neprihlásený Streda, 18. marca 2026, dnes má meniny Eduard
WD má nové disky pre domáce NAS-y, WD Red

DSL.sk, 10.7.2012


Spoločnosť Western Digital, spolu so Seagate jeden z dvojice dominujúcich výrobcov pevných diskov, dnes uviedla na trh úplne nový modelový rad 3.5" klasických SATA pevných diskov WD Red.

WD Red sú určené pre NAS, Network Attached Storage, úložné zariadenia pre domácnosti a menšie firmy, typicky využívajúce viac diskov usporiadaných pre zabezpečenie proti strate dát aj zvýšenie výkonu v RAID poliach.

Podľa Western Digital sú disky optimalizované na nepretržité používanie a zároveň disponujú ďalšími technológiami, ktoré ich robia vhodnejšími do NAS-ov ako bežne predávané desktopové disky.

WD Red je k dispozícii v kapacite 1 TB, 2 TB a 3 TB, má 64 MB cache pamäte a rozhranie SATA 6 Gbps. Disky používajú platne s kapacitou 1 TB.

Podobne ako u WD Green spoločnosť neudáva presné otáčky, keď namiesto tohto údaju udáva použitie technológie IntelliPower znamenajúce otáčky medzi 5400 a 7200 RPM. U doterajších modelov s IntelliPower sa otáčky podľa dostupných informácií ale blížili 5400 RPM.

Pre lepšiu podporu NAS-ov podporuje WD Red nastavenie režimu zotavenia sa z chýb, ktoré zabráni vyradeniu z RAID polí pre príliš dlhé zamrznutie disku po zistení chyby.

Pri náhlej strate napájania disk ešte dokončí prebiehajúcu operáciu. Cez systém SMART sú monitorované a prístupné rozšírené informácie o stave disku, vrátane štatistík využívania a detailnejších informáciách o teplote.

Disk má podľa spoločnosti optimalizovanú spotrebu pre využívanie v NAS-e a jeho celková spotreba 4.4 Wattu pri aktívnych operáciách u 2 a 3 TB modelov a 3.7 W u 1 TB modelu je nižšia ako u WD Green. Disk sa navyše výraznejšie zahrieva len v jednej časti, väčšina zostáva podľa tvrdení WD výrazne chladnejšia ako porovnateľné modely konkurencie.

WD Red je vybavený technológiou 3D Active Balance Plus, vďaka ktorej je disk odolnejší proti vibráciám, v NAS-e s viacerými diskami výrazne intenzívnejším ako v desktopoch s jedným diskom.

Podporovaná je funkčnosť optimalizácie pre plynulé streamovanie dát dostupná cez ATA funkcie, dôležitá napríklad pri využívaní na streamovanie multimediálnych dát.

Zväčšiť
3 TB WD Red, kliknite pre zväčšenie (foto: WD)



Oproti WD Green sú nové disky rýchlejšie, maximálna prenosová rýchlosť dosahuje 145 MB/s u 2 a 3 TB a 150 MB/s u 1 TB modelu oproti 110 až 123 MB/s u Green diskov.

Majú aj vyššiu udávanú životnosť a spoľahlivosť, podporujú až 600 tisíc odparkovaní hlavičiek a spoľahlivosť udávaná v MTBF dosahuje milión hodín. WD poskytuje na disky trojročnú záruku, na WD Green je to po novom už len dvojročná záruka.

Spoločnosť disky tiež certifikovala so všetkými významnejšími výrobcami NAS-ov pre domácnosti a malé firmy ako sú Synology, Qnap, Promise, Netgear, Drobo a D-Link, pre desiatky modelov týchto výrobcov.

WD Red sú ale o niečo drahšie ako WD Green, 1 TB model má pre USA odporúčanú cenu 109 dolárov, 2 TB model 139 dolárov a 3 TB model 189 dolárov. WD Green sa v kapacitách 1 TB, 2 a 3 TB v USA bežne v súčasnosti predáva za 95, 120 a 170 dolárov.



Najnovšie články:

Nový Firefox bude obsahovať bezplatnú VPN
Starlink zmenil v Európe aj na Slovensku ponuku, zdražil aj zlacnil
Slovensko.sk je spomalené, upozorňuje prevádzkovateľ
Vláda chce zaviesť legislatívu pre samojazdiace autá a drony
Starlink dosiahol 10-tisíc satelitov
Obchodný register mal dnes exspirovaný certifikát, nezabudol ho obnoviť
Dátové centrá vo vesmíre sa blížia, Nvidia avizuje pre ne špeciálnu GPU
Príjmy výrobcov enterprise SSD sa veľmi výrazne zvýšili
Populárne sci-fi Firefly bude mať pokračovanie, animované
Veľká Británia v reakcii na situáciu na Blízkom východe povolí balkónové solárne panely


Diskusia:
                               
 

Nuz rozmyslam ako sa asi tak vyuziju tie opisane supervyhody pri pouziti v RAID5, alebo RAID6.
Myslim, ze funkcia premenlivych otacok a stremovania je v takom RAID5/6/50/60 prakticky absolutne nevyuzitelna, az kontraproduktivna. Nech je im vsak ku cti ta znizena spotreba...
A propo starsi ATckovy PC s 2xHDD a 512MB ram si dokaze cucat len 30-35W, co je skoro ako niektore lacnejsie NASka, navyse tam clovek ale moze mat kopec funkcii, ktore u NAS su iba vo vyssich triedach.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Niekomu kludne staci NAS s dvoma, alebo jednym diskom. Moj jednodiskovy ZyXel zerie sotva 10W. Naco by som riesil starsi ATckovy kram? Ked uz, tak rapsberry. A este novinka - aj lacne NASka postavene na linuxe toho dokazu az az. A v celkom uspokojivej kvalite.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Skoda, ze magnety nedokazu...
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Preco by nedokazali?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

seagate 24x7 series rulez :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

WD ziadne premenlive RPM nemaju, to su len marketingove zvasty, navyse este skomolene a nepochopene. WD green maju 5400rpm a velmi som bol prekvapeny ze tuto zatajovanu pravdu v clanku spomenuli, tymto chvalim autora clanku za research a odvahu zverejnit to. Podobne to bude aj s tymito.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviem o takom NAS, ktory ma klienta s podporou magnet linkov ...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Aj ten moj starucky ZyXel NSA210 v pohode taha Transmission, ktory cez remote GUI podporu pre magnety ma. Bezne tak taham.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

na RPi je akurat skoda ten bandwidth sharovany s USB... inak je to slusna hracka (ale imho dost hreje aj ARM aj sietovy radic, oplati sa tam prilepit maly heatspreader)... a na poor mans NAS aj pouzitelna...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tiez som chcel pouzit malinky na NAS, ale 100mbit mi pride ako bloker (aspon pre mna). Ak by ale aj mala gigabit, zas to bude brzdit usb2...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nuz ano, chybajuca eSATA zamrzi.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

... v sladkej nevedomosti ti, ktori si myslia ze RAID ze absolutna zachrana a vyriesenie problemov so skladovanim dat.

Ako hovoril chlapik v DataRecovery (http://goo.gl/1QWI7) ked som ta priniesol svoj posahany HDD : uz videl tolko pocudovanych sklamanych adminovskych xichtov, ktorym nedokazali zachranit data z posahanych RAIDov. Pri RAIDoch vznika totiz dalsi cely rad SW a HW nebezpecenstiev.

Jedina istota: nezavisle separovane HDD a kopie dat bez akehokolvek RAIDu.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Pre mna je podstatny jediny RAID: mirror. A to najma z dovodu, ked oddide jeden disk, viem ho za prevadzky vymenit, bez obmedzenia fungovania systemu. Samozrejmostou su zalohy na externe medium (externy disk, NAS v inej miestnosti, alebo stare dobre pasky).
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

> Pre mna je podstatny jediny RAID: mirror. A to najma z dovodu, ked oddide jeden disk, viem ho za prevadzky vymenit, bez obmedzenia fungovania systemu.

to u raid5, 6 nedokaze? preco?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hej dokáže to aj 5 a 6-ka. ALe tam je to namáhavješie na výkon lebo sa dáta mudia deliť, násobiť a čo ja viem ešte čo. A pri RAID-e 0 pri čítaní máš 2 násobnú rýchlosť lebo číta aj zo "zrkadla".
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

len RAID 0 je zrovna stripe a nie mirror :D
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Hej sakra sekol som sa :D Mal som na mysli samozrejme RAID 1 ...iba som vás skúšal :D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Odkedy je mirror vykonnejsi ako raid 5? A preco sa vladtne pouziva raid5 viete to vlastne? Este k tym diskom neboli nahodou wd black urcene pre raid polia s 5r zarukou a 7200rpm? Takze mam chapat red ako nieco medzi green a black?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

skus si namiesat temperky a uvidis ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

black su na vykon aj ked v case ssd uz asi len na taku solidnejsiu kapacitu

green su pomale a akoze usporne

red su uz len pomale :D a vraj dlksie vydrzia lebo pomaly dalej zajdes
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemaj sračkový radič a žiadny výkon ťa trápiť nemusí.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Mno tak prave HW Raid je ta najvacsia chyba aku bezny ludia mozu urobit...

Neprenositelnost...
Tazka manipulacia...
... atd ...

Niet nad SW Raid
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

mdadm...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

tak tak...

pouzivam raid1 na foto a ine osobne udaje - 2 particie na dvoch fyzickych diskoch...

Zvysok som dllllho zvazoval ci nejako raidovat - ale raid je podla mna <>vina... a vzdy sa tocia vsetky disky... co je sialenstvo... Preto som zvolil linear LVM na jednoduche pospajanie oddielov... a toci sa len ten disk z ktoreho sa data (movies,mp3) citaju... zvysne nerusene spia...


Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

:DDDDDDDDDDD

tebe kvalitne drbe :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde si nasiel, ze RAID1 znamena 2-nasobnu rychlost citania? Pokial viem, tak maju to len drahsie serverove radice, ktore sa v domacnostiach takmer vobec nepouzivaju.

A za dalsie, limitom rychlosti je aj priepustnost rozhrania. Ak si das napr. na SATA2 2 ks diskov, ktore citaju rychlostou 250 MB/s, a tvoj radic nahodou implementuje citanie "na striedacku" aj z mirroru, tak vysledna rychlost nebude 500 MB/s, ale len 300 MB/s, lebo SATA2 viac nepusti.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

SATA je point-to-point (pokial nepouzivas nejake specialne multi-kable). Takze kazdy disk ma celych 3 Gbps. Otazka je potom ako je pripojeny radic na dosku, ale to v sucasnosti pri PCI Express tiez nie je problem.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Fuuu, a skusal si to? Ja som mal doma 2 velociraptory do RAID0, kazdy daval samostatne 220 MB/s. Dokopy dali len 280 MB/s. Chyba bola nakoniec v radici, ktory mal len 3 Gbps link na zbernicu. Cize je pekne, ze kazdy disk vedel komunikovat s radicom plnou rychlostou, co vsak bolo na 2 veci, kedze uzkym hrdlom bolo napojenie radica na zbernicu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj na starom radiči čo robí VIA som dvojnásobnú rýchlosť čítania mal. Mal som doma nejaký čas SATA RAID.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To je sice pekne, ale na takom beznom domacom radici typu Intel Matrix Storage a pod., ktore su v 90% domacich PC, ti to nepojde dvojnasobnou rychlostou ani omylom. Pretoze tu funkcionalitu nema. To ze ty si mal raz niekde nejaky radic vobec nevyvracia to, co som napisal predtym.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V pohode. Iné radiče som neskúšal tak neviem. Potom som len robil SW RAID cez mdadm v Linuxe ale iba "0"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tie rýchlosti čo udávaju sú reálne dosiahnuté alebo len takzvané čítanie z vyrovnávaciou pamäťou čo je vidieť v testoch? A nejdú reálne po nejakých 50-75mega/s?

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mozu to byt kludne realne rychlosti pri sekvencnom citani bez cache (co ma pri NASkach narozdiel od desktopu realnu vypovedaciu hodnotu). Ved uz aj starsie 1 TB disky davali pri sekvencnom citani okolo 100 MB/s, kratkodobo aj 120 MB/s.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

je to sekvencna rychlost, ale tolko aj tak nepretlacis ani cez gigabitovu siet
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

taká domáca NASA by sa zišla
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár