neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
O koľko zvyšuje čierne pozadie výdrž AMOLED smartphonov, test

Moderné smartphony vyšších a najvyšších tried v súčasnosti nie zriedka využívajú namiesto LCD displejov displeje technológie AMOLED, ktoré potenciálne sľubujú lepší kotrast a sýtejšie podanie farieb. Od LCD sa zároveň odlišujú v dôležitom parametri, ich spotreba nie je pri danom jase konštantná a závisí od aktuálne zobrazovaných farieb. V dnešnom teste sa pozrieme ako konkrétne závisí spotreba na farbách a či a o koľko môže použitie tmavších farebných tém zvýšiť výdrž tohto smartphonu.

DSL.sk, 7.11.2012


Moderné smartphony vyšších a najvyšších tried v súčasnosti nie zriedka využívajú namiesto LCD displejov displeje technológie AMOLED, ktoré potenciálne sľubujú lepší kotrast a sýtejšie podanie farieb.

Na rozdiel od LCD ich spotreba pri rovnakom jase nie je konštantná a závisí od aktuálne zobrazovaných farieb. V dnešnom teste sa preto pozrieme ako konkrétne závisí spotreba na farbách u HD Super AMOLED displeja smartphonu Samsung Galaxy S III a či a o koľko môže použitie tmavších farebných tém zvýšiť výdrž smartphonu.

AMOLED displeje

Technológia AMOLED displejov sa výrazne odlišuje od LCD displejov, keď na rozdiel od LCD nevyužíva podsvietenie, hlavnú zložku spotreby u LCD.

U AMOLED displejov aktívne vyžaruje svetlo každý subpixel a spotreba tak závisí od počtu rozsvietených subpixelov a ich intenzity. Najmenšia by mala byť pri úplne čiernej obrazovke a najvyššia pri rozsvietení každého subpixelu na maximálnu intenzitu, teda každého pixelu na bielu farbu.


Fotografie subpixelov na testovanom displeji pri zobrazení bieleho / mierne sivého textu na čiernej a čierneho textu na bielej



Úplne zhasnuté subpixely je možné dobre vidieť respektíve nevidieť na fotografiách testovaného displeja, pri zobrazení bieleho textu na čisto čiernom pozadí a čierneho textu na bielom pozadí.

Pre test sme použili smartphone Samsung Galaxy S III, ktorý disponuje 4.8" displejom označeným HD Super AMOLED. Tento displej má rozlíšenie 1280 x 720, používa ale PenTile matricu s dvomi subpixelmi na pixel.

Metodika testu

V prvej, dnešnej, časti testu sme sa zamerali na zistenie presného rozdielu spotreby testovaného AMOLED displeja pri zobrazení textu.

Pre nasimulovanie podmienok zodpovedajúcich možnému reálnemu používaniu sme testovali spotrebu pri zobrazovaní stránky textu, v jednom prípade čisto čiernej farby na čisto bielom pozadí a v druhom prípade RGB farby #C0C0C0, teda mierne sivej, na čisto čiernom pozadí. Táto farba bola zvolená, keďže čisto biela farba #FFFFFF bola oproti čiernemu pozadiu pri zvolenej úrovni jasu na úrovni 50% zbytočne príliš kontrastná, text pôsobil dojmom neostrosti a zvolená farba sa subjektívne javila ako biela.

Zvolený pevný jas na úrovni 50% sa štandardne používa v rozličných testoch výdrže a v prípade S III zodpovedá jasu niekde medzi optimálnou úrovňou pri používaní vnútri a vonku na miernom slnečnom svetle.

Pre minimalizovanie vplyvu všetkých ostatných komponentov a aplikácií bol test realizovaný po reštarte telefónu pri vypnutom WiFi a mobilnej dátovej sieti, vypnutom Bluetooth, GPS, synchronizácii dát. Úplne vypnuté bolo tiež reagovanie smartphonu na prípadné ovládanie pohybom a vypnutá bola aj funkcia Smart stay, funkcia detekovania užívateľa sledujúceho displej a následného nevypínania displeja.

Zväčšiť Zväčšiť
Screenshoty obrazoviek pri teste, vyhotovené v čase pri zapnutej sieti a smartphone na napájaní, kliknite pre zväčšenie



Test testoval spotrebu nečinného smartphonu čisto zobrazujúceho webovú stránku s textom v štandardnom webovom prehliadači. Keďže dobu nečinnosti, po ktorej sa displej sám vypne, je možné u S III nastaviť na maximálne desať minút a cca 8 sekúnd pred uplynutím tohto času sa jas displeja automaticky stlmí, každých 9:45 minút sme nečinnosť prerušili dotknutím sa displeja.

S III poskytuje informácie o kapacite batérie len na úrovni celých percent, pre čo najpresnejšie meranie sme tak merali presný čas, kedy sa kapacita batérie zníži o zvolený celý počet percent. V prípade bieleho pozadia to bolo o 20% a v prípade čierneho pozadia po podobnú dobu ako v prvom prípade, pričom test bol ukončený po najbližšom poklese kapacity o celé percento.

Výsledky

V prípade bieleho pozadia sa kapacita batérie znížila presne o 20%, teda 420 mAh u 2100 mAh batérie S III, za 132 minút a 20 sekúnd, priemerná spotreba smartphonu zobrazujúceho takúto stránku tak bola 190.4 mA.

V prípade čierneho pozadia sa za 126 minút a 45 sekúnd kapacita znížila presne o 13%, teda o 273 mAh. Priemerná spotreba smartphonu tak bola len 129.2 mAh, až o 61 mA respektíve o 32% menšia.

Pri teste spotreba displeja, podľa ukazovateľa v Androide, absolútne dominovala spotrebe smartphonu s 98% a to v oboch prípadoch. Tento údaj je konzistentný aj s nameranými údajmi a následne umožňuje odhadovať spotrebu a výdrž aj v iných scenároch.

Test priamo simuluje len špecifické používanie, ktorému sa blíži napríklad využívanie smartphonu ako čítačky lokálne uloženého textu. Výsledky znamenajú, že zobrazovanie textu na čiernom pozadí ale môže predĺžiť výdrž smartphonu pri rovnakej spotrebe energie až o 47%.

Pri používaní v bežnejších scenároch s využívaním dátových prenosov, synchronizácii v pozadí, atď, je celková spotreba smartphonu vyššia, displej sa na nej podieľa menšou časťou a prínos použitia efektívnejších farieb sa neprejaví až v takom percentuálnom predĺžení výdrže.

Odhady vypočítané z dostupných nameraných dát ale ukazujú, že aj v takýchto prípadoch je predĺženie výdrže významné a nezanedbateľné.

Napríklad v modelovom prípade, kedy by užívateľ využíval smartphone neustále s podobne bielou vizuálnou témou s podobným percentom pokrytia displeja napríklad čiernym textom ako v testovanom prípade, pri ktorom by bola reálna výdrž S III napríklad 7 hodín, by malo používanie čiernej témy predĺžiť výdrž až o viac ako štvrtinu.


Nameraný výsledok a odhad predĺženia výdrže v iných scenároch



Ak je čas používania smartphonu užívateľom s bielym pozadím fixný, napríklad ide o čas potrebný na uskutočnenie nejakej konkrétnej činnosti, prepnutie na čiernu tému samozrejme zase vyústi do úmerne menšej spotreby a väčšieho šetrenia batérie na ostatné činnosti.

V pokračovaní testu plánujeme testovať výdrž v ďalších scenároch, ktorú odhadujú výsledky zistené pri prvom teste, a napríklad pri úrovni jasu automaticky nastavovanej S III.

Ako výsledky využiť

Testy a reálne skúsenosti potvrdzujú respektíve pre ďalšie scenáre odhadujú, že u AMOLED displeja a konkrétne S III používanie čiernej vizuálnej témy namiesto bielej prináša výraznú úsporu energie a nezanedbateľné predĺženie výdrže.

Zrejme si to uvedomujú aj výrobcovia a napríklad v Androide 4.1 prítomnom na S III je zabudovaná podpora pre používanie stránok a aplikácií s inak bielou vizuálnou témou aj s čiernou témou, pomocou invertovania farieb. Táto podpora je totiž zabudovaná ako v štandardnom webovom prehliadači, ktorý umožňuje invertovať farby stránok, tak v operačnom systéme, ktorý umožňuje invertovať celý displej.

Táto podpora ale nie je dostatočne pohodlná, keď ďalšie aplikácie a stránky sú invertované nepekné respektíve prakticky nepoužiteľné. Pre jej reálne používanie by si tak užívateľ musel invertovanie farieb selektívne prepínať.

Vhodnejším riešením je tak používanie aplikácií podporujúcich aj tmavé respektíve čierne vizuálne témy, respektíve nastavenie takýchto farebných tém na rozličných stránkach. Vývojárska komunita dokonca upravuje aj viaceré štandardné aplikácie v Androide a vydáva ich neoficiálne verzie s podporou čiernej vizuálnej témy.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate smartphone? (hlasov: 1120)

Áno      81%
Nie      19%


Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%


inzercia



Diskusia:
                               
 

zaujímavé zistenie
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Pekný test. Výsledky zúžitkujem aj na CRT monitore kvôli spotrebe. Od dnes pri bielých stránkach vždy invertujem farby ;-P
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

U CRT monitorov vysvietená biela bola vždy najpažravejšia.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

keď si spomenul tie CRT...po rokoch znova nájde praktické uplatnenie blackle.com :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Alebo soom.cz to istí. Tam mi stačí aj monochromatický čierno-zelený ;-)
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

To je spiknutie proti google bielemu pozadiu.

Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Great thniking! That really breaks the mold!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nMBwRJ <a href="http://sxborhzxfkat.com/">sxborhzxfkat</a>
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Presne tuto stranku som hladal na pouzitie s MK802II a plazmovej telky. Vedel som ze to existuje, ale zabudol som ako sa to vola.
Dik.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Urcite ste uz poculi o tomto projekte blackle.com bol spusteny docela davno
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

blackle.com dnes zaznamená nevýdaný nárast počtu návštevníkov zo Slovenska
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

pardon za tú hrúbku, samozrejme, že som myslel "nevídaný"..
chcelo by to invertovanú verziu DSL
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

pri bielom to ma vacsiu spotrebu ako LCD
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

ano nie ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Smart thinking - a cleevr way of looking at it.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Cierna je pekna, aspon nevypaluje oci.

Posielam ciernu farbu.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

hlavne ze oi file manager akurat pred tyzdnom zmenil defaultnu ciernu temu na max bielu čo display da.. :/
mimochodom pekny clanok
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Tak pre redaktorov stránky dsl.sk je načase poukazovať nad verziou stránky pre šetrenie energie :-)
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Poukazovať nahradzam pouvažovať. Mimochodom preklep má na svedomí prediktivna klavesnica na galaxy s3.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

zalobaba!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

odkedy robi dsl.sk testy? teda som si doteraz nevsimol.. to asi ten novy redaktor... :) ale pekny test len tak dalej
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Pamatam si len test s automatiickym vysavacom :D
Ale fakt pekne, zaujimavy test.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Sa mi zdá že na youtube to video toho testu vysávača ešte furt je :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

tiez ste mohli zapnut letecky rezim ked telefon nie je pripojeny do siete. lebo jak vidim na obrazku tak signal je dost slaby tak to tiez dost zerie a pri slabom signale aj spotreba dost kolise.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pri teste bola zapnutá 2G sieť, kde je signál silný. Screenshoty boli spravené pri nastavení auto a zrejme sa tak na nich používa 3G sieť.

Pri ďalšom podobnom teste to zvážime. Totiž snaha bola vypnúť všetko, čo môže spôsobiť výkyvy v meraniach, ale zároveň nevypínať veci zbytočne, aby sa nemenilo správanie telefónu. A pri takejto dlhej dobe by zrejme nemalo prísť k rozdielom medzi obomi meraniami z dôvodu prihlásenia k sieti.

Naopak lepšie z pohľadu overenia konzistentnosti nameraných dát by bolo mať zapnuté ešte niečo s konštantnou nezanedbateľnou spotrebou. Potom by bol podiel displeja na celej spotrebe meraný Androidom percentuálne menší, odlišoval by sa medzi oboma meraniami a lepšie by potvrdzoval konzistentnosť meraní.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ono tie percenta co zobrazuje telefon mozu byt mimo aj ak by boli na desatiny percent, najlepsie je v tomto priapde merat preciznym multimetrom priamo baterku (respektive jej vystup vo voltoch a podla udajov vyrobcu to namapovat na zostavajuci kapacitu)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Odporúčam Dolphin Browser s doplnkom "night mode".
Invertuje len pozadie a text stránok, na obrázky nešahá.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ja odporúčam Boat Browser, tiež má Night mode a je rýchlejší ako Dolphin.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja mam Nautilus a je mi to jedno..
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ja safari ntam netreba nist
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Taku ficurku ma aj UC Browser
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

heh, a čo tak spraviť čiernu stránku DSL.SK ???

Tá biela obrazovka v noci riadne bije do očí.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

použi bookmarklet http://goo.gl/IKqBm
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

holy fucking son of a bitch. Skoda, ze to nefunguje aj na LCD displeji.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

no ja pracuujem denne s roznymi tabulkami ale tejto nerozumiem vobec.. vysvetlí mi ju niekto?

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Na custom kerneloch Samsung telefonov (len s Amoledom) je mdnie negative effect.. kto vie ci keby to pouzivam sa zlepsi bateria :) (S II)

PS: vela stastia v Kompare :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

pekny clanok
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

a co tak spravit test vypalovania Amoled displejov? Staci zbehnut do predajne T-com, kde bezi Demo na Amoled Nokia lumia a ostanete v soku, ako sa dokazali vypalit dlazdice do displeja... Tiez mam Amoled displej a pri pouzivani navigacie sa mi za polroka vypalili ikonky tak, ze ich jasne vidno na bielom pozadi. a da sa precitat aj text na ikonkach... Amoled displej je sice krasny a v noci mi tam pekne svietia hodinky s minimalnou spotrebou, cez den ma vynikajuci kontrast a jas, "cierna je naozaj cierna", nie ako na LED telke od tamtungu... :) , ale neviem neviem ci aj dalsi mobil bude amoled... asi nie.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Pokial viem tak CRT monitory mali podobny problem., vdaka comu vznikli setrice obrazovky.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

to kolkohodin denne ti bezala ta navigacia ?
// ma niekto podobnu skusenost ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nemusela bezat dlho, AMOLED displeje su naprt, po par mesiacoch tam budu vypalene aj tie hodinky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

urcite nie ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mne bezi navigacia waze na AMOLED kazdy den 10 a viac hodin a uz mam tiez pekne vypalene ikonky. Ale kaslem na to, navigacia waze mi dava dolezitejsie informacie a jeden spaleny displej rocne za to stoji.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pri LCD displejoch je to ale šum a fuk či biela alebo čierna ? Nie som si istý či netrepnem blud ale LCD stále svieti na bielo a polarizuje sa podľa potrebnej farby ? Či jak to je ? Dik za vysvetlenie :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skoro tak. Akurat sa podla farby nepolarizuje ale filtruje.
Uplne najjednoduchsie LCD - 1 pixel s troma RGB subpixlami:
Obrazok - http://dopice.sk/4hg

1. Biele podsvietenie
2. Polarizator
3. LCD subpixle (bud prepustaju bielu alebo nie)
4. Farebny filter (ak ide spoza LCD biela tak ju zmeni na R/G/B podla polohy)
5. Polarizator
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pri používaní v bežnejších scenároch s využívaním dátových prenosov, synchronizácii v pozadí, atď, je celková spotreba smartphonu vyššia,(displej) batéria sa na nej podieľa menšou časťou a prínos použitia efektívnejších farieb sa neprejaví až v takom percentuálnom predĺžení výdrže.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Takze kto ma lepsi displej? SGS III alebo One X?
Co je prijemnejsie pre oci, aky telefon sa oplati viac kupit?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pekne. ale nema niekto radu na android PDF viewer s Text Reflow nacierno?
Mam HTC One X a niekto sa pytal ci to alebo S3, jednoduchy vyber je velkostou displej, one x proste neni padlo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

There are some things to coseidnr with satellite and cable tv connections. But I find having the satellite connection like better compared to having the regular cable connections.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár