom, sice pomaly ale iste.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Neschopný ľudia nemôžu použivať Open source.
Open source je pre ľudí, ktorý používajú hlavu na uvažovanie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak, preto len ľudia ohlúpnutí kapitalizmom podporujú súkromnícky softvér!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, ako v socialistických štátoch Latinskej Ameriky, ktoré sa už týmto vymanili spad jarma finančného a duševnovlastníckeho kolonializmu... a navyše tým získali aj väčšiu bezpečnosť.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Posielame kvety aj za Janku z Markizy :D;)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

tak predsa to ide, ked sa chce. Len neviem, preco vsade prechadzaju na OpenOffice, ktory kvasi v apache incubatori.

Lepsi krok by bol LibreOffice, ktory je aktivne vyvijany...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Aspon vidis, ze uradnici su uplne rovnaki bez ohladu na pouzity softver. Je to proste ina "kasta". Takze vlastne doslo k stavu "z kaluze do blata". A mozno o 3 roky uz OO nebude existovat a LO bude taaak vzdialeny od neho, ze budu opat problemy s nekompatibilitou, makrami a pod.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Myslim, ze tam zbytocne vidite negativa.
IT plany sa nerobia z mesiaca na mesiac, ale dlhodobo.
Je mozne, ze v case vzniku planu bol este OOo jedina rozumna alternativa a o forku, pripadne zivotnosti tofo forku este nikto nemal potuchy.
Ja by som v tom skor videl to pozitivne - napriek tomu, ze OOo sa uz prakticky nerozvija, uradnikom staci.
A prechod z OOo na LO uz bude relativne lahky podla mna.
Takze si skor myslim, ze je to vitazstvo zdraveho rozumu nad snahou mat stale najnovsiu verziu.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

"Ja by som v tom skor videl to pozitivne - napriek tomu, ze OOo sa uz prakticky nerozvija, uradnikom staci."
takze v roku 2018, ked budes chciet odovzdat dokument vytvoreny v ms off, neo off, iwork a im ho v poriadku neotvori tak to bude pozitivum?
neviem kolko tisic uradnikov bude pouzivat balik, pre ktory nebudu updaty, support a pod? naozaj pozitivum
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Filozofia výrobcu MS Office je donútiť svojich zákazníkov stále používať rovnaký program a STÁLE kupovať jeho novšie verzie. Ako to dosiahnuť? Napr. tak, že ich program nebude s ničím iným kompatibilný, nebude dodržovať štandardy, bude nútiť veľké firmy (lobing, ...) k prechodu na vždy najnovšiu verziu, čím nepriamo donúti aj bežných malých užívateľov sa prispôsobiť (Inak by nemohli čítať dokumenty vytvorené veľkou firmou, ktorá už používa najnovšiu verziu kancelárskeho balíku. Ideálne pre tohto výrobcu je, ak je jeho veľkým zákazníkom ŠTÁT).


Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Filozofiou výrobcov open source SW je presný opak. Nezamkýnajú svojich zákazníkov na jednu konkrétnu značku programu, snažia sa mať kompatibilný SW s relevantnou konkurenciou. Keď ponúkaš OSS, tak nenútiš štát ani veľké firmy, nenútiš nikoho k ničomu, ale PONÚKAŠ výhodné riešenia. Pri vývoji používaš predovšetkým programy a programové knižnice od ostatných výrobcov OSS a teda DODRŽUJEŠ (inak sa nedá) štandardy na každej úrovni. Keď niečo dodržuje ŠTANDARDY znamená to, že bude mať dlhú trvácnosť. Rok 2018 je zaujímavý možno tak pre MS zákazníka. Normálny štát alebo veľká firma by sa mala zaujímať aspoň o nasledovných 25 rokov. Za 25 rokov nebude problém s prečítaním dokumentu, ktorý bol vytvorený vo formáte, ktorý je ŠTANDARDNÝ, OTVORENÝ s JEDNODUCHÝMI a NEMENNÝMI pravidlami. K tomuto má oveľa bližšie LibreOffice spolu s OpenOffice.

BTW: OpenOffice odišiel z Apache inkubátora ako jeho najväčší a najúspešnejší projekt už pred mesiacom http://dopice.sk/4gO.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

> ŠTANDARDNÝ, OTVORENÝ s JEDNODUCHÝMI a NEMENNÝMI pravidlami

presne ako openXML! :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

podla mna je to skor otazka na ich IT oddelenie. Ked budu chciet tak nahodia aj LO. Rozdiely v gui tam snad ani niesu akurat LO uz ma v sebe viac funkcionality. Vyhoda je, ze nemusia robit zbytocne skolenia ako tomu isto musi byt pri ribone v MSO.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aj ked LibreOffice je aktivne vyvyjany, OpenOffice poskytuje vatsiu stabilitu. Navyse v LibreOffice trosku dosahali prevod Microsoft Office dokumentov, takze pre produkcne nasadie je OpenOffice zatial lepsia volba.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tiez mam radsej Libre Office ale btw, Apache OpenOffice sa aktivne vyvija a oficialne uz aj "vysiel" z inkubatora a po nedavnom darovani kodu Lotusu Symphony Apache Foun. a vyvojarom AOO sa predpoklada ze najblizsia verzia skoci na 4.0 (podobne ako aj najblizsie LO) a mohlo by to znamenat dost dobry posun obidvoch, ale tiez rozdiel medzi nimi.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To uz nieje pravda. Aj OO zacina kopat do vrtule a zacina sa na nom aktivne pracovat. Mozno to bude zaujimava konkurencia a budu s toho dobre produkty. Vyhoda je, ze jeden moze prevziat nove feature s z druheho, takze tie produkty budu prakticky rovnocenne. Podla poslednych info co mam, tak zacinaju oba produkty smerovat k online verzii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nech sa vykaslu na pocitace a nakupia pisacie stroje, tie su za facku.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dobry napad. Akurat asi budu pozadovat network edition.
Pises spravu a kolegovi vyjde uz hotovi papier.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

samozrejme som este neratal kolko milionov by usetrili na kureni, keby dalsiu sezonu kurili s papiermi z minulej

nikto by neriesil tlac cez wifi vo velkom kancli, proste by to zaniesol kolegovi.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

A to neratam, ze kolko by sa usetrilo, keby zrusili kopec zbytocnych uradnikov, tam by sa podla mna usetrilo najviac.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tak sa zas o par rokov docitam, ze mnichov prechadza naspat na MSO, lebo produktivita klesla a nie IT naklady stupli.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Přesně tak, Microsoft je zase podmázne.... korupční ruce má Microsoft všude
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Nezabudli náhodou zarátať stratu produktivity zamestnancov pri učení sa nových postupov a pri konvertovaní office dokumentov? :D
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

22.5miliona mas to tam
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

si tie cisla cucaju z prsta rovnako ako MS. Nemozu predsa povedat: "chlapi sorry, sekli sme sa". Budu tvrdit, ze sa setri, inak by mnoho z nich skoncilo na pracaku...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

"s dvomi teoretickými situáciami" ... tak to nevyzerá, že ušetrilo, ale skôr "by ušetrilo" ...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

na slovensku je to bohuzial nerealne, najlepsi tunel je v IT , zastatne sa predca nabalime jak prasce :)


Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mna by zaujimalo, preco ma Mnichov 15 000 pocitacov? WTF
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

aj mne sa to zda malo.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Cela samosprava ich ma 15 tisic na 2.3 miliona obyvatelov. Ak by sme extrapolovali na cele Slovensko tak by sme ich mali mat cca 40 tisic... akurat ze len tych ktore nas stat licencuje stat na EAS je 82388 ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neviem preco, ale tvorcovia cielene ohli vsetko v prospech open source.
Precitajte si to a uy v prvej tabulke je neuveritelna vec. Windowsy vyzaduju hardware za 4,7 mil euro ale linux za 0. Na com to teda robia ti pouzivatelia?
Dalsou vecou su ignorovane riyika prechodu, naklady na upravu systemov atd.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Co sa vam na tom nezda? Si myslite ze win 7 rozbehate na 6 rocnom kompe a budete na tom normalne pracovat?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nie nemyslím si, že sa dá niečo najnovšie rozbehať na starom kompe.
Ide o to, že autori štúdie tvrdia, že linux si nevyžiada ani jediný (!) upgrade hardveru, pričom náklady na upgrade kvoli microsoft vyčíslili na 4,7 mil.euro. Je to tam bez zdovodnenia.
... len sa pýtam na otázky, ktoré sa mi nezdajú. Ale predpokladám, že si to nečítal, nakoľko sa nevieš zapojiť k téme (štúdia a jej profesionalita).
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zdravím ťa, zamestnanec marketingového oddelenia Microsoftu!

1. Aj po odrátaní tých 5*10^6 € by to stále vychádzalo na 6*10^6 € v prospech GNU/Linuxu.

2. Riziká prechodu z Windowsu na GNU/Linux + náklady na úpravu systémov sú tu len jednorázové, v pomere k času limitne konvergujú k 0, kým v prípade Microsoftu to tak nie je, náklady na úpravu systémov sú takpovediac konštantnou hrozbou a rozhodne nekonvergujú k nule; navyše riziká prechodu z Windowsu na GNU/Linux sú nanajvýš také vysoké ako riziká prechodu z GNU/Linuxu na Windows, ale spravidla oveľa nižšie, lebo v prípade slobodného (komunistického) softvéru máš všetko vo svojich rukách, kým v prípade kapitalistického (súkromníckeho) softvéru si vydaný na milosť, ale skôr nemilosť kapitalistov!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Zdravím Ťa aj ja premúdrelý táraj,

1. Aj keby som bol samotný Bill Gates, tak je dôležité, či je niečo pravda alebo nie. Inak sa bavíme nie na proferionálnej úrovni ale na úrovni viery v niečo. ... a to nechám fundamentalistom.
2. O rizikách vieš teda úplné hovno, čo si dokázal svojím akože múdrym príspevkom kde si zapojil slová, ktorým asi nerozumieš. Žiadne riziko nemôže konvergovať v čase k nule pretože to už dokázal pán Prigogin. Jedine ak by sme chceli dosiahnuť stav úplného rozkladu (technicky, ľudí, systému).

Späť do školy a dávaj tam pozor! :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Na pouziti opensource sa urcite usetrit da, aj ked podpora a skolenia urcite nieco stoja tiez. Plus ten suboj s ludmi co sa brania uceniu niecoho ineho ako uz poznaju.

A u nas by to vacsinou aj tak dobre nedopadlo. Tych roznorodych zaujmov je u nas vsade tolko ze niekde by to narazilo alebo ak aj mnozstvo cinnosti okolo migracie by bolo zaplatenych 5x a siesty napad by bol zarobit na migracii naspat.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár