neprihlásený Utorok, 30. apríla 2024, dnes má meniny Anastázia
Satelitné pripojenie v Európe zrýchlilo na 18 Mbps

DSL.sk, 9.7.2012


Spoločnosť Eutelsat, prevádzkovateľ desiatok geosynchrónnych satelitov, na konci uplynulého týždňa oznámila výrazné zvýšenie rýchlosti svojho obojsmerného satelitného pripojenia k Internetu Tooway pre individuálnych užívateľov.

V rámci služby Tooway doteraz operátor ponúkal pre individuálnych užívateľov rýchlosti sťahovania maximálne 10 Mbps a rýchlosti uploadu 4 Mbps.

V ponuke bolo a je síce aj pripojenie s rýchlosťami 50 / 20 Mbps, to je ale určené pre veľké firmy a jeho cena dosahuje stovky eur mesačne navyše s vysokými investičnými nákladmi.

S novou ponukou zvyšuje Tooway u programov pre individuálnych užívateľov maximálnu rýchlosť sťahovania na 18 Mbps a rýchlosť uploadu na 6 Mbps. Nová ponuka pozostáva z piatich programov, Tooway Flat 2, 8, 12, 18 a 18 Max.

Rýchlosti jednotlivých programov sú postupe 2 / 1 Mbps, 8 / 2 Mbps, 12 / 4 Mbps, 18 / 6 Mbps a 18 / 6 Mbps, mesačné limity FUP 2 GB, 8 GB, 16 GB, 26 GB a 50 GB. Po prekročení limitu FUP sa rýchlosť znižuje na 128 Kbps.

Mesačná cena za jednotlivé programy dosahuje 19.9 eur, 29.9, 39.9, 54.9 a 89.9 eur.

Služby Tooway sú poskytované cez satelit KA-SAT na pozícii 9 stupňov východne v Ka-pásme, teda vo frekvenciách nad 20 GHz. Zvýšenie rýchlostí umožnil prechod na moduláciu s vyššou rýchlosťou prenosu dát, 16APSK oproti doterajšej 8PSK.

Satelitné pripojenie je v súčasnosti vhodnou alternatívou už iba v lokalitách, kde nie sú iné spôsoby rýchleho pripojenia k Internetu. Nevýhodou oproti pripojeniu cez káblovému pripojeniu aj cez mobilné pripojenie sú okrem iného totiž vyššie odozvy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy
Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne


Diskusia:
                               
 

neznížila sa inou moduláciou odozva? Aké hodnoty cca má odozva dajme tomu na SVK SIX?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

samozrejme odozva sa musí zmeniť keďže dekóduješ naraz až 4 bity namiesto troch. tým pádom stúpa o závratných 0,000055 ms
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pri komunikácii cez geostacionárny satelit je odozva obmedzená rýchlosťou svetla - dotaz cestuje 72000 km a odpoveď tiež, takže len samotný čas prenosu signálu vycháza cca pol sekundy.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Geostacionární dráha se nachází nad rovníkem ve výšce 35 786 km. Tato vzdálenost při komunikaci přes geostacionární družici způsobuje zpoždění okolo čtvrt sekundy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

totalna blbost.. 200ms cca x2.. pretoze jedna vec je signal odoslat a druha prijat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len nezabudaj, ze ked signal doleti na druzicu, musi zasa cez ine zariadenie spat na zem a az tam sa spracovava a moze dostat odpoved. Odpoved ide znovu zo zeme na druzicu a odtial zasa spat na zem k zakaznikovi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No, zaokrúhlil som to na 36000 km, keďže nežijeme na rovníku. Je to viac ako štvrť sekundy, lebo dotaz musí ísť z klienta hore sa satelit a dole na server, to je 72000 km a odpoveď zo servera musí ísť tiež najprv na satelit a potom dole na klienta, čo je spolu 144000 km, teda pri rýchlosti svetla 300000 km/s je to niečo máličko menej ako pol sekundy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ziadńe bity s tym nesuvisia, odozva je dana len vzdialenostou geostacionarnych druzic od Zeme a samozrejme signal musi prekonat cestu 2x, cim vznika vysoka odozva. Tak ako pise prispevok predomnou, obmedzenim je rychlost svetla. Takze toto spojenie sa napr. aj pri vysokej rychlosti sa len tazko da pouzit na VoIP sluzby, nakolko problematicky zosynhronizujes rozhovor 2 osob.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

dovolím si oponovať, predrečník sa pýtal na možný vplyv použitej modulácie na odozvu. tento vplyv tam samozrejme existuje a "bity s tym suvisia". to, že uvedený vplyv je rádovo milión krát menší ako vplyv dĺžky trasy signálu na faktoch nič nemení.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

lolo, thx za odpoveď
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, iba niekde klikli a zmenila sa modulacia, stale na tom istom HW
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kazdopadne to mas cca 400ms
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Koľko odporníkov na satelitnú komunikáciu...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

To je to takzvane "WIFI"?

A nevypadava to ked je huste snezenie alebo dazd?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

urcite ano tak ako klasicky satelitny primac.. len pokial nemas 160cm parabolu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

s WiFi to nema nic spolocne, wifi je na POZEMNU komunikaciu na hoodne kratsie vzdialenosti radovo desiatky metrov (aj ked aj zopar kilakov sa da dosiahnut v otvorenom priestranstve ... ).
U nas su povolene 2 pasma 2,4GHz a 5GHz. Precom su primaren urcena na komunikaciu vramci budovy 2,4, alebo na prepojenie budov 5GHz s priamov viditelnostou.
Pricom samotna 5. sa este deli na 5,3 a 5,8 ... ale to uz by bola zbytocna komplikcia :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Viem ze niekde po dedinach poskytuju lokalny provideri internet tym sposobom ze maju nejaku parabolu a z nej to siria optickymi kablami po dedine.

Lenze podla mna mozu pouzivat hociake kvalitne kable kedze pri hustom snezeni alebo lejaku moze vypadavat primanie signalu pre parabolu a vlastne potom kvalitne siria nekvalitny signal.

Tito lokalny providery poskytuju relativne zaujimavy internet lenze ak to vypadava tak to je ONICOM a DSL-ko je asi STALE najlepsia volba tam kde nieje este telekom optika.

Alebo sa mylim?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

mylis sa, dobre spravene "wifi" je lepsie ako blbnuce DSL. napriklad ako spravis na DSL upload vyssi ako 512kbps?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Nevýhodou oproti pripojeniu cez káblovému pripojeniu aj cez mobilné pripojenie sú okrem iného totiž vyššie odozvy."

Satelitne pripojenie je zda sa vo vsetkom "vyssie" oproti standardnym pripojeniam.. Vyssie umiestnenie (satelit na obeznej drahe Zeme), vyssie odozvy, vyssie ceny, a co ja viem co vsetko este vyssie, aj keby po tom vsetkom povedali ze budu zvysovat rychlosti, pokial pre zmenu neznizia tie ASTRONOMICKE ceny, stale to bude pripojenie len pre "hornych 10 000".. :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A co minuskujete kokoti? Ved je to pravda. Netvrdim ze to neni zaujimave riesenie problemu obmedzeneho vyberu internetoveho pripojenia, ale tazko si taky internet da zaviest niekto kto si chce znizit uz tak dost vysoke naklady za internet ALEBO aspon za tu istu cenu dostat lepsiu rychlost, co je v tomto pripade prakticky vylucene nakolko vyssia rychlost ide ruka v ruke s vysokymi cenami takze v konecnom dosledku to drvivej vacsine pri vybere noveho poskytovatela pomoze asi ako skok z blata do kaluze..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kazdy si moze za tu cenu natahnut 100 km fiber SC .. teda nie jeden, ale ked je cela dedina a cigani kopu, tak to ide.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár