Spoločnosť Micron, popredný výrobca pamäťových čipov, odštartovala produkčnú výrobu pamäťových čipov typu Phase Change Memory, PCM.
PCM uchováva informácie trvanlivou zmenou stavu molekúl, medzi amorfným a kryštalickým stavom, pričom zmenu sprevádza aj zmena odporu umožňujúca prečítať uloženú informáciu. Aký aktívny materiál využíva Micron spoločnosť neuvádza.
PCM a ďalšie pamäte založené na podobnom princípe ukladania informácie pomocou zmeny odporu aktívneho materiálu by sa mali stať v najbližších rokoch nástupcom Flash pamäti.
PCM samozrejme rovnako ako Flash uchováva uložené dáta aj po strate napájania, poskytuje ale výrazne vyššie rýchlosti prístupu ako Flash blízko úrovne rýchlosti prístupu k DRAM. Pri zápise informácií sa nemusia najskôr mazať celé bloky pamäti, zapisovať je možné po bitoch. PCM pamäte môžu mať potenciálne aj vyššiu životnosť a nižšiu spotrebu.
Odozva pri čítaní u nového čipu od Micronu je podľa dostupných informácií 50 až 100 ns, rýchlosť čítania podľa špecifikácie 400 MB/s. V špecifikácii Micron uvádza životnosť viac ako 100 tisíc zapisovacích cyklov.
64-MB PCM čipy od Samsungu z roku 2010 (foto: Samsung)
Čip je vyrábaný 45-nm procesom a má kapacitu 1 gigabit, teda 128 MB. Micron ho dodáva spojený s 512-megabitovým LPDDR2 čipom, multičip je určený pre použitie v klasických mobiloch.
Hoci výrobu PCM čipov avizovala už v roku 2010 aj spoločnosť Samsung, nie je jasné koľko čipov dodáva a Micron v aktuálnom oznámení tvrdí, že je prvým a v súčasnosti jediným masovým výrobcom PCM.